Přejít na obsah [o] Přejít na navigaci [n] Přejít na vyhledávání [v] Přihlásit se
Hlavička
Recenze: Creative Sound Blaster Free – stylový reproduktor a přehrávač v jednom

Recenze: Creative Sound Blaster Free – stylový reproduktor a přehrávač v jednom

Recenze
Creative Sound Blaster Free, bílá_1344728575
Creative Sound Blaster Free, bílá
Produkt není určen k prodeji.
Creative Sound Blaster Free, černá_216847052
Creative Sound Blaster Free, černá
Produkt není určen k prodeji.

Společnost Creative uvedla letos na trh bluetooth reproduktor Sound Blaster Free. Anglické slovíčko volnost je v tomto případě na místě. Novinka je totiž navržená tak, abyste ji mohli vzít všude s sebou.

Představovat nějak sáhodlouze společnost Creative nemá snad ani cenu. Na poli počítačového audia si vydobyl tento výrobce renomé už před lety se svými zvukovými kartami, které jsou vyhledávané nejen mezi hráči, ale také mezi hudebníky. V portfoliu společnosti Creative ale naleznete například také reproduktory. A právě ty nás budou zajímat dnes nejvíce. Podíváme se na zoubek novému bluetooth modelu Sound Blaster Free.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Creative Sound Blaster Free

 

Technické parametry

Testovaný model: Creative Sound Blaster Free, bílá

Možnosti připojení: microUSB, Bluetooth 4.0, jack 3,5 mm

Vestavěný přehrávač: ano, slot na paměťové karty microSD

Vestavěný mikrofon: ano

Bluetooth handsfree: ano

Zvýšená odolnost: IPX4

Výstupní výkon zesilovače: 8 W (2x 4 W)

Frekvenční rozsah: 80 Hz – 20 kHz

Kapacita baterie: 2200 mAh

Rozměry: 71,1 x 200,8 x 68,5 mm

Hmotnost: 446 g

 

Obsah balení

Do redakce dorazil reproduktor od společnosti Creative ve velmi netradičním balení, dodává se totiž v kulaté kartónové krabici. Popravdě nebýt popisků a obrázků na obalu, nejspíše vás ani nenapadne, že jde o elektroniku. Kromě samotného reproduktoru se v balení ukrývá ještě návod k použití a USB kabel, který slouží k případnému propojení se zařízením, ale zároveň také k nabíjení.  

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Netradiční balení reproduktoru

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Dodávané příslušenství

 

Vzhled, kvalita zpracování a zvýšená odolnost

Sound Blaster Free zaujme už na první pohled svým netradičním vzhledem. Přeci jen většina přenosných reproduktorů v dnešní době připomíná spíše nějaké hranaté krabice. Novinka od společnosti Creative má ale tvar tubusu, který je zakončený zkosenou hranou ve tvaru pravidelného šestiúhelníku. Do jisté míry exkluzivní vzhled navíc podtrhují barevné kombinace. Zařízení je k dispozici v bílé a černé barvě, v obou případech jsou ale šestiúhelníky natřeny výrazně červenou barvou, jak je koneckonců vidět i na fotografiích níže.

Bluetooth reproduktor je z velké části kovový, kovové jsou červené bočnice i plát zakrývající měniče reproduktorů, který sahá od jedné strany až k druhé. Z plastu je pak čelní panel, na němž se ukrývají i jednotlivé ovládací prvky a kompletní konektorová výbava. Bočnice jsou zhotoveny z mechové gumy. Jak už to u těchto měkčených materiálů bývá, ulpívají na nich jemné prachové částečky a další drobné nečistoty. To jde ale vidět jen při pohledu opravdu zblízka.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Hlavní hrdina dnešního testu

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Na čelní straně jsou umístěny některé ovládací prvky a zároveň také kompletní konektorová výbava

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Pod gumovou krytkou na čelní straně se ukrývá konektorová výbava

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Kraje reproduktorů jsou zvýrazněny kontrastní červenou barvou

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Na gumových bočnicích ulpívá prach

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Najít loga výrobce je možné různě po celém těle zařízení, jsou však vždy psána decentní šedou barvou

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Stabilitu reproduktoru na stole zajišťují malé gumové nožičky

 

Na fotografiích výše jsme si detailně ukázali, jak novinka od společnosti Creative vypadá. Prakticky na každém snímku jste ale mohli bluetooth reproduktor vidět v režimu naležato. Používat Sound Blaster Free je však možné také v režimu na výšku, v takovém stavu připomíná tak trochu šikmou věž v Pise. Přeci jen bočnice jsou zkosené, takže reproduktor stát rovně zkrátka nemůže. Překvapivě na jeho stabilitu to nemá prakticky žádný vliv. K čemu je režim na výšku dobrý, si popíšeme ještě dále v článku.

V konečném součtu se sluší konstatovat, že vzhledově i konstrukčně se Sound Blaster Free povedl. Především díky částečně kovové konstrukci působí novinka poměrně odolným dojmem. Výrobce reproduktor opatřil certifikací odolnosti IPX4. To znamená, že přístroji nevadí stříkající voda. Nemusíte se tak bát jej vzít s sebou na pláž nebo k jiným vodním radovánkám. Zbytečně vystavovat zařízení vodě se ale samozřejmě nedoporučuje.

Právě zvýšená odolnost ale ukazuje, proč společnost Creative pojmenovala novinku slůvkem Free. Svoboda vzít reproduktor prakticky kamkoliv se přímo nabízí. Díky unikátní konstrukci se novinka navíc velmi pohodlně přenáší, prostě ji čapnete do ruky úplně stejně jako láhev s vodou. Fantazii se navíc meze nekladou, když je to potřeba, můžete přístroj převážet klidně i jako láhev v držáku na kola a i na cestách se kochat svými oblíbenými skladbami.  

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Reproduktor v režimu na výšku…

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

… připomíná šikmou věž v Pise

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Díky zvýšené odolnosti se o reproduktor nemusíte bát ani v kuchyni – stříkající voda mu nevadí

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Fantazii se meze nekladou – reproduktor na kole místo lahve na pití

 

Možnosti připojení, zabudovaný přehrávač

Způsobů, jak přivést zvuk do reproduktoru, je samozřejmě hned několik. V první řadě bude nejspíše většina uživatelů pokukovat po bezdrátovém rozhraní bluetooth. Prostřednictvím něj je možné reproduktor připojit ke klasickým počítačům, tabletům nebo chytrým telefonům. My jsme se zaměřili na poslední zmiňovanou možnost, kdy jsme model Sound Blaster Free připojili k chytrému telefonu Lenovo Vibe P1m, který jsme nedávno proklepli v samostatné recenzi.

Ke spárování s chytrými telefony s operačním systémem Android nabízí společnost Creative vlastní aplikace, které lze jednoduše a zdarma stáhnout z Google Play. V první řadě je řeč o utilitě Sound Blaster Services, dále je pak vhodné stáhnout utilitu Sound Blaster Central. Pomocí té se reproduktor jednoduše připojí – stačí dát vyhledat nová zařízení a na reproduktoru déle podržet tlačítko Bluetooth, aby začalo blikat modrou barvou. Obě zařízení se po chvilce spárují.

Aplikace Soud Blaster Central ale zároveň dovoluje nastavovat některé funkce bezdrátového reproduktoru. S tímto programem je možné reproduktor proměnit klidně i na budík. 

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Stáhnout je nutné aplikace Sound Blaster Central a Sound Blaster Services

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Spárování reproduktoru je otázkou minuty

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Aplikace Sound Blaster Central nabízí i nejrůznější nastavení reproduktoru

 

Kromě technologie bluetooth je možné připojit zdroj zvuku k reproduktoru také pomocí kabelů. Vedle klasického analogového rozhraní jack 3,5 mm můžete využít také čistě digitální microUSB.

Jednou z největších předností testovaného kousku ale je, že žádný samostatný zdroj zvuku na rozdíl od většiny konkurentů nepotřebuje. Pozornější čtenáři si nejspíše již na fotografiích výše všimli, že pod gumovou krytkou na čelní straně se ukrývá čtečka paměťových karet typu microSD. Právě díky ní může Sound Blaster Free fungovat klidně jako samostatný hudební přehrávač.

Slot by měl být schopný pracovat s kartami do velikosti až 32 GB. Přehrávat je pak možné soubory ve formátech MP3, WAV a FLAC. Ve všech zmiňovaných formátech hrál zvuk z reproduktoru vždy plynule, nezaznamenali jsme tedy žádný problém s kompatibilitou.

Nabízí se otázka, jak se přehrávač ovládá, když reproduktor neobsahuje žádný displej? Pohyb mezi jednotlivými složkami s hudbou samozřejmě není tak pohodlný, jako kdybyste si alba prohlíželi na obrazovce, obzvláště to platí, když máte na kartě uloženo několik desítek různých interpretů. Po chvilce cviku se však dá se systémem pracovat poměrně obstojně. Stačí déle podržet tlačítko pro přeskočení na další/předchozí a automaticky se načte další složka v seznamu – tedy další uložené album. Nechybí ani tlačítka pro opakování oblíbené skladby nebo náhodný výběr.  

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Pod krytkou na čelní straně se ukrývá čtečka paměťových karet

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Ovládací prvky přehrávače

 

Praktické zkušenosti

Nyní se dostáváme k nejdůležitější části recenze. Solidní zpracování a nadstandardní funkce jsou skvělé, ale k čemu by nám byly, kdyby reproduktor nehrál obstojně? To naštěstí není případ modelu Sound Blaster Free. Naopak se zdá, že společnost Creative u něj zúročila zkušenosti, které v oblasti audio výrobků za dlouhá léta nasbírala.

O reprodukci se stará dvojice 40mm neodymiových měničů, která je doplněna o duální pasivní ozvučnici. Celkový výkon této soustavy je 8 W, což bohatě stačí pro ozvučení klidně i větší místnosti. Rozeznít open space o velikosti 120 m2 nebyl problém, což je na takového drobečka velmi slušný výkon.

Pokud by se někomu zdál výkon modelu Sound Blaster Free přece jen malý, je tu k dispozici ještě tlačítko Loud na čelní straně. To dokáže jednotlivá pásma ještě více zesílit, což ocení především milovníci tvrdších stylů, i když při maximální hlasitosti je již poměrně zřetelné zkreslení zvuku. Tlačítko Loud ale neslouží pouze k nastavení co nejvyšší hlasitosti, stereofonním reproduktorům přidává také prostorový efekt. Právě v tomto případě se vyplatí postavit reproduktor na výšku, docílíte tak co nejvěrnějšího 360° efektu. A v praxi to funguje více než dobře.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Sound Blaster Free v režimu na výšku

 Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Detailní pohled na ovládací prvky na boku reproduktoru

 

Ve stereofonním režimu, pokud jsou reproduktory položeny na šířku, hraje zařízení až překvapivě čistě. Všechna pásma jsou vyvážena a dokonce ani basy nijak výrazně nepokulhávají. I když samozřejmě nemůžete čekat, že tato malá krabička zprostředkuje lepší zvuk než sestava pro audiofily za několik desítek tisíc, kvalita zvukové reprodukce je v dané cenové kategorii nadstandardní.

Díky tomuto bluetooth reproduktoru si tak můžete užívat o poznání kvalitnějšího zvuku, než jaký je schopna zprostředkovat drtivá většina tabletů, chytrých telefonů a počítačů. To přitom nebývá u bluetooth reproduktorů pravidlem. Především levnější modely tak maximálně zvuk zesílí, rozhodně nezkvalitní. U modelu Sound Blaster Free je tomu ale přesně naopak. Velmi dobře dokáže reproduktor od společnosti Creative zahrát klasickou hudbu, instrumentální skladby i popmusic, díky režimu Loud mu nedělají problém ani tvrdší styly, jako je rock, metal apod.

Stejně jako s drtivou většinou bluetooth reproduktorů je možné i s testovaným kouskem telefonovat podobně jako s bluetooth handsfree. Zabudovaný mikrofon dokáže zvuk přenášet poměrně čistě. Mimochodem Sound Blaster Free dokáže v praxi přenášet bezproblémově zvukový signál ve vzdálenosti klidně 10 až 15 metrů.

 

Výdrž baterie

Výrobce tvrdí, že s reproduktorem Sound Blaster Free je možné poslouchat hudbu po dobu až deseti hodin. Stará se o to zabudovaný akumulátor s kapacitou 2200 mAh. To víceméně potvrdili i naše testy, na desetihodinovou výdrž dosáhnete při zhruba 2/3 hlasitosti s aktivním bluetooth.

Samozřejmě pokud zvýšíte zvuk na maximum a aktivujete režim Loud, výdrž nejspíše klesne. Pokud naopak bluetooth rozhraní používat nebudete a vystačíte si s ostatními způsoby připojení a nižší hlasitostí, výdrž bude možná ještě o kousek lepší.

Zamrzí snad jen to, že součástí balení není klasická nabíječka. Nabíjet testovaný kousek je tak nutné buď prostřednictvím USB portu počítače, nebo je možné USB nabíječku za nějakou tu stovku dokoupit. Na druhou stranu USB nabíječku dnes používá každý druhý mobil, tak by to neměl být zase takový problém.

 

Klady a zápory

+ nevšední design

+ kvalita zvukové reprodukce

+ překvapivě slušný výkon

+ režim Loud, 360° zvuk

+ odolná konstrukce

+ zabudovaný přehrávač

 

- klasická nabíječka není součástí balení

- na pogumovaných vrstvách mohou ulpívat nečistoty

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Creative Soud Blaster Free

 

Závěrečné hodnocení

Mluvit o zařízení Creative Soud Blaster Free jako o bezdrátovém reproduktoru je tak trochu urážka, protože testovaný kousek dokáže fungovat zároveň také jako samostatný přehrávač, což je určitě jedna z jeho silných stránek. Toto zařízení nijak nepokulhává ani v kvalitě zvukové reprodukce, právě naopak. Třešničkou na dortu je pak zvýšená odolnost proti stříkající vodě.

Zakoupit Creative Soud Blaster Free můžete v našem obchodě.

Ohodnoť článek:

Názory ostatních Geeků

Zatím nikdo nepřispěl do diskuze.

Máš něco na srdci?

100% GEEKsměs bez elektroniky 100% GEEKsměs bez elektroniky
nahoru