Přejít na obsah [o] Přejít na navigaci [n] Přejít na vyhledávání [v] Přihlásit se
Hlavička
iAudio Cowon A3 – šikovný parťák na cesty

iAudio Cowon A3 – šikovný parťák na cesty

Recenze
Cowon iAudio A3 80GB_880932163
Cowon iAudio A3 80GB
Produkt není určen k prodeji.
iAudio Cowon A3 30GB_1246295067
iAudio Cowon A3 30GB
Produkt není určen k prodeji.
Cowon iAudio A3 60GB_1773219709
Cowon iAudio A3 60GB
Produkt není určen k prodeji.

Když jsem před nedávnem přemýšlel, jaký kousek hardwaru bych měl zrecenzovat, abych také přispěl svojí „prázdninovou“ troškou do mlýna, spočinul mi zrak na velice zajímavé krabičce, kterou byl video/hudební multimediální přehrávač od firmy iAudio a jelikož je léto v plném proudu a každý z vás se určitě chystá na nějakou tu dovolenou, určitě by nebylo od věci si pořídit malé kapesní multimediální centrum, které vám poskytne tolik zábavy, až vám z toho půjde hlava kolem.

MP3 přehrávačů najdete na českém i světovém trhu celou řadu. Velké, či malé, s flash pamětí nebo s pevným diskem, přehrávající videa či obyčejné „empétrojkové“. Výrobci se při vývoji nových kusů přehrávačů svoje nové kusy snaží „nabušit“ co možná největším počtem funkcí, ale nutno říci, že ne vždy je to k užitku. Český trh v posledních pár letech zaplavily levné kopie iPodů Nano z Polska a z Asie, které měly sice v některých případech ještě o něco víc funkcí, ale za cenu VELMI pomalého procesoru. Naproti tomu takový iAudio Cowon A3 je úplně o něčem jiném. Jde o multiformátový přehrávač, který zvládá jak videa, tak muziku a se vším se vypořádává takřka v mžiku oka. U takovéhoto „drobečka“, který je na trhu k dispozici ve variantách 30 a 60GB byste čekali, že bude mít stejně jako ona levná polská tretka problémy s rychlým načítáním dat a prováděním příslušných operací. Opak je ale pravdou.

Tento korejský fešák je jako jeden z prvních (ne-li první) přehrávačů vybaven revolučním mobilním dvoujádrovým procesorem typu DaVinci od známé společnosti Texas Instruments. Bez problému si tak poradí s přehráváním videa v HD rozlišení až do hodnoty 1280 x 720 bodů. Možná si nyní řeknete, že HDripy jsou pro takovýto přístroj zbytečné a že tu kvalitu stejně ani nepoznáte a navíc vám takový videosoubor zabere na disku mnohem víc místa, než klasický DVDrip. To je ale další omyl. S místem sice člověk nic neudělá, ale tu kvalitu obrazu skutečně poznáte. Čtyřpalcová obrazovka přístroje disponuje rozlišením 800 x 480 bodů a díky velmi úzké rozteči všech bodů, která se pohybuje kolem desetiny milimetru je obraz opravdu jako živý.

Když jsem přístroj poprvé spustil a objevil jsem tam videa od výrobce, která vypadala naprosto skvěle, vzpomněl jsem si na ty známé DVD záznamy v úžasné kvalitě s neskutečně dokonalou sytostí barev, kterou máte možnost spatřit v obchodech s elektronikou na prodávaných plazmových a LCD televizích. To co je tam promítáno je ale pouze výborně vyladěné video, které přesně sedí dispozicím konkrétní televize z hlediska jasu, kontrastu, ale i hloubky barev a zákazník si tak myslí, že každé video bude mít stejně kvalitní obraz. Abych ale neodbočoval od tématu – když jsem viděl tato videa od výrobce, říkal jsem si, že takhle dobře žádné další video určitě vypadat nebude. Zkomprimoval jsem proto pár záběru z kamery a nahrál je do iAudio Cowon A3. Výsledek byl neuvěřitelný. Obraz byl vskutku skvělý a vůbec bych nečekal, že mohu tak kvalitní podívanou zažít u takhle malé krabičky…

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

První pohled na iAudio Cowon A3.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Jedna z fotek z webu výrobce. Dal jsem jí sem ale záměrně. Vůbec totiž nepřehání jako některé ostatní reklamní fotografie. Na Cowon A3 můžete skutečně takového papouška, jako je tento spatřit. A ve stejně sytých barvách.

Co najdeme v balení?

Bílá papírová krabice neoplývala žádnou zbytečnou extravagancí, zkrátka nic, co by urazilo, ale zároveň také nic, co by vyrazilo dech. Uvnitř najdete kromě samotného přístroje také nabíječku s odpojitelnou koncovkou a dvěma výměnnými typy těchto koncovek. Dále tu najdete dva druhy audio/video propojovacích kabelů, pak také stereosluchátka, USB redukci a v neposlední řadě též praktickou šňůrku na ruku. Ta se hodí především při transportu A3 v některé z kapes u kalhot, kdy nebudete mít chuť svůj nový přehrávač lovit „hodinu“. A nyní si některé tyto kousky příslušenství rozebereme trochu důkladněji.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Papírová krabice přehrávače je vyvedena v bíle barvě dominuje jí fotka A3.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Pohled na takřka kompletní příslušenství a přehrávač iAudio Cowon A3. Pryč se vytratila jenom USB redukce, jejíž obrázek vám ale jako kompenzaci nabídnu v detailu tohoto kousku příslušenství :-).

Sluchátka – tato část příslušenství je podle mého názoru spíše doplňková, takříkajíc aby „to tam“ zákazník našel, ale nic extra to není. Sluchátka hrají tak nějak průměrně, nejde sice o vyložený propadák, ale žádná výhra to také není. Reprodukce je sice poměrně čistá, ale o basech si můžete nechat jenom zdát. Proto bych je doporučil spíše jen provizorně, protože i když se v podstatě nejedná o špatný kousek, tak k mobilnímu zařízení, které je primárně určeno pro hudbu by mělo náležet něco s kvalitnější reprodukcí než jakou dokáží poskytnout tato sluchátka. iAudio by možná mohlo popřemýšlet o spolupráci s firmou Sennheiser, se kterou kooperovala i firma iRiver a tato spolupráce se vskutku vyplatila, zejména iRiveru, jehož sluchátka v kombinaci s kvalitními discmany působila velice kvalitním dojmem. Ještě mi přijde trochu škoda, že sluchátka nejsou alespoň opatřena měkkými návleky, protože takhle po delším používání trochu tlačí v uších.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Sluchátka, přibalená k iAudio Cowon A3 nejsou sice špatná, ale o špičku ve svém oboru rozhodně nejde.

USB redukce - Velice užitečná záležitost, která je na jedné straně vybavena miniUSB konektorem a na druhé straně klasickým USB vstupem, známým z počítačů. Tato redukce je určena k připojení flash disků, či fotoaparátů, protože iAudio Cowon A3 se bezezbytku řídí postarším heslem „plug and play“, tedy zapoj a hraj (nebo spíš nahrávej). Pro vás to znamená jediné. Prostě a jednoduše zapojíte tuto redukci do datového USB mini portu na přístroji, k redukci následně připojíte flash disk nebo fotoaparát a jednoduše si do A3 nahrajete vše, co potřebujete. A to prosím bez nutnosti připojení k počítači. Pokud má tedy kamarád na svojí „flešce“ například video z oslavy svých narozenin, jednoduše připojíte flash disk k vašemu iAudio Cowon A3 a za chvíli už můžete na video koukat. Stejně tak to můžete udělat i s fotoaparátem. Pokud si třeba chcete na dovolené prohlédnout fotky z dnešního výletu, jednoduše připojíte foťák k přehrávači a za pár okamžiků už můžete dělat „předváděčku“ pro zbytek rekreantů. Tohle je zkrátka velmi užitečná záležitost a jsem si jist, že ji budete využívat hodně často.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Užitečná redukce, díky níž budete moci do svého A3 nahrávat videa, či fotky z externích zařízení, bez nutnosti připojení k počítači. Užitečné, ne?

Propojovací kabely – Propojovací kabely najdete v příslušenství hned dva. A pokud vám vrtá hlavou, k čemu jsou, pak vězte, že svoje využití si bezproblému najdou. iAudio Cowon A3 totiž disponuje hned třemi vstupy, díky nimž budete moci nejen nahrávat video, či zvuk z externího zdroje, ale zároveň ho i přehrávat například na televizi atp. K této vlastnosti ale více až v odstavci „technická specifikace“.

Jak už jsem poznamenal, kabely jsou zde dva, jednak klasický, se třemi cincovými koncovkami na jeden jack 3,5 a pak zde najdeme také poměrně netradičně koncipovaný kabel, který disponuje třemi cincovými koncovkami + jednou svideo koncovkou na straně jedné a miniUSB koncovkou na straně druhé.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Kabel se třemi cincovými koncovkami a na druhé straně jedním jackem 3,5.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Druhý kabel, který jak vidno disponuje třemi cincovými koncovkami a svideo konektorem na straně jedné a miniUSB koncovkou na straně druhé.

Ovladače a manuály – zapomínat se nesmí ani na ovladače a manuály, které jsou přibaleny i k tomuto přehrávači. Jejich popisem vás ale nudit nebudu – není na nic totiž nic zvláštního ani zajímavého. Pro doplnění přikládám pouze foto.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Manuály a ovladače k iAudio Cowon A3.

Další příslušenství – v krabici kromě výše zmíněných věcí naleznete také síťovou nabíječku se dvěma odpojitelnými koncovkami a pak také užitečné poutko na ruku.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Nabíječka.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Poutku k zavěšení na ruku.

Technická specifikace

V této části článku se zaměříme především na technickou specifikaci a přiblížíme si konkrétní aspekty, které byste o tomto přístroji měli vědět, protože se vás jimi bude snažit zaujmout. iAudio Cowon A3 disponuje „tělesnými“ rozměry 133.4 x 78.5 x 22 mm (bráno v poměru šířka x výška x tloušťka). Přístroj je distribuován ve dvou základních barvách a to v černé a stříbrné. Já jsem měl k dispozici tu druhou variantu. Hmotnost přístroje je 298 gramů. A3 je vybaven 30GB nebo 60GB pevným diskem a data do něj můžete „pěchovat“ skrze USB 2.0 komunikační port. Když už je řeč o datové podpoře, měli bystě vědět, že tento krasavec si poradí s celou řadou audio i video formátů od AVI, či ASF přes BMP, DivX, FLAC, JPEG, MP3, MPEG 1, MPEG 2, MPEG 4, OGG, WAV, WMA, až po WMV nebo XviD. O displayi už zde řeč byla, ale jenom pro pořádek znovu připomenu, že jde o čtyřpalcovou velikost s rozlišením 800 x 480 bodů, přičemž obraz je velmi jemný a celkově opravdu kvalitní (záleží samozřejmě i na kvalitě videa). Dále přístroj disponuje TV tunerem (k němuž je nutné dokoupit příslušný přijímač) a dále také FM tunerem, u kterého přibalená sluchátka slouží jako anténa nebo abych to uvedl na pravou míru – to že slouží jako anténa uvádí výrobce, ale já osobně jsem toho názoru, že u tohoto přehrávače je to vyřešeno podobným způsobem, jako u většiny (nevím jestli u všech) telefonů značky Nokia. Těm totiž rádio bez sluchátek nehraje nebo minimálně tomu tak bylo u Nokia 6230 a Nokia 6230i. Proto jsem záměrně použil ono slovíčko „většina“ (to pro případné šťouraly :-)). Kdyby totiž sluchátka fungovala jako anténa, musel by v nich být zabudován nějaký přijímač, což by bylo z hlediska „trvanlivosti“ klasických pecek dosti nepraktické, ale faktem je, že rádio hrálo u jakýchkoliv sluchátek, nejen u těch přibalených (další důvod, proč ta přibalená vyměnit). Na horní straně přístroje jsou situovány dva malé reproduktory o výkonu 1 Watt, které dokáží hrát celkem nahlas a jako záložní varianta určitě postačí, nicméně pro kvalitnější reprodukci je zcela namístě připojení externích reproduktorů nebo sluchátek. O chod celého přístroje se stará dvoujádrový procesor DaVinci od společnosti Texas Instruments, který svůj úkol plní naprosto dokonale. Všechny příkazy plní takřka ihned a je jedno, jestli si zrovna pouštíte písničku nebo celý film, všechno načítá takřka okamžitě, což je například u 700Mb filmu opravdu úctyhodný výkon. Přetáčení je vyřešeny velice elegantně – zpočátku se skladba, či film přetáčí pomalu, ale čím déle joystick držíte, tím rychleji přístroj konkrétní klip přetáčí.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

iAudio Cowon A3 v záři odpoledního slunce.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Pravý bok přístroje – patrné je tlačíko „Power“.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Na horní straně A3 si můžete všimnou jednak dvojice zabudovaných reproduktorů, stejně jako integrovaného mikrofonu na středu přístroje.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Celá řada vstupů a výstupů, kterými iAudio Cowon A3 disponuje. Blíže si je popíšeme v závěru této části.

Opravdovým problémem a jediným skutečným negativem na této mašince je ale právě výše zmíněný joystick. Ten je zde jakožto hlavní ovládací prvek, společně se čtveřicí tlačítek – „BACK“ a dále „A, B, C“ vyřešen tak trošku „na divoko“. Tlačítko „back“ je samozřejmě určeno k návratu o jednu pozici zpět a trojice tlačítek „A, B a C“ je uzpůsobena jako multifunkční - například na ovládání ekvalizérů, či HUDu při přehrávání videa. Hlavní joystick ale tropí pěknou neplechu především při potvrzování (stiskem dolů totiž vše potvrzujete = OK). Pokud si vzpomínáte na problémové joysticky u mobilních telefonů značky Sony Ericsson, které po čase začaly „stávkovat“, tak tady je to velmi podobné, jen od samého začátku.

Ani netušíte, jaký problém je zpočátku cokoliv potvrdit pouhým stisknutím joystickové páčky. Ta zpravidla nešikovně sjede na některou stranou a tak například místo pauzy ve videu spustíte jiný videoklip. Je to opravdu otravné a nepraktické, ale je pravdou, že zhruba po týdnu si na to můj palec zvyknul a sám si instinktivně našel pozici, ze které se pravděpodobnost na úspěch rapidně zvýšila. Přitom by se celé toto funkční dilema dalo vyřešit prostým a jednoduchým přidáním dalšího tlačítka. Je mi jasné, že u svého nového přehrávače nebudete chtít nahánět nějaký nezbedný joystick, ale za sebe mohu zodpovědně říci, že to je jediná chyba, kterou iAudio Cowon A3 má a navíc jak už jsem nadhodil – dá se na to zvyknout a je to chyba, kterou je možné akceptovat, výměnou za tu celou spoustu funkcí, které vám nabízí...

Dále se ještě sluší doplnit, že tato multimediální krabička disponuje zabudovanou lithium-polymerovou baterií, která si na jedno nabití hravě poradí zhruba s osmi hodinami muziky a přibližně šesti hodinami videa. Když začnou docházet baterie, přestanou externí reproduktory hrát a tak je jedinou možností připojení sluchátek. Jenom mi zde chybělo nějaké varování o nízkém stavu baterie. To přijde až vy chvíli, kdy baterka jede z posledních zbytků sil a po pár chvilkách se zpravidla vypne.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Detail, na kterém jsou díky slunci patrné i otisky prstů je pořízen z důvodu seznámení čtenáře s oním kontroverzním joystickem. Jak už jsem předeslal výše – celá tato patálie šla vyřešit jednoduchým přidáním nového tlačítka, případně vynechání písmene „C“ a rozložením funkcí na zbylá dvě.

Nyní si rozebereme všechna důležitá místa přístroje, podle nákresu z manuálu. Daleko lépe si tak budete moci představit jeho možnosti a schopnosti.

Viz. detailní popis níže. (Pro zvětšení klikněte)

  1. Klasický stereojack pro připojení sluchátek. Připojit můžete jak sluchátka přibalená, tak samozřejmě jakákoliv jiná s konektorem jack 3,5 nebo jiná přes patřičnou redukci.
  2. AV OUT : Tento vstup slouží pro připojení AV kabelu a následnému přehrávání multimediálních dat na externí zařízení, jako je například televize a podobně.
  3. AV IN : Po připojení AV/Line-In kabelu k externímu zařízení (TV) můžete nahrávat obraz i zvuk do svého A3.
  4. COMP / S-VIDEO : komunikační port, pracující skrze COMP/S-VIDEO, umožňující velice kvalitní záznam skrze S-VIDEO kabel.
  5. USB Port : Klasický USB port, sloužící pro připojení k PC a následný transfer dat, přes rozhraní USB 2.0.
  6. DC Adapter Jack : Přípojka pro nabíjení vašeho iAudio Cowon A3 přehrávače.
  7. Zabudovaný mikrofon : Velmi senzitivní mikrofon, který pořizuje vcelku slušené hlasové záznamy. Na každodenní pracovní poznámky, či na rozhovory je to plně dostačující záležitost.
  8. Reproduktory : Zabudované stereo reproduktory slouží jako alternativa ke klasickým sluchátkům. Nelze na nich ovšem přehrávat rádio.
  9. Očko na šňůrku : Očko, za které si můžete přichytit přibalenou šňůrku na zápěstí.
  10. TFT LCD display: vše důležité už o něm bylo napsáno, ale ještě snad doplním, že na defaultní nastavení má obrazovka hodně vysoký jas, který doporučuji snížit, jak kvůli očím, které se nebudou tolik unavovat, tak i kvůli baterii, která vydrží déle. Samozřejmě není problém hladinu jasu kdykoliv upravit, stejně jako je dílem okamžiku upravit barvy, či TV standart (NTSC, PAL).
  11. Joystick : Onen kontroverzní joystick, který je zdrojem toho jediného dilematu, zda-li koupit, či nikoliv. Jak už jsem ale jednou uvedl, tento „neposeda“ není dostatečným důvodem pro vyslovení se v této otázce v negativním směru. Navíc je pozitivním faktem, že po určitém čase se joystick „ochodí“ a poslouchá lépe.
  12. LED dioda : Indikuje momentální status přehrávače. Mění barvy podle toho, jestli je A3 ve „stand by“ módu, jestli se nabíjí nebo momentálně přijímá data.
  13. Tlačítko „BACK“ : Tlačítko s evidentní funkcí – vyskočení z aktuálního menu, či prováděného procesu (vyskočit můžete i v průběhu přehrávání skladby, či videa bez nutnosti zastavení přehrávaného klipu).
  14. Tlačítka „A, B, C“ : Multifunkční tlačítka, která plní konkrétní funkce, uvedené na spodku obrazovky (odvislé od té které aplikace).
  15. RESET : Klasický „reset“, který vypne a znovu „nahodí“ tento přehrávač. Díra k resetu je ale tak malá, že se mi ho nikdy nepodařilo stisknout a to ani hrotem mikrotužky. Naštěstí to takřka není potřeba.
  16. LCD, AV OUT, HOLD přepínač : Trojpoziční přepínač mezi klasickým zobrazení, AV OUT výstupem pro externí zařízení a zámkem tlačítek.
  17. Tlačítko „POWER“ : Tlačítko, sloužící pro přívod životadárné energie do srdce přehrávače. Krátký stisk dočasně vypne display a dlouhý stisk vypne přístroj úplně. A3 se po cca 30ti sekundách sám přepne do „stand by“ módu, kdy v rámci šetření baterie vypne LCD display a po dalších zhruba 30ti sekundách přestane svítit i LED signalizace, která tento stav indikuje. Krátkým stiskem tlačítka „POWER“ pak svůj přehrávač přivedete znovu „k životu“.

A3 akci aneb co všechno tento krasavec umí?

Pomalu ale jistě jsme se dostali k tomu nejdůležitějšímu, co každého čtenáře a potencionálního zákazníka u této krabičky zajímá a to jsou právě funkce. Celá řada jich už byla nakousnuta v předešlé specifikaci díky detailnímu technickému popisu, takže mě prosím omluvte, když se budu občas trošku opakovat.

iAudio Cowon A3 je multimediální přehrávač, který je doslova našlapaný funkcemi a kromě přehrávání videí (formáty AVI, MP4, DivX, XviD, Mpeg atp.) bravurně zvládá také muziku (MP3, WMA, WAV atp.) a mimo to má i zabudovaný přijímač na rádio nebo FM tuner, pro který si ovšem musíte dokoupit patřičný přijímač. S touto hračkou se nedostanete do úzkých ani co se týče přehrávání fotografií (Jpeg, Bmp) nebo textových dokumentů typu „txt“. Pak zde rovněž naleznete „Media browser“, čili jakýsi prohlížeč, stejně jako přehled naposledy spuštěných souborů (Recent files). Pro technicky zdatnější jedince bude ale zdaleka nejzajímavější a nejlákavější funkcí kategorie „Record“, kde se skrývá veškerý „nahrávací“ potenciál tohoto přístroje. Stačí připojit příslušný kabel, napojit na zdroj a v mžiku oka můžete zaznamenávat video, audio, záznam z vašeho televizního přijímače, či rádia a nebo si jen tak ukládat hlasové poznámky díky zabudovanému mikrofonu. Za hodně velkou „vychytávku“ považuji funkci, která se jmenuje „Time record“, kde si můžete předem nadefinovat co se bude kdy nahrávat a z kterého zdroje.

Například si nastavíte, že 30. srpna 2008 ve 20:00 se započne nahrávat signál přes Line-in Video a že přehrávač pořídí záznam dlouhý 180 minut. Tahle funkce totiž dělá z A3 osobní „zbraň“ s ohromným potenciálem. Poslední kolonkou v příslušném menu je soubor nastavení nebo též „Setup“. Ten je rozdělen do celkem devíti kategorií, přičemž si zde můžete nastavit výše zmíněný jas displaye, stejně jako si nadefinovat ekvalizéry, nastavit si barvu a typ zobrazení titulků nebo třeba určit, v jaké kvalitě se bude ukládat záznam. Videozáznam z externích zařízení je možné nahrávat buď ve 128kbps nebo ve 192kbps. Audio má kromě těchto dvou možností také alternativní variantu, která spočívá v bezztrátovém formátu typu FLAC. Cizích jazyků neznalé možná nepotěší absence české lokalizace, ale na druhou stranu se zde nesetkáte s tak velkým množství cizích termínů, které byste si nebyli schopni zapamatovat, nehledě na fakt, že ovládání A3 je naprosto intuitivní. Milou pozorností, kterou se kupodivu také namůže pochlubit každý přehrávač je přítomnost hodin v pravém horním rohu vedle indikátoru stavu baterie, jak jsme zvyklí z mobilních telefonů.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Hlavní menu u iAudio Cowon A3.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

„File Browser“ neboli datový prohlížeč, který vám ke každému formátu zobrazí i příslušnou ikonku pro lepší a jednodušší orientaci.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Nyní se nacházíme v nastavení a konkrétně v sekci, kde se definuje základní nastavení displaye – jas, barvy, TV standart, AV Out a AV In.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Další kategorie sekce „Setup“, tentokrát kategorie nastavení zvuku.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

V sekci nastavení se můžete prostřednictvím přístroje také dozvědět, kolik volného místa vám na pevném disku ještě zbývá.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Tento obrázek se vám ukáže na displayi, když se dáte do výměny dat mezi A3 a PC.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Tento obrázek jsem jako jediný neviděl na iAudio Cowon A3 „v reálu“, nicméně ho sem přikládám jako upozornění na další užitečnou funkci, kterou je firmware upgrade. Nevím sice, jak často bude výrobce firmware aktualizovat a dle mého soudu ani není tato funkce nutná, nicméně kdyby se v novějších verzí objevila některá výrazná vylepšení, není nic jednoduššího než je do všeho A3 „naházet“ skrze funkci „firmware upgrade“.

Klady a zápory

+

-

Velmi kvalitní a dokonale detailní LCD display

Neprakticky nedesignovaný joystick.

Velká škála funkcí

„Reset“ je téměř „nestiskutelný“

Slušná komunikační podpora pro externí zařízení – TV, CD přehrávače, USB flash disky atp.

Absence české lokalizace

Závěrečné hodnocení

Na závěr se asi sluší vyslovit se v otázce koupě a dát finální rozřešení, zda-li se pořízení přehrávače iAudio Cowon A3 vyplatí nebo ne. Myslím si, že pozorný čtenář si už udělal obrázek v průběhu celé recenze, ale vám, kteří jste některou pasáž lišácky přeskočili a chytře zabrousili až k závěrečnému hodnocení mohu tento povedený multimediální počin vřele doporučit. Až na zpočátku nepraktický ovladač, na který se dát ale časem zvyknout jde o velmi parádní záležitost, která si poradí s celou řadou formátů a kterou vám bude kdejaký kamarád závidět.

Navíc vám bude neocenitelným parťákem na cestách i na dovolené, kde se vám budou zcela jistě hodit i jeho funkce externí komunikace, kdy stačí vyndat z batohu příslušný propojovací kabel a za pár okamžiků můžete dělat veřejné promítání na některé lokální televizi, či díky redukci přes projektor na plátno.

Bližší informace o ceně a dospupnosti produktu získáte v našem internetovém obchodě.

Ohodnoť článek:

Názory ostatních Geeků (34)

Design

Ten design na mě působí tak nějak zvláštně... je to jen subjektivní, ale moc se mi nelíbí.

@Lukášek9991: Je to zajímavě udělaný. Jinak ty tlačítka na straně taky se mi to moc nelíbí. Docela bohatý to má příslušenstv . Uvidíme až bude nějaká recenze delší

@rehhi: Jj příslušenství neni špatný. Ale v dnešní době, kdy má všechno ohromnej displej přes celou šířku přístroje a uzounkou velikost, myslím si že se tenhle design jeví trochu jako nemotorná zastaralá krabice :) Samozřejmně je to věc názoru

@Lukášek9991: v dnešní době jsou taky ty MP3ky pěkně napikachu.. dotekový display přes celý přístroj namísto tlačítek je po stránce ergonomie a pohodlí ovládání to nejhorší to v poslední době vzniklo

Ekv

proč je ten ekvalizer jenom od 76 po 13,2 khz? to víc neumí přehrát?

@p3pino: běžná sluchátka zahrají 20Hz nebo 20kHz ???? a kolik lidí má takhle dobrý sluch ???? :-) ale i tak to tam mohli dát už jen z principu =D

@p3pino: Naopak, podle mích testů hraje až do cca 40000 Hz, umí to přehrát i 96khz 24-bit FLACTen ekvalizer funguje tak, že když chceš zvýšit 20 khz, tak musíš ubrat všechny frekvence okolo.

@Jakub Sloup: Ale on psal o sluchatkach, tam je dostacujicich 15-25 000Hz (podle kvality sluchatek)40 000Hz, 96khz 24-bit FLAC (Pripojeni na nejakej zesilovac a pres bedny)

Překlep

Dobrá den,
mám dojem, že autor článku se upsal v dolní části prvního odstavce technické specifikace a tu konkrétně u "700 Mb". Mélo b zde být 700 MB, protože nějakých 87,5 MB nedělá problém ani mému mobilu.

@scanjett: Dobrý den, skutečně se jedná o chybu.

Konec pořádných empétrojek

Už se se mnou pomalu loučí moje MuVo TX a tak si hledám náhradu. Je zvláštní, že normální a zároveň kvalitní hudební přehrávače bez barevného displeje přehrávajícího lépe či hůře video se už prakticky nedělají. Ale já bych chtěl pořádný hudební přehrávač, ideálně na tužkovou baterii, s minimálními rozměry a vestavěným USB konektorem... ale kde ho mám hledat? Přijde mi, že výrobce nezajímá co lidé potřebují, místo toho dělají módní elektroniku.A tak jediný vcelku normální přehrávač, který jsem našel, je iRiver T60, přestože je už starší a nemá vše co bych si přál. Kdyby měl někdo tip na opravdu dobrou empétrojku (ideálně s podporou FLAC nebo aspoň OGG), tak prosím poraďte. Mám pocit, že si asi nevyberu.

@Fenris: iRiver T60 OGG podporuje, má to overené, resp. zrovna ho držím v rukách a hraje mi tam OGG album.

@eraser2k: spatne to neni ale ty video formaty?? to bych stravil casu prevadet vse co mam z Matrosky do nejakeho formatu co se mu bude libit

@osprey: Ideální MP3 pro mě je a bude iAudio U3, má vysoký výstupní výkon, výbornou kvalitu zvuku, bez problémů se ovládá v kapse bez nutnosti koukat na display, vydrží hrát na jedno nabití hodně dlouho.. už asi tři roky mam 1GB variantu a od té doby jsem neviděl nic lepšího. Moje další bude iAudio U3 ve verzi 4GB, jenom se bojím abych ho stihl...

@osprey: Codec H.264 v containeru Matrosky by to stejně neutáhlo.

@Fenris: Co zkusit http://www.czechcomputer.cz/product.jsp?artno=55863 nebo http://www.czechcomputer.cz/product.jsp?artno=48667.myslim ze to jsou kvalitny znacky a neprekazi tam velky display. Ja osobne jsem sveril duveru http://www.czechcomputer.cz/product.jsp?artno=49568 a i kdyz ma 2palcovy display tak toho nelituju je uzasnej po vsech strankach.

@Fenris: Emgeton X1 pro tebe, pro mě http://www.archos.com/?country=global&lang=en

@Fenris: tak ja ma mCreative Vision W 30GB a nestezuju si jeno mskoda ze tu uz neni v prodeji :-(

@Fenris: Pokud pořádným MP3 přehrávačem myslíte přehrávač s obrovskou výdrží a skvělým zvukem, tak Vám musím doporučit Cowon D2.
http://www.czechcomputer.cz/product.jsp?artno=49995
Jsem jeho vlastníkem od ledna tohoto roku, a musím konstatovat absolutní spokojenost. Pominu li přednosti jako je dotykový display, pravidelné aktualizace firmwaru, mass storage a asi sto dalších (užitečných) funkcí, tak zbydoo poslední. A to:
1) fenomenální výdrž na baterii. Výrobcem udávaná je 60 hodin, a dle zkušeností musím říct, že je podhodnocená a vydrží víc
2) slot na sd karty - 16 gb karta kingston dnes stojí 2000kč, takže se dá levně navášit kapacita
3) zvuk. Kvalitou zvuku se D2 proslavila. Nedá se snad sehnat lepší.Nevýhody: trošku vyšší cena, ale zase člověk dostane za co si zaplatí, takže poměr cena/výkon je mnohem lepší než u levných zařízení. Příslušenství je bohaté, dodává se s ochranným pouzdrem a druhým pouzdrem s vestavěným reproduktorem.

Multimediální zařízení

Tyhle multimediální hračky se mi vždycky docela líbily, už jsem se viděl, jak si na nich pouštím filmy při cestě do školy ..
Ty časy jsou už ale dávno pryč a opravdu nevím, kdy a kde bych tohle využíval, opravdu leda tak na dovolené, nebo tak...
Navíc to dost často na takové občasné využití stojí nekřešťanské sumy :)
Takže, hračky pěkné, leč ne zrovna praktické.
Raději zůstanu u drobné MP3/MP4 do kapsy, kterou na uši nasadím jednou za uherák :)

Pekne

Pekna recenzia, ale uvital by som fotografie zapnuteho displeja pri prehravani videa, pretoze ten s papouskem vyzera naozaj nerealne a bolo by pekne presvedcit sa o tom aj na fotografii od autora.

@Anonymní uživatel: Dobrý den, děkuji Vám za zájem, co se týče kvality obrazu, je vždycky odvislá od toho, jak moc, popřípadě málo je video kvalitní a i když se to tak možná jeví, je obrázek s papouškem skutečně reálný a některá prezentační a výrobcem predinstalovaná videa tak skutečně vypadají. Záleží tedy pouze na tom, jak kvalitní videa si do přehrávače nahrajete, protože display nesporný kvalitativní potenciál má... S pozdravem, Jan Švehla.

@Anonymní uživatel: Jinak bacha při přehrávání videa i fotek je obraz trochu zkreslený, viz zde http://iaudiophile.net/forums/showthread.php?t=20188&highlight=graphical

Skvela recenze

tato recenze je uplnme vyborna ... dikas

Sluchatka

me by docela vadila ta sluchatka, nebo aspon na prvni pohled vypadaji hodne levne :((( , ale treba hrajou :)

@spirt: A co používáte teď za sluchátka, že potřebujete lepší? To mají k tomu dát TŘEBA Porta Pro a navýšit to o tisícovku? Sluchátka si snad každý koupít zvlášť, pokud chce člověk kvalitu.

Textové formáty

Na stránkách výrobce byla zmínka o tom,že se různé textové formáty jako doc., xls. a snad i pdf. dají převést do něčeho,co tenhle přehrávač zobrazuje. Ví někdo, jak to v praxi vypadá, jestli je to použitelné?

@trabantos: Jo je to použitelné, ten display je fakt jemný, jde číst i A4 bez zoomu.

IAudio

iAudio je nejlepší a nejkvalitnější značka přehravačů, co se týče výbavy, kvality, propracovanosti a požitku.iAudio své výrobky vyšperkovává do posledního detailu - jasně, že nějaká ta malá neduha se u každého výrobku jakékoliv sirmy objeví, ale iAudio ví, co zákazník jako spotřebitel chce :o) (Akorád stále ta cena....)

Zvuk

Sakra co tahle napsat jakej má zvuk!!!!!!!!!!!!!!!!!!

@jezekhifi: Prakticky nejlepší ze všech přehrávačů co jsem slyšel, dokonce lepší než Cowon D2. Ale musíš mu nastavit zemi na "USA" nebo "NON EU USER", protože jinak se zapne omezování hlasitosti, které zhoršuje kvalitu (je to tam kvůli debilnímu zákonu ve Francii)

Dobrý

vypadáto hodně dobře

@dejv1991: Můžu s tebou souhlasit, vypadá to dost dobře, jen aby jsme pak po koupi nebyli zklamaní...

Rychlost přes USB

V recenzi chybí rychlost přenosu dat přes USB. Kolik MB/s zvládá zápis? Standard u přenosných disků je dnes 30MB/s, jak je to u tohoto přehrávače?

Máš něco na srdci?

100% GEEKsměs bez elektroniky 100% GEEKsměs bez elektroniky
nahoru