Přejít na obsah [o] Přejít na navigaci [n] Přejít na vyhledávání [v] Přihlásit se
Hlavička
GEEK tip: Siri, pusť HomePod

GEEK tip: Siri, pusť HomePod

Recenze
Apple Homepod - chytrý reproduktor, bílý_702650356
Apple Homepod - chytrý reproduktor, bílý
Produkt není určen k prodeji.

Žhavá novinka od společnosti Apple – chytrý reproduktor HomePod je u CZC.cz skladem. Láká na výtečný zvuk, pokročilé funkce a virtuální asistentku Siri, jak si ukážeme v dnešním GEEK tipu.

Od roku 2014, kdy společnost Apple představila první generaci chytrých hodinek Watch, je HomePod úplně prvním novým výrobkem s logem nakousnutého jablka. Podle zástupců amerického počítačového gigantu jde o středobod chytré domácnosti – uvnitř reproduktoru totiž bydlí chytrá asistentka Siri.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Apple HomePod

 

Zcela unikátní design

HomePod láká v první řadě na zcela unikátní design. Zařízení má válcovitý tvar, který je přísně symetrický. Nebýt napájecího kabelu v zadní části, prakticky nijak byste nerozeznali přední stranu od zadní, a zároveň také od pravé a levé bočnice. Zběhlejším čtenářům může novinka s logem nakousnutého jablka svým tvarem připomínat tak trochu špičkový Mac Pro, který má také válcovitý tvar.

Chytrý reproduktor od Applu zaujme i tím, že nemá vůbec žádné ovládací prvky. Tedy na první pohled, ve skutečnosti se virtuální tlačítka ukrývají v horním panelu, který je dotykový, jak si ukážeme v dalších částech článku. Reproduktor váží 2,5 kg a má rozměry 172 mm x 142 mm. K síti se zařízení připojuje přes WiFi.

Hlavním výrobním materiálem reproduktoru je odolný plast. Prakticky celé boční strany kolem dokola obepíná síťovaná tkanina, pod kterou se ukrývají samotné reproduktory a další elektronika. Celkově přístroj působí velmi luxusním dojmem, na což jsme však u výrobků s logem nakousnutého jablka již zvyklí. Přístroj se nabízí v bílém a černém provedení, my jsme měli možnost testovat první zmiňovanou verzi.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Takto vypadá Apple HomePod

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Detailní pohled na síťovanou tkaninu na bočnicích

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Zařízení je přísně symetrické

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Minimalistický design narušuje pouze napájecí kabel

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Vrchní strana zařízení

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Spodní strana zařízení

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Detailní pohled na logo výrobce na spodní straně

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Součástí balení je i redukce na českou zásuvku

 

První nastavení

HomePod je kompatibilní pouze s přístroji s logem nakousnutého jablka, konkrétně tedy s iPhony a iPady. Přehrávat hudbu z libovolného zařízení tedy na rozdíl od konkurenčních bezdrátových reproduktorů, které staví na technologii Bluetooth, není možné.

Konfigurace je velmi jednoduchá, stačí se s iPhonem nebo iPadem, na kterém je nainstalovaná nejnovější verze operačního systému iOS, přiblížit k HomePodu, načež se spustí krátký průvodce celým nastavením, kde vyplníte informace o svém Apple účtu a parametry bezdrátové sítě.

Po první konfiguraci se stane HomePod prakticky soběstačným zařízením, ovládat tento přístroj můžete prakticky celý pouze hlasem – prostřednictvím virtuální asistentky Siri. Sluší se nicméně zdůraznit, že ke konfiguraci je skutečně zapotřebí zařízení, na kterém běží iOS 11. Například se starším iPhonem 5 tak již HomePod nenastavíte.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Vrchní panel HomePodu je dotykový

 

Kvalita zvuku

HomePod je poměrně sofistikované zařízení, pod ozdobnými kryty se totiž ukrývá sedm výškových a středových reproduktorů, které dokážou rozezvučit bez nadsázky celou domácnost. Nad nimi je pak umístěn basový reproduktor. Reproduktory mimochodem odráží zvuk od podložky, na které celé zařízení stojí. Díky tomu je výsledný zvuk krásně hutný a silný.

Zajímavé je také to, že uvnitř HomePodu se ukrývá čip Apple A8, který zajišťuje poměrně slušnou dávku výkonu – tedy na poměry reproduktorů. Vysoký výkon je mimochodem použit také k tomu, aby byl přístroj schopen v reálném čase upravovat hudbu pro co nejlepší poslech v místnosti, ve které se reproduktor právě nachází. Sám automaticky analyzuje akustiku, nastaví zvuk na základě umístění mluvčího a směřuje hudbu v optimálním směru. Nezáleží na tom, jestli ho umístíte doprostřed místnosti, na polici nebo proti zdi. HomePod si vždy poradí.

Hlavní hrdina dnešního článku samozřejmě nemůže konkurovat studiovým monitorům za několik desítek tisíc korun. Na druhou stranu v dané cenové kategorii je kvalita zvukové reprodukce velmi nadprůměrná a adekvátního konkurenta byste hledali jen velice těžko. Všechna zvuková pásma jsou dokonale vyvážena.

Perfektně to vynikne především u klasické hudby. Například v mistrovských kusech renesanční polyfonie, kde se běžně střídá na třicet různých vokálních hlasů, je vše krásně čisté a dobře zřetelné. Přitom právě v oblasti renesanční hudby má problém i celá řada profesionálních sestav. Stejně dobře si vedla reprosoustava prakticky ve všech hudebních žánrech – přesný, ostrý zvuk bez jakéhokoliv zkreslení – zkrátka doslova chytá za uši.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Pohled do útrob reproduktoru

 

Další praktické zkušenosti

To nejlepší na testovaném zařízení není pouze kvalita zvukové reprodukce, ale také další funkce, které nabízí. Požádejte Siri o mix songů! Vyberte si žánr nebo interpreta a je to. HomePod má přístup k databázi Apple Music, odkud vytáhne vámi požadovanou muziku. Mimo muziku vám umí přečíst ale i zprávy, poskytne vám informace o počasí a dopravě, převede jednotky nebo spočítá, co potřebujete. Zaručeně oceníte i možnost ovládání chytré domácnosti, díky integraci HomeKitu.

Díky 6 mikrofonům na snímání okolního zvuku porozumí HomePod vašemu hlasu. Nejen že rozumí vašemu povelu, ale také dokáže analyzovat, zda jste postavený někde u zdi nebo uprostřed místnosti. Pak tomu také přizpůsobí zvukové podání a rovnoměrně ozvučí místnost.

Přejete si změnit hudbu? Požádejte Siri, která vás nikdy nepřeslechne, což jsme v praxi skutečně vyzkoušeli. Díky inovativnímu zpracování vás Siri uslyší i z dálky nebo přes hudbu na plné pecky. Počítat je samozřejmě nutné s tím, že Siri neumí česky, pohodlně se s ní ale domluvíte anglicky – podobně jako u iPhonů a iPadů.

Opravdoví fajnšmekři pak jistě využití možnost zapojení dvou HomePodů v místnosti najednou. Ty se automaticky detekují a vytvoří tak ještě realističtější zvuk – komunikace přes AirPlay2. To jsme ale bohužel v praxi vyzkoušet nemohli.

Zabezpečení se uživatelé rozhodně obávat nemusí, k dispozici je několik bezpečnostních vrstev – anonymní identifikační číslo a šifrování, které chrání vaše soukromí. Reproduktor se postupně učí, co máte rádi. Reaguje i na dotyk – klepnutí na horní část umožňuje přehrávaní, pozastavení nebo nastavení hlasitosti.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Vrchní strana obsahuje ovládací dotykové senzory

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Takto to vypadá, když Siri mluví se svým majitelem

 

Resumé

HomePod je velice šikovné zařízení, které cílí především na milovníky dobrého poslechu – pochopitelně z řad fanoušků společnosti Apple. Stejně tak jej ale využijí lidé, kteří chtějí automatizovat chytrou domácnost prostřednictvím senzorů podporujících standard HomeKit. Takové přístroje totiž umí hlavní hrdina dnešního článku ovládat.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Apple HomePod

Ohodnoť článek:

Názory ostatních Geeků (2)

Jde přehrávat hudbu bez Wi-Fi?

Dobrý den,
mám dotaz, zda jde z iPhone na homepode pouštět hudbu bez Wi-Fi?
Doma s Wi-Fi mi vše funguje bez problému. Když ale prinesu homepod na chatu, kde nemám Wi-Fi, tak mi to nefunguje a neumím hudbu pustit. Nevíte jak na to?

@herrmann7: Dobrý den,
ne, homepod vyžaduje pro stream hudby, stejně jako pokyny, připojení k wi-fi.

Máš něco na srdci?

100% GEEKsměs bez elektroniky 100% GEEKsměs bez elektroniky
nahoru