Přejít na obsah [o] Přejít na navigaci [n] Přejít na vyhledávání [v] Přihlásit se
Hlavička
Epson DX4450 – i levné může být dobré

Epson DX4450 – i levné může být dobré

Recenze
Epson Stylus DX4450_1887142727
Epson Stylus DX4450
Produkt není určen k prodeji.

Na trhu nacházíme nepřeberné množství levných produktů od známých i neznámých firem. Mnohdy váháme, jestli se nám takový výrobek nevymstí a my za něj nakonec nezaplatíme více, než kdybychom na začátku investovali o pár stovek více. Multifunkční zařízení DX4450 se řadí mezi nejlevnější na trhu. Patří mezi přístroje, kterým bychom se měli vyhnout, či nikoliv?

Firma Epson působí na trhu již několik let a za tu dobu si dokázala vytvořit celkem dobré jméno. Někdy se ale ve snaze snížit cenu na minimum výrobek nepodaří a má spoustu problémů. Doufejme, že Epson DX-4450 nepatří do této skupiny.

Obsah balení

Ani u dražších „multifunkcí“ nebývá příslušenství příliš rozsáhlé. Natož u takto levného modelu. Cartridge jsou součástí balení, k tomu navíc dostanete CD s ovladači a různým potřebným softwarem, napájecí kabel a ze zákona povinný manuál. Snad už tradičně si datový kabel musíte obstarat sami. Sice nejde o velkou částku, kterou do datového kabelu musíte investovat, ale i přesto by nebylo na škodu, kdyby byl součástí dodaného příslušenství.

První dojem

Doba, kdy vzhled nebyl důležitý, je už dávno pryč. To si Epson uvědomuje, a tak i tento levný model dostal do vínku poměrně líbivý vzhled. Černé lesklé víko vytváří luxusní dojem. Ostatní plasty již bohužel nejsou tak povedené. Při rozevírání některých částí Epsonu narážím na drobné potíže s kvalitou (nebo spíš nekvalitou) zpracování. Otevření krytu zásobníku na potištěné listy neprobíhá příliš snadno. Nicméně po chvíli cviku si na tento fakt zvyknete a přestanete ho téměř vnímat.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

pohled na EPSON DX4450

Technické údaje

Vzhledem k svojí ceně má vcelku lákavé parametry. Rychlost je dostatečná, rozlišení více než jen dobré, navíc nezabírá příliš místa. Následující parametry udává výrobce, nemusí se shodovat s naměřenými hodnotami zjištěnými během testu.

Technologie tisku

InkJet (inkoustový tisk)

Maximální formát pro tisk

A4

Maximální rozlišení tisku

5760x1440 dpi

Rychlost tisku (černobílý)

až 25 stran za minutu

Rychlost tisku (barevný)

až 13 stran za minutu

Rozlišení skeneru

600*1200 dpi

Rychlost skenování (ČB/barevný)

4 / 8 sekund

Rozměry (zavřená/otevřená)

452 x 347 x 203 /452 x 476 x 290 mm

Hmotnost (bez ink. kazet a nap. kabelu)

5,0 kg

Cena

1 550,- kč

*cena je pouze orientační a platí k datu vydání článku

Epson se chlubí také svými náplněmi, a to především těmi barevnými. Údajně jde o fotografické náplně, které vydrží velmi dlouho a neměly by trpět blednutím nebo rozmazáváním. Jistě potěší fakt, že cartridge jsou oddělené, proto nemusíte při vyprázdnění jediné barvy kupovat celé spektrum barev, ale pouze tu, která došla. Bohužel při úplném vyprázdnění jediné z barevných náplní odmítá Epson dále tisknout. Pouze pokud dojde černá barva, upozorní vás systém, že tisk bude probíhat za použití všech barevných náplní místo jedné černé. Tím se sice provoz tiskárny prodraží, ale v nouzi vás tato možnost jistě potěší. Cena jedné originální cartridge je okolo 220 Kč. Tisk klasických dokumentů není příliš nákladný (především pokud použijete ekonomický režim), tisknutí fotek vás ale přijde dráž – jedna A4 fotka vás včetně fotopapíru vyjde přibližně na 70 korun, na druhou stranu přibližně stejnou částku zaplatíte i ve fotolabu.

Možnosti bez připojení PC

Vzhledem k tomu, že tento model nemá displej, není moc možností, co s ním můžeme dělat bez připojení k PC. Jediné, co nabízí, je kopírování pomocí stisku jednoho ze tří tlačítek. První tlačítko umožní zkopírovat fotku, druhé černobílý dokument a třetí, poslední, barevný dokument.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Epson DX4450 s otevřenými víky

Rychlost tisku

Na rychlost tisku má největší vliv zvolená kvalita a typ dokumentu (popřípadě fotky). Při tisku klasického textu či kombinací textu a obrázků máme k dispozici pět módů - ekonomický (economy), rychlý a ekonomický (fast economy), normální (normal), jemný (fine) a fotografie (photo). Rozdíl v rychlosti je opravdu obrovský. Pro lepší představu jsem vložil následující tabulku.

V tabulce je potřebný čas pro tisk jak první stránky, tak následujících a testován je tisk běžného černobílého tisku bez obrázků.

Mód

1. strana – čas ve vteřinách

2. a další strany – čas ve vteřinách

Ekonomický

16,7

5,9

Rychlý a ekonomický

14,3

5,9

Normální

39,8

28,9

Jemný

112

103

Fotografie

206

196

Při zvolení prvních dvou módů trvá vytisknutí opravdu krátkou dobu. Na druhou stranu kvalita je dostatečná pro vytisknutí poznámek či jiných méně důležitých dokumentů. Ovšem vzhledem k tomu, že se tiskne pouze každý druhý řádek (každý druhý pixel), se kvalita značně zhorší oproti normálnímu módu (či jemnému nebo fotografickému). Pro kvalitní tisk běžného textu plně stačí normální mód. Módy jemný a fotografie jsou pro tento tisk téměř zbytečné.

Zhotovení barevných fotografii trvá daleko delší dobu. Na výběr máme dva režimy – photo a best photo (nejlepší). Čas potřebný k vytisknutí fotky A5 s okraji v módu photo je přibližně 2:49, při zvolení best photo se čas více než zdvojnásobí – 5:59.

Kvalita tisku

Jak jsem již řekl, kvalita pro běžné tisknutí dokumentů je naprosto dostačující. Mírně horších výsledků dosáhneme při tisku fotek. Za největší chybu bych označil nepatrně viditelné řádkování tisku, pozorovatelné především na jednolitých plochách.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

kvalita tisku – budova (vlevo Epson, vpravo fotolab)

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

kvalita tisku – pohled na moře (vlevo Epson, vpravo fotolab)

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

kvalita tisku – vrcholek hory (vlevo Epson, vpravo fotolab)

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

kvalita tisku – socha (vlevo Epson, vpravo fotolab)

Kvalita fotografií vytisknutých na Epsonu DX4450 určitě stačí pro běžný tisk nenáročného uživatele. Fotky z fotolabu vypadají ale trochu lépe. Mají živější barvy, navíc netrpí „řádkováním“. Musíme si uvědomit, že jde o jedno z nejlevnějších multifunkčních zařízení, a nemůžeme tedy počítat s excelentními výsledky, jakých docílíme při použití profesionální tiskárny. Nicméně v kategorii cena/kvalita patří dle mého názoru k nejlepším na trhu.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

zvětšený výřez města (vlevo kvalita photo, vlevo kvalita best photo)

Rozdíl mezi zvolením kvality photo a best je poměrně malý, nicméně pro vydařené fotky doporučuji volit režim best photo. Díky jemnějšímu rastru vypadá fotka při pohledu zblízka lépe, navíc jsou i barvy poněkud věrnější.

Rychlost skenování

Rychlost skenování záleží opět na zvoleném módu (především rozlišení). Domácí režim sice představuje pro uživatele nejjednodušší obsluhu, ale vzhledem k tomu, že se po každém naskenování vypne, není příliš ideální, chceme-li naskenovat širší rozsah stránek. Domácí režim se již po každém úspěšném skenování nevypne a můžeme dále pokračovat v prácí. Použil jsem ho i při testu rychlosti, jelikož nevytváří náhled před každým snímáním dokumentu v případě, že skenovaná fotka zůstane stejná – náhled si necháme zobrazit, jen když potřebujeme.

Rozlišení [dpi]

Rychlost skenování fotky [sekundy]

Rychlost skenování formátu A4 [sekundy]

50

5,2

7,5

72

5,2

7,5

96

5,3

8,6

150

6,8

12,8

200

8,1

19,6

240

10,2

39,8

300

10,5

40,7

360

30,3

68,9

400

30,5

74,3

600

31,6

157,1

Test proběhl při skenování fotky 13x9 cm a dokumentu formátu A4. Použitelné rozlišení pro fotky je minimálně 200 dpi (nejlépe však 300 a větší), při kopírování se používá rozlišení 300 dpi. Software pro skenování nabízí i několik opravných programů – odstranění rastru, korekce podsvícení, obnova barev a odstranění prachu. Mimo to nabízí i klasické upravování barev, jako jsou jas, kontrast, tón barev a jiné. Všechny tyto funkce fungují pouze na principu softwarových úprav, proto s nimi nedosáhnete žádné zázračné změny. Například funkce pro odstranění rastru nejspíš pouze sníží ostrost fotky v takové míře, aby nebyla rozmazaná. Nakonec ještě dodám, že samozřejmě můžete použít pro získání textu (místo obrázku) ze skenovaného dokumentu technologii OCR.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

pohled na část skeneru (na skleněné desce je vidět odraz světla)

Kvalita skenování

Skener v tomto multifunkčním zařízení rozhodně nepatří mezi špičkové přístroje. Na druhou stranu také určitě splňuje požadavky nenáročných uživatelů. Hlučnost skenování je poměrně velká, nicméně v této kategorii se není čemu divit – jde o běžný jev. Software nám dovoluje skenovat v rozlišení až 9600 dpi. Vzhledem k tomu, že jde pouze o softwarovou interpolaci, je toto nastavení zcela zbytečné – krom toho odhad velikosti souboru při tomto rozlišení je 25,6 GB. Výsledný soubor sice bývá několikrát menší, i přesto ale zabírá opravdu hodně místa na disku, nehledě na to, že s tímto rozlišením bude mít velký problém i samotný procesor. Pro test jsem zvolil fotografii zhotovenou ve fotolabu. Jde o zvětšený výřez – proto tyto ukázky vypadají velice nekvalitně.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

zvětšený výřez (vlevo 600 dpi, vpravo 400 dpi)

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

zvětšený výřez – okno (vlevo 360 dpi, vpravo 300 dpi)

Při skenování s vyšším rozlišením jsou na snímcích vidět (především u největšího rozlišení – 600 dpi) nedokonalosti skenované fotografie.

Rozlišení [dpi]

velikost souboru [kB] – fotka 9x13

rozlišení fotky 9x13 [šířka x výška]

50

7,6

224 x 170

72

12,3

351 x 244

96

19,2

468 x 326

150

44,4

732 x 510

200

68,2

976 x 680

240

86,8

1171 x 816

300

128

1464 x 1020

360

161

1756 x 1224

400

200

1952 x 1360

600

362

2928 x 2040

Jak je vidět, rozlišení 600 dpi je více než dostatečné. Především tedy záleží na kvalitě snímacího prvku (CCD). Komprese byla nastavena na hodnotu 15 (1 – nejlepší, 99 – nejhorší).

Klady a zápory

+

-

cena

mírně horší zpracování

rozměry a vzhled

při prázdné cartridge netiskne

oddělené náplně

mírně hlasitější provoz

rychlost ČB tisku

kvalita tisku fotek vzhledem k ceně

Závěr

Epson DX4450 dává jasně najevo, že i za malé peníze můžeme získat dostatečně kvalitní a „výkonný“ výrobek. Fotky pořízené z tohoto multifunkčního zařízení vypadají vzhledem k pořizovací ceně přístroje opravdu skvěle. Skener nemá žádné výrazné chyby. Software ke skeneru je navíc přehledný – ovládat ho bude umět snad skutečně každý. Navíc pořizovací cena jen nepatrně převyšuje nejlevnější skenery. Zpracování by sice mohlo být trochu lepší, ale to bychom snad chtěli až příliš. Pokud sháníte levné multifunkční zařízení, které dokáže ovládat i méně technicky zdatná část rodiny, je Epson DX4450 to pravé pro vás. Rozhodně jeho koupí neprohloupíte.

Ohodnoť článek:

Názory ostatních Geeků (36)

Za ty penize je opravdu super

Mam ji doma a nemohu si ztezovat, tiskne opravdu velmi dobre a skener bohate staci.

@liboi2: taky spokojenost. Na mí požadavky vyhovuje. Jednou za tejden něco vytisknu textu, občas něco na fotopapír a někdy něco oskenuju. Na denní tisk by to nebylo. Ale na todle používání je více než dostatečná. Dost zajímavá je indikátor zapnutí ... blikající dioda je fakt nezvyklá, ale zase to člověk nezapomene vypnout :) ... já bych jí dopuručil ;)

@HorysMann: hmmm, moc pěkná recenze a zároveň i produkt vypadá opravdu skvělě. Vůbec by mě nenapadlo, že bude kvalita tisku tak moc dobrá. Barvy sice nezvládá tak pěkně a věrně jako profesionálové, ale jinak je na fotografii vidět opravdu všechno(detaily). Vynikajicí je i rychlost černobýlích fotografií - co dodat, za ty prachy je to opravdová pecka.

Vypadá dobře

parametrově je dobrá, ale pořád trvá mírná nedůvěra vůči značce. Obrázky z recenze se mi líbí, snad už i výdrž celé tiskárny bude dostačující. Aco se týjá vzhledu, vypadá už opravdu bytelněji, než její jiné produkty.

@drajnam: Myslím, že Epson je vcelku prověřená značka a není čeho se bát. Spíše bych se bál u značek jako Lexmark a podobné.

@drajnam: Nevím proč nedůvěra.Jsem s ní spokojen a navíc přece existuje dvouletá záruka.

@maskr: No každej kdo zažil mašinérii reklamací tak takovej optimista není...
I v případě, že vše proběhne ihned výměnou, je problém zboží odesílat, komunikace kolem atd.
Navíc po dobu reklamace netisknete...
Tyhle řeči ohledně záruky neberu, zboží má vydržet a hotovo...

Při prázdné cartridge netiskne:)))

Zdravím, tohle mě rozsekalo.....To je jak když se u aut uvede: Při prázdné nádrži opravdu nepojede...(P.S. to je vtip, vím jak je to myšlený)

@stoler: Tak tohle jsem taky moc nepochopil, jinak je to pěkná recenze.

@stoler: Dobrý den, musím uznat, že tato formulace opravdu musí působit zajímavě pro čtenáře, kteří si v recenzi nepřečtou o co jde. Proto alespoň sem uvedu doplnění (popřípadě doplním i do recenze):
Netiskne, i když je prázdná pouze jedna jediná cartridge.
Děkuji za váš postřeh. Přeji hezký den

@Jakub Levý: Dobrý den, proto sem psal že je to vtip, protože vím, jak jste to myslel. Moje tiskárna má taky tuto "vadu"....jen jsem chtěl poznamenat, že je to skvělé slovní spojení:)))

@stoler: Ještě jednou dobrý den. Já jsem pochopil, že jste to pochopil :), ale chtěl jsem, aby tomu rozuměli všichni čtenáři.

@Jakub Levý: Já jsem pochopil,že on to pochopil a on taky :-) A porozumněl jsem tomu až po vysvětlení pana Levého ;-)

@jerry016: jéjej, a to jsem takovej verk vyměnila za bezva laserovou tiskárnu která měla jen něco s pořadačem, ale oprava by byla za cenu této nové tiskárny ... co lepšího netisknout vůbec nebo netisknout z důvodu prázné nádrže .... to je hloupě vymyšleno že se nedá tisknout jen černě při prázdné jediné barevném šochtličku !!!

DX 4050

Mám tento podobný model a jsem s ní nadmíru spokojen.Sice není tisk nejrychlejší ale relativně levné náplně a za tu cenu kvalita tisku mi úplně vyhovuje.Určitě lepší než hypermarketové ekvivalenty typu Lexmark apod.

Epson

no bohužel s epsony nemám dobré zkušenosti...
ale tento model může být opravdu dobrý...

@honimrek04: Tak to já sem s epsonem nikdy problémy neměl asi sem měl štěstí

@zmie: já měl problémy s pomalu všemy značkami který sem měl. Ale taky je pravda že některý jsem zníčil já :D .Tady zatím je to v pohodě :)

@honimrek04: Věřím, že tentokrát jde o povedený kousek... ale osobně mám na epson pifku... máme na firmě síťovou epsonku a po roce provozu začala dělat věci, že by člověk zešílel... navíc servis od nich stojí za starou bačkoru...

Eh

Zasobnik na potistene papiry? Chcete rict, ze otvor, kterym se dostavaji ven papiry nechavate zavreny (aby viko, na kterem maji papiry lezet neprekazelo?) a vyndate je zprohybane az kdyz uz to chrci, ze se tam vazne nevejdou? :D
Mimochodem, absence displeje neznamena, ze uzivatel, ktery si precte navod by na tom neumel vytisknout i fotky napr.z pam.karty bez pouziti PC.

@fire.ez: Dobrý den, jelikož nečtu návody, tak by mě zajímalo jak se tisku fotografií z paměťové karty dá dosáhnout. Jsem vlastníkem této tiskárny, ale návod mám neznámo kde. Vysvětlete mi tedy prosím jak se bez displeje dají tisknout fotky bez použití PC. Děkuji

@liboi2: Myslim, ze navod je jiste ke stazeni na netu, sam ho ted take nemam po ruce, takze to nedokazu rict presne, navic t funkci nevyuzivam, protoze mi prijde zbytecna. Ale ve zkratce se jedna o to, ze tiskarna nejprve vytiskne index, kde si oznacite fotky, ktere se maji vytisknout, nasledne date oskenovat a z toho je pozna. Dosti zvlastni zpusob, ale opravdu to tam tak pisou :)

Chyba v textu

Myslím si, že tam má být v pravo a v levo ne?zvětšený výřez města (vlevo kvalita photo, vlevo kvalita best photo)

@rehhi: Dobrý den. Děkuji za váš příspěvek. Máte samozřejmě pravdu - popisek je špatný, ale má to být - vlevo kvalita photo a vpravo kvalita best photo. Přeji hezký den

Je dobrá

až na tu příšernou pomalost (horší než 14 let starý deskjet) a přeci jen poměrně vysokou hlučnost tiskne skvěle, i na fotografie je výborná, originální inkousty jsou velmi odolné proti rozmazání. za ty peníze jsem nečekal zázrak a musím potvrdit, že i tak je to výborná volba.

Plně postačí

Dle uváděných parametrů je pro uživatele, který hledá zařízení pro domácí příležitostné užití zcela ideální a myslím, že ani takový drobný živnostník by nepohrdl.

Černobílý tisk

Dobrý den. Nevíte zda se dá tisknout pouze s černou tiskovou kazetou (pouhý text) bez zasunutí ostatních cartridge?

@t.k.: Dobrý den, nemám to odzkoušeno, ale myslím si, že toto nelze.

DX 4450

dobry den chtel jsem informaci koupil jsem prazne kazety do tiskarny vsecny 4 a naplnil jsem je chtel jsem je vymenit za oreginal podarilo jse mi rozjed jenom barevne ,ale cerna porad sviti. nevim jak dal nemel nekdo podobny problem. chtel bych poradit jaky postop mam zvolit. dekuji

DX4450

dobry den chtel jsem informaci koupil jsem prazne kazety do tiskarny vsecny 4 a naplnil jsem je chtel jsem je vymenit za oreginal podarilo jse mi rozjed jenom barevne ,ale cerna porad sviti. nevim jak dal nemel nekdo podobny problem. chtel bych poradit jaky postop mam zvolit. dekuji

@kala.kala: Dobrý den. Bohužel s tímto problémem vám zřejmě neporadím. Nejsem si ani jist, jestli jsem zcela pochopil vaši situaci. Nicméně - zkusil bych černou nahradit originální náplní. Je možné, že se mu z nějakých důvodů neoriginální nelíbí (i když je divné, že by to vzalo všechny až na jednu). Pokud ani po nahrazení originální nebude fungovat, doporučoval bych se zeptat přímo na technické podpoře Epsonu, popřípadně v jeho servisu. Přeji hezký den

OK

taky ju mam a tak zly to zas neni

Foto

Mám problém,při tisku fotek na foto papír se na nich dělají svislé pruhy, a kvalita fotek je celkově na špatné urovni,nic jiného jsem zatín netiskl,barva i foto papír jsou velice kvalitní,musi se třeba nastavit hlava nebo něco jiného?

@kére: A zkousel jste vycistit hlavu?

@bluealf: ještě nezkoušel,ani nevím jak se to pořádně dělá,abych se v tom pak neplácal

Křáp

Dobrý den,mám tuto epsonku ale ze dne na den mi najednou přestala jít..ani ťuk...mohl by mi někdo poradit..děkuji

Máš něco na srdci?

100% GEEKsměs bez elektroniky 100% GEEKsměs bez elektroniky
nahoru