Přejít na obsah [o] Přejít na navigaci [n] Přejít na vyhledávání [v] Přihlásit se
Hlavička
Recenze: DeFunc TRUE – stylový parťák i poslední záchrana

Recenze: DeFunc TRUE – stylový parťák i poslední záchrana

Recenze
DeFunc TRUE, zlatá_1628497634
DeFunc TRUE, zlatá
1 265 Kč 1 531 Kč
DeFunc TRUE, černá_8112368
DeFunc TRUE, černá
Produkt není určen k prodeji.
autor: Karel Dvořák

Bezdrátových špuntů je na trhu jako máku. Model DeFunc TRUE nad ostatními vyniká především líbivým designem, zároveň se ale na cestách může stát i poslední záchranou – funguje totiž také jako powerbanka.

Švédská značka DeFunc není v našich končinách tolik známá jako jiní zavedení výrobci. A je to možná škoda, neboť především sluchátka tohoto podniku získávají v zahraničí bez nadsázky opěvující recenze. Právě proto jsme se rozhodli detailně vyzkoušet DeFunc TRUE, který je zástupcem prémiových bezdrátových špuntů.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

DeFunc TRUE

 

Technické parametry

Testovaný model: DeFunc TRUE, zlatá

Bezdrátová: Ano

Bezdrátová technologie: Bluetooth v5.0

Dosah signálu: 10 m

Předpokládaná doba výdrže: až 60 hodin

Doba výdrže na jedno nabití: až 3 hodiny

Kapacita baterie: 2100 mAh

Mikrofon: Integrovaný

 

Obsah balení

Sluchátka dorazila do redakce ve zlaté krabičce, na jejíž čelní straně se pyšní přímo hlavní hrdina dnešní recenze. Když kartónový obal otevřete, dýchne na vás punc luxusu, samotná sluchátka jsou totiž zabalena v měkčené pěně, jak kdyby šlo o nějaký luxusní šperk. Dodávané příslušenství čítá dobíjecí pouzdro, výměnné ušní nástavce, napájecí kabel, propagační materiály a návody k použití. Zapomenout nesmíme ani na speciální pouzdro – sáček, který chrání na cestách sluchátka i s nabíjecí základnou.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Balení, ve kterém jsou sluchátka dodávána

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Výrobce si dal na balení opravdu záležet

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Dodávané příslušenství

 

Vzhled a kvalita zpracování sluchátek

Výrobce se v propagačních materiálech chlubí, že sluchátka DeFunc TRUE „zaujmou svým skandinávským designem“. Země severní Evropy nemáme tolik zcestované, abychom mohli tento aspekt hodnotit, nicméně čistý a líbivý design se sluchátkům skutečně upřít nedá.

Testovaný kousek se nabízí v černém a zlatém provedení, my jsme měli možnost testovat druhou zmiňovanou variantu. Při bližším ohledání si právě v této barvě všimnete, jaký smysl má výrobce pro detail. Zlatě je vyvedena nejen nabíjecí stanice, ale také výměnné ušní nástavce, a dokonce i dodávaný USB kabel. Zkrátka vše je elegantně sladěno.

Upřít se nedá prakticky nic ani kvalitě zpracování, slícování jednotlivých částí je bez sebemenší chybičky – všechny spoje na sebe korektně navazují. Na to, jak jsou sluchátka kompaktní, působí i poměrně robustním dojmem. Troufáme si tvrdit, že by bez újmy přežily i méně šetrné zacházení. A to i přesto, že žádnou zvýšenou odolnost proti vodě a pádům nenabízí.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Obě sluchátka vedle sebe

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Design testovaného kousku se opravdu povedl

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Detailní pohled na jedno ze sluchátek

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Slícování jednotlivých částí je velmi precizní a bez chybičky

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Jedna z bočnic sluchátek

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Protilehlá strana

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Přední část testovaného kousku

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Zadní část

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Chybět nemůže samozřejmě logo výrobce

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Na vnitřní straně jsou napájecí plošky

 

Napájecí pouzdro naživo

S designem úzce souvisí samozřejmě také napájecí pouzdro, prostřednictvím kterého se obě sluchátka dobíjejí. Patrně nepřekvapí, že jeho konstrukce je takřka celá zhotovena v odstínech zlaté barvy, aby ladila se samotnými sluchátky. Pouzdro je velké tak akorát, aby se vešlo do ruky, kvůli větší baterii je ale robustnější než u konkurenčních modelů.

Díky použitému materiálu je tato dokovací stanice velmi bytelná a působí odolným dojmem. Rozhodně se nemusíte tedy bát, že by se sluchátka na cestách nějak poškodila. Z jednoho boku se zasunují sluchátka, která drží v pouzdře sama díky magnetickému mechanismu.

Přestože přichycení pomocí magnetu je poměrně pevné, v kapse nebo tašce by se mohlo snadno stát, že jedno ze sluchátek vypadne. I kvůli tomu výrobce dodává speciální pytlík, do kterého je na cestách možné vložit pouzdro společně se sluchátky. Je to jednoduché řešení a v praxi funguje více než dobře.

Mimochodem na protilehlé straně, kam se vkládají sluchátka, se nachází dva USB konektory. Umístěno je zde také tlačítko s indikačními diodami, prostřednictvím kterých je možné ověřit kapacitu baterie. Jak je to s výdrží a dalšími funkcemi kolébky, si ukážeme až v dalších částech recenze.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Dodávaná nabíjecí kolébka

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Prostor pro vložení sluchátek

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Na protilehlé straně se nachází USB konektory

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Celé pouzdro je kovové

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Sluchátka vložená v nabíjecí kolébce

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Součástí balení je i praktický sáček pro přenášení

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Pouzdro uložené v dodávaném sáčku

 

Ergonomie

Ergonomii sluchátek jsme tak trochu naťukli již v řádcích výše. Díky tomu, že je testovaný model velmi lehký a kompaktní, je jeho používání velmi příjemné. Zátěž 12 gramů totiž v praxi prakticky nemáte šanci poznat. Na cestách sluchátka rozhodně nejsou přítěží, právě naopak. Ani po několika hodinách používání vás z nošení díky nízké hmotnosti nebolí hlava.

Součástí balení jsou tři různé velikosti nástavců – malé, střední a velké. Ty jsou vyrobeny ze silikonu a sluchátka drží poměrně pevně v uchu. Díky různým velikostem by měly sedět prakticky komukoliv. Autorovi recenze sluchátka nevypadávala ani při běhání, ale záležet bude vždy na konkrétním uživateli, jak mu sednou dodávané nástavce. Žádnou další oporu v uchu totiž sluchátka nemají.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Součástí balení jsou tři různé nástavce

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Detailní pohled na dodávané nástavce

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Sluchátka drží v uchu velmi pevně 

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Ergonomie se zkrátka povedla

 

Možnosti připojení a ovládání

Sluchátka komunikují s chytrým telefonem prostřednictvím bezdrátové technologie Bluetooth 5.0 a nabízí dosah až 10 metrů. To je hodnota, kterou můžeme potvrdit i podle našich praktických testů. Do vzdálenosti 10 metrů fungují sluchátka korektně a nedochází k žádným problémům s reprodukcí zvuku.

Instalovat žádný obslužný software není potřeba, sluchátka se spárují přímo s telefonem po vyhledání nového zařízení v dosahu. Předtím je nutné pouze zapnout párovací režim delším stiskem tlačítka na spodní straně nabíjecí kolébky. Zběhlejší čtenáři patrně již tuší, že tímto způsobem se dají sluchátka připojit prakticky k jakémukoliv jinému zařízení – tedy kromě smartphonů například i k tabletům, notebookům apod.

K ovládání sluchátek slouží prakticky celá plocha s nápisem DeFunc, funguje totiž jako multifunkční tlačítko. S jeho pomocí je možné přijímat či odmítat hovory, ale zároveň také přehrávat nebo přeskakovat přehrávané skladby. Na sluchátkách bohužel chybí regulátor hlasitosti, tu je tedy možné upravovat pouze na zařízení, ke kterému jsou tyto špunty připojeny.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Sluchátko má zabudované tlačítko

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Detailní pohled na samotné tlačítko

 

Kvalita zvukové reprodukce

U některých uživatelů může vzbudit nedůvěru, že výrobce neuvádí u modelu DeFunc TRUE žádné technické parametry, které by se týkaly zvuku. Nevíme tedy frekvenční rozsah špuntů ani velikost použitého měniče. Na druhou stranu tyto parametry je nutné brát i u ostatních modelů s jistou dávkou rezervy, neboť výrobci často „přehánějí“ – i u levných sluchátek za pár stovek tak můžete narazit na lepší parametry, než mají modely za několik tisíc korun.

Místo zkoumání čísel se tedy v následujících řádcích zaměříme na skutečný zvukový projev hlavního hrdiny dnešní recenze, ze kterého jsme se měli možnost těšit více než dva týdny. Co zaujme posluchače na první dobrou, jsou velmi hutné basy. Skoro se až nechce věřit, jak silné basové linky dovedou tyto pecky ze sebe vyloudit. S tím krásně korespondují hladké středy a krásně doznívající výšky. Nejrůznější rockové balady zní na dodávaných sluchátkách bez nadsázky fantasticky, obzvláště zvuk dává vyniknout kytarovým gryfům.

Příjemným překvapením je, že hutnější basy nijak neduní, ale jsou naopak dobře zřetelné. Proto se i přes výraznější basovou linku zvuk neslívá do jedné kupy, jako tomu bývá u levnějších sluchátek. Krásně zřetelné jsou i výšky, kdy slyšíte všechny doznívající alikvoty, až kam vaše uši a parametry sluchátek dovolí. Kvůli hladším a mírně potlačeným středům byste v nahrávkách marně hledali sykavky či nádechy zpěváka. Je to ale zkrátka dáno naladěním sluchátek.

Kromě rocku velmi dobře na sluchátkách zní také elektronika, pop, hip-hop či metal. Naopak na jazz či klasickou hudbu se hodí jiné modely, které nemají tak hladké středy a zvýrazněné basy. Celkově ale sluchátka DeFunc TRUE kvalitou zvukové reprodukce překvapily.  

Počítat je při poslechu pouze s tím, že testovaný kousek nemá žádné aktivní potlačení okolního ruchu. To je zkrátka přednost, kterou se pyšní až dražší sluchátka. Maximální intenzita hlasitosti je nicméně v praxi více než dostatečná, takže ani při jízdě hromadnou dopravou nás nikdo při poslechu nerušil.

Samozřejmostí je integrovaný mikrofon. Ten stačí pro běžné honory, ale pochopitelně nepočítejte s tím, že byste prostřednictvím něho mohli nahrávat nejnovější šlágry do hitparád. Především v hlučnějším prostředí by se hodila trochu vyšší citlivost mikrofonu.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Detailní pohled na odkryté sluchátko

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Testovaná sluchátka

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Sluchátka společně s nabíjecím pouzdrem

 

Výdrž a nabíjecí pouzdro

Každé sluchátko má logicky vlastní akumulátor. V praxi stačí zhruba pro tři hodiny reprodukce, což je spíše průměrná hodnota. Je to dáno tím, že sluchátka jsou velmi lehká. Kdyby výrobce použil větší akumulátor s delší výdrží, o tuto přednost by testovaný kousek přišel.

Zcela vybitá sluchátka se ale nabijí v dodávané kolébce za pouhých 45 minut do 100 %. Už po čtvrthodince nabíjení tedy máte dostatek šťávy pro další hodinu poslechu. O tom, jak jsou sluchátka nabitá vás informují indikační diody přímo na každém ze sluchátek.

Mimochodem kapacita akumulátoru uvnitř kolébky je 2100 mAh, díky čemuž je sluchátka dobít až 20krát. Například na cestách tak bez problémů dosáhnete až na 60 hodin zvukové reprodukce. Samotné pouzdro se dobije zhruba za 2,5 hodiny.

Pouzdro se chlubí také funkcí powerbanky, můžete jej tedy na cestách využít také k nabíjení chytrého telefonu či jiného mobilního zařízení. Kapacita 2100 mAh sice není kdovíjak oslnivá, ale jako nouzové řešení na cestách může být toto řešení nedocenitelné.  

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Napájecí kabel je také zlatý, stejně jako samotná sluchátka

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Sluchátka v nabíjecí kolébce

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Kolébka poslouží také jako powerbanka

 

Klady a zápory

+ vytříbený design

+ kvalitní konstrukce

+ kompaktní vzhled, příjemná ergonomie

+ kvalita zvukové reprodukce, výrazné basy

+ funguje jako powerbanka

 

- z nabíjecí kolébky mohou sluchátka vypadnout, pokud nepoužíváte dodávané pouzdro

- nemá ovladač hlasitosti

- spíše nižší citlivost mikrofonu v hlučném prostředí

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

DeFunc TRUE

 

Závěrečné hodnocení

Sluchátka DeFunc TRUE nás během testů příjemně překvapila. Testovaný kousek nabízí kvalitní zvukovou reprodukci, která zaujme především milovníky rocku a tvrdších stylů. Vyzdvihnout si nicméně zaslouží také příjemná ergonomie, odolná konstrukce a v neposlední řadě možnost využít nabíjecí kolébku jako powerbanku.

To chci

Názory ostatních Geeků

Zatím nikdo nepřispěl do diskuze.

Máš něco na srdci?

nahoru