Přejít na obsah [o] Přejít na navigaci [n] Přejít na vyhledávání [v] Přihlásit se
Hlavička
Recenze: Cherry MX Board 1.0 – na hry kompaktně

Recenze: Cherry MX Board 1.0 – na hry kompaktně

Recenze
CHERRY MX Board 1.0, TKL, Cherry MX Red, RGB, US_5569654
CHERRY MX Board 1.0, TKL, Cherry MX Red, RGB, US
Produkt není určen k prodeji.
CHERRY MX Board 1.0, TKL, Cherry MX Red, US_2042503484
CHERRY MX Board 1.0, TKL, Cherry MX Red, US
Produkt není určen k prodeji.
CHERRY G80-3000S, Cherry MX Brown, RGB, US_691262474
CHERRY G80-3000S, Cherry MX Brown, RGB, US
Produkt není určen k prodeji.
CHERRY MX Board 2.0S, Cherry MX Red, US_1146225606
CHERRY MX Board 2.0S, Cherry MX Red, US
Produkt není určen k prodeji.
CHERRY MX Board 8.0, TKL, Cherry MX Red, RGB, US_596026776
CHERRY MX Board 8.0, TKL, Cherry MX Red, RGB, US
Produkt není určen k prodeji.

Každý hráč potřebuje to správné náčiní, o tom není pochyb. Nabídka herních periferií je nicméně velmi široká a ceny se mohou v případě těch nejlepších modelů vyšplhat klidně i na několik tisíc korun. To však není případ mechanické klávesnice Cherry MX Board 1.0.

Značku Cherry snad není potřeba plnokrevným GEEKům ani představovat. Tento výrobce si především díky svým povedeným spínačům s dlouhou životností vydobyl ve světě gamingu velmi solidní renomé. Už nějaký ten pátek se snaží zaujmout Cherry také svým vlastním herním náčiním, vedle mechanických klávesnic je řeč také o progamingových myších, a dokonce i celých herních setech. My se dnes společně zaměříme na první zmiňovanou kategorii, proklepneme klávesnici Cherry MX Board 1.0.

Hlavní přednosti testovaného modelu Cherry  MX Board 1.0:

  • Mechanická klávesnice s TKL layoutem
  • Kompaktní velikost
  • Technologie CHERRY MX - přesný spínač pro všechny klávesy
  • Nabízí plný n-key rollover a anti-ghosting
  • RGB podsvícení s 16 miliony barev

Představení klávesnice Cherry MX Board 1.0

Technické parametry

Testovaný model: CHERRY MX Board 1.0, TKL, Cherry MX Red, RGB, US

Určení: Herní

Formát klávesnice: Bez numeriky (TKL/80%)

Layout: US

Typ spínače: Mechanické, Cherry MX Red

Dělení spínačů: Linear

Aktivační síla: 45 cN

Celková dráha zdvihu: 4 mm

Aktivační dráha: 2 mm

Doba odezvy: 1 ms

Rollover: N-key

Barva podsvícení: RGB, 16 milionů barev

Připojení: Drátové

Délka kabelu: 1,8 m

Životnost: od 50 do 100 milionů úhozů

Hmotnost: 730 g

Rozměry: 470 x 165 x 25 mm

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Cherry MX Board 1.0

 

Obsah balení a dodávané příslušenství

Testovaná klávesnice dorazila do redakce v černé kartónové krabici s poměrně decentním designem. Na obalu je pouze logo výrobce a modelové označení. Důležitá jsou v našem případě písmenka RGB hned na čelní straně, Cherry totiž totožnou klávesnici nabízí také v provedení o necelých 200 Kč levněji bez podsvícení. Kromě samotné klávesnice se v balení ukrývá už jen jednoduchý návod k použití, nic víc koneckonců ani není potřeba.

DSC00266.JPG
DSC00277.JPG
DSC00279.JPG

Balení testované klávesnice

 

Vzhled a kvalita zpracování

Klávesnice Cherry MX Board 1.0 je nejlevnějším z vrhu, jak jsme koneckonců uvedli už v řádcích výše. Platí to pochopitelně pro provedení bez RGB podsvícení. Ani testovaná RGB verze se nedá označit za drahou, mezi mechanickými modely jde stále spíše o levnější provedení. Atraktivní cenovka tedy rozhodně patří k lákadlům hlavního hrdiny dnešní recenze.

Nemyslete si ale, že by na klávesnici výrobce nějak šetřil. I při bližším ohledání si všimnete, že jde o robustní kousek elektroniky. Plastová konstrukce je nebývale pevná a všechny spoje na sebe korektně doléhají. Ani ve vypjatých herních chvilkách, kdy budete do této periferie tlouct vší silou, klávesnice se prakticky neprohýbá a pevně drží na svém místě. To bohužel není u řady konkurentů ani v této cenové kategorii samozřejmostí.

Za dobrou stabilitu vděčí klávesnice také gumovým podložkám na spodní straně, jsou čtyři – každá se ukrývá v jednom rohu. Výborná stabilita pro mě osobně byla poměrně překvapivá, protože podložky nejsou příliš velké. Na spodní straně nalezneme také výklopné podstavce umožňující měnit náklon klávesnice.

Ke klávesnici je napevno přidělán v zadní části USB kabel, který je dlouhý 1,8 metru. I kabel přispívá k tomu, že z testovaného kousku máme pocit nebývalé fortelnosti. Má totiž velmi tlustou bužírku a jen tak ho nezničíte. Oplétané provedení by sice slušelo klávesnici více, ale na funkčnost to nemá prakticky žádný vliv.

Co se vzhledu týče, výrobce se vyvaroval jakýchkoliv designových výstřelků. Klávesnice je tedy vyvedena v odstínech černé barvy – platí to pro vrchní plastový rámeček i samotné klávesy. Na první pohled by vás patrně ani nenapadlo, že se jedná o plnokrevný herní model. Pozornější čtenáři to odhalí ale hned, jak si všimnou decentního loga Cherry pod mezerníkem. Pro úplnost dodejme, že spodní strana klávesnice je šedá, částečně to jde vidět i z boku.

DSC00295.JPG
DSC00306.JPG
DSC00309.JPG

Klávesnice má decentní vzhled, zpracování je prvotřídní

Rozložení kláves pod taktovkou TKL

CHERRY MX Board 10.0 jsme testovali v provedení TKL. To znamená, že jde o kompaktní layout bez numerického bloku. Díky kompaktnějším rozměrům – a logicky tedy díky absenci numerického bloku –klávesnice nezabírá na stole tolik místa. Plocha jejího těla činí ve srovnání s klasickým layoutem pouze 80 %.

Absence numerického bloku by mohla vadit především uživatelům, kteří klávesnici využívají pro běžné psaní, při hraní totiž číselník vlastně ani není potřeba. Tedy většinou. K dispozici ale stále máte 87 kláves plné velikosti. Klávesnice je věrná rozlišení QWERTY, testovaný kousek se tedy vyznačuje US rozložením, české provedení se vůbec nenabízí.

Jednotlivé klávesy jsou mimochodem velmi příjemné na dotek, mezi sebou navíc mají dostatečné rozestupy, což přispívá ergonomii. Horní okraj klávesnice lemují funkční klávesy F1 až F12, které zároveň slouží jako multimediální tlačítka. Přepínač Fn pro změnu funkcí se nachází v pravé části klávesnice. Enter je jednořádkový, levý shift je dlouhý. Při důkladném pohledu na rozložení jednotlivých kláves budete marně hledat programovatelná tlačítka, kterými se některé prémiové modely pyšní. Ty zkrátka testovaný kousek nenabízí.

DSC00302.JPG
DSC00311.JPG
DSC00315.JPG

Detailní pohled na rozložení jednotlivých kláves

Ergonomie v praxi

Posledních pár měsíců nejčastěji používám klávesnici CZC Hexblade GK1000, která má klasickou velikost a spínače Cherry MX Silent Red. Osobně mi model Cherry MX Board 1.0 vyhovoval díky TKL layoutu o něco více. A to především tím, že myš je blíž klávesnici a že numerický blok nepřekáží. Ruce jsou tak při hraní v přirozenější poloze a nebolí tolik záda. Je to zhruba stejný pocit, jako když hrajete na notebooku, který nemá numerický blok kláves.

Pozornější čtenáři si již v řádcích výše všimnuli, že na spodní straně klávesnice jsou umístěny výklopné nožičky. Díky nim je možné měnit polohu klávesnice pro pohodlnější psaní. I výklopná nožička je mimochodem opatřena protiskluzovou gumou, díky čemuž klávesnice dobře drží na svém místě i ve vyšší poloze.

Škoda, že se výrobce nezaměřil i na některé další praktické detaily. U klávesnice CZC Hexblade GK1000 jsem si například oblíbil možnost vedení kabelu různými směry, což mi dovoluje lepší uspořádání periferií na stole. Je si ale potřeba uvědomit, že Cherry MX Board 1.0 je nejdostupnějším modelem tohoto výrobce.

DSC00408.JPG
DSC00372.JPG
DSC00398.JPG

K celkové ergonomii nelze mít prakticky žádné výhrady

Obslužný software

Vzhledem k tomu, že klávesnice nemá žádná programovatelná tlačítka, obejde se zcela bez obslužného softwaru. Například i podsvícení je totiž možné ovládat pomocí příslušných kláves. Klávesnice díky technologii Plug-and-Play tedy funguje ihned po připojení do USB portu.

Pro využití všech funkcí je ale vhodné nainstalovat obslužný software, který je k dispozici ke stažení zdarma přímo na stránkách výrobce. Aplikace zvaná jednoduše Cherry také není lokalizována do češtiny, ale v praxi to příliš nevadí. Je totiž dostatečně přehledná, abyste se v ní snadno zorientovali.

Hned na první obrazovce máte k dispozici nastavení podsvícení, v menu po levé straně pak můžete vybrat nabídku pro mapování jednotlivých kláves a nastavení maker. Pokročilé možnosti jsou pak v pravém horním rohu, konkrétně jde o Polling rate a intenzitu podsvícení.

01.jpg
02.jpg
03.jpg

Obslužná aplikace nabízí velmi intuitivní rozhraní

Budiž světlo!

Jedním z lákadel testovaného kousku je bezesporu RGB podsvícení. Jak si pozornější čtenáři patrně již všimnuli na snímcích obslužného softwaru, možnosti nastavení podsvícení jsou poměrně široké. V dispozici je hned několik předdefinovaných režimů, jako je vlna, dýchání či scan, u kterých můžete nastavovat klidně i rychlost prováděného efektu.

Samozřejmostí je také možnost plné barvy, přičemž můžete vybírat z 16 milionů barev. Cherry MX Board 1.0 je možné samozřejmě také zcela zhasnout. Zajímavostí je podsvícený USB port, ihned po zapojení se tak u příslušného konektoru rozzáří typické logo značky Cherry.

DSC00440.JPG
DSC00444.JPG
DSC00450.JPG

RGB podsvícení v akci

Praktické zkušenosti

Cherry MX Board 1.0 v testovaném provedení sází na spínače MX Red, které nabízejí aktivační sílu 45 cN. Celková dráha zdvihu činí 4 mm, aktivační dráha pak 2 mm. MX klávesy s lineární funkcí jsou v herních perifériích velmi oblíbené mimo jiné pro svou vysokou odolnost. Výrobce slibuje výdrž od 50 do 100 milionů úhozů. To v praxi znamená dlouhé roky provozu. Na různých diskuzních fórech ale můžete narazit na případy, že klávesnice fungovaly bezproblémově i ještě delší dobu.

Samozřejmostí je možnost zámku klávesy Windows, abyste během hraní omylem neaktivovali nabídku Start a nevypnuli tak hru. Hráči mohou počítat také s technologií anti-ghosting a funkcí N-key rollover, tedy možností stisku libovolného množství kláves zároveň. Jinými slovy hráč může stisknout najednou tolik kláves, kolik chce, a stisk se prakticky okamžitě přenese do hry.

Profesionální hráči se bez mechanických klávesnic neobejdou. A to především kvůli jejich reakční době, která je výrazně lepší než u membránových modelů. Kdo ale jednou přešel z gelových spínačů na mechaniku, byl patrně zklamán o poznání větším hlukem. To byl koneckonců důvod, proč jsem si původně pořídil klávesnici CZC Hexblade GK1000, ta je totiž vybavena tichými spínači Cherry MX Silent Red. Jde tedy o tiché provedení spínačů, které jsou i v testované klávesnici. Porovnání obou mechanik se tedy přímo nabízí.

Spínače německé kvality Cherry MX Red jsou označovány za nejrychlejší na světě. V praxi je to skutečně poznat, i když se bavíme o rozdílech v řádech milisekund. Právě ty mohou být při některých kláních rozhodující. Odezva klávesnice bleskurychlá, což dokládá 1000Hz dotazovací frekvence a 1ms odezva. Problém tak nebudete mít s rychlostí reakcí v MOBA ani MMORPG titulech.

Celkový stisk tlačítek je velmi přesný a jistý, subjektivně mi přijde lepší u klávesnice Cherry MX Board 1.0, protože spínače kladou mírně větší odpor než v případě silent verze. Testovaný kousek se tak může směle měřit s citelně dražšími modely od konkurenčních výrobců. Tlačítka je samozřejmě možné měnit a vyndávat. K tomu slouží speciální nástavec, který však není součástí balení. Bez nástavce tlačítka vytáhnout prakticky nejdou, drží pevně na svém místě.

Úbytek hluku je u CZC Hexblade GK1000 výrazný, samozřejmě membránové modely jsou na tom ještě lépe. Podle intenzity a rychlosti úhozu je testovaný kousek hlučnější subjektivně o 30 až 50 %. To je ale zkrátka dáno tím, že není nijak zaměřen na co nejnižší hlučnost. Navíc CZC Hexblade GK1000 je nejtišší mechanika, kterou jsem měl možnost testovat, a to mi jich rukami prošly již desítky.

DSC00417.JPG
DSC00449.JPG
DSC00454.JPG

Model Cherry MX Board 1.0 se při praktických testech osvědčil

Klady a zápory

+ atraktivní cenovka

+ TKL design šetřící místo na stole

+ spínače Cherry MX RED nabízí skvělý herní zážitek a dlouhou životnost

+ kvalita zpracování, bytelné plasty

+ hardwarové ovládání podsvícení, hlasitosti i herního režimu

+ plné RGB podsvícení, široké možnosti nastavení

 

- klávesnice nenabízí českou lokalizaci, a to ani pro obslužný software

- kabelu by více slušel oplétaný design

- jde o základní model v nabídce, pokročilejší nabízejí více funkcí

 

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Cherry MX Board 1.0

Závěrečné hodnocení

Cherry MX Board 1.0 je sice nejlevnější mechanikou od stejnojmenného výrobce, ale to ji na kvalitě vůbec neubírá. Jde o robustní herní periferii, která si nechá líbit i méně šetrné zacházení. Spínače Cherry MX RED jsou pak zárukou dobrého herního zážitku. Osobně jsem si velmi oblíbil také TKL layout, který při hraní přispívá k lepší ergonomii a nezabírá tolik místa na stole.

Cherry  MX Board 1.0 

 

Ohodnoť článek:

Názory ostatních Geeků

Zatím nikdo nepřispěl do diskuze.

Máš něco na srdci?

100% GEEKsměs bez elektroniky 100% GEEKsměs bez elektroniky
nahoru