Přejít na obsah [o] Přejít na navigaci [n] Přejít na vyhledávání [v] Přihlásit se
Hlavička
Raptor 1500 – dravec mezi disky

Raptor 1500 – dravec mezi disky

Recenze
WD Raptor WD1500ADFD - 150GB_1454189989
WD Raptor WD1500ADFD - 150GB
Produkt není určen k prodeji.

Jedním z limitujících faktorů dnešních počítačů jsou diskové subsystémy. S trochou nadsázky je lze označit za pomyslné „úzké hrdlo“, které omezuje celkový výkon počítačů. Vývoj pevných disků však stále pokračuje. Důkazem toho je novinka firmy Western Digital se starým jménem.

Úvod

Jedním z limitujících faktorů dnešních počítačů jsou diskové subsystémy. S trochou nadsázky je lze označit za pomyslné „úzké hrdlo“, které omezuje celkový výkon počítačů. Vývoj pevných disků však stále pokračuje. Moderní technologie přinášejí především vyšší kapacitu, která souvisí s rostoucí hustotou zápisu dat na diskové plotně. Důležitým parametrem, který ovlivňuje výkon disků je rychlost otáčení ploten. Plotny průměrného pevného disku rotují rychlostí 7 200 ot/min (RPM). Nejvýkonnější disky, určené pro servery se SCSI rozhraním, však dosahují 10 000 – 15 000 ot/min.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

obr. 01 – Raptor disky

Popisované rozdíly mezi desktopovým a serverovým segmentem se snaží překonat disky společnosti Western Digital. Pevné disky Raptor jsou známé nejen svými parametry, kvalitním zpracováním, ale především cenou, která je podstatně nižší než u SCSI řešení.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

obr. 02 – logo Western Digital

Řada Raptor není na trhu žádnou novinkou, Raptor WD360GD byl uveden již v únoru 2003. První desktopový disk s 10 000 otáčkami byl určen především pro pracovní stanice a střední servery. Přes všechny marketingové plány společnosti byl však oblíben i mezi běžnými uživateli, kteří prahli po výkonných discích. V srpnu 2003 se objevil nový typ Raptor WD740GD, který přinesl několik změn - snížily se přístupové doby, disk měl tišší chod, TCQ (tagged command queuing), apod. Největším přínosem však byly dvě plotny a tím i vyšší kapacita 74 GB.

Specifikace

WD1500ADFD

WD740GD

Rozhraní

SATA 150 MB/s

SATA 150 MB/s

Kapacita

150 GB

150 GB

Vyrovnávací paměť

16 MB

8 MB

Počet ploten

2

2

Rychlost otáčení

10 000 RPM

10 000 RPM

Read Seek Time

4,6 ms

4,5 ms

Write Seek Time

5,2 ms (průměr)

5,9 ms (průměr)

Track-To-Track Seek

0,4 ms (průměr)

0,6 ms (průměr)

Full Stroke Seek

10,2 ms (průměrně)

10,2 ms (průměrně)

Buffer To Host (SATA)

1,5 Gb/s (Max)

1,5 Gb/s (Max)

Buffer To Disk

84 MB/s

72 MB/s

Hlučnost (idle)

29 dBA

32 dBA

Hlučnost (seek)

36 dBA

36 dBA

NCQ

ano

ne

MTBF

1,2 mil. hodin

1,2 mil. hodin

Váha

0,82 kg

0,73 kg

tab. 01 – specifikace

Třetí generací Raptorů je typ WD1500ADFD. Nový Raptor technologicky vychází ze svých předchůdců. Plotny harddisku rotují rychlostí 10 000 RPM, průměrné přístupové doby jsou dle specifikací 4,6 milisekund. Vyrovnávací paměť se zdvojnásobila na hodnotu 16 MB. Oproti předchozím typům je však Raptor WD1500ADFD nativní SATA disk s podporou NCQ (Native Command Queing).

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

obr. 03 – Raptor WD1500ADFD

Design

Vnějším vzhledem, respektive rozměry se Raptor neodlišuje od ostatních disků. Na první pohled zaujme členitým žebrováním, které odvádí teplo a výrazně zlepšuje pasivní chlazení disku. Masivní kovová hmota přispívá nejen k robustnosti konstrukce, ale i hmotnosti disku (cca 0,82 kg).

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

obr. 04 – Raptor WD1500ADFD

Přední část obsahuje konektory pro napájení, datový kabel a několik pozic s jumpery. Napájení je řešeno pomocí dvou konektorů (molex i SATA). Výrobce tento konstrukční prvek označuje názvem FlexPower. Další „technologií“ je tzv. SecureConnect, jde v podstatě pouze o zesílení hmoty datového SATA konektoru, který se často opotřebovává a praská.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

obr. 05 – Raptor WD1500ADFD

Disky společnosti Western Digital jsou snadno rozpoznatelné rovněž díky charakteristickému provedení tištěných spojů. Western Digital patrně jako jediný výrobce schovává čipy na „vnitřní“ straně tištěného spoje, která je kryta obalem disku. Při podrobnějším srovnání plošných spojů Raptoru WD740GD a novějšího WD1500ADFD zjistíte několik drobných rozdílů. Starší verze disku obsahuje čip Marvell 88i8030, který „převádí“ PATA na SATA. Novější typ je již nativním SATA diskem a proto na jeho plošném spoji uvedený čip chybí.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

obr. 06 – Raptor WD1500ADFD

Technologie

Pozastavíme se u marketingově nejzajímavějšího parametru – rychlosti otáčení ploten. Vysoká rychlost (10 000 RPM) přináší výkon v oblastech, kde jsou soustavně načítány velké bloky dat. Raptory jsou ideální pro nasazení ve fileserverech nebo při zpracování digitálního videa. Vyšší otáčky disku rovněž snižují vyhledávací dobu (seek time), proto lze Raptory využít například i pro databázové aplikace.

Nový Raptor WD1500AD podporuje několik technologií, které byly představeny již s řadou Caviar RE.

Jedná se především o tzv. TLER (Time Limited Error Recovery) technologii, která zlepšuje kompatibilitu desktopových disků s RAID řadiči a zrychluje obnovu pole při chybách. Technologie zrychluje nejen komunikaci mezi diskem a RAID řadičem, ale přispívá tak i ke zvýšení výkonu celého diskového subsystému.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

obr. 07 – Raptor WD1500ADFD

Raptor WD1500ADFD podporuje technologii Native Command Queuing, která je součástí rozšířených specifikací Serial ATA 1.0a. Jedná se v podstatě o optimalizaci vylepšující řazení příkazů do fronty. Rozhodování o pořadí čtení dat tak nezávisí jen na řadiči, ale i na logice disku. NCQ teoreticky zrychluje práci disku, například v situaci, kdy aplikace přistupují k datům současně. Praktické využití NCQ je poněkud problematické, protože přetřídění příkazů do optimalizované fronty vyžaduje určitý čas. Přinos Native Command Queuing ke zvýšení výkonu je proto patrný pouze v určitých situacích. NCQ se dále podílí na snížení mechanického opotřebení pohyblivých součástí a zlepšení přístupové doby.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

obr. 08 – Native Command Queuing

Poslední zajímavou technologií je RAFF (Rotary Acceleration Feed Forvard). Systém, který monitoruje a kompenzuje nežádoucí vibrace disku. Technologie najde uplatnění hlavně v systémech s mnoha disky, např. RAID instalace nebo disková pole racku.

Testy

Výrobci pevných disků mají tendenci specifikace svých nových produktů mírně nadsazovat. Proto například přístupové doby uváděné ve firemních materiálech nejsou vždy v souladu s reálným provozem. Výkon a vlastnosti disku jsme otestovali v několika programech. Testům jsme podrobili specifikace uvedené výrobcem, výkon v aplikacích, přístupové dobyt disku, apod. Proti novému Raptoru WD1500ADFD jsme postavili jeho starší verzi WD740GD a běžný SATA disk Caviar WD2000JS (200 GB, 7200 rpm, 8 MB cache).

Testovací konfigurace: AMD Athlon 64 3000+, 1024 MB DDR RAM, board ASUS A8N-E - nForce4 Ultra, ATI RADEON X600, Windows XP SP2, atd.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

obr. 09 – Raptoru WD1500ADFD a WD740GD

HDTach

Testování pevných disků je komplikovanou záležitostí. Disky lze srovnávat podle mnoha parametrů a hledisek. Většina benchmark programů obsahuje určité testy výkonu pevných disků, metodika jejich měření se však často liší. Prvním programem v našem testu je HD Tach 3.0.10, kterým jsme zjišťovali průměrnou přenosovou rychlost, přístupovou dobu, zatížení CPU, apod.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

obr. 10 – HD Tach 3.0.1.1

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

tab. 02 – HD Tach 3.0.1.1

Graf ukazuje, že nejvyšších rychlostí při čtení dosahují disky Raptor. Počáteční rychlost čtení se pohybuje až kolem 90 MB/s, na konci klesá rychlost na cca 57 MB/s. Rychlost komunikace disku a řadiče se pohybuje kolem 127 MB/s.

PC Mark 2005

Druhým testovacím programem byla nejnovější verze proslulého PC Marku 2005 společnosti Futuremark. PC Mark testuje komplexně všechny parametry systému, pro naši potřebu jsme vybrali pouze testy zaměřené na výkon pevných disků.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

obr. 11 – PC Mark 2005

PC Mark obsahuje pět druhů testů, které se snaží simulovat reálný provoz pevných disků při čtení a zápisu.Jedná se např. o test bootování systému, nahrávání aplikací, zápisu dat, atd.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

tab. 03 – PC Mark 05

Nový Raptor opět zvítězil ve všech testovaných hodnotách. Zástupce desktopových disků Caviar WD200JS ztrácí v aplikačních testech cca 20-30%.

Everest 2006

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

tab. 04 – Everest 2006

Podle předpokladu opět vítězí disk Raptor s 10 000ot/min a 16 MB vyrovnávací pamětí. Přesto i desktopový Caviar WD 200JS dosáhl velmi dobrých výsledků a některých hodnotách se přiblížil staršímu Raptoru WD740GD.

Sisoft Sandra 2005

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

tab. 05 – Sandra 2005

Na závěr jsme disky potrápili oblíbeným programem Sandra 2005. Je nutné podotknout, že FS benchmark v Sandře je ryze syntetický test, a proto jeho výsledky zcela neodpovídají reálnému provozu. Zvláštně markantní je tato situace při testu sekvenčního čtení nebo zápisu (sequential read/write), který udává rychlost čtení/zápisu nepřetržitého proudu dat. V praxi nejsou požadovaná data uložena za sebou a hlavičky disku se pohybují po celé ploše disku (například bootování operačního systému).

Přístupová doba

Velmi důležitým parametrem, který uvádějí výrobci ve specifikacích je přístupová doba (average access). Přístupová doba v milisekundách určuje průměrný čas, za jaký je disk schopen nalézt požadovanou informaci. Pro měření této hodnoty používají programy rozdílnou metodiku. Proto jsme v rámci objektivity použili několik testovacích programů a výsledky shrnuli do jediného grafu.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

tab. 06 – přístupová doba

Podle předpokladu opět vítězí disky řady Raptor. Jejichž přístupová doba je až o 40% lepší než u klasických desktopových disků řady WD Caviar..

Závěr

Western Digital je obecně označován za technologického novátora. Tento trend kalifornská společnost dodržuje i u svého nejnovějšího produktu Raptor WD1500ADF. Raptor je díky svým parametrům ojedinělým produktem na trhu. Společnost Western Digital vytvořila zcela novou kategorii pevných disků.

Vysokorychlostní disky bývají často velmi hlučné a produkují množství ztrátového tepla. Nový Raptor lze však i v tomto ohledu označit za bezproblémový. Srovnání Raptora s běžnými harddisky z hlediska ceny je zavádějící. Cena za 1MB je u 10000 RPM disku přibližně 3,5x vyšší. Musíme však vzít v úvahu, že cena odpovídá kvalitě tohoto pevného disku. Pro ilustraci uvádíme cenu obdobného SCSI desku - SEAGATE Cheetah 10K.7 146.8GB.

Disk

Kapacita

Kč (s DPH)

Raptor WD1500ADF

150 GB

8624

Raptor WD740GD

74 GB

5430

Caviar WD2000JS

200 GB

2791

Caviar WD1600JD

160 GB

2523

Seagate Cheetah (SCSI)

147 GB

11247

tab. 07 – orientační cenové srovnání

Kvalitu disků Raptor podtrhuje parametr MTBF (mean time between failures), tzv. střední doba mezi poruchami je cca 1,2 milionu hodin, což disk předurčuje k nepřetržitému provozu. Raptor WD1500ADF rozhodně není diskem, který patří do běžných sestav. Ve většině testů vykázal o 20-30% lepší výsledky, než klasické pevné disky. Kombinace vysokých otáček, moderních technologií a 16 MB bufferu je schopna plnit i ty nejnáročnější úlohy. Disky Raptor jsou proto vhodné pro použití v pracovních stanicích, RAID polích a rovněž při zpracování digitálního videa.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

obr. 12 – Raptor WD1500ADF

Ohodnoť článek:

Názory ostatních Geeků (19)

Co takhle 4

To že se jedná o absolutní špičku mezi sata disky co se týká výkonu bylo celkem jasné už od jeho představení ale zajímalo by mně na jakou hranici lze dostat přenosové rychlosti když se přes RAID zapojí čtyři do stripingu

@intel4ever: Taky by me to zajimalo... a taky by se hodilo s rovnani s nejakym fakt velkym diskem treba od segate nebo maxtoru...jinak dobra recenze!!!

@brade !! brabec design: Kolega používá 4 raptory 36 GB, nebo kolik mají ty nejmenší. Sandra mu hlásí cca 160 MB/s.

@intel4ever: Minimálně přijdeš o ty skvělé přístupové doby, ale taky třeba o všechna data, protože RAID 0 není vůbec bezpečné a má velké tendence padat. A jestli tě zajímají nějaké testy, tak tady jich je spousta:www.google.com

@intel4ever: Přenosová rychlost bude v average a při čtení velkých souborů (nebo zápisu) 4 násobná. Přístupová doba bude o něco horší než 1 samotný disk, ale tak do 5%.
Rozhodně bych se nebál padání pokud není ten disk hodně vysoko :-)
Bál bych se tepla a nechával bych na tom poli jen to, co mám jinde, AV data která edituji atd. Systém a programy bych klidně hodil na pátý kus, ale to aby člověk šel pro prasátko.
Riziko havárie (HW) jednoho ze 4disků stripe je už docela vysoké, ale jsou disky spolehlivé a méně, a jak se povedl nový Raptor nikdo neví.

Chyba

mate v chybu v prvni tabulce kde je pod WD740GD kapacita 150 GB ... ma tam byt 74GB :)

@tom-host: taky mi to pripadalo divny, ale nerad rejpu, kdybych nemel pravdu vypadam pak jak vul :)

Raid 0

Co je pre teba velka tendence padat u Raid 0 ???
To by ma zaujimalo .....
Mam disky v Raid 0 uz zapojene 1,5 roka a este mi to nepadlo ani raz tak by ma zaujimalo co je pre teba "velka tendence" 1 x 5 rokov , 1 x 8 rokov ....?? Skor si myslim ze data stratis nesikovnostou ako padom diskoveho pola
Ak ma niekto skusenosti s padom Raid 0 pola tak piste
mam 2 x 160 GB seagate disky

@Raid_0: Vidím to kolem sebe, když lidi volaj o pomoc, že přišli o data a pak zjistím, že měli disky v RAID-0. Většinou už jim není pomoci :(A stačí pitomost, chybička na jednom z disků, nešťastně spadlý wokna atd...

@KRAUSP: Souhlasím. Když raid tak buď RAID 1 nebo už RAID 5. Na to abych měl RAID 0 mám svá data-svou práci moc rád

@KRAUSP: no nevim to je spis uzivatelem nez RAIDem. ja mam RAID 0 uz asi 3 roky a zatim sem nemel problem ze by to nejak padalo. sice uz sem na ne instaloval 2x win XP ale to je systemem ne diskama :).dokonce i na smazanym RAIDu se daji bezproblemu obnovit data kdyz teda nejsou prepsany.mam 2x 160g Hitachi

@Ac1D: Spíš bych řekl, že je to řadičem než diskama nebo uživatelem :) ... ale lidi toho dokážou hodně i když nechtějí

@Ac1D: Co na to říct?! Snad je 'buď rád' a rozhodně zálohuj ;)

@Ac1D: Tak to jsi šťastný člověk... já měl disk rok a půl a ztrácely se mi data samovolně... Třeba jsi nahrál film a už nešel smazat, ani načíst... jediný, co pomohlo, bylo naformátování, ale to nešlo denně... Neumim si představit, že bych to zapojil do RADI 0 a tím ještě zvýšil riziko už tak jasný ztráty dat... Tohle byl jen solo-disk - WD 160GB. A nevim o tom, že bych to zapřičiňoval sám, nebo že bych měl špatný řadič.. Prostě smůla.

@Raid_0: .) tak to bych zacal pomalu zalohovat - jestli nechces o data prijit.

Ncq

Nechtěl bych autorovi kazit radost, ale tyhle nový raptory podporujou NCQ jen s jedním procesem, takže se dá říct, že NCQ vlastně nemají. Jinak nevím, jak došel autork k tomu, že je WD inovátorem. WD uvádí většinu technologíí s pomalu půlročním zpožděním oproti Seagate např. Také nevidím nic přínosného v tom, jak je HD vykrojený. HD se podle mě chladí nejvíce odvodem do plechů case a tím, že je takto vykrojený jen zmenšuje styčnou plochu.

Souhrny zajímavostí

Když už je tu řeč o této tématice, tak jsem nedávno narazil na serveru svethardware.cz na pravidelný souhrn zajímavostí za uplynulý měsíc. Vychází vždy na začátku nového měsíce a je tam i kapitola věnovaná ukládání dat, kde se objevují právě i zmínky o novinkách z oblasti pevných disků. Zde je odkaz: http://www.svethardware.cz/art_doc-13EA24F70CBCA8FDC12571090059EC8F.html

Nechápu

V článku tvrdíte, že nový disk ( Raptor WD1500ADFD ) již neobsahuje čip, který převádí PATA na SATA ( Marvell 88i8030 ). Ale hned pod uvedeným odstavcem je obrázek s popiskem obr. 06 – Raptor WD1500ADFD, který tvrdí, že se na disku jmenovaný čip nachází.... Jak to tedy je?

RAID0

RAID0 je určený především pro zrychlení výkonosti disků a pak taky ke spojení disků do jednoho celku, rozhodně to není RAID v tom pravém slova smyslu. Rozhodně není záhodno na to ukládat cenná data, protože šance na jejich ztrátu je zjednodušeně řečeno o 50% vyšší, než u jednoduchého single disku. RAID0 se hodí především na krátkodobé odkládání větších souborů a na instalaci programů u nichž se předpokládají velké nároky na čtení. Data jako taková bych ovšem tomuto řešení nesvěřil, ale třeba kombinace 2xRaptor 36GB velmi dobře poslouží jako odkládací disk při střihu videa apod.
Jinak, co se Raptorů týká, tak mám s nimi docela velké zkušenosti (především s těmi 36tkami). Disk to je rychlý, to je pravda, ale zaznamenal jsem u nich zvýšený výskyt vadných kousků (možná to byla jenom smůla na nějakou horší sérii). To, co je u nich ale blbé, je jejich vysoká provozní teplota.
WD1500 bude muset chvilku klesat s cenou, za tu současnou to je docela předražené.

Máš něco na srdci?

100% GEEKsměs bez elektroniky 100% GEEKsměs bez elektroniky
nahoru