Přejít na obsah [o] Přejít na navigaci [n] Přejít na vyhledávání [v] Přihlásit se
Hlavička
Elektronická zrcadlovka se stabilizací obrazu

Elektronická zrcadlovka se stabilizací obrazu

Recenze
Minolta DiMAGE Z3_198676779
Minolta DiMAGE Z3
Produkt není určen k prodeji.

Společnost Konica Minolta se rozhodla spojit to nejzajímavější ze svých dvou produktových řad označených písmeny Z a A do jednoho modelu - DiMAGE Z3. Z áčkové řady dostala do vínku nová Z3-ka stabilizaci obrazu na snímači, tedy Anti Shake systém a relativně nízká cena a rychlost provozu je dědictvím po "zetkových" předchůdkyních (Z1 a Z2).

Nová DiMAGE Z3 vypadá výrazně jinak než předcházející zetka (například slot pro paměťové karty není zabudován v tubusu objektivu), ovšem způsob ovládání zůstal prakticky stejný. Hlavní část ovládání opět představuje základní ovládací kolečko na pravém držadle. Je zde umístěno jedenáct režimů, kromě pěti scénických režimů snímání si můžete přepnout na automatické snímání, režim s prioritou clony, času nebo na plný manuál a také videozáznam. Na zadní straně se nachází umělohmotná ovládací tlačítka (určená k ovládání menu, okamžitého prohlížení snímků nebo mazání fotografií) a kolečko s OK tlačítkem uprostřed. Zoomovací kolébku pak najdete těsně pod základním ovládacím kolečkem. Tlačítko vypnutí nebo zapnutí modelu je opět umístěno pod 1,5palcovým barevným LCD zobrazovačem. Páčka kolem spouště přepíná mezi režimy snímání a přehrávání snímků a snímáním s vypnutým zobrazovačem. Pokud se přepne na uvedený režim snímání bez LCD displeje, zapne se automaticky elektronický hledáček. V Menu ovládáte nastavení velikosti fotografie, komprese nebo kalibraci teploty bílé či citlivost. K dispozici je také klasický Set up, ve kterém je nečekaně ukryto zapínání nebo vypínání Anti Shake systému. Tlačítko blesku na horní straně je programovatelné, takže si pomocí něho můžete nastavovat například citlivost snímače. Na boku tubusu objektivu najdete pod gumovou krytkou USB konektor. Paměťová karta se zasouvá do slotu, který je nově umístěn na spodní straně modelu.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Pokud se vrátíme k designu, tak ten je docela povedený, i když původní lesklá stříbrná tlačítka byla určitě hezčí, na druhou stranu celoskleněná zadní strana (která je nyní už také umělohmotná) kolem LCD displeje se často u předcházejících „zetek“ zamastila dotyky prstů. Nová Z3-ka je také o trochu větší a i těžší než Z2-ka. Oproti tomuto modelu také tato novinka ještě nepatrně zrychlila, fotografovat totiž můžete už přibližně sekundu po zapnutí modelu.

Model je vybaven objektivem APO GT složeným z třinácti elementů (včetně dvou asférických) v deseti skupinách. Objektiv je dvanáctinásobný optický zoom (rozsah ohniskových vzdáleností je 5,83 - 69,9 milimetrů, což odpovídá 35 - 420 mm pro 35mm kinofilm při světelnosti od F2,8 do F4,5), který můžete ještě doplnit maximálně čtyřnásobným digitálním přiblížením. Ve světelnosti stále tedy zaostávají zetka za jinak srovnatelnou konkurencí - modely od Panasonicu. DiMAGE Z3 je také vybaven rychlým systémem automatického zaostřování Rapid AF, který navíc disponuje prediktivním řízením, což usnadňuje zachytit rychle se pohybující objekty. Výborné jsou parametry Makro režimu: v Super Makru můžete snímat objekty už ze vzdálenosti jednoho centimetru od objektivu. Ve standardním Makru pak z deseti centimetrů, jinak optika ostří od šedesáti centimetrů. Nesmíme pochopitelně zapomenout ani na Anti Shake systém, který stabilizuje obraz posuvem CCD snímače. Skutečně jsme při zapnutém Anti Shake snímali ostré a nerozmazané snímky i při využití maximálního optického přiblížení. Výhradu bychom měli k tomu, že při zapínání/vypínání stabilizace se musíte ponořit v Menu až na čtvrtou stránku v Set upu. Stabilizaci si sice můžete nechat zapnutou neustále, ovšem neúměrně tím zvýšíte energetickou náročnost provozu a budete mít problémy s častým vyměňováním baterií.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

CCD snímač modelu obsahuje celkem 4,2 milionů obrazových buněk, z toho jsou efektivně využitelné přibližně čtyři miliony. Proto s modelem nasnímáte fotografie v těchto čtyřech rozlišeních: 2272 × 1704, 1600 × 1200, 1280 × 960 a 640 × 480 bodů. Není tedy k dispozici opět třímegapixelové rozlišení. Citlivost snímače se pohybuje od 50 do 400 ISO, lze jí nastavit i manuálně. Naše nasnímané fotografie odhalily, že se mírně snížila hladina šumu, což se zlepšilo především ve srovnání se Z1-čkou. O zpracování obrazu se stará technologie CxProcess II. Snímky se ukládají (ve třech kompresních poměrech) opět pouze v JPEGu na paměťové karty Secure Digital (případně MultiMediaCard).

Se Z3-kou budete mít plnou kontrolu nad expozicí, a to nejenom pomocí režimů s prioritou clony nebo času, ale k dispozici je také plný manuál. Rychlost závěrky se pohybuje opět v rozsahu od 1/1000 až do 15 sekund (včetně maximálního otevření závěrky, Bulb - 30 sekund). Korekce expozice má standardní rozsah: +- 2EV (po třetinových krocích). Novinka využívá tři režimy měření expozice: vícesegmentové, váhové se zdůrazněním středu a bodové. Při vícesegmentovém měření se pro určení expozice používá 256 segmentů. Fotografování vám usnadní i pět přednastavených scén (například Portrét, Sportovní akce nebo Krajina). Dosah blesku se sice oproti Z2-ce o něco zkrátil, přesto je určitě dostatečný: při širokoúhlém snímání je přibližně čtyři metry. Mezi to nejzajímavější, co Z3-ka nabízí, budou opět patřit sekvenční režimy: při progresivním snímání se na paměťovou kartu uloží několik posledních snímků ze série snímků: až pět snímků (standardní série snímků) nebo patnáct snímků (série snímků UHS). V sekvenčním snímání UHS (Ultra High Speed - Velmi vysoká rychlost) nafotíte až patnáct snímků za sebou rychlostí deseti snímků za sekundu (v rozlišení 1280 x 960 bodů). V nejvyšším rozlišení pak nafotíte dvě fotografie za sebou rychlostí přibližně 2,5 snímků za sekundu.

Z3-ka nabízí záznam videa v maximálním rozlišení 640 x 480 bodů (což je krok zpět oproti Z2-ce) při rychlosti třiceti snímků za sekundu. Přibyla ovšem možnost vybrat si ze dvou režimů záznamu v rozlišení 640 x 480 (standardní a vysoká kvalita). Nová je také funkce Tichý zoom, která využívá mechanizmus pro tichý pohon transfokátoru, a tak výrazně snižuje úroveň hluku při natáčení videa. Model Z3 nabízí také možnost přímého tisku na kompatibilní tiskárny (PictBridge). Obrazový výkon modelu byl velmi dobrý (kvalitní je snímání v Makro režimu), a to nejenom při ideálních světelných podmínkách. Mírný šum jsme pozorovali až na snímcích pořízených s maximální hodnotou citlivosti. Aktuální cena modelu DiMAGE Z3 je 15 137 Kč včetně DPH.

Ohodnoť článek:

Názory ostatních Geeků (13)

Elektronicka zrcadlovka?

Nevim co si pod tim mam predstavit... Pokud se divam hledackem pres objektiv diky sklopnemu zrcadlu, pak jde o zrcadlovku. Ale jestlize je tam elektronicky hledacek, tak mi to zrcadlovkou moc nezavani...

Kvalita snímků

Nevím jak vám, ale mě se moc nezdá ta kvalita snímků. Přijde mi to takový nedoostřený.

@PALEVEL: No, tak to nejsi jediny, ja to jen nekomentoval, pac muj monitor se nejspis brzy odebere do vecnych lovist, tak sem si myslel ze je to tim.

Kvalita snímků

Nevim ktery kolega delal tuto reportaz, ale hned jak jsem videl fotky ktere jsou jako nahled jak tento fotak foti musim priznat ze jsou opravdu hrozne. Ja si ho zakoupil a musim ric ze fotky vypadaji o dost lip. Hlavne si musi clovicek pohrat a vychytat jak spravne fotit a ne to jen mackat. Vsem ho doporucuji chybu urcite neudelate.

@Tomáš Vyhnánek - CZC: Mohl byste mi prosím tedy zaslat Vámi pořízené snímky o kterých tvrdíte že jsou kvalitní ? Mám o tento foťák celkem zájem, ale jak jsem viděl tu kvalitu, tak se mi víc zamlouvá ultrazoom od Canonu, tuším že se jmenuje S1 je to sice 3MP ale obrázky z něho vypadají 100x líp.

Fotky

fotky jsem fotil v automatickém režimu, z ruky.... pokud bych si vzal stativ a hodinu kolem jednoho záběru skákal, tak vám udělám super snímek i s kompaktem za tři tisíce korun... takto mají praktickou vypovídací hodnotu z běžného snímání

@Autor: No vy ste teda expert fotograf. Prý stativ a hodinu kolem toho běhat :) A od čeho má asi tento foťák stabilizátor. A vězte, že i z ruky a při nedostatku času se na automatiku nechá udělat skvělá fotka :))

@Autor: Mohl byste prosím pořídit foto bez zapnutého stabilizátoru a se zapnutým stabilizátorem ?

@PALEVEL: Nejlépe za horších světelných podmínek a při zoomu, tam je rozdíl nejlépe vidět :)

@Autor: Já mám tento foťák už asi rok a můžu říci že jsem s ním spokojen. Ať fotím na manuál nebo na automat a bez stativu, tak jsou z něj parádní fotky!!! jsou ostré a mají dobré barvy!!! Můžu ho jen doporučit

Nema smysl to kupovat

Caute, sice to ma mit stabilizator jako Min. A1-A2, ale verte tomu, mimoto A1 a A2 jsou o 10k drazsi. Fotky se mi z toho moc nelibej, jsou divne prepaleny, co Minolty ale umi je rychly ostreni a auto rezim.
ja sam mam Olyho 765 a to je snek, Z3 uvedli na trh tyden pote co jsem koupil Olyho. Mozna ze bych se ale v pripade koupe fotaku se stabilizatorem podival jeste po Panasonicu atd. vyber je uz dnes docela slusej.

Z3

Z3 jsem si koupil a musim říct že jsem naprosto spokojenej. Stabilizátor obrazu opravdu funguje jako stabilizátor! Jinak se u Z projevuje rychlé zpracování zrcadlovkou, snímky jsou velmi kvalitní. Nemohu proti ní doposud nic říci (snad až na použitý software, který není z nejrychlejších).

Zkusenosti

Tento fotak nema ani zrcadlo ani polopropustny hranol a proto nazev Elektronicka zrcadlovka je opravdu trochu zavadejici. Nicme se da drzet a koukat do ni jako do zrcadlovky a navic ma jednu prednost. Pri manualnim ostreni (provadi se tlacitky, ne krouzkem na objektivu) se zobrazi obraz s 3x zoomem, coz normalni zrcadlovka neumi. Je to nutne, protoze rastr hledacku neni tak jemny, aby dokazal zobrazit jemne, zaostrovaci linie. Manualni otreni ale stejne pouzijes vetsinou jen pri praci ze stativu nebo pro snimky v noci (automat totiz dlouho hleda (pri malo svetla) zaostreni a v tomto pripade nelze exponovat) Rezimy ostreni jsou dostatecne a v 99% procentech zaostri perfektne (ostri na kontrast, tak ze je nutno zvolit objekt, na ktery se ma zaostrit co nejvice kontrastni. Po namacknuti a zaostreni dojde k uzamceni ostreni a tak neni problem po zaostreni preramovat. Take ostreni v uplne tme je na rozdil od vetsiny kompaktu velmi dobre, protoze jednak ostrici elektronika je velmi rychla a blesk pred expozici vysle radu zablesku pro vypocet expozice, vyvazeni bile a zaostreni) Vyvazeni bile v automatickem rezimu je velmi dobre. Mimo automatu, barevnych teplot: slunce, zatazeno, zarovka, zarivka je moznost jeste rucniho vyvazeni bile, napr na papir. Take obrazovy procesor je velmi dobry a podava opravdu verne a vyvazene orazky. Pouze pri foceni s dlouhymi casy mu trva nekolik sekund nez obrazek zpracuje. Vysledek ale stoji za to. (pouze pri zvyseni ISO, dlouhem case a kontrastnim, bodovym osvetleni se rozzari nektere fototransistory jako prachova zrna, ale ty se daji vyretusovat napr. klonovacim stetcem)
Pochopitelne, pokud si nekdo nastavi zive barvy a jeste to prepali zmenou ISO, dostane nabarvenou hruzu. Antishake system je piezo-mechanicky, tak ze "nekrade" efektivni pixely jako vypoctova metoda avsak za cenu vetsiho odberu proudu a zahrivani cipu. Presto vsak neni vsemocny. Pokud neni z duvodu uspory energie trvale zapnuty, musi se chvili pockat az se "chytne" Totez plati o zaostrovani. Pokud nema objekt dostatek kontrastnich bodu, na ktere se muze chytnout, nebude pracovat spravne. (da se udrzet z ruky na dlouhe sklo 1" Velmi dobre pracuje i blesk a to i v rezimech makro a supermakro. (pres sifon nebo odrazem se da fotit bez pomocneho osvetleni). Ostrost pro reportaz je lepe nastavit na Sharp, rezim Neutral nebo Soft se hodi spise na romanticke portety (ale na to mame fotoshop) Nizka kvalita ukazkovych snimku muze byt zpusobena spatnou volbou expozice ci nastaveni fotaku. Take pri zmensovani snimku je nutno pamatovat na to, ze na rozdil od fotoaparatu, ktery pri mensim formatu optimalizuje vzdy z formatu 2272x1704 nektere jednoduche programy pouze obrazek zprumneruji. (dobre graficke programy pouzivaji vyhlazovani a zaostrovani pomoci dosti slozitych algoritmu, kde vysledny obraz sice vypada uplne jinak ale pohledove je mensi a ostry). Ze stejneho duvodu (pokud nechceme primo z fotaku tisknout) je zbytecne pouzivat digitalni zoom, protoze vysledek bude velky, ale rozostrenejsi obraz. (stejne kvality dosahneme naslednym oriznutim obrazku ale navic mame k dispozici okoli, v kterem se nam mozna schovalo neco, co jsme nevideli) Komprese je volitelna a podle stupne take zabira obrazek na karte misto. V praxi, pro bezne prohlizeni na PC ve formatu 1280x960 prakticky nelze poznat rozdil, pouze v mistech s ostrou linii na souvislem povrchu v ekonomickem modu jsou videt pixelizace. V rezimu vysoke kvality se obrazek podoba nekomprimovanym formatum a pro tisk v novinach a casopisech by bohate stacil (ofset ma podstane vetsi zkresleni nez snimek). V tomto rezimu ma na 256MB kartu k dispozici zhruba 400 snimku (v eko modu asi 920) coz je zhruba zivotnost jedne naplne ACU 2200mAh pri pouziti blesku a ASSA ted ty negativa: samospoust nelze zapnout samostatne, musi se nastavit v menu. Pri fotografovani maker nebo nocnich snimku to tolik nevadi, protoze 2 sec. samospoust se po expozici nevynuluje, ale jako na potvoru, kdyz fotite serii nocnich snimku, treba ohnostroj, najednou pristava letadlo, ktere presne ve chvili, kdy samospoust zacne exponovat odletlo ze zaberu. Totez plati o absenci dratove spouste. Snimky lze pri prohlizeni otacet na vysku, ale pri prenosu do PC jsou vsechny na sirku a musi se dodatecne otocit. Blesk ma sice rezim dlouhych casu, ale chybi mu rezim "blesk na konci" Vetsinou totiz chceme, aby objekt za sebou stopu tahl a ne pred sebou tlacil. (da se pomoci druhym bleskem, staci prazdny instani fotak s funkcnim bleskem) Nikde jsem nenasel program, kterym by sel fotak pouzit jako web kamera nebo fotak primo ovladat z PC. (pri zasunuti USB kabelu prejde fotak do rezimu "vymenny disk" a jsou pristupna pouze data (obrazky a video) Na druhou stranu se fotak chova jako plnohodnotny disk a tak se na nej da nahrat cokoliv a prenest na jiny pocitac (pochopitelne data jsou na karte a fotak je pouze jenom jako disk driver:)

Máš něco na srdci?

100% GEEKsměs bez elektroniky 100% GEEKsměs bez elektroniky
nahoru