Přejít na obsah [o] Přejít na navigaci [n] Přejít na vyhledávání [v] Přihlásit se
Hlavička
Recenze chladiče grafické karty - Zalman VF700-AlCu

Recenze chladiče grafické karty - Zalman VF700-AlCu

Recenze
Zalman VF700-ALCu_1867257207
Zalman VF700-ALCu
Produkt není určen k prodeji.
Zalman VF700-Cu_1018559315
Zalman VF700-Cu
Produkt není určen k prodeji.

Jako zatím poslední upgrade svého počítače jsem zvolil nový chladič grafické karty. I když jsem byl s originálním řešením celkem spokojený, již delší dobu jsem pokukoval po výrobcích korejské firmy Zalman, konkrétně po modelu VF700-AlCu.

Jako zatím poslední upgrade svého počítače jsem zvolil nový chladič grafické karty. I když jsem byl s originálním řešením celkem spokojený, již delší dobu jsem pokukoval po výrobcích korejské firmy Zalman, konkrétně po modelu VF700-AlCu, který jsem nakonec i zakoupil. Proto bych se s Vámi chtěl podělit o své postřehy spojené s vlastnictvím tohoto „zařízení“.

Chladič si domů přinesete ve slušivém průhledném plastikovém obalu, skrz který si výrobek můžete prohlédnout.

Balení chladiče

Po rozbalení na Vás vykoukne poměrně dost velký a docela těžký kus kovu – chladič je, ostatně jak název vypovídá, smontován částečně z hliníkových a částečně měděných žeber (vyrábí se i celoměděná verze). Ta jsou v místě kontaktu s grafickým čipem sešroubovaná a kontaktní plocha je vyleštěna do zrcadlového lesku. Od této základny se žebra rozbíhají na obě strany a tvoří na horní straně velký a na spodní menší vějíř. Žebra jsou dost tenká a není problém je při neopatrné manipulace zohýbat. Uprostřed je umístěn 80mm ventilátor s 11 lopatkami. Zalman myslel i na příznivce svítících počítačových skříní a má v nabídce i verze těchto chladičů s větrákem s modrými LEDkami.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Zadní strana

Obsahem balení jsou dále montážní šroubky s podložkami, spona na zadní stranu karty, minitubička silikonové teplovodné pasty, návod k montáži (názorný s obrázky, v angličtině a zřejmě korejštině), samolepicí pasivky na paměti, redukce z molex konektoru na 4 3pinové konektory pro ventilátory (2 černé 12V a 2 bílé 5V), a fajnová modrá nálepka na skříň s logem výrobce.

Obsah balení

Tento chladič budu porovnávat s původním originálním na mé grafice GeForce 6600 GT z produkce firmy Leadtek. Právě řešení chladiče přispělo rozhodující měrou k mému zvolení výrobku této společnosti. Důvodem pro výměnu byl záměr zlepšit chlazení a zejména snížit hluk skříně. Hluk změřit neumím, pouze subjektivně ohodnotit a porovnat s původním, ale dosažené teploty lze zaznamenat poměrně snadno, proto se ke konci recenze dostane i na toto srovnání.

Původní chladič

U AGP verzí GeForce 6600 GT je možné namontovat tohoto Zalmana pouze, pokud je chladič HSI můstku (čip sloužící k převodu signálu na sběrnici AGP, grafický čip je totiž jinak určen pro sběrnici PCI-E) oddělen od samotného chladiče čipu, jinak je ovšem možné použít zvláštní pasivní chladič specielně určený pro tento účel taktéž od Zalmanu, který stojí kolem 80 korun. Samotná montáž je vcelku jednoduchá a logická, v přiloženém návodu je vše podrobně popsáno i s názornými obrázky. Kdo měl někdy v ruce stavebnici Merkur bude jako doma. Po odmontování původního chladiče se do děr rukou z obou stran našroubují nástavce pro šrouby, zezadu se přišroubuje spona, která má zřejmě za úkol zabránit přílišnému prohnutí karty. Na čip naneseme patřičné množství teplovodné pasty a nasadíme chladič. Jeho dva šrouby pak střídavě utahujeme až na doraz. Přítlačná spona zajišťuje celkem silný tlak a tím i kvalitní dosednutí na čip. Jediným problémem na GeForce 6600 GT AGP by (kromě výše zmíněného chladiče převodního můstku) by mohl být přesah přes horní okraj karty. Čip je oproti PCI-E verzi posunut o něco k hornímu okraji a proto Zalman po nainstalování „přečuhuje“ asi o 3 cm. Ve většině skříní by to ale neměl být problém. Také přijdete o PCI slot pod grafikou, který zabere hloubka Zalmana, bál bych se ale osadit ještě i slot pod ním nějakou větší kartou, neboť by to mohlo zcela zamezit přístupu vzduchu ke grafice.

Grafika s novým kamarádem Zalmanem

Přesah chladiče přes okraj dělá asi 3 cm

Výška (hloubka) chladiče

Po nainstalování jsem se rozhodl přeměřit znova teploty, stejně jako předtím s originálním chlazením. Pasivy na paměti nepoužívám. Testoval jsem na své „nadupané“ sestavě:

  • AMD Athlon 64 2800+ (1.8 GHz) s chladičem Arctic Cooling Freezer 64
  • MB MSI K8N Neo Platinum – nForce 3 250gb, soc.754 (pasivní chladič čipsetu)
  • RAM 2x OCZ 512 MB Performance cl2
  • Leadtek WinFast A6600 GT TDH + ovladače FW 77.72
  • Zdroj Chill Innovation 510W (12cm větrák)
  • PCI síťová karta
  • Sound Blaster Audigy 2 Value
  • Mechaniky DVD-ROM a CD-RW
  • Skříň Eurocase ML5410 + Arctic Fan 3TC větrák pod zdrojem (odsávací)

Chladič jsem testoval zatížením testem 3DMark05 (download: Futuremark), teplotu jsem zaznamenával programem RivaTuner (download: Guru3D) do grafu, ze kterého jsem následně vyčetl nejvyšší dosaženou teplotu v průběhu testu. Jen předesílám, že teplota dosažená 3DMarkem není nejvyšší jaké se dá dosáhnout, dlouhodobé hraní her (specielně např. NFS:U2) ji zvedne ještě o nějaký ten stupeň výš, ale pro účely srovnání by to mělo postačovat. Kartu jsem měřil na standardních frekvencích (jádro 500 MHz) i lehce přetaktovanou (550 MHz). Teplovodná pasta je vždy Arctic Silver a teplota v místnosti byla zhruba 22 stupňů. Teplota v klidu je stabilní teplota kterou má čip bez zátěže. A teď už k naměřeným výsledkům:

Frekvence jádra

klid: 300 MHz

3DMark05: 500 MHz

3DMark05: 550 MHz

Originální chladič

40

82

84

Zalman VF700-AlCu@5V

35

62

66

Zalman VF700-AlCu@12V

34

56

58

Zaneseno do grafu:

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Jak je vidět, Zalman dosáhl velmi pěkných výsledků oproti standardnímu chladiči. I při napětí 5V zvládne kartu bez problému uchladit o nějakých 20 stupňů níže, přičemž je větrák (aspoň v mé sestavě) neslyšitelný. Na 12V již slyšet je, ale zato chladí ještě lépe. Prioritou je pro mě ale hluk, a tak ho provozuji s nižší voltáží. Rozdíl v teplotách není ani tak velký, aby se vyplatilo mít ho na 12V.

Pohled do skříně

Závěrem bych chtěl říct, že investice do lepšího chlazení, a to nejen grafiky, se určitě vyplatí. Tento chladič konkrétně nabízí vysoký chladící výkon, brilantní zpracování, tichý provoz (na 5V) a snadnou instalaci a kompatibilitu s velkou většinu grafických karet. Jako nevýhody bych viděl vyšší cenu, hmotnost a zabrání dalšího slotu pod grafikou. Jako alternativu lze uvést třeba téměř identické „napodobeniny“ Zalmana z produkce Primecooleru, které nabízí srovnatelný výkon za o něco nižší cenu.

Nakonec ještě specifikace chladiče uváděné výrobcem:

  • Rozměry: 91(V) x 126.4(Š) x 30(H)mm
  • Hmotnost: 180g
  • Použité materiály: čistá měď & čistý hliník
  • Ložisko větráku: dvoukuličkové
  • Rychlost větráku: 1350 ~ 2650 otáček za minutu ± 10%
  • Hluk: 18,5 ~ 28,5dB ± 10%
  • Cena (Czech Computer): 651 Kč s DPH

Doufám, že má recenze i třeba někomu pomůže s výběrem vhodného chlazení grafické karty. Všechny použité fotky, tabulky a grafy jsem tvořil sám, proto prosím omluvte jejich nižší kvalitu :o)

Ohodnoť článek:

Názory ostatních Geeků (5)

Zalman

Jooo o tomhle sem uvazoval..urcite je to dobra volba ale ja se nakonec rozhod pro vodnika...:) chladim tim cpu i grafiku takze spokojenost..ale kdybych ho nemel urcite bych doporucil taky tento chladic...kamarad ma taky a je s nim nad miru spokojen ;)

@FR: Já mám pasiv od Zalmana a je super.

@kafka00: Jen že to není pasiv ale aktiv.

@Rozanek00: Ale hlavně že je kvalitní ne.

@FR: jo, zalman je super znacka pro chlazení

Máš něco na srdci?

100% GEEKsměs bez elektroniky 100% GEEKsměs bez elektroniky
nahoru