Přejít na obsah [o] Přejít na navigaci [n] Přejít na vyhledávání [v] Přihlásit se
Hlavička
Koncert pro tři: test 2.1 reproduktorů Creative

Koncert pro tři: test 2.1 reproduktorů Creative

Recenze
Creative Labs I-Trigue L3800_1120971860
Creative Labs I-Trigue L3800
Produkt není určen k prodeji.
Creative Labs Inspire T3030 2.1_1129116826
Creative Labs Inspire T3030 2.1
Produkt není určen k prodeji.

Společnost Creative má v sortimentu reprosoustav nejen k počítači nejširší záběr na trhu a pověst kvalitního výrobce. Kdo si však chce vybrat, nemá často lehkou úlohu. Modelů je mnoho a peněz tak málo! Pro tuto recenzi jsem proto vybral modely, které si podle mě zaslouží pozornost, a které by mohly oslovit věší počet zájemců o kvalitní zvuk. Jsou jimi cenově nenáročné reproduktory Inspire T3030 a švihácky oděný 2.1 systém I-Trigue L3800.

Kam se hodí 2.1

Největší boom prostorového zvuku je naštěstí již za námi, což se projevilo i na množství nabízených 2.1 reproduktorů. Je jich podstatně více než dřív velmi žádaných 5.1. Důvod je prostý – kdo od domácího prostředí očekával pocit kinosálu byl zklamán, kdekomu překážel zadní pár reproduktorů a prakticky jej nevyužíval a hudba z levnějších 5.1 systémů také není žádný extra požitek.

Poslední dobou proto začínají nastupovat „skromnější dvajedničky“. Díky přítomnosti subwooferu není divák při filmu ochuzen o dunění vybuchujících automobilů a amerických administrativních center, zatímco dva satelity nepohrdnou ani hudebním partem. Jedná se zkrátka o univerzální zvukový reprodukční systém vhodný pro většinu domácností.

Creative Inspire T3030

výkon: 2x6W + 17W

odstup signálu od šumu (SNR): 80dB

frekvenční rozsah: 40Hz - 20 000 Hz

uchycení na zeď: ANO

ovladač: dálkový na kabelu

Design:

Hlavním znakem těchto nových reproduktorů je nevšední vzhled. Na fotografiích vypadá trochu nevyváženě, takže mě po vybalení překvapilo jak jsou elegantní. Trošku nezvyklý je poměr mezi velikostí satelitů a subwooferu. Vzhledem k cenové kategorii nečekejte hrombednu velikosti ledničky. Místo toho v balení najdeme elegantní kostku velikosti krabice od bot (pohorek :o). Satelity jí sahají asi do dvou třetin výšky.

Kdo si chce reproduktory pověsit na zeď, bude potěšen přítomností otvorů v zadní části repráčků. Lesklé stojánky jsou odnímatelné a nebudou potom strašit na stěně.

Kabelové ovládání se svým buclatým tvarem skvěle hodí ke vzhledu soupravy a výborně ji doplňuje. Nutno dodat, že se Creative opět vrátil k zapojení ovládání a propojovací kabel zvlášť. V minulé generaci reproduktorů bylo ovládání hlasitosti umístěno na propojovacím kabelu se zdrojem zvuku – a to nebylo dobré.

Zpracování a ovládání:

Pro propojení s počítačem nebo například MP3 přehrávačem slouží 3,5mm jack-jack kabel s pozlacenými hroty. Ten samozřejmě dostanete s reproduktory, stejně jako ostatní nutnou kabeláž. Jak je u levnějších repro zvykem, kabely vedoucí od satelitů do zesilovače v subwooferu jsou připevněny napořád. Nejde je tedy vyměnit za delší nebo zkrátka jiné. Jejich průřez je však solidní a bužírka chránící měděný drát dostatečně pevná i ohebná zároveň.

Velkou pochvalu si Creative zaslouží za separátně přiložené trafo. Když byly zdroje v subwooferu, mělo to neblahý vliv na šum vycházející z reproduktorů. O tom však později.

Plasty, ze kterých jsou vyrobeny satelity, jsou na první i druhý pohled pevné, dobře slícované a odolné. Jistě přežijí i pád ze stolu na podlahu nebo hrubější zacházení. S tím souvisí i naprostá netečnost vůči rezonanci. Při vyšší hlasitosti nezaslechnete žádné známky drnčení.

Subwoofer je tvořen dřevotřískovými deskami v černé barvě doplněnými basreflexovým otvorem z umělé hmoty, reproduktorem na boku a vstupy v hliníkovém panýlku vzadu. Vše je opět velmi kvalitně provedeno bez zjevných vad a nepřesností.

Velkou pozornost si zaslouží dálkové ovládání na kabelu. Kromě hlasitosti (v krajní poloze také vypínání) na něm nastavíme i úroveň basů. Není tak potřeba lézt pod stůl a točit ve stísněných podmínkách kolíkem na zadní straně subwooferu tak, jako je to většinou u levnějších 2.1 bedýnek. K mému potěšení ovládání nabízí také výstup na sluchátka. Při jejich zapojení přestane samozřejmě sestava hrát a vše jde potom do sluchátek.

Zvukový projev

A jsme u toho nejdůležitějšího. Na první pohled je jasné, že dispozice tohoto systému jsou slušné. Satelity mají nezvykle velké středové reproduktory a kromě toho i výškové měniče. Subwoofer jim sice trošku kazí reputaci svou velikostí, ale nechme se překvapit...

Jako první jsem zkoušel hudbu a hudební přednes. Jsem odchovanec na punk-rocku a metalových variacích, kde je často u levných reproduktorů slyšet zastřenost až zahuhlanost, kytary nejsou vykresleny ve všech pozicích a zkrátka hudba ztrácí na živosti. T3030 mě opravdu překvapily. Ne že by byly dokonalé, ale rozhodně se na nich dala poslouchat i hudba tohoto ražení. Chybí jim trošku preciznosti a jednotlivé tóny jako by nebyly zcela dotažené do konce. Bez přímého srovnání však bude většina posluchačů spokojena.

Samozřejmě jsem sáhl i po jiných žánrech. V mechanice a MP3 přehrávači se postupně protočili například Čechomor, Pink Floyd, Čajkovsky, Metallica, Mike Oldfield a další. Celkový dojem je takový, že středy lehce fušují do řemesla slabému subwooferu, zatímco výšky jsou naštěstí přes výhybku oddělené. Zvuk je povedeně vyrovnaný, vcelku živý a opravdu příjemný. Hodí se nejvíc k poslouchání popíku a moderního pop-rocku a podobných stylů okolo středů.

Subwoofer nepředvádí kdovíjaké představení, ale při hudbě to není až tak žádáno. Navíc chtít od něj, aby vykresloval třeba baskytaru je holý nesmysl. To nezvládnou ani bedny o několik tisíc výš. Pro Hip Hop se však moc nehodí. Neuslyšíte z něj požadovaný důraz.

U her většinou hráč čeká dunění těžkého kulometu, výbuchy raket a bojový pokřik bojovníků, případně našlapujícího nepřítele. Většinou jsou to zvuky založené na dunění subwooferu. V tomto případě Vás na rozdíl od hudby uspokojí. Nejde zde přeci jen o věrné podání, ale o zvuk jako takový. A přestože je subwoofer malinký, hluku umí nadělat dosti.

U filmů je to podobné jako u her. Protože nejde o prostorovou konfiguraci, není zde problém s pozicování satelitků a vytvářením ideálního poslechového místa. Opět platí, že subwoofer trochu huhlá, než aby vysloveně hrál a vybuchoval.

Hodnocení Inspire T3030

Při hodnocení musíme vycházet z ceny, která je příznivých cca 1280Kč včetně daně. Oproti předchozím modelům od stejného výrobce je zde patrný ohromný posun v kvalitě. Pře změně hlasitosti nejsou patrné žádné pazvuky a díky zdroji mimo subwoofer je zvuk prostý šumu a brumu.

Za danou cenu je to nejspíš nejlepší 2.1 sestava reproduktorů pro domácnost. Kdo nepotřebuje bourat zdi, jednoznačně ji doporučuju. Otázkou je pouze design, ke kterému může mít někdo výhrady. Vězte však, že v reálu vypadají opravdu elegantně.

Creative I-Trigue L3800

výkon: 2x9W + 30W

odstup signálu od šumu (SNR): 80dB

frekvenční rozsah: 30Hz - 20 000 Hz

uchycení na zeď: NE

ovladač: dálkový na kabelu a bezdrátový dálkový ovladač

Design:

Hlavním lákadlem I-Trigue L3800 je design, dálkové ovládání schopné pracovat s přehrávači řady ZEN a v neposlední řadě skvělé zvukové vlastnosti. Po stránce designu se tato prognóza naplňuje bezezbytku.

Přestože jsou satelity o poznání menší než subwoofer s 6,5“ reproduktorem, budí mnohem větší zájem okolí. Jsou vyrobené z hliníku, takže vypadají opravdu stylově a moderně, zepředu mají dva malé titanové měniče ručící za vysoké tóny a zboku potom středový reproduktor. Ano, opravdu zboku, podívejte se sami:

Velmi pěkně je provedené i dálkové ovládání, a to jak bezdrátové, tak i to na kabelu. Obě jsou v černé barvě, čudlíky a ovladače jsou dostatečně velké, plasty dobře slícované a nepůsobí vůbec lacině. Většina ovladačů k HiFi věžím vypadá hůř.

Subwoofer je oproti prvnímu popisovanému modelu opravdu mohutný. Skoro bych čekal k tak úsporným satelitům i úsporný nízkofrekvenční reproduktor, avšak opak je pravdou. Jeho udávaný výkon 30W R.M.S. Není rozhodně nadnesený. A po straně vzhledu působí stejně elegantně jako satelity. Konec konců, která kostka v černé barvě nevypadá elegantně?

Zpracování a ovládání:

Stěžovat si na nějaké nedostatky ve zpracování u tohoto modelu je naprosto nemožné. Dokonce i kabely od reproduktorů mají značný průměr a jejich koncovky jsou stejně jako všechny ostatní konektory pozlacené. Jediné co mi trochu vadilo byl konektor ovládacího prvku, který se hůř zasouval do zdířky na subwooferu. Není zcela patrné, jak jej má člověk natočit, i když jakýsi náznak tu je.

Na kabelovém ovládání nalezneme hned dvě zdířky jack 3,5mm. Jedna je pro připojení sluchátek, zatímco druhá slouží k připojení například MP3 přehrávače, především potom řady ZEN od stejného výrobce, který je možné pomocí infra DO i ovládat. K tomuto účelu je v balení krátký, asi 10cm dlouhý kablík na propojení.

Pomocí ovladačů lze měnit jak hlasitost reproduktorů, případně úroveň basů, tak i úroveň hluku v přípojených sluchátkách. Zvolená hodnota se indikuje pomocí řádky LED diod na čelní straně kabelového ovládání. Tlačítkem se potom přepíná mezi hlasitostí a nastavením basů. Stejné operace je možné provádět z infra ovladače se stejným výsledkem.

Zvukový projev

Ať jsou bedničky jak chtějí hezké, pokud nebudou hrát dobře, nebude jim to nic platné. Zvláštní pozornost je nutné dávat při instalaci bedniček na natočení reproduktorů. Středové měniče jsou z boku satelitů a ty by proto měly směřovat přímo na uživatele a ne rovnoběžně, jako při klasickém rozložení. Docílí se potom mnohem lepšího prostorového vjemu, kdy zvuk jde jak zepředu (výšky), tak i ze stran (středy).

Při poslechu hodně záleží na velikosti místnosti, kde se poslouchá. Pokud je větší, středy jsou tlumenější a nedají se bohužel na ovládání zesílit. Na řadu potom musí softwarový eqvalizér, který tuto nerovnost zahladí. V místnosti menší, kde jsou zdi odrážející středy je vše již v pořádk.

Během poslechu hudby je zde pořád cítit větší sklon k hraní výšek a vyšších tónů než k vykreslování středů. Středy jsou tak jediné slabší místo, neboť subwoofer je opravdu znamenitý a udělá radost snad každému. Basy jsou hutné, přesné a pokud je potřeba i velmi hluboké.

Na reproduktorech se opravdu dobře poslouchá klasika nebo folk. Moderní styly spojené s elektronickými nástroji příliš nesednou. Běžný hudební konzument bude i přesto určitě spokojený.

Při hraní her se pozná kvalitní subwoofer i netypické řešení satelitů. Nepřátelé se na vás vrhají opravdu ze všech stran, stejně jako svištící projektily. Reproduktory vytvářejí opravdu pěknou a dramatickou kulisu. Prakticky identická „podívaná“ čeká potom na posluchače i při videu.

Trochu jsem se bál vyšší hlasitosti, neboť malinké titanové měniče nevypadaly, že by mohly pořádně hlučet. Hluku umí nadělat ale opravdu hodně, i když čím větší hlasitost, tím větší zkreslení. Do zvuku se později také vkrádá šum. Hodnota SNR je přeci jen nižších 80dB. Hodí se spíš pro klidnější povahy.

Hodnocení I-Trigue L3800

Hledáte-li designový skvost, kvalitní reproduktory a spojence svého oblíbeného MP3 přehrávače, je systém I-Trigue L3800 velmi dobrou volbou. Vhodný je spíš na manažerský stůl nebo do obývacího pokoje, kde slouží jako doplněk, nikoliv jako primární zvukový systém.

Jeho přednosti jsou opravdu podařený subwoofer a brilantní výšky, středy za nimi lehce pokulhávají. Velmi kvalitní zpracování si vybírá svou daň na vyšší ceně.

Ohodnoť článek:

Názory ostatních Geeků (17)

T3030

T3030 srovnáváte asi s jiným předchůdcem než T3000?Tady totiž nevidím alespoň ve fyzickém provedení jiný rozdíl než předesignovaný vzhled satelitů a DO.Oddělené ovládání od signálového kabelu, stejně tak jako samostané trafo, měl už předchozí model.Za jeho slabiny bych označil především špatné odrušení proti signálu mobilního telefonu a relativně velkou směrovost satelitů, kdy bylo pro dosažení dobrého projevu třeba poměrně přesného nastavení měničů směrem k uživateli.Ptám se proto, zda se tady udály nějaké změny? Chválím popis zvuku ze kterého si lze udělat představu.Přesto bych uvítal ještě alespoň krátké shrnutí subjektivních zvukových rozdílů právě oproti T3000. No a k té druhé sestavě, L3800, bych měl už z obrázků a zkušeností se směrovostí u T3000 velkou nedůvěru z důvodu naprosto blbého natočení středového měniče o 90 stupňů oproti výškovému. Recenze to v podstatě i potvrzuje, takže přidám dotaz, zda T3030 nehrají náhodou ve výsledku lépe než L3800?:)

@cml11: Nechtěl jsem to psát přímo, ale když už jste to nakousl - ano, hrají lépe. Je am ale problém subwooferu, který je u T3030 prostě ošizený kvůli ceně a také proto, aby nekonkurovala sestavička dražším modelům.

@Marek Schäferling - CZC: Díky za potvrzení mé doměnky.Subwoofer vypadá na pohled stejně jako u T3000, předpokládám tedy, že jeho zvuk bude zřejmě podobný. Samozřejmě za ty peníze nemůžu chtít něco extra.V rámci cenové kategorie mi přišel přinejmenším velmi ucházející. Máte možnost zkusit alespoň jak je na tom T3030 s odrušením proti mobilu a zda si oproti předchůdci zvukově alespoň nepohoršila? Díky

@cml11: Dobrý den, s tím mobilem mě to bohužel ve chvíli, když jsem je testoval nějak netrklo, za což se omlouvám. Srovnání přímé jsem měl s P380, které jsou tedy o dvě generace mladší. P3000 jsem si prohlédl a jsou opravdu velmi podobné. Středové měniče jsou u nových větší. Subwoofer je shodný.

@Marek Schäferling - CZC: Taktéž jsem míval P380 a oproti nim je zvuk T3000 poslechově o poznání lepší.Větší středový reproduktor vypadá nadějně, stejně je ale vždy důležitý výsledný zvuk. Pokud náhodou ještě dostanete T3030 pod ruce, zkuste schválně alespoň ten mobil.Je to docela nepšíjemná maličkost a třeba zmíněné P380 jí netrpěly. Každopádně i tak na mě předchůdce těchto repro udělal dobrý dojem a pokud budu v blízké době někomu objednávat repro, určitě pořídím tyto a porovnám sám. Pokud se Creative nepohoršil, mělo by jít stále o velmi zajímavou koupi.

@cml11: Jsem majitelem sestavy Creative T6060, což je obdoba T3030, akorát je v 5.1 provedení. Co se týče toho mobilu, určité rušení tam je jen tehdy, když máte mobil (hodně) blízko Subwooferu. Jinak ne.
Po zvukové stránce mě sestava mile překvapila, když přihlédnu k její ceně.
K výškám ani moc velké výtky nemám. Basy jsou celkem úderné a hutné, mohli by bejt lépe prokreslené. Středy jsou taky celkem pěkně prokreslené, ale mohly by bejt více barevnější a plnější. Přednes satelitů mi přijde trocu plochý. Naštěstí to trochu zachraňuje subwoofer.

@Hajczus: Díky, přesně tohle jsem potřeboval slyšet:) T3000 dávají spolehlivě a zřetelně na vědomí jakýkoli komunikující mobil v místnosti, i několik metrů od subwooferu, takže evidentně ke zlepšení došlo.Dobrý zvukový projev zdá se neutrpěl, což je také potěšující.Zkrátka za ty peníze nic lepšího není..

@cml11: subwoofer mám pod stolem, mobil na stole a nic :) jinak s t3030 více než spokojenost, za opravdu málo peněz spousta mjůziky

@cervenejkarkulak: Musím pochválit recenzi, je opravdu zdařilá. Jediný problém, který ale recenze nezmiňuje je krátka životnosta velká poruchovost ovládání hlasitosti u T3030. Nebo se mi do roku dostal opravdu velice nepovedený kousek, u kterého nepomohla ani druhá reklamace a můj problém přetrvává. Jde o to, že ovládání ztrtí kontakt a todíš není citlivé a zvuk pak přeskakuje o mnoho decibelů víše nebo níže, než bych chtěl...

I-Trigue L3800

Dobrý den, mohu se zeptat, proč tyto reproduktory recenzujete, když nejsou v nabídce. Slouží pouze pro srovnání?

@kozlok: Dobrý den, repro v horizontu jednoho měsíce budeme prodávat. To že je neumíme zatím sehnat jsem zjistil až po dokončení recenze. Je to trochu neobvyklé, ale i to se stane :o)

@Marek Schäferling - CZC: Já myslel že recenzujete jen to, co máte v nabídce... ale to je jedno.. Recenze obsahuje to co má, až na dostupnost :).. Dík za odpověď... Kozlík Šikula

MP3 ?

To jste doufam netestoval reproduktory na hudbe v MP3 ? To doufam urcite ne, jelikoz zastrenost a nedotazenost nekterych tonu je prave ta vec...se kterou ma prave MP3 velke problemy jelikoz se jedna o stratovou kompresi. MP3 je zavisla na spouste veci, hlavne pro dobrou reprodukci v plne kvalite potrebujete:
1) velice kvalitne udelanou MP3 bez downmixu s DUAL MONO (ne JOIN STEREO) a dale ve KONSTANTNIM bitrate (uz vubecne VBR) a take 320kbit.
2) velice kvalitni MP3 prehravac ...nejlepe SW prehravac z pocitace pres co nejkvalitnejsi zvukovku. Rozhodne ne na prenosnem HW MP3 prehravaci.To vse muzete obejit kdyz to poustite primo z CD-ROM ale pozor DIGITALNE pres kvalitni HW zvukovou kartu ven, tedy zadne prenosne prehravace CD/DVD nebo uz vubec ne pres audio vystup na CD-ROM mechanice.O tom ze se nikdy hudba netestuje na zanrech ROCK a podobne kde na kvalite ale vubec nezalezi (u tohoto zanru), uz neni snad vubec treba mluvit, protoze tam nejmene tu kvalitu pocitite...(spousta tonu se prolina a hlavne jiz samotna elektricka kytara je skreslena efektorem a ta je preci u roku dominantni). Je to potreba testovat na studiovych orchestralnich nahravkach z origo. CD. Tot muj nazor. Stejne vsak dekuji za kazdu recenzi na toto tema.

Creative zen

dobry den, mam zalusk na kvalitni repro, ktere bych pripojil primarne ke svemu mp3 Zen vision:M. Proto se ohlizim po T3800 jehoz dalkove ovladani si pry s Zenem rozumi, coz vidim jako velkou prednost. Ovsem sami tu tuto sestavu vcelku kritizujete a do nebes vynasite sestavu o 2K levnejsi, coz me dost odrazuje. Chci se zeptat, zda prodavate (pripadne muzete sehnat) ono dalkove ovladani (na strance creativu se da normalne koupit samostatne), ktere bych pak pripojil k jine, zvukove kvalitnejsi reprosoustave? Pripadne jake reseni byste mi doporucili?

@azazen: Dobrý den, bohužel Creative si příslušenství prodává sám, nelze jej zakoupit přes dodavatele.

T3030 vs. I-Trigue 3220

Děkuji za srozumitelnou recenzi a přinosnou diskuzi. Chtěla bych se zeptat jak jsou na tom T3030 ve srovnani s Creative Labs I-Trigue 3220?
Popř., které repro byste mohli doporučit pro běžného uživatele (hry, hudba - spíše rock, ska,poprock, film)? Uvažuji o T3030,I-Trigue 3220, I-Trigue L3800.
Moc děkuji za pomoc :-)

@Twee: Zdravím,
co se 2.1 repro Creative týče, tak z řady I-trigue jsou jediné dobře poslouchatelné 3220. Tam jsou větší středové měniče a repro hraje docela příjemně. Poslední modely Inspire mají hodně zubožené subwoofery, tak bych je raději nebral. To je lepší potom sáhnout po nějakém tom setíku Logitechu - i když mají pitomě řešenou kabeláž, při normální poslechové hlasitosti nehrají vůbec špatně.
Ale, je tady otázka zda brát opravdu 2.1 set. Protože se rozmohly klasické stereo reproduktory a některé z nich nejsou vůbec špatné. Sice nejsou tak emotivní při hraní her a koukání na filmy, ale hudba je na nich o poznání lepší. To platí třeba pro Creative T20 nebo Genius SP-HF2.0 případně Redstar 214.
Takže pokud jde především o hudbu, doporučuje stereáčky, pokud o filmy a hry, 2.1. Toť vše.
S pozdravem Marek Schäferling

Máš něco na srdci?

100% GEEKsměs bez elektroniky 100% GEEKsměs bez elektroniky
nahoru