Přejít na obsah [o] Přejít na navigaci [n] Přejít na vyhledávání [v] Přihlásit se
Hlavička
Recenze: HAL3000 Zeus II – božská herní sestava podruhé

Recenze: HAL3000 Zeus II – božská herní sestava podruhé

Recenze
HAL3000 Zeus II /i5-6500/8GB/120GB SSD + 1TB/NV GTX960 2GB/W10H_1691138262
HAL3000 Zeus II /i5-6500/8GB/120GB SSD + 1TB/NV GTX960 2GB/W10H
Produkt není určen k prodeji.

V dnešní recenzi se podíváme až na Olymp, kde sídlí bohové. Hlavním hrdinou totiž nebude nikdo jiný než Zeus. Řeč ovšem není o bohu blesku, nýbrž o herní sestavě Zeus II od společnosti HAL3000.

HAL3000 Zeus II je plnokrevný herní počítač. Jak už samotný název napovídá, tento stroj prošel omlazením – jde už o druhou generaci. Automobilovým slangem řečeno – nejde přitom o pouhý facelift, hlavní změny se udály pod kapotou. Sluší se také zmínit, že hlavní hrdina dnešní recenze je nejvyšší model budgetových sestav – měl by tedy zaujmout dobrým poměrem cena/výkon. Pojďme se tedy podívat, co hlavní hrdina dnešní recenze umí.  

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

HAL3000 Zeus II

 

Technické parametry

Testovaný model: HAL3000 Zeus II /i5-6500/8GB/120GB SSD + 1TB/NV GTX960 2GB/W10H

Procesor: Intel Core i5-6500, 3,2 GHz

Operační paměť: Kingston HyperX FURY Black 8 GB (2x 4 GB), 2133 MHz

Základní deska: MSI H110M ECO

Grafická karta: MSI GTX 960 2GD5T OC 2 GB

Systémový disk: Kingston HyperX Fury 120 GB

Datový disk: WD Caviar Blue 1 TB

Optická mechanika: LG GH24NS

Skříň: SilentiumPC Brutus M25 Pure Black

Zdroj: SEASONIC ECO 430, 430 W

 

Obsah balení

O kartónových krabicích, ve kterých jsou sestavy dodávány, se nikdy příliš zdlouhavě nerozepisujeme – koneckonců ani není o čem. V případě modelu HAL3000 Zeus II to však neplatí, balení si zaslouží pozornost. Krabice, ve které je stroj dodáván, je totiž značně rozměrná. Za to nemůže samotná sestava, ale mohutné pěnové výztuhy, které chrání počítač prakticky ze všech stran. Díky tomu je šance na poškození samotné skříně či jednotlivých součástek naprosto minimální. Kromě samotné sestavy naleznete v balení ještě instalační média, návod k použití, záruční list, kabel k napájecímu zdroji a zároveň také redukci ke grafické kartě z DVI na D-Sub.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Krabice, ve které je sestava dodávána, je poměrně rozměrná

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Pěnové výztuhy chrání sestavu proti poškození během transportu

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Dodávané příslušenství

 

Vzhled a kvalita zpracování

Zeus II vypadá na první pohled prakticky úplně stejně jako první generace tohoto herního stroje. Výrobce totiž u druhé generace vsadil na osvědčenou skříň SilentiumPC Brutus M25, kterou byl vybaven i její předchůdce. Skříň je vyvedena v odstínech černé barvy, přičemž na čelní straně se pyšní elegantní modrý proužek.

Co se rozměrů týče, jde o klasický middletower, který nabízí dostatek prostoru pro instalaci ATX desky. Z externích pozic má uživatel k dispozici 3 pozice formátu 5,25" pro optické mechaniky apod. Pro 2,5" či 3,5" zařízení (pevné disky) jsou k dispozici tři interní pozice a další 2,5" pozice.

V horní části skříně se nachází rozšiřující konektory s dvěma USB 2.0 porty, jedním vysokorychlostním USB 3.0 a zvukový HD výstup pro sluchátka, mikrofon či kompletní headset. Na tomto panelu nechybí ani čtečka paměťových karet, tlačítka pro vypnutí/restart a v neposlední řadě posuvný jezdec sloužící k regulaci otáček ventilátoru. V horní části je ještě jedna zajímavá vychytávka – jsou zde vyvedené SATA konektory, aby uživatel v případě potřeby mohl snadno připojit další pevný disk. Ten může mít formát 2,5“ i 3,5“.

Mimochodem umístění ovládacích prvků a jednotlivých konektorů do horní části skříně je vcelku praktické. Pokud je sestava někde na zemi vedle stolu, jsou tyto prvky daleko lépe přístupné, než kdyby byly umístěny na čelním panelu. Ergonomie skříně je tak minimálně v tomto ohledu příkladná.

Na obou bočnicích si pozornější čtenáři všimnou poměrně výrazných výlisků, které mají v podstatě dvě funkce – zbavují testovaný stroj fádnosti a jednotvárnosti zpevňují celkovou konstrukci samotné sestavy. Jinými slovy řečeno, bočnice se ani při větším přítlaku nijak dramaticky neprohýbají, právě naopak. Slícování jednotlivých částí skříně je bez chybičky.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Hlavní hrdina dnešní recenze

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Prakticky celá přední strana je perforovaná, aby mohl k jednotlivým komponentám lépe proudit vzduch

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Čelní stranu ozvláštňuje úzký modrý proužek

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Na čelní straně nemůže chybět samozřejmě ani logo výrobce, je ale velmi decentní

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Pravá strana testované sestavy

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Detailní pohled na výlisek na jedné z bočnic

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Levá bočnice testované sestavy

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Vrchní strana je částečně také perforovaná

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

V horní části jsou umístěny jednotlivé ovládací prvky, konektory i čtečka paměťových karet

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Zajímavou vychytávkou je slot pro snadné připojení dalšího disku

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Zadní strana skříně ukrývá všechny zbývající konektory vedoucí ze základní desky a grafické karty

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Bočnice jsou připevněny pomocí šroubků, které se dají povolit rukou

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Spodní strana skříně

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Detailní pohled na velké plastové nožičky, které jsou zakončené gumou, aby se vibrace při práci nepřenášely na podlahu či desku stolu

 

Co se ukrývá uvnitř?

Jak už tomu u značkových sestav bývá, bočnice je opatřena pečetí (plombou), která zabraňuje otevření skříně. Touto nálepkou se výrobce brání neodborným zásahům do samotné sestavy. Nálepku je samozřejmě možné snadno strhnout, tím však uživatel přichází o záruku. Jakékoliv zásahy jsou u sestavy možné u autorizovaných prodejců a servisů. Někteří uživatelé budou patrně namítat, že u podomácku skládaných sestav žádná taková omezení nejsou. U takových strojů vám však nikdo nedá záruku na celek jako takový.

Jinými slovy, pokud se na skládané sestavě něco rozbije, musí uživatel laborovat s tím, která komponenta zrovna nepracuje správně. U značkové sestavy takovéto problémy odpadají, neboť uživatel má zkrátka záruku na stroj jako na celek, což bude imponovat pravděpodobně celé řadě uživatelů. V případě sestavy HAL3000 Zeus II je navíc na všechny součástky záruka tři roky, tedy o rok více, než bývá zvykem.

Výrobce navíc uživatele láká na službu zvanou Bezstarostný servis HAL3000. Ta by měla zaručit rychlou a pohodlnou opravu PC v případě poruchy. Stačí jen zavolat na infolinku 844 139 139 a vše ostatní včetně odvozu, opravy a zpětného dovozu na určené místo již zařídí servisní tým. Standardní servisní zásah trvá přitom maximálně 10 pracovních dní včetně doby nutné na dopravu.

Skládaná sestava by patrně při použití stejných součástek vyšla o několik stokorun levněji, na druhou stranu připlatit si v tomto případě za nadstandardní záruku dává smysl. Ne každý je zkrátka IT guru a ne každý se chce zaobírat tím, proč zrovna grafika nebo disk nepracuje tak, jak má, laborovat s ovladači apod.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Základem sestavy je deska MSI H110M ECO…

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

…a procesor Intel Core i5-6500 s architekturou Skylake

 

Přestože plomba nedovoluje sestavu otevřít, výrobce má jasně popsané všechny komponenty. Uživatelé tedy v žádném případě nekupují zajíce v pytli. Základ tvoří deska MSI H110M ECO, která nabízí patici Socket 1151 a je vybavena čipovou sadou Intel H110, jak již koneckonců napovídá samotný název. Tento podvozek se navíc chlubí certifikací Military Class 4, která by měla zaručit, že především kondenzátory budou stabilně pracovat i v extrémních podmínkách.

Deska nabízí 2 DIMM sloty pro paměti typu DDR4 s kapacitou až 32 GB s podporou frekvencí 2133 MHz. Z rozhraní tento podvozek nabízí až 6 USB 2.0 portů, 4x USB 3.1, HDMI, VGA, DVI azvukové konektory. Pro grafické a rozšiřující karty pak 1x PCI Express 3 x16, 2x PCI Expres x1. Pro pevné disky se na desce nachází 4x SATA.

Srdcem toho stroje je procesor Intel Core i5-6500 s architekturou Skylake. Tento čip má čtyři fyzická jádra, která standardně pracují na frekvenci 3,2 GHz. V případě potřeby se ale dovedou automaticky přetaktovat až na 3,6 GHz. Zmiňovaný čtyřjádrový čip doplňuje operační paměť s celkovou kapacitou 8 GB, konkrétně jde o dva 4GB moduly Kingston HyperX FURY pracující na frekvenci 2133 MHz.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Grafická karta MSI GTX 960 2GD5T OC

 

Jako grafickou kartu zvolil výrobce MSI GTX 960 2GD5T OC. Ta běží na jádře GeForce GTX 960, které je taktované na 1178 Mhz (1241 MHz Boost Clock) a je napojeno na paměti GDDR5 s kapacitou 2 GB. Ty jsou mimochodem taktovány na frekvenci 7010 MHz. Komunikace mezi grafickým jádrem a pamětí probíhá po sběrnici o šíři 128 bitů. Tato karta nabízí plnou podporu inovovaného rozhraní DirectX verze 12 a OpenGL 4.4. Z konektorů jsou k dispozici 1x DVI, 1x HDMI a 3x DisplayPort.

Pro uložení dat jsou pak k dispozici dva disky. Systém je nainstalován na SSD jednotce Kingston HyperX Fury s kapacitou 120 GB, čistě pro data je pak určena 1TB jednotka WD Caviar Blue. Pro úplnost dodejme, že sestava pracuje s optickou mechanikou LG GH24NS a je poháněna zdrojem SEASONIC ECO 430. Nejde tedy o nějaký bezejmenný zdroj, jak bývá u celé řady sestav bohužel zvykem. Vše běží pod operačním systémem Windows 10 Home.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Konektory na základní desce

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Výstupy grafické karty

 

Testy výkonu

Karty jsou odhaleny, všechny komponenty sestavy HAL3000 Zeus II jsme si představili. Zkušenější uživatelé nejspíše už tuší, že nejde o tu nejvýkonnější herní sestavu na trhu. O to se ale koneckonců výrobce ani nesnaží, pro ty nejnáročnější uživatele jsou zde jiné modely, které jsou pochopitelně citelně dražší.

Druhá generace pojmenovaná po nejvyšším z bohů řecké mytologie přesto uspokojí drtivou většinu hráčů. Komponenty byly zvoleny více než vhodně, aby sestava zvládala bez problémů hraní ve Full HD i při vyšším snímkování. Hrát je samozřejmě možné i v ještě vyšším rozlišení, tam už se ale hráči musí smířit s nižšími detaily, nebo menším množstvím snímků.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Sestava pracuje pod operačním systémem Windows 10

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

K dispozici je i nabídka volitelného softwaru

 

Pochopitelně i při běžné práci je odezva sestavy bleskurychlá. Je jedno, jestli se rozhodnete zrovna jen brouzdat po webu nebo stříhat video ve vysokém rozlišení, prakticky nikdy nemáte pocit, že byste museli na něco čekat. Je potěšující, že kromě výkonu se výrobce zaměřil i na některé praktické prvky. Například, že nezapomněl sestavu kromě výkonné SSD jednotky vybavit také dostatečně velkým pevným diskem pro ukládání dat.

Díky grafické kartě MSI GTX 960 2GD5T OC 2 GB je možné připojit až čtyři monitory najednou. Výkon je tedy dostatečný nejen pro hraní her, ale také jako základ pokročilé pracovní stanice. 

Mimochodem výrobce myslel i na uživatele, kteří nejsou v instalaci nových počítačů tolik zběhlí. Stroj proto vybavil balíkem aplikací, u kterých se uživatelé mohou sami rozhodnout, zda je chtějí nainstalovat, či nikoliv. V přehledné aplikaci, která je vidět na fotografii výše, si jednoduše vyberou, o jaké programy mají zájem a doslova na pár kliků je pak nainstalují. Některé aplikace jsou k dispozici zdarma, u jiných je možné nainstalovat pouze zkušební verzi. Nechybí přitom programy ani pro ty nejmenší.

Pojďme se tedy společně podívat, co můžeme nejen ve hrách od sestavy HAL3000 Zeus II čekat:

 

>> Testy procesoru <<

PCMark 8: 3920 bodů

CineBench 11.5 (Single Thread): 1,9 bodu

CineBench 11.5 (Multi-Thread): 6,5 bodu

CineBench 15 (Single Thread): 146 bodů

CineBench 15 (Multi Thread): 555 bodů

WPrime – 1024M: 332 s

 

>> Testy grafické karty <<

Battlefield 4 (1920x1080, DirectX 11, Ultra Settings): 50 fps

Battlefield 4 (2560x1440, DirectX 11, Ultra Settings): 36 fps

Crysis 3 (1920x1080, 0x AA, 16x AF, Very High Settings): 34 fps

Crysis 3 (2560x1440, 0x AA, 16x AF, Very High Settings): 28 fps

The Elder Scrolls V: Skyrim (1920x1080, 8x AA, 16x AF, Ultra Settings): 109 fps

The Elder Scrolls V: Skyrim (2560x1440, 8x AA, 16x AF, Ultra Settings): 72 fps

BioShock Infinite (1920x1080, Ultra Detail with DOF): 80 fps

BioShock Infinite (2560x1440, Ultra Detail with DOF): 48 fps

Civilization: Beyond Earth (1920x1080, 4x AA, DirectX 11): 72 fps

Civilization: Beyond Earth (2560x1440, 4x AA, DirectX 11): 51 fps

Batman: Arkham Origins (1920x1080, 4x AA, DirectX 11): 130 fps

Batman: Arkham Origins (2560x1440, 4x AA, DirectX 11): 86 fps

3D Mark Firestrike: 6315 bodů

 

Chlazení a spotřeba

Kamenem úrazu u celé řady herních sestav bývá chlazení. Uchladit výkonné komponenty totiž nemusí být vždy zcela jednoduché. U skříně SilentiumPC Brutus M25 se naštěstí na tento problém myslelo. Všechny komponenty chladí dva velkoformátové ventilátory – přední a zadní ventilátor o velikosti 120 mm (rychlost max. 1200 ot./min.) U nich je mimochodem možné regulovat otáčky pomocí ovladače v horní části skříně.

Pochopitelně nechybí ani chladiče na grafické kartě, procesoru a v neposlední řadě také v samotném zdroji. Mimochodem pro procesor byl použit poměrně tichý chladič SilentiumPC Spartan LT HE922. Přední strana je opatřena jemnou síťkou, aby se ke komponentám nedostaly žádné velké nečistoty. Právě i dobré proudění přispívá k vcelku tichému provozu celé sestavy. Jediným hlučnějším prvkem sestavy je již tradičně DVD mechanika, což platí především při vypalování.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Detailní pohled na ovladač otáček ventilátorů

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Nejhlučnějším prvkem sestavy je DVD mechanika 

 

V praxi se díky promyšlenému chlazení pohybují teploty i při vysokém zatížení okolo 35 až 40 °C, což je mimochodem i pracovní teplota celé sestavy, pokud není zatížena. Výkonná grafika se ale v případě dlouhodobého zatížení dokáže rozpálit až na 70 °C, což není na herní stroj nijak závratná hodnota.

Poslední kategorií, které jsme se zatím nevěnovali, je spotřeba. Při běžné kancelářské práci, tedy při brouzdání po webu, si sestava z elektrické zásuvky vzala 95 W, v maximální zátěži pak 218 W. To víceméně odpovídá výkonu celé sestavy.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Otvory pro proudění vzduchu v horní části skříně

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Zdroj je umístěn ve spodní části skříně

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Zdroj nasává vzduch ze spodní části skříně

 

Klady a zápory

+ vyvážený výkon

+ příjemná ergonomie (ovladače a konektory v horní části skříně)

+ externí slot pro připojení SATA disku

+ tiché chlazení

+ nadstandardní tříletá záruka

+ nabízí se i levnější verze bez Windows

 

- sestava je opatřena záručními plombami

- DVD mechanika je při vypalování poměrně hlučná

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

HAL3000 Zeus II

 

Závěrečné hodnocení

HAL3000 Zeus II nabízí vcelku vyvážený výkon, který stačí pro hraní prakticky všech novějších her ve Full HD. S nižšími detaily nebo při nižším snímkování je možné celou řadu titulů hrát dokonce ještě ve vyšším rozlišení. Výrobce navíc myslel i na tiché chlazení či takové drobnosti, jako jsou snadno přístupné porty pro připojení dalšího disku. Potěšující je i fakt, že tuto sestavu mohou případní zájemci koupit také za zvýhodněnou cenu bez Windows, například pokud již licenci mají, nebo chtějí provozovat úplně jiný operační systém. Třešničkou na dortu je poté nadstandardní tříletá záruka.

HAL3000 Zeus II můžete zakoupit v našem obchodě.

Ohodnoť článek:

Názory ostatních Geeků (14)

4GB VRAM

Mozna bych priplatil doslova "stokorunovy" doplatek na 4GB edici graficke karty.. Na nove hry se to rozhodne vyplati. (aktualní rozdil v ceniku je 2-3 stovky)Volba ostatnich komponent je OK.

@stratos.: jo taky bych byl pro :) aspoň papírově by to bylo lákavější a když se uživatel trefí i do titulů, které to využijí, bude to třešnička na dortu

@stratos.: Nevím, zda u nich se slovem "stokoruna" pochodíte.
Podle věty "Skládaná sestava by patrně při použití stejných součástek vyšla o několik stokorun levněji" pravděpodobně říkají "stokoruna" tisícovce :D

@MichalMasek: Jj proto to koupi jenom LAMa

Spotreba v klidu 95W ?

nemate tam preklep s tou spotrebou v klidu ? 95w v klidu se mi zda strasne moc nebo muj digitalni wattmetr ( je to smejd za 400,-, ale tak pro hrubej odhad hadam ze staci )meri opravdu blbe, protoze mi to skace mezi 44-49 w kdyz ted pisu komentar :) nechci rejpat, jen pro zajimavost

@msib: Je to Zeus tj připočítej blesky :) Ted vážně tuhle spotřebu nebude mít sestava ani náhodou, holt se někdo sekl :), nicméně tady se šetřilo trochu neuváženě - ano 2GB varianta grafiky nezaostává zas tak moc za 4GB, ale 4GB varianta nestojí o moc víc. Zeus by se nejspíš styděl za háv který mu oblékli :) ta sestava by si zasloužila kvalitnější skříň.

@msib: ja nameril na podobne sestave taky skoro 1/2, mozna mely spatne nastavene setrici funkce ve WIndows (rezim spotreby - maximalni vykon apod..)

@stratos.: Stratos: Po tom všem, co jsi napsal o Radeonu RX480 se mi tomu měření už moc věřit nechce :)

@pavel.kvandak: skylake ma v IDLE minimalni spotrebu, jsou to velmi usporny cipy a dnesni grafiky v IDLE taky zerou treba 10W.. 40-60W v IDLE je dneska zcela bezna hodnota.
treba ja se se svym i7 4930K + zrava deska + vodni chlazeni v IDLE dostanu taky tesne pod 100W hranici a to mam procak pretaktovanej tj podtaktovava se na vyssi hodnoty nez je bezny. Bez vodnika a s procakem na default neni problem spotreba kolem 60W na celej PC i u socketu 2011

@msib: No tak nevím, ale já mám prakticky totožnou sestavu od Lynxu a ke 40 W se ani nepřiblížím. Pokud je vše povypínané, tak jsem na nějakých 78 W. Stačí ale abych spustil prohlížeč a spotřeba vylítne opravdu k těm sto watům. Co tam máte za zdroj?

@pavel.kvandak: i7 6700, gtx 980, zdroj evga supernova g2 750w

Ověřený GEEK - level 2

@pavel.kvandak: i7-3770K, GTX 970, 1xSSD, 1xHDD, 4x 140mm a 1x 120mm ventilátor, extra zvukovka, 750 G2během psaní 73-75W
bez zvukovky je to asi o 10W méně

@msib: Dobrý den, naměřená hodnota 95 W platí pro kancelářskou práci (typicky brouzdání po webu, prohlížení dokumentů). Aby to bylo jasné na první pohled, text jsme upravili. V naprosté nečinnosti a se zapnutými šetřícími funkcemi si sestava vezme ze zásuvky skutečně o pár desítek wattů méně. Děkujeme za upozornění.

RAM a SDD

Dobrý den,
když už se tu řešila grafika. Mě osobě praštili ještě dvě věci.
1) 2×4GB RAM na dva sloty tzn není možnost rozšíření kdyby byl 1×8GB který stojí stejně a nemusel bych při upgradu vyhazovat instalované ram.
2) Pokud je to herní pc tak 120 ssd mi přijde málo ssd 256 je cca 500-600 dražší. Ale chápu rozdíl se už v ceně projeví a někde se zastavit musí.

Máš něco na srdci?

100% GEEKsměs bez elektroniky 100% GEEKsměs bez elektroniky
nahoru