Přejít na obsah [o] Přejít na navigaci [n] Přejít na vyhledávání [v] Přihlásit se
Hlavička
Microsoft Wireless Optical Desktop Elite Bluetooth

Microsoft Wireless Optical Desktop Elite Bluetooth

Recenze

Na našem trhu se nedávno objevila česká verze hi-endového komba klávesnice + myš od Microsoftu, tak jsme se rozhodli se jí podívat na zoubek. Jedná se o Wireless Optical Desktop Elite, což je kombinace multimediální klávesnice a optické myši, to vše připojené přes bezdrátový protokol budoucnosti - bluetooth. Jak se mi s touto novinkou pracovalo se dozvíte dále.

Pokud se podíváte do klávesnicové a myší sekce obchodu, naleznete mnoho produktů od těch nejlevnějších po ty, do kterých musíte nějakou tu tisícovku investovat. Zatímco myškou za 300Kč se nemá smysl zabývat, výběrem drahých kombinací klávesnice s myší již mnoho lidí rádo ztratí chvilku času. Proto jsme se rozhodli otestovat nové, česky lokalizované kombo od Microsoftu, který má již v periferiích velkou zkušenost.

Balení a příslušenství

Uvnitř tedy naleznete:

Bezdrátovou optickou myš Microsoft IntelliMouse Explorer pro Bluetooth

Bezdrátovou multimediální klávesnici Microsoft Keyboard Elite pro Bluetooth

Bezdrátový přijímač pro Bluetooth v2.0

5 baterií Energizer typu AA

CD s ovladači IntelliType Pro 5.2 a IntelliPoint 5.2

Čtyřjazyčný manuál

Není třeba nic dodávat, balení obsahuje vše nutné a potřebné. Snad jen český manuál by neuškodil.

Vzhled a ergonomie

Myš je vytvarována tak, aby perfektně sedla do ruky. Na horní straně se nachází dvě "prohlubně" pro ukazovák a prostředník, které Vám navedou prsty přímo na tlačítka myši. Boční strany lze pohodlně uchopit zbylými prsty tak, že palcem můžete ovládat další dvě tlačítka na levém boku. Některé myši jdou s trochou dobré vůle ovládat i levou rukou, v případě IntelliMouse Explorer ovšem levorukou menšinu zklamu, protože je to docela nepohodlné.

Na spodní straně myši se dále nachází místo pro dvě baterie typu AA, optický senzor a tlačítko pro navázání bezdrátové komunikace. Teflony pro hladké klouzání myši jsou poměrně kvalitní a nestalo se mi, že by drhly. Celý myš působí poměrně robustně, ale k tomu přispívá i vyšší hmotnost daná dvěma bateriemi.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Microsoft používá u své myši i klávesnice netradiční typ kolečka zvaný tilt wheel. Kromě toho, že jej již jeho pohyb hladký a kolečko tedy "neklape", má ještě jednu vlastnost - naklánění to strany umožňující horizontální pohyb. Využití sice není příliš časté, ale potěší.

Druhou kapitolou je pak klávesnice Microsoft Keyboard Elite pro Bluetooth. Protože je součástí komba, je samozřejmě také vyrobena spojením černé a temně modré a její povrch je matný. Na přední straně se nachází napevno přidělaná opěrka pro zápěstí, která je potažena imitací kůže a je velmi pohodlná. Základní klávesy jsou vyrobeny s lehce průsvitného modrého plastu a jejich potisk, hlavně co se týče dodatečně přidaných českých znaků, je plastický.

Ovšem u rozložení kláves bych se rád krátce pozastavil. Alfanumerická klávesnice je v pořádku, chybí na ní jen levé tlačítko Windows, stejně tak numerická klávesnice je klasicky rozmístěná. Ovšem funkční klávesy jsou trochu neobvyklé. Asi proto, že Microsoft potřeboval ušetřit trochu šířky, aby se mu na klávesnici vešlo vše potřebné, se funkční klávesy nad šipkami odlišují od klasického modelu - odshora dolů to je Home-End, Delete-PageUp a Delete-PageDown (klávesa Delete je dlouhá). Chybějící Insert je druhou funkcí PrtScr (k přepínání funkčních kláves se vrátím níže).

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Dále se na klávesnici nacházejí rozšířené klávesy zajišťující multimediální funkce, které jsou stříbrné s černým potiskem. Kláves je celkem 25 a navíc se na levé straně nachází kolečko. Spodní strana obsahuje dvě podpěrné nožičky, místo pro 3 baterie AA a tlačítko pro spojení s bluetooth adaptérem. Celkově je klávesnice poměrně velká, což nemusí sedět každému. U multimediální se s tím ale dá počítat.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Poslední součástí Microsoft Optical Desktop Elite je velmi malý bluetooth modul, který se připojuje do USB portu. Jeho rozměry mimo USB konektoru jsou cca 45 x 22 x 6 mm, takže překážet rozhodně nebude.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Instalace a zapojení

Instalace Bluetooth zařízení není tak snadná jako je tomu u klasických bezdrátových myší či klávesnic. Nejdříve je podle manuálu notné nainstalovat ovladače, aby bylo možné ihned po zapojení bezdrátové kombo používat. Instalace software IntelliType a IntelliPoint je velmi snadná, zde je pár screenshotů:

Poté Vás instalátor požádá o restart počítače a prakticky sám Vás provede zbytkem procesu. Zde vidíte nápovědu, která se po restartu postupně objeví:

Po připojení bluetooth modulu si Windows XP samy najdou mnoho nových zařízení, od zařízení standardu HID až po radiostanici Bluetooth. Zde vidíte, jak se ohlásí nový modul ve správci zařízení:

Zároveň se s modulem nainstaluje i Bluetooth Device (Personal Area Network) pro připojení různých dalších přístrojů (mobilního telefonu, PDA apod.) a Zařízení Bluetooth (RFCOMM protokol TDI).

Dále již stačí jen zapojit myš a klávesnici pomocí průvodce, jehož zástupce máte v systémové liště a v ovládacích panelech (ikona Zařízení Bluetooth). Stačí otevřít hlavní okno a klinout na přidat, poté při vyhledávání stisknout tlačítko na myši, resp. klávesnici a pro klávesnici navíc zadat klíč. Zde je celý postup na screenshotech:

Nakonec se podívejme, jak se v ovládacích panelech bezdrátový set hlásí a jaké jsou možnosti dalších nastavení bluetooth adaptéru:

Software - IntelliPoint a IntelliType

Nejdříve se podíváme na IntelliPoint 5.2. Hlavní funkcí je samozřejmě přiřazení funkcí k tlačítkům myši, ale zdaleka ne funkcí jedinou. Na následujících dvou screenshotech vidíte rozhraní, přes které se vše provádí. Stačí v rolovacím menu vybrat daný typ myši a pak ke každému z pěti tlačítek přiřadit funkci, kterou chcete:

Na výběr je velká řada voleb - od klasických, jako levý Klikněte pro zvětšení, pravý Klikněte pro zvětšení, dvojklik, Autoscroll apod., pře různé často používané (Copy, Cut, Paste) až po nepříliš potřebné (Undo, Zoom, Shift). Navíc máte možnost daným tlačítkem definovat klávesovou zkratku či určit přímo program, který bude spuštěn.

Zajímavou možností je také možnost nastavení tlačítek pro různé programy. Stačí zaškrtnout políčko ve spodní části karty, v následujícím okně vybrat v adresářové struktuře daný program a definovat pro něj funkce jednotlivých tlačítek. Vše vidíte na screenshotu. :

Další dvě karty již slouží k nastavení rychlosti skrolování (horizontálního i vertikálního), rychlosti akcelerace a také k monitoringu stavu baterií či obnovení připojení Bluetooth zařízení.

O něco pestřejší možnosti pak nabízí IntelliType 5.2, sloužící k nastavení funkcí multimediální klávesnice. Klasická nastavení, jako je prodleva pře opakováním či rychlost opakování znaků, vynechám a vrhnu se rovnou na nastavení multimediálních kláves. K tomu slouží záložka Key Settings, jejíž část vidíte na screenshotu vpravo:

Zde můžete nastavit funkci všech stříbrných kláves na klávesnici, ale většinou je asi ponecháte na původním nastavení. Smůla je, že některé klávesy jsou až příliš striktně vázány na Windows, takže nelze definovat vlastní složku s obrázky či s hudbou apod. Libovolně lze ale určit, který program daná klávesa spustí, či jaký dokument, obrázek či hudební soubor otevře.

Následují podobná okna jako u IntelliPoint, zajišťující funkci rolovacího kolečka a monitoring baterie a bluetooth spojení:

A nakonec tu máme klávesy Show Favorites a My Favorites (označené čísly 1-5). Pomocí nich lze zcela libovolně definovat, jaký program, obrázek či jiný soubor bude otevřen. To se hodí, pokud často pracujete s nějakým programem či máte rozdělanou práci na určitém dokumentu. Po stisknutí Show Favorites máte možnost editace jednotlivých kláves:

To by bylo k softwaru asi tak vše.

Bezdrátový set v praxi

U bezdrátového setu je velmi důležitý dosah, který je v případě technologie Bluetooth vynikající. Počítač jsem mohl ovládat prakticky po celé místnosti 4 x 5 metrů, ale i z vedlejší místnosti, kde zeď nebyla žádnou překážkou. Dokonce ani přesnost ukazatele myši se se vzdáleností nesnižuje. Za dosah dávám rozhodně 1.

Dále bych se nejdřív zaměřil na myš IntelliMouse Explorer pro Bluetooth. Za prvé bych ocenil možná ještě jedno, dvě tlačítka navíc, ale zase když si vezmete počet kláves na multimediální klávesnici, nejsou tolik potřeba. Přesto boční tlačítka využijete často. S kolečkem jsem také vcelku spokojen, hlavně plynulé rolování v dokumentech potěší. Na druhou stranu je nepraktické v hrách, kdy kolečkem měníte zbraně a s tilt wheel vám většinou přeskočí více položek najednou.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Stisk kolečka je velmi tuhý a nebojím se říci téměř nepoužitelný. Naklánění do stran ale poměrně využijete, např. v rozsáhlejších tabulkách v Excelu, ve Photoshopu apod. Nevýhodou je, že se časem kolečko trochu ochodí a nemá takovou vůli. Přesnost optického senzoru je skvělá, už jen kvůli tomu, že je použita nejnovější technologie IntelliEye. Ve srovnání s Logitechem vycházejí obě čidla přibližně stejně.

A ještě se podívejme na klávesnici. Zpočátku mi trochu vadila absence kontrolek Caps Lock, Num Lock apod., ale tyto položky se po stisknutí příslušné klávesy zobrazují v pravém dolním rohu obrazovky, což je příjemné. Stejně tak jsem měl trochu potíže s funkčními klávesami. Problém ohledně tlačítek nad šipkami jsem již popisoval (po týdnu si zvyknete), ale klávesnice je netradiční ještě jiným způsobem.

Základních 12 funkčních kláves nad alfanumerickou klávesnicí je totiž rozděleno po trojicích a nikoliv po čtveřicích, jak je tomu u ostatních modelů. Opět jde ale o zvyk. Tyto funkční klávesy mají dvojí funkci, která se přepíná tlačítkem F Lock nad numerickou klávesnicí. Díky F Locku můžete přepínat mezi klasickými F1-F12 a rozšířenými funkcemi, které jsou natištěné na klávesách seshora (např. Undo, Redo, Open, Close apod.).

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Co se týče multimediálních kláves, jejich využití je nasnadě. Nejvíce jsem asi po dobu testování zatížil část sloužící k přehrávání hudby, která byla velmi dobře propojená s funkcemi Winampu (platí pro většinu běžných přehrávačů). I otevírání dokumentů, obrázků a fotek lze využít poměrně často, hodí se tlačítko kalkulačky. Pět kláves na levé straně jsem si asocioval k oblíbeným programům a často otevíraným dokumentům, což mi také usnadnilo práci. Kolečko na klávesnici příliš nevyužijete.

Co se týče ergonomie používání, stisk kláves je velmi měkký a psaní všemi deseti mi nedělalo problém (tedy ze strany klávesnice, protože ze strany uživatele je to u mě horší :). Výdrž baterií bohužel nemohu při tak krátkém testování posoudit, ale bluetooth podle všeho tolik nespotřebuje.

Závěr

Klady

Zápory

Ohodnoť článek:

Názory ostatních Geeků (16)

F-lock

dobrý den lze nastavit F-lock tak aby po zapnutí počítače fungovali klavesi F1-F12. Standardně jsou nastaveny funkce open new....a musim po každé přepínat flokem te velmi nepraktické. Jinak bych souhlasil se vším co jste uvedl v článku a mohu doplnit informaci ze vydrz baterie je 6 mesiců jak píše výrobce ale ja je měnil až po 8 měsícich. A to pouze v myši, baterie v klávesnici jedou ještě ted. Kupoval jsem ji leden 2004. to je asi nejlepší výdrž co jsem kdy viděl. Nemam ale bluetooth ale obč.radiovou. ale jestli je bluetooth technologie uspornější to nevím.

@marklin: souhlasim, taky me vadi defaultni vypnuti "efek".. super treba ve hre pri quick save kdyz pak zjistim ze zadne save nebylo neb F5 bylo vypunuto :-/ jinak je to fajn klavesnice, nedokazu si predstavit zase u neceho draty. A ano, ten dosah by mohl byt aspon o metr delsi. Ted je tak 1-1,5m :-(

A vydrž?

Kolik drzi baterky (modrozuba verze)?

A co DOS

A co to nejdulezitejsi ? Jak je vyreseno fungovani klavesnice v DOSu nebo v nastaveni SETUPU ? Pokud diky prevratne technologii Bluetooth neni toto mozne, tak pro me tato klavesnice vubec nema smysl!

@JENR: Je to tak, jak říká marklin - klávesnice i myš se detekují až při startu Windows, protože prostředí DOS nezvládá protokol Bluetooth. Proto je lepší mít v záloze ještě klasickou PS/2 nebo USB klávesnici.

Dos

Mozné by to pod dosem bylo kdyby se přijímač mohl zapojit ještě do PS/2 jak je tomu u radiovky ale koukam ze se zapojuje primo do usb takze to pod dosem nepojede protoze usb port se detekuje az kdyz najizdi okna takze se treba vubec nedostanes do biosu. Musis jeste zapojit klasickou dratovou klavesnici. Ale raději počkej co ti napíšou z CC abych tady nemystifikoval.

@marklin: S tím biosem a dosem je to nesmysl.
V biosu si nastavíš že chceš používat klávesnici přes USB a máš to. já mám radiovou přes USB a chodí i v dosu, to zařidí BIos, bohužel nevím jak se to se zubem, ale všechny biosy, které jsem kdy viděl a měli jen možnost mít USB port (i 5 let zpátky) podpororují vstupně/výstupní zařízení přes USB a dnes už všechny jako defaultní volbu. Sice se dá vypnout, ale pokud tak neučiníš můžeš na dráty ke klávesnici navždy zapomenout pod jakýmkoliv systémem nebo biosem nebo pokud ještě nemáš žádný systém nainstalovaný. (znovu říkám, že nemám zkušenosti se zubem, ale pro radio to platí na 100%)

Jenom postreh

k tomu jestli to funguje nebo nefunguje pod DOSem .... neni nahodou v BIOSu nastavni "USB Leggacy support" nebo "USB for DOS" ... ci tak nejak ... ale je fakt ze sem mel v ruce tu DiNovo klavesnici od Logiho a tam ty eFka taky pod DOSem nesly :-( ... a to mne hrooooozne stvalo :-)

COZE?

Jaky eFka, nesla snad ani jedna klavesa ne ? Jak bylo receno vys tak bluetooth pod DOSem proste nezprovoznis .Bylo by sice hezky, ze by bylo USB napajeny ,ale nebyl by zadnej programek, kterej by pak bluetooth vysilac ovladal a kdyz se to vezme do dusledku tak v SETAPU nemas ani ten DOS.

A ...

... do BIOSu sem se dostal asi jak ? :-) .... jediny co proste neslo byly eFka ... jinak my na ni bezelo vsechno.. tak nevim co tu resis :-) ... jen se tam muselo dratovou zapnout v BIOSu podpora USB i pro DOS a vsechno bezi jak ma :-) ... a kdo neveri at si nekde poridi BT Logi DiNovo a uvidi :-)

@DeeDee_KL: jeste sem si vzpomnel na jednu vec : nevim co resite s BT a Win kdyz klavesnice a mys na USB v DOSu funguje normalne, a proc myslite ze ten BT zapichlej v USB ma cmudlik "Connect" a ma to i mys a klavesnice :-)))))

Je to bomba

Travim ted cas v USA a toto combo me jiz pred par tydny zaujalo... mohl jsem si vse vyzkouset v obchode a jsem spokojeny...
i cen v americkych dolarech, kdy se da nejlevnejsi sehnat okolo110$ je privetiva, jen me stve ze nema ceske znaky a tak jsem netrpellive cekal kdy se konecne objevi ceska verze... a je to tady! myslim si, ze vazne tenhle set musim mit! jen me trochu stve, ze cena je vyssi...
proto mam jednu malou otazku...
nevite nekdo, zda-li jde udelat nejak, aby americka klavesnice psala ceske znaky? nevadi mi, ze na klavesach nebude cesky potisk, jde mi je no hacky a carky, ktere mi tu chybi...
dekuji mockrat za kazdou odpoved!

@Crank: Dobrý den, NENÍ to záležitost klávesnice ALE SYSTÉMU. I japonská kláesnice píše ČESKY.

@Ondřej Grym - CZC: ok.. ale jak? kde to nastavim aby psaal cesky? dik

@crank: To to ti přece CC napsali. Je to věc systému, jakmile si nastavíš v systému českou klávesnici, tak bude česky.
Česká lokalizace pro klávesnici znamená, že má na klávesách nakreslené háčky a někdy možná přeložený soft a dokumentaci do češtiny.

@Roman2: ok... jojo uz to chapu..uz jsem to nastavil... kupuju microsoft BT dektop za 70$..neni to fajn cena?

Máš něco na srdci?

100% GEEKsměs bez elektroniky 100% GEEKsměs bez elektroniky
nahoru