Přejít na obsah [o] Přejít na navigaci [n] Přejít na vyhledávání [v] Přihlásit se
Hlavička
Recenze: LG OLED48CX – špičkový obraz a extrémně tenký design

Recenze: LG OLED48CX – špičkový obraz a extrémně tenký design

Recenze
LG OLED48CX - 121cm_1779493126
LG OLED48CX - 121cm
Produkt není určen k prodeji.
LG OLED55CX - 139cm_1850491545
LG OLED55CX - 139cm
Produkt není určen k prodeji.
LG OLED65CX - 169cm_306554887
LG OLED65CX - 169cm
Produkt není určen k prodeji.
LG OLED77CX - 195cm_1005611056
LG OLED77CX - 195cm
Produkt není určen k prodeji.

Procesor Alpha 9 třetí generace s algoritmem umělé inteligence, Dolby Vison, Dolby Atmos a 4K rozlišení na tenkém OLED panelu. To jsou jen některá lákadla špičkového televizoru LG OLED48CX, který si dnes důkladně proklepneme v recenzi.

Společnost LG umí dělat velmi líbivé televizory, čehož je důkazem i model LG OLED48CX. Jde o jeden z nejtenčích televizorů na trhu, který je možné zakoupit ve čtyřech různých velikostech. Kromě nejmenší úhlopříčky 121 cm, jsou k dispozici ještě verze o velikosti 139 cm, 164 cm a 195 cm. Z široké nabídky by si tak měl vybrat opravdu každý.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

LG OLED48CX

 

Technické parametry

Testovaný model: LG OLED48CX - 121cm

Úhlopříčka displeje: 48“ (121 cm)

Nativní rozlišení: 3840 x 2160 pixelů (4K UHD)

Technologie TV: Dolby Vision, HDR10, HLG, OLED, Smart (chytrá)

Typ tuneru: DVB-C, DVB-S2, DVB-T2 (HEVC)

Podpora H.265 (HEVC): Ano

WLAN (WiFi): Ano

HbbTV (Červené tlačítko): Ano

Bluetooth: Ano

Operační systém: WebOS

Webový prohlížeč: Ano

DLNA: Ano

Miracast (Zrcadlení obrazu): Ano

Nahrávání na USB - PVR: Ano

Počet HDMI: 4

USB: Ano

Jack 3,5mm (sluchátka): Ano

Optický audio: Ano

LAN: Ano

CI: Ano

Montáž na zeď: Ano (VESA 300 x 200)

Výkon reproduktorů: 40 W

Energetická třída: A

Spotřeba: 89 W

Rozměry: 1 071 x 656 x 246 mm

Hmotnost (s podstavcem): 15,9 kg

 

Obsah balení

Televizor od společnosti LG je dodáván v robustní kartónové krabici, ve které je hlavní hrdina dnešní recenze uložen bez nadsázky jako v bavlnce. Navzdory velmi tenké konstrukci se tak nemusíte obávat, že by se obrazovka během transportu nějak poškodila. Dodávaná výbava čítá kromě podstavce ještě krytku zadního panelu, nezbytné šroubky, pásek pro organizaci kabeláže, návod k použití, dálkový ovladač a také dvě tužkové baterie.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Balení televizoru

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Dodávaná výbava

 

První sestavení

Pokud se nerozhodnete televizor pověsit na zeď, bude nutné přidělat dodávaný podstavec. Jak si pozornější čtenáři patrně již všimnuli na snímcích výše, ten se skládá ze dvou částí. Masivní kovovou lištu, která se nachází v přední části, je tedy nutné našroubovat nejprve k zadnímu bloku. Teprve poté je možné celý tento „kolos“ přidělat k samotnému televizoru.

Otvory pro šrouby jsou na zadní straně dobře přístupné. Vzhledem k velmi tenkému profilu TV je ale vhodnější, aby s ní manipulovali dva lidi najednou. Po zašroubování všech šroubků pak už jen stačí nacvaknout ozdobnou krytku. Ta se mimochodem nasazuje i v případě, kdy se rozhodnete televizor pověsit na zeď, aby design zbytečně nekazily závity na šrouby.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Nejprve je nutné podstavec sešroubovat dohromady

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Do této části se pak přidělává podstavec

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Drží jej celkem čtyři šrouby

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Po přišroubování už jen stačí nasadit ozdobnou krytku

 

Vzhled a kvalita zpracování

Televizor LG OLED48CX vás hned na prvním pohled zaujme svým vzhledem. Když se podíváte na přístroj z boku, přijde vám tenkost panelu až neskutečná. Prakticky celá obrazovka se chlubí tloušťkou jen pár milimetrů, což je méně než prakticky u jakéhokoliv chytrého telefonu. Samozřejmě ve spodní části je přístroj o něco tlustší, je zde umístěna veškerá elektronika. I po připočítání tohoto „baťůžku“ byste ale tenčí obrazovku hledali jen velice těžko – v nejširším místě má tento přístroj 24,6 mm.

Že byl u testovaného kousku kladen velký důraz na design, je patrné i při pohledu zepředu. Obrazovka totiž působí, jako kdyby ani neměla rámeček – obzvláště s ohledem na velikost úhlopříčky. Při pohledu zblízka zjistíte, že pár milimetrů černé plochy okolo aktivní obrazovky skutečně je, ale ta je zakryta tvrzeným sklem jako celý displej a plynule přechází v nepostřehnutelný tenký kovový rám, který celou obrazovku ohraničuje. Při dívání se na televizor tak skutečně máte pocit, jako kdyby ani neměl rámečky.

Černočerné provedení televizoru doplňuje jen masivní kovový podstavec, který se táhne napříč velkou částí spodní strany. Právě tato část dodává přístroji velký punc elegance a určitý pocit luxusu. Celá řada konkurentů – v této i dražších kategoriích – má totiž daleko laciněji vyhlížející podstavce. Designově mimochodem působí také zadní strana testovaného kousku. Ve spodní části se pak nachází již zmiňovaný „batůžek“, který zároveň obsahuje všechny potřebné konektory. Konkrétně je řeč o 3x USB, 1x sluchátkový výstup (jack 3,5 mm), 4x HDMI 2.1, 1x CI Slot, 1x LAN konektor, 1x optický výstup a 2x RF vstup.

Při důkladném ohledání si určitě všimnete, že vše bylo navrženo, a nakonec i realizováno, s naprostou přesností a důrazem a detail. Málokoho tak nejspíše překvapí, že přístroj je perfektně slícován a použité materiály jsou na vysoké úrovni. Zkrátka při pohledu na jakýkoliv detail televizoru LG OLED48CX nemáte pocit, že by se na něčem šetřilo. Ale to je na druhou stranu u dané cenové třídy něco, co se dá očekávat.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Hlavní hrdina dnešního testu

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Masivní kovový podstavec zaujme na první pohled

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Na podstavci nechybí decentní logo výrobce

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Rámečky okolo displeje jakoby ani nebyly

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Při pohledu z boku je hned jasné, kdo je tady pan nejtenčí

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Detailní pohled na samotnou obrazovku

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Ve spodní části je „batůžek“ s elektronikou

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Protilehlá bočnice

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Zde se nachází část konektorové výbavy

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Zbytek konektorů je pak umístěn na zadní straně

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Zadní strana televizoru

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Detailní pohled na podstavec v zadní částí přístroje

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Odklopná krytka slouží pro organizaci kabeláže

 

Dálkový ovladač

Nedílnou součástí televizoru je také dálkový ovladač, který výrobce označuje jako „magický“. Ten patří bez nadsázky k největším přednostem testovaného modelu. Jeho technologie může být popsaná třemi kroky: namiřte, klikněte a procházejte pohodlně váš chytrý televizor.

Mnoho uživatelů jej popisuje jako hybrid mezi počítačovou myší a dálkovým ovladačem – současně s ukazatelem a rolovacím kolečkem. Zatímco u celé řady konkurenčních přístrojů je především práce na virtuální klávesnici utrpením, u LG to jde hravě a snadno.

Zapomenout nesmíme ani na hlasové ovládání. Stačí jen položit otázku Google Asistentovi, třeba i v průběhu sledování filmu, a ten vám rychle odpoví, a to navíc tak, že neruší vaše sledování. Samozřejmostí televizoru je pak také mimo Google Asistenta i podpora služby Amazon Alexa anebo obsluha dalších zařízení ve vaší chytré domácnosti.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Dodávaný dálkový ovladač

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

V horní části je číselník…

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

…ve spodní pak rolovací kolečko a další ovládací prvky

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Profil ovladače

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Spodní strana ovladače

 

Kvalita obrazu

Testovaný model LG OLED48CX disponoval OLED panelem s úhlopříčkou 121 cm (48"), k dispozici jsou však pro náročnější uživatele také verze s větší úhlopříčkou – problém tak není dokonce ani zakoupit panel, který bude mít bez pěti centimetrů rovné dva metry. Samozřejmostí je rozlišení 4K, tedy 3840 x 2160 obrazových bodů. Díky danému rozlišení je obraz krásně jemný a ostrý.

Vyzdvihnout si zaslouží i celá řada pokročilých obrazových technologií, které tento panel nabízí. Řeč je například o standardech Dolby Vision a Dolby Atmos, které by měly být zárukou prvotřídního obrazu a zvuku. Díky tomu si vychutnáte film jednoduše přesně tak, jak měli autoři v úmyslu. Vyzdvihnout si zaslouží také pokročilá technologie Filmmaker mode. U ní procesor provádí automatické úpravy obrazu a vypíná vyhlazování pohybu tak, aby bylo zobrazení pohybu co nejpřirozenější.

Barevné podání je velmi syté a působí věrným dojmem. Pokud na panelu zobrazíte kvalitní fotografii, všechny odstíny jsou zobrazeny přesně tak, jak mají. Taktéž podání černé se drží na velmi vysoké úrovni, což je zásluha především technologie OLED. Kromě velmi dobrého barevného podání si zaslouží testovaný přístroj pochválit také za brilantní pozorovací úhly. I při velmi vysokých náklonech, respektive pohledech z boku, se totiž obraz nijak nedeformuje a zachovává si všechny své přednosti.

Co se odezvy týče, s tou nemají v dnešní době problém prakticky žádné televizory této cenové kategorie a ani LG OLED48CX není výjimkou. Naopak televizor ke hraní přímo vybízí, je totiž kompatibilní s technologií NVIDIA G-SYNC, AMD FreeSync a HGiG. V praxi jej tak můžete bez problémů připojit ke klasickým stolním počítačům nebo notebookům s tímto standardem a oddávat se herním radovánkám. Mimochodem technologie OLED Motion Pro se stará o co nejlepší zobrazení rychlých a drobných detailů například i při sportovních utkáních vysílaných v televizi – pohyby hráče tak i při velmi rychlých sportech vidíte krásně ostře.

Vyšší snímková frekvence, VRR (variabilní obnovovací frekvence), ALLM (automatický režim s nízkou latencí) a eARC (vylepšený zvukový zpětný kanál) přináší velmi dobrý obraz s minimálním zasekáváním při nejvyšších rychlostech. Odezva udávaná výrobcem je mimochodem 1 ms.

O kvalitách televizoru se můžete přesvědčit sami na následujících snímcích:

 

>> Přímý pohled na obrazovku <<

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

 

>> Pohled zleva <<

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

 

>> Pohled zprava <<

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

 

Operační systém a umělá inteligence

Přístroj je obsluhován operačním systémem webOS Smart TV. Ten pracuje velmi svižně a je na použití velmi intuitivní. Televizor s uživatelem komunikuje plynně česky. V jednotlivých nabídkách se uživatelé i díky tomu hravě zorientují, znovu si přitom dovolíme vyzdvihnout magický ovladač, který je velmi příjemný na použití. Systém nabízí velmi snadný přístup k multimediálnímu obsahu, a to prostřednictvím USB disků i sítě.

LG OLED48CX je navíc vysoce inteligentní televizor, který se dokáže sám postupem času učit. Na základě získaných informací je vám pak televizor schopen navrhnout vhodný film, program anebo hudbu. To je zásluha především procesoru Alpha 9 s algoritmem umělé inteligence, jedná se přitom již o třetí generaci tohoto procesoru.

Třetí generace Alpha 9 je procesor, který se naučil miliony druhů obsahu a rozpoznává kvalitu originálního obsahu. Díky algoritmu umělé inteligence pro hluboké učení tak umí u obrazu optimalizovat čistotu, ostrost, detaily a jas tím, že analyzuje obsah a světlo v místnosti.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Hlavní nabídka

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Přepínání mezi kanály

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Televizní program

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Řídicí panel domova

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Webový prohlížeč s virtuální klávesnicí

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Správa fotografií a videí

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Prohlížeč souborů

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Hudební přehrávač

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

LG Content Store

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Aplikace YouTube

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Nastavení

 

Režim galerie

Obrazová kvalita tohoto modelu se drží na opravdu vysoké úrovni. I díky tomu si mohl výrobce dovolit vložit speciální režim zvaný Galerie, který úzce souvisí se samotným operačním systémem a nabízenými aplikacemi. Díky němu můžete z testovaného kousku vytvořit bez nadsázky umělecké dílo.

Galerie nabízí velký výběr velkolepých a populárních obrazů, které v doprovodu hudby nebo při absolutním klidu vytváří u vás doma nezapomenutelnou atmosféru. Stačí jen říct „Ukaž mi v Galerii chladné léto“ a už si vybíráte jakým jedinečným obrazem vyzdobíte svoje obydlí.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Ovládací aplikace Galerie

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Ukázka režimu Galerie

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Ukázka režimu Galerie

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Ukázka režimu Galerie

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Ukázka režimu Galerie

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Ukázka režimu Galerie

 

Další postřehy z praxe

Samozřejmě nejen obraz tvoří ten správný filmový zážitek. Ještě před závěrečným hodnocením tak nesmíme zapomenout na otázku kvality zabudovaných reproduktorů. Ty jsou umístěny v „baťůžku“ v zadní části televizoru s ostatní elektronikou. V otázce reprodukce patří televizor k tomu lepšímu, co je možné aktuálně zakoupit. I když samozřejmě profesionálním náčiním za několik tisíc konkurovat nemůže. Levnější soundbary a dokonce i některé ze střední cenové kategorie ale LG OLED48CX hravě předčí.

Výšky a středy jsou u vestavěných reproduktorů dobře vyváženy, překvapivě i basové linky drží s ostatními zvukovými pásmy krok. Zvuk je u těchto reproduktorů poměrně čistý. Podává věrný hudební obraz bez zkreslení, a to zhruba do 70 % hlasitosti. Nad touto hranicí již dochází ke zkreslení, avšak ani při nejvyšším stupni hlasitosti nejde slyšet žádné bručení, chrčení či pískání. A to přesto, že nejvyšší stupeň hlasitosti je opravdu velice intenzivní. Reproduktory nabízí výkon 40 wattů a jde o konfiguraci 2.2.

Jedním z posledních aspektů, který nejspíše bude rozhodovat o koupi televizoru, je jeho spotřeba. Výrobce udává, že by se měla pohybovat okolo hranice 100 W. Během testů si nicméně přístroj z elektrické zásuvky vzal pouze 90 W. V dané velikosti televizorů jde o velmi slušný výsledek. V něm se drží i hodnota spotřeby Standby režimu, která je méně než 0,5 W.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

LED dioda pohotovostního režimu se ukrývá veprostřed dole

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Detailní pohled na batůžek televizoru

 

Klady a zápory

+ barevné podání displeje, výborné pozorovací úhly

+ extrémně tenký design

+ luxusní zpracování

+ příjemný a intuitivní operační systém

+ zvukové schopnosti

+ použití Magického ovladače je bez nadsázky návykové

 

- přístroj je kvůli tenké konstrukci nutné vybalovat ve dvou

- cena 77palcového modelu se šplhá do závratných výšin

 

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

LG OLED48CX

 

Závěrečné hodnocení

Televizor LG OLED48CX má ambice zaujmout i velmi náročné uživatele. A to především svým extrémně tenkým designem s puncem luxusu, ale také špičkovým obrazem. Po obrazové stránce disponuje přístroj nejmodernějšími technologii a v dané cenové kategorii se jedná o jednu z nejzajímavějších nabídek. Pomyslnou třešničkou na dortu je pak Magický ovladač, který je při používání doslova návykový – práce s ním je velmi příjemná a intuitivní.

To chci

Ohodnoť článek:

Názory ostatních Geeků (3)

Obnovovací frekvence

V dnešní době je jedním velmi častým také důležitým údajem obnovovací frekvence. Poněkud tento důležitý údaj v článku postrádám a jistě nejsem sám.

@katrnak: 3840x2160 120Hz 4:4:4 10bit HDR přes HDMI 2.1, což se dá využít snad jenom u her na PC.+ je G-Sync Compatible/FreeSync Premium 40-120Hz

LAN port

opět se nikde neuvádí, zda má fast ethernet port (100Mbit) nebo už konečně GLAN?

Máš něco na srdci?

100% GEEKsměs bez elektroniky 100% GEEKsměs bez elektroniky
nahoru