Přejít na obsah [o] Přejít na navigaci [n] Přejít na vyhledávání [v] Přihlásit se
MWC 2019: Čtyřlístek nosí štěstí. Platí to i u Sony? Události
Sony Xperia 10, 3GB/64GB, modrá  + Půlroční předplatné magazínů Blesk, Computer, Sport a Reflex v hodnotě 5 800 Kč
Sony Xperia 10, 3GB/64GB, modrá
7 436 Kč 8 997 Kč 6 190 Kč 7 490 Kč
Sony Xperia 10 Plus, 4GB/64GB, černá  + Půlroční předplatné magazínů Blesk, Computer, Sport a Reflex v hodnotě 5 800 Kč
Sony Xperia 10 Plus, 4GB/64GB, černá
9 088 Kč 10 997 Kč 7 554 Kč 9 140 Kč

MWC 2019: Čtyřlístek nosí štěstí. Platí to i u Sony?

autor: Petr Kirs
Tak trochu symbolicky představila společnost Sony ve španělské Barceloně čtyři smartphony. Říká se totiž, že čtyřlístky nosí štěstí. A v případě nových Xperií by to opravdu mohlo platit, neboť výbava působí alespoň na první pohled poměrně zajímavě.

Dnes začneme tak trochu uprostřed. Místo nové vlajkové lodi se zaměříme nejprve na dva zástupce střední třídy, které budou pravděpodobně nejdůležitější. S ohledem na příznivější cenovku – ve srovnání s prémiovými modely – totiž mají šanci oslovit daleko více uživatelů. Konkrétně je řeč o smartphonech Xperia 10 a Xperia 10 Plus.

Xperia X10

Xperia X10 Plus

 

„Naše modelová řada vyšší střední třídy představuje prémiové inovace Sony v té nejdostupnější možné podobě,“ uvedl Mitsuya Kishida, prezident společnosti Sony Mobile Communications a dodal: „Náš nový široký displej s poměrem stran 21:9 nabízí zábavu až k okrajům v elegantním a štíhlém designu, který dokonale padne do ruky.“

Právě obrazovka má být jedním z největších lákadel nových desítek. Xperia 10 a 10 Plus přinášejí elegantní bezrámečkový design s širokým Full HD+ displejem a poměrem stran 21:9. Jak již zběhlejší uživatelé pravděpodobně tuší, takový poměr stran se hodí především pro sledování filmů a seriálů (na displeji nebudou černé rámečky okolo), ale také pro práci – rozdělením obrazovky má uživatel k dispozici stále velký prostor pro každé okno.

Potěšující je také štíhlý design, díky kterému telefony dobře padnou do ruky, jak jsme mohli v praxi vyzkoušet. Svou výbavou se nicméně oba přístroje liší. Základní desítka sází na šestipalcovou obrazovku, osmijádrový čipset Snapdragon 630, 3GB paměť a duální fotoaparát s rozlišením 13 a 5 MPx. Plusko má pak 6,5palcovou obrazovku, osmijádrový čipset Snapdragon 636, 4GB paměť a duální fotoaparát s rozlišením 12 a 8 MPx. V obou případech se počítá s 64GB úložištěm.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Xperia X10 Plus

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Xperia X10 Plus

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Xperia X10

 

Jednička bude kralovat

To nejlepší v nabídce Sony nicméně bude představovat nová vlajková loď Xperia 1. Ta jako první na světě používá 4K OLED obrazovku s displejem CinemaWide s poměrem stran 21:9. Konkrétně jde o panel s úhlopříčkou 6,5 palce. Při sledování filmů přijde vhod multidimenzionální zvuk Dolby Atmos.

Lákadlem jedničky jistě bude také trojitý fotoaparát na zadní straně telefonu. Ten se hodí pro jakoukoli situaci a světelné podmínky: 16mm objektiv pro širokoúhlé krajiny, univerzální 26mm objektiv a 52mm objektiv pro fotografování na delší vzdálenosti (ekvivalent 35 mm kinofilm). Sluší se také zmínit, že řadu technologií sdílí Xperia 1 s oceňovanými fotoaparáty Alfa s výměnnými objektivy od Sony, například automatické ostření Eye AF či možnost sekvenčního snímání rychlostí 10 snímků za sekundu se sledováním AF/AE (autofokus a automatická expozice). Na kvalitu fotoaparátů byl zkrátka kladen velký důraz.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Xperia 1

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Xperia 1

Xperia 1

Test odolnosti modelu Xperia 1

 

Srdcem telefonu bude prémiový procesor Snapdragon 855, který proti předchůdci nabízí také podporu vysokorychlostního Gigabit LTE. Telefon má tak o 25 % rychlejší CPU a až o 40 % výkonnější GPU. Disponuje také Snapdragon Elite Gaming pro bezproblémové zvládání aplikací a her kladoucích na procesor velké nároky. Operační paměť dosahuje kapacitu 6 GB a bude doplněna o úložiště s kapacitou 64 nebo 128 GB.

Čtyřlístek nových smartphonů od Sony uzavírá Xperia L3. Tento telefon sátí na duální fotoaparát s rozlišením 13 a 2 MPx, 5,7palcový displej s poměrem stran 18:9 a rozlišením HD+, procesor MediaTek helio P22, 3 GB operační paměti a 32GB úložiště. Právě tento model bude cílit na konzervativní a méně náročné uživatele.

Nejprve budou na pultech obchodů dostupné modely Xperia 10 a Xperia 10 Plus, v průběhu jara pak přijde také Xperia 1 a Xperia L3.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Xperia L3

Názory ostatních Geeků

Zatím nikdo nepřispěl do diskuze.

Máš něco na srdci?

nahoru