Přejít na obsah [o] Přejít na navigaci [n] Přejít na vyhledávání [v] Přihlásit se
Hlavička
Král smartphonů od Sony zaujme především fotoaparáty

Král smartphonů od Sony zaujme především fotoaparáty

Události

Navzdory zrušenému veletrhu MWC 2020 společnost Sony odhalila v pondělí svou novou vlajkovou loď Xperia 1 II. Jak již samotný název napovídá, jde o druhou generaci vlajkové lodi tohoto výrobce, která nabízí v praxi několik zajímavých vylepšení.

Sony Xperia 1 II je evolucí původní jedničky. Nabízí sice podobný vzhled, který je typický svým extrémně protáhlým displejem, ale zaujme vyšším výkonem či kvalitnějšími fotoaparáty. Právě na mobilní fotografování byl totiž u tohoto modelu kladen opravdu velký důraz. Přístroj se například chlubí špičkovou optikou Zeiss.

Představení modelu Sony Xperia 1 II

 

Na zadní straně tohoto mobilu nalezneme hned tři fotoaparáty. Vedle hlavního snímače je k dispozici ultraširokoúhlý objektiv a teleobjektiv. U hlavního fotoaparátu se sice světelnost mírně zhoršila (f/1,7 proti loňským f/1,6), nicméně výrobce nasadil větší čip s úhlopříčkou 1/1,7 palce. Ve výsledku by tak novinka měla fotit o poznání lépe.

Všechny fotoaparáty přitom pracují s technologií Sony Alpha, která je typická i pro klasické fotoaparáty tohoto výrobce. Nová jednička zaujme například sekvenčním snímáním 20 snímků za sekundu či kontinuálním automatickým ostřením, které provádí nepřetržité výpočty sledovaného objektu. Právě tyto technologie by měly zajistit, že ani rychlé momentky dětí či zvířat nebudou rozmazané. Samozřejmostí je podpora HDR či možnost natáčet videa ve 4K rozlišení při 60 snímcích za sekundu.

Co umí fotoaparát novinky?

 

Nejlepší displej

Dalším lákadlem má být i podpora 5G připojení, přestože v tuzemsku si sítě páté generace zatím příliš neužijeme. Jak jsme naznačili již výše, přístroj využívá protáhlý displej s úhlopříčkou 6,5 palce. Konkrétně jde o OLED obrazovku s rozlišením 4K, která by svými přednostmi měla patřit k naprosté špičce na trhu. Nechybí ani zvýšená odolnost proti vodě a prachu, konkrétně jde o certifikaci IP68.

Pod taktovkou Androidu 10 pracuje nejnovější čipset Snapdragon 865. Jde o osmijádrový čip, který má uspořádaná jádra v sestavě 1+3+4. Skládat by se tedy měl z jednoho extrémně výkonného jádra, tří středně výkonných a čtyř extrémně úsporných. Vysoce výkonné jádro Kryo 585 Platinum by mělo udávat pracovní tempo při rychlosti 2,84 GHz. Středně výkonná jádra pak při 2,42 GHz, půjde mimochodem opět o Kryo 585, avšak v edici Gold. Sestavu úsporných jader bude tvořit Kryo 585 Silver taktovaný na 1,8 GHz.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Sony Xperia 1 II

 

Nárůst výkonu v porovnání s předchozím čipsetem Snapdragon 855 je patrný samozřejmě i v oblasti mobilní grafiky. Snapdragon 865 totiž nabídne nové grafické jádro Adreno 650, které slibuje až o 20 % vyšší výkon. K tomu by měla dopomoci mimo jiné podpora rychlejších pamětí LPDDR5. V rámci čipsetu byl navýšen také výkon umělé inteligence, a to v porovnání s předchůdcem ze 7 na 15 TOPS.

Velmi schopnou výbavu pak už jen podtrhuje 8 GB operační paměti a 256GB úložný prostor, přičemž nechybí ani podpora paměťových karet microSD. Do vínku dostala nová jednička dokonce i klasický sluchátkový konektor jack 3,5 mm, čtečka otisků se pak nachází v tlačítku na boku. Pro úplnost dodejme, že přístroj nabízí akumulátor s kapacitou 4000 mAh.

Sony Xperia 1 II by se měla na pultech obchodů objevit ve druhém čtvrtletí letošního roku. Případní zájemci však musí počítat s cenovkou přesahující hranici 30 tisíc korun.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Sony Xperia 1 II

Ohodnoť článek:

Názory ostatních Geeků

Zatím nikdo nepřispěl do diskuze.

Máš něco na srdci?

100% GEEKsměs bez elektroniky 100% GEEKsměs bez elektroniky
nahoru