Přejít na obsah [o] Přejít na navigaci [n] Přejít na vyhledávání [v] Přihlásit se
Hlavička
MSI MEGA 651 + X48 PC review

MSI MEGA 651 + X48 PC review

Recenze
Microstar Mega 651 - SiS651_165413800
Microstar Mega 651 - SiS651
Produkt není určen k prodeji.
Microstar Mega 651+X48 - SiS651_324090533
Microstar Mega 651+X48 - SiS651
Produkt není určen k prodeji.

Zvažujete koupi barebone a ještě jste se nerozhodli? MEGA 651 + X48 PC nyní nabízí kromě MP3 přehrávače, FM rádia také CDRW/DVD-ROM mechaniku jako součást balení. Pokud chcete vědět, co vás při koupi toho prcka čeká a nemine, podívejte se jak dopadl v našich testech.

Specifikace

 Procesor:

 Intel Pentium 4 / Celeron /  Socket 478 /  FSB 533/400MHz (800MHz není podporováno!)

 Základní deska:

 MSI 6760

 Čipová sada:

 North bridge SiS 651 / South bridge SiS 962, Interconnect SiS MuTIOL (1GB/s)

 Paměť:

 dva 84-pinové DIMM sokety,  maximálně 2GB DDR333/266/200 SDRAM

 BIOS:

 Award, 2MB

 Rozšiřující sloty:

 1x PCI Slot 32-bit/33MHz, 2X/4X AGP (pouze 1.5V)

 USB:

 čtyři USB 2.0/1.1 porty

 Firewire:

 2x IEEE1394 (integrovaný řadič Firewire SiS 1394)

 Grafická karta:

 Integrovaná SiS651

 Zvuková karta:

 Actiontec MDC AC'97 Modem v2122A

 Ethernet:

 10/100 Fast Ethernet (RealTek RTL8101L)

 Modem:

 Actiontec MDC AC'97 Modem v2122A

 Porty:

 1x PS/2 myš, 1x PS/2 klávesnice, 1x paralelní port , 1x sériový port.

 I/O:

 1x floppy disk, 2x IDE (ATA/133)

 Čtečka flash karet:

 CFI/CFII/MD, SMC, SD/MMC MS

 Volitelně lze dokoupit:

 MSI TV Mega TV-Out, Mega TV tuner (případně i jinou libovolnou PCI/AGP kartu)

 Optická mechanika:

 MSI X48 CD-RW/DVD-ROM Combo Drive (zápis 48x, přepisování 24x, čtení 48x /16x DVD/, 90ms, 2MB buffer, media: 99min/870MB, 90min/800MB, 80min/700MB, atd.)

 Funkce při vypnutém PC:

 Přehrávání MP3, Audio CD, AM/FM Radio, dálkové ovládání (IR)

 Zdroj:

 200W

 Rozměry:

 202(š) x 320(h) x 151(v) mm

 

MEGA PC je postaven na bázi populárního čipsetu SiS 651 určeného pro procesory Pentium 4 a samozřejmě také pro Celerony. SiS 651 by se dnes dal považovat za zastaralý. Má sice stále velice slušnou propustnost sběrnice /MuTIOL (Multi-Threaded I/O Link)/ 1GBs (ve špičkách až 2.6GB/s), nepodporuje však 800MHz FSB. To ale není žádná velká tragédie, protože i 2.8GHz Pentium 4 s 533MHz FSB, který můžete do MEGA PC osadit, poskytne velmi slušný výkon pro běžné aplikace. Rozhodně však nelze SiS 651 srovnávat třeba s moderním čipsetem Intel 875P. Pokud se pozorněji podíváte na specifikaci, na desce lze nalézt dva DIMM sokety pro PC2711 (DDR 333 SDRAM), rozhraní AGP 2.0 (AGP 4x) a integrovanou zvukovou a grafickou kartu (lze alokovat až 64MB přes BIOS). Příjemně překvapí i zabudovaný 56k modem a čtečka flashových karet. Je trochu škoda, že deska nepodporuje také Serial ATA disky. Vzhledem k faktu, že uvnitř skříně je opravdu kriticky málo místa, tenčí Serial ATA kabely by se zde rozhodně uplatnily.

 

Detailnější pohled

MEGA PC se prodává ve velmi pěkné černé krabici s držátkem, takže jeho přeprava není žádný problém. Uvnitř balení lze nalézt vlastní barebone, speciální chladič na procesor + větráček, napájecí kabel, dálkový ovladač (IR) včetně dvou tužkových AAA baterií, anténu pro rádio, šroubky, krytky, samozřejmě také CDéčko s ovladači a podrobným PDF manuálem, instalační CD s programy PowerDVD a NERO Burner, nechybí ani stručná instalační příručka. Skříň je vyrobena z hliníku v kombinaci s plasty. Čelní panel kombinuje stříbrný a oranžový plast (trochu škoda že není hliník i tady). LCD displej, tedy pokud zrovna svítí, zobrazuje černý text na oranžovém pozadí. Také tlačítka jsou oranžově podsvícena. V tmavé místnosti to celkově vypadá dost dobře. I když je pravda že kombinace stříbrné a oranžové se nemusí líbit každému. V horní části předního panelu je tlačítko "Hi-Fi", velký knoflík např. na ovládání hlasitosti a multifunkční tlačítka "eject/stop", "forward", "backward" a "play/pause". Tato sada ovládacích prvků umožňuje ovládání zabudovaného CD/MP3 přehrávače a FM rádia.

 

Ve spodní části předního panelu lze nalézt tlačítko pro zapnutí a vypnutí PC, tlačítko pro reset a dále jsou zde otvory pro čtení flash karet. V nejspodnější části jsou pak pod krytem schované nejrůznější vstupy a výstupy. Konkrétně je zde optický SPDIF vstup, vstup pro mikrofon, výstup pro sluchátka, dva USB porty a dva Firewire porty. Krycí víčko vypadá pěkně, ale jen do doby než něco trvale připojíte (třeba bezdrátová sluchátka).

Zadní panel obsahuje všechno to, co se dopředu nevešlo. Naleznete zde PS/2 konektory pro myš a klávesnici, VGA konektor, sériový port, paralelní port, další dva USB porty, LAN konektor, konektor pro telefonní linku (modem), optický SPDIF výstup, výstup pro reproduktory, linkový vstup, ještě jeden vstup pro mikrofon a konektor pro anténu. Nepříjemné překvapení vás ovšem čeká pokud budete hledat TV-Out konektor. Zní to skoro neuvěřitelně, ale není tu. Pokud TV-Out potřebujete, nezbude vám nic jiného, než si TV-Out kartu dokoupit (nejlépe tu od Microstaru, jak jinak že? ;). Mám ale obavu, že tento marketingový tah Microstaru moc nevyšel, protože většina lidí si podle mého názoru radši koupí místo Microstar TV-Out karty rovnou nějakou pořádnou grafickou kartu.

 

 

Přidávání komponent

Pro testování sestavy jsem přidal zhruba takové komponenty, které by přidal průměrný uživatel: procesor Intel Pentium 4 2,8GHz 512k 533MHz, paměti RAM DIMM 512MB DDR PC400 (PC3200) Kingston CL2 a pevný disk HDD Western Digital Caviar XL WD800JB- 80GB 7200rpm (8MB cache). Úmyslně jsem nepřidal žádnou lepší grafickou kartu. Z dojmů které jsem měl před recenzí jsem nepředpokládal, že by někdo stavěl z MEGA PC výkonný herní systém. Je pravda, že později jsem toho trochu litoval. Pokud bych si MEGA PC kupoval, určitě bych do něj nějakou grafickou kartu střední třídy dal, ale o tom až dále v této recenzi.

MEGA PC jde velice pohodlně rozebrat, stačí odšroubovat tři velké šrouby vzadu a sundat kapotu. Poté, co uvidíte vnitřnosti, je jasné, že další rozebíraní už tak snadné nebude. Nejlépe je to vidět na obrázcích. První, čeho si uvnitř nejspíše všimnete, je 200W zdroj. Pokud se podíváte z boku, nad dvěma DIMM sokety jsou tři pozice, přičemž v nejhornější je umístěna dodávaná CD-RW/DVD-ROM, pod ní je místo na pevný disk a úplně nejníže je namontovaná čtečka flashových karet. Pokud budete chtít poslední jmenovanou pozici obsadit čímkoliv jiným, budete muset čtečku karet obětovat. Přidávání komponent do MEGA PC je kupodivu poměrně jednoduché. Samozřejmě ale vyžaduje trošku více trpělivosti, než kolik je třeba při práci s klasickým ATX, zejména co se týká zapojení IDE a napájecích kabelů. Až překvapivě velice snadný přistup je k paměťovým soketům a k rozšiřujícím AGP a PCI slotům. Konečně, pro lepší představu se podívejte obrázky.

 

 

Hi-Fi režim

Jak jsem již naznačil výše, MEGA PC má jednu opravdu unikátní vlastnost. Přehrávání Audio/MP3 CDéček a DVDéček nebo poslouchání FM/AM rádia bez nutnosti zapínat PC zní opravdu celkem lákavě. Stačí stisknout tlačítko "Hi-Fi". Jak se rozsvítí oranžový displej, můžete vložit CD/DVD a poslouchat. Testoval jsem několik svých podomácku vyrobených CDéček s rozličnými MP3 soubory (většinou 80min CD, kvalita 192/160/128kb/s). Co se přehrávání a čtení CD týče, nenarazil jsem na žádný problém. Vše pracovalo, jak mělo. Pro lepší poslech MEGA PC nabízí primitivní ekvalizér se čtyřmi režimy - Normal, Pop, Classic a Jazz. Je zde také funkce SRS (Sound Retrieval System), která přidává 3D efekt do obvyklého stereofonního signálu.

Velký LCD displej mě na MEGA PC zaujal vlastně okamžitě. Myslel jsem si, že na něčem takovém by bylo možné zobrazit spoustu užitečných informací, zejména jsem čekal, že na něm uvidím názvy přehrávaných MP3 skladeb. Proto byl pro mě fakt, že displej není grafický a nezobrazuje MP3 tagy, opravdu velkým zklamáním. Zobrazuje totiž pouze číslo skladby, čas a pseudo-efekty v závislosti na nastavení režimu ekvalizéru. Ještě větší tragédie je ale navigace mezi jednotlivými skladbami na disku. Přehrávač umí jen dva způsoby přehrávání - sekvenční nebo náhodné. To v praxi znamená, že nemůžete přímo zadat ani číslo skladby. Pokud máte například CD a na něm 200 skladeb a chcete poslouchat skladbu 199, musíte na ni ručně přeskákat! Docela by mne zajímalo, zda designéři této části přístroje vůbec někdy viděli jak vypadá podomácku udělané CD s MP3.

 

 

Druhou možností jak využívat Hi-Fi režim je AM/FM přijímač. Ten má ovšem pouze šest předvoleb. I zde mě nicméně čekalo další nepříjemné překvapení. Chtěl jsem si naladit rádio ještě před instalací samotného operačního systému, ale automatické hledaní stanic našlo jen jednu stanici a i ta hrála dost špatně. Dodaná anténa byla samozřejmě řádně připojená. Pamatuji si, že když jsem před časem testoval Nokia N-Gage, poslouchal jsem na stejném místě několik stanic naprosto bez problémů.

Výše uvedený problém se sice následně vyřešil, ale nečekaně až poté, co jsem nainstaloval Windows XP a spustil program Mega Radio, který je přiložen na CD s ovladači k MEGA PC a kde jsem v nabídce "options" nastavil správně "area", tedy Evropu. Pak vše začne fungovat jak má (i po vypnutí PC). Naladěné stanice lze uložit do paměti, která se bohužel ztratí, pokud vytáhnete MEGA PC ze zásuvky.

 

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

 

Součástí balení je i dálkový infra-ovladač kombinující funkce MP3/Audia s funkcemi volitelného TV tuneru od MSI. K ovladači není co dodat, snad jen to, že má příliš malá tlačítka, zejména ta pro hlasitost.

Poslední moje výhrada k Hi-Fi režimu se týká skutečnosti, že tento režim funguje jen tehdy, když je PC vypnuté. Pokud PC zapnete, displej okamžitě zhasne a máte utrum. Rádio si pak sice můžete pustit přes program Mega Radio, ale k vestavěnému MP3 přehrávači už žádný software není, takže zůstanete zase u nutnosti přehrávat MP3 softwarově a okrádat CPU o nějakou tu režii. Kromě toho, na zhasnutém displeji by jeden čekal alespoň možnost vidět teplotu CPU a vnitřku skříně, bohužel je zde pouze systémový čas. Při zapnutém PC nelze používat ani dálkové ovládání. Jak sami vidíte, celkový koncept Hi-Fi režimu není zrovna nejzdařilejší, přesněji řečeno, nebyl zjevně úplně domyšlen.

PC režim

Pokud spustíte režim PC, neliší se tento barebone nijak od klasického počítače. Když tedy pominu vzhled a nízkou hlučnost. Na základní desce je osazen Phoenix-Award BIOS, který umožňuje zhruba to samé, jako ostatní BIOSy, tj. zakázat/povolit integrovaná zařízení, nastavit kritickou teplotu, při které se má PC vypnout, apod. BIOS neposkytuje možnosti pro přetaktování, což je možná dobře, vzhledem k tomu, že má systém své hranice v oblasti chlazení (viz níže).

Za zmínku stojí určitě také dodávaná optická mechanika s označením MSI X48 CD-RW/DVD-ROM Combo. Nemám k ní naprosto žádné výhrady. Funguje přesně tak, jak by člověk čekal. Vypalovací a čtecí rychlost 48x pro CD a 16x pro DVD je naprosto postačující.

Výkon

Testovací konfigurace obsahovala: Intel Pentium 4 2,8GHz 512k 533MHz, RAM DIMM 512MB DDR PC400 (PC3200) Kingston CL2, Integrated SiS 651 VGA, Integrated Realtek ALC650 AC'97 sound, HDD Western Digital Caviar XL WD800JB- 80GB 7200rpm (8MB cache), Windows XP Professional, DirectX 9.0b, SiSoft Sandra Pro v2004 10.9.89 a PCMark04.Pro.v1.0.0. Nastavení Windows desktopu bylo 1024x768/32-bit a obnova obrazovky 85Hz. Vzhledem k tomu, že veškeré testování probíhalo na integrované grafické kartě, nedělal jsem žádné herní benchmarky. Účelem testů bylo nastolit hrubý obraz toho, jaký výkon vám MEGA PC může i přes omezenou konfiguraci poskytnout.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

 

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

 

Kdo má rád teoretické benchmarky, tyto dva testy zjevně ukazují sílu procesoru Intel P4 2.8GHz.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

 

Tady MEGA PC ukazuje, že to s diskem docela umí.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

 

K tomu není co dodat, dodávaná optická mechanika MSI X48 CD-RW/DVD-ROM Combo poskytuje slušný výkon.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

 

MEGA PC má stále velice slušnou propustnost sběrnice, srovnatelnou s čipsety Intel's 845PE a VIA KT333. S moderním čipsetem Intel 875P se však nemůže srovnávat ani náhodou, rozdíl je zde propastný.

 Omlouváme se, popis obrázku chybí.

 

Další důkaz, že MEGA 651 PC lze zhruba srovnat s Intel 845 čipsetem.

 Omlouváme se, popis obrázku chybí.

 

Jen tak pro zajímavost, zde je skóre z programu PCMark04. Není pochyb, že skóre by bylo podstatně vyšší, pokud by byla v systému lepší grafická karta.

 

Hluk a teplota

Určitě se mnou budete souhlasit, že to nejhorší, čím nám poslední dobou počítače znepříjemňují život, je jejich hlučnost. Proto se vývojáři barebone systémů snaží vymyslet co nejefektivnější chlazení. To není snadná věc, protože komponenty jsou v těchto malých sestavách doslova našlapané na sobě. Například Barebone sestavy od Shuttle používají velmi účinný patentovaný centrální systém chlazení nazývaný ICE. A jak vypadá chlazení od MSI?

 

MSI dodávaný chladič na procesor (originální by se dovnitř nevešel) je překvapivě lehký a používá menší větráček než klasické chladiče. I tak však odvádí svou práci celkem dobře. V níže uvedené tabulce jsou teploty, které jsem v rychlosti naměřil během testování systému. Rád bych zdůraznil, že pokojová teplota byla 21.5 stupně Celsia.

 

 akce

 uvnitř skříně

 CPU

 kancelářské aplikace

 41

 48

 PC Mark04

 49

 57

 

Výsledky nejsou oslňující, ale není se čemu divit, při pohledu na to, kolik je (nebo spíš není) uvnitř skříně místa. Docela by mne zajímalo, kolik bych naměřil v horkém létě, kdy teploty v kanceláři přesahují i 30 stupňů Celsia. Tím spíš, byla-li by uvnitř ještě nějaká 3D karta, která by sama o sobě také hřála a navíc pěkně zkomplikovala proudění vzduchu uvnitř skříně. MSI zjevně vědí proč stanovili hranici CPU na 2.8GHz (netřeba připomínat, že vyšší teploty uvnitř skříně by mohly vzít na onen svět váš pevný disk). Tady bych rád zmínil, že MEGA PC není očividně určen pro overclockery.

Všechny tři větráčky (na zdroji, chipsetu a CPU) jsou regulovány teplotními čidly, což je nepochybně velice užitečná věc. Pokud není CPU vytížený a teplota uvnitř skříně dostatečně klesne, je MEGA PC prakticky zticha, protože se větráčky točí málo nebo dokonce vůbec. Pokud začne teplota stoupat, větráčky se začnou točit více a více, až dosáhnou svého maxima (například přiložený větráček k CPU má až 5400ot/m). V praxi to znamená, že při surfování po internetu, psaní e-mailů apod., je MEGA PC "celkem" tichý. Úplně bez hluku není pochopitelně téměř nikdy, protože i zmíněný Hi-Fi režim vyžaduje permanentně spuštěný napájecí zdroj z důvodu potřeby napájení optické mechaniky. Celkově bych MEGA PC nicméně ohodnotil jako přijatelně tichý.

Závěr:

Ze začátku se mi MEGA PC zase tak moc nelíbil, především mne trochu odrazoval onen nedotažený Hi-Fi režim. Během týdne se mi však přístroj začal docela líbit, i přes jeho nedostatky. Je mnohem menší než většina počítačů, takže pokud má člověk málo místa, brzo si na malou a snadno přístupnou krabičku na stole zvykne. Rozhodně si ho nekupujte s vědomím, že do něj dáte CPU, RAM a pevný disk a posadíte ho vedle televize místo Hi-Fi věže. Ne, že by to nebylo možné, ale jak je uvedeno v recenzi, je třeba počítat s tím, že budete muset dokoupit minimálně kartu pro TV-OUT.

Lepší alternativou je použít MEGA PC jako náhradu za váš současný desktop v kanceláři. Integrovaná grafika poskytuje postačující výkon pro běžné kancelářské aplikace, zpracování textu, brouzdání po internetu, sledování DivX filmů nebo programovaní. Zabudovaná čtečka flashových karet zase usnadní život při vysypávání fotek z digitálních fotoaparátů apod. Pokud ale přeci jen budete chtít hrát na MEGA PC nějaké hry, je třeba dokoupit nějakou slušnou grafickou kartu. Při výběru vhodné karty je však třeba brát ohled na možné problémy s chlazením a také zdroj. Ideální by byla karta s pasivním chlazením, naopak naprosto nevhodná je energeticky náročná GeForce FX 5900 Ultra.

Výhody: Možnost poslouchat FM Rádio a CD/MP3 bez bootování PC; MSI X48 CD-RW/DVD-ROM Combo a čtečka flash karet jsou součástí balení; snadná instalace.

Nevýhody:  Zastaralý čipset; chybí TV-Out; není podpora pro SATA; Hi-Fi režim není dotažený; rádio nemá budík; nevhodný pro přetaktování.

Celkově je MEGA PC slušný barebone pro méně náročné uživatele. Nabízí za slušnou cenu poměrně hodně možností. Pokud však patříte mezi ty, co rádi ždímají ze součástek maxima, doporučil bych spíše Shuttle SB61G2, který toho ve srovnání s MEGA PC sice tolik nenabízí, ale má modernější čipset (i865G) a lépe vyřešené .

 

Ohodnoť článek:

Názory ostatních Geeků (5)

Něco pro autora recenze

Zkuste si příště dát alespoň trochu záležet na fotografiích. Ty které jsou v recenzi jsou opravdu ... amatérské. I moje babička by je asi vyfotila lépe :)

Něco dalšího autora recenze

Autor by si mohl overit, co ze to znamena termin "barebone".. Doslovnym prekladem to znamena "hola kost" a toto oznaceni se pouziva v IT k popisu vyrobku (pocitace), ktery je prodavan bez vnitrniho vybaveni (povetsinou se tim 'chybejicim' vybavenim mysli hlavne CPU, HDD, RAM, ...). Rozhodne tedy nejde o zaklad pouze k mini-PC, jak autor mylne v clanku uvadi.

Jak funguje dalkovy ovladac?

Znamena to tedy, ze IR na MegaPC slouzi jen pro ten HiFi rezim a neni tedy standardne pripojen k zakladni desce, a tudiz ho neni mozne po nabootovani vubec vyuzit?
Nebo jste tim myslel jen to, ze uz po nabootovani nejde pouzivat ovladac k prehravani CD, ale pokud bych mel software, ktery ovladac umi vyuzit, tak by to slo?

Re: Jak funguje dalkovy ovladac?

Prehravac MP3 a dalkovy ovladac funguji bohuzel jen v HiFi rezimu. Po zapnuti PC jsou neaktivni.Propojene to s PC asi nejak je, protoze lze softwarove ladit FM tuner. Pokud by nekdo napsal vlastni software, ktery by umel vyuzivat i MP3 a dalkovy ovladac, teoreticky by to mohlo fungovat. Bohuzel zde neni zadne technicke schema, API nic. MSI mezitim vypustili par novejsich modelu MegaPC, mozna je to u nich uz vyreseno lepe.

OVLADAC

zdravim mam toto iste aj ja doma ale nemam k nemu ovladac a antenu a ani drivers nevie mi ich niekto uploadnut ? pls a ten ovladac a antenu by som kupil ak to niekomu len zavadzia dakujeeem

Máš něco na srdci?

100% GEEKsměs bez elektroniky 100% GEEKsměs bez elektroniky
nahoru