Přejít na obsah [o] Přejít na navigaci [n] Přejít na vyhledávání [v] Přihlásit se
Hlavička
Recenze: Niceboy ORYX M300 Duke – na hry levně

Recenze: Niceboy ORYX M300 Duke – na hry levně

Recenze
Niceboy ORYX M300 Duke, černá_1167051867
Niceboy ORYX M300 Duke, černá
330 Kč 399 Kč
Niceboy ORYX K300X, Outemu Blue, CZ_193714045
Niceboy ORYX K300X, Outemu Blue, CZ
743 Kč 899 Kč
Niceboy ORYX X200, černá_222042436
Niceboy ORYX X200, černá
Produkt není určen k prodeji.
Niceboy ORYX M200, černá_1272001372
Niceboy ORYX M200, černá
288 Kč 349 Kč
Niceboy ORYX K200, černá_640007569
Niceboy ORYX K200, černá
Produkt není určen k prodeji.

Nabídka levných herních myší se neustále rozšiřuje, jedním z nejnovějších přírůstů je model ORYX M300 Duke od společnosti Niceboy. Ten se kromě optického senzoru s rozlišením 6400 DPI snaží zaujmout například i odolnými spínači Huano.

Společnost Niceboy má v nabídce celou řadu herních periferií v různých cenových třídách. A nutno podotknout, že neustále přibývají nové a nové modely. Již dříve jsme si tak mohli otestovat levnou sérii řady 200, která zahrnovala klávesnici Niceboy ORYX K200, myš Niceboy ORYX M200 a sluchátka Niceboy ORYX X200. Na zoubek jsme se podívali také kompaktní herní mechanice Niceboy Oryx K300X. Levné herní náčiní bude hrát prim také v dnešní recenzi, společně se podíváme na novou myš Niceboy ORYX M300 Duke.

Hlavní přednosti testovaného modelu:

  • Vysoce přesný optický senzor 6400 DPI
  • 5 nastavitelných úrovní citlivosti DPI
  • 7 nastavitelných tlačítek
  • Odolné spínače Huano
  • Osvětlení s 16,8 milionu barev a dynamickými efekty
  • Vlastní software (v češtině) pro nastavení maker, DPI atd.
  • Kvalitní teflonové kluznice
  • Opletený kabel o délce 1,8 m
  • Ergonomický design a nízká hmotnost

 

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Niceboy ORYX M300 Duke

 

Technické parametry

Testovaný model: Niceboy ORYX M300 Duke, černá

Senzor: Optický

Maximální hodnota DPI: 6400 DPI

Počet tlačítek: 7

Programovatelná tlačítka: Ano, všechny

Typ spínače: Huano

Rychlost: 40 IPS

Zrychlení: 12 G

Obnovovací frekvence: 500 Hz

Podsvícení: RGB, 16,8 milionu barev a dynamickými efekty

Ergonomie: pravoruká

Připojení: USB

Délka kabelu: 1,8 m

Rozměry: 125 x 66 x 40 mm

Hmotnost: 97 g

 

Obsah balení

Myška od společnosti Niceboy je dodávána v černé kartónové krabičce, na jejíž čelní straně je vyobrazen přímo hlavní hrdina dnešní recenze. Dodávané příslušenství je poměrně skromné, čítá pouze návod k použití. Na druhou stranu nic jiného ani není potřeba, nejnovější verzi obslužné aplikace je totiž možné stáhnout přímo ze stránek výrobce.  

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Balení myšky

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Kromě samotného herního hlodavce v balení nalezneme už jen návod k použití

 

Vzhled a kvalita zpracování

Nebudeme zastírat, že při prvním rozbalení testované myšky jsme byli velmi mile překvapeni. Niceboy ORYX M300 Duke patří totiž spíše k cenově dostupnějším modelům, na první pohled to ale nejde vůbec poznat. Kvalita zpracování i použitých materiálů se drží na velmi vysoké úrovni.

Plastové tělo myšky, které je mimochodem vyvedeno v odstínech černé barvy, působí poměrně odolným dojmem. Koneckonců i samotný výrobce tvrdí, že myš byla vyrobena tak, aby „vydržela pořádný nářez“. Pokud jste tedy zvyklí vybíjet si po prohraném klání svoji frustraci na počítačových periferiích, měl by si toho tento model nechat líbit poměrně dost.

Díky černé barvě působí hlodavec poměrně usedle a nenápadně, nebýt tedy bílého pruhu a loga série Oryx v zadní části. Právě tyto dva zmiňované prvky se totiž dovedou rozzářit libovolnou barvou, jak si ukážeme ještě v řádcích níže. Právě podsvícení totiž dovede proměnit design myšky k nepoznání.

Potěší také přítomnost oplétaného kabelu, který by se díky své povrchové úpravě neměl snadno zamotávat, což je častý neduh levnějších myší s obyčejnou bužírkou. Pro úplnost dodejme, že délka kabelu je 1,8 m a že USB koncovka je zakončena podlouhlejší plastovou částí, aby se kabel snadněji zapojoval/vypojoval.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Hlavní hrdina dnešní recenze

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Prakticky celý hlodavec je černý

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Na zadní straně nalezneme logo výrobce

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Detailní pohled na logo herní série Oryx

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Pro palec pravé ruky jsou připravena dvě tlačítka 

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Detailní pohled na boční tlačítka

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Čelní strana hlodavce

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

V horní části nalezneme další programovatelná tlačítka

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Detailní pohled na pravé tlačítko myši  

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Spodní strana testovaného modelu

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Detailní pohled na optický senzor a popisky na spodní straně

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

USB kabel je oplétaný a má délku 1,8 m

 

Ergonomie hlodavce

Už na první pohled je patrné, že tento herní hlodavec je ergonomicky tvarován. Mírně prohnutá je především levá strana. Na ní se nachází dvě tlačítka, která je možné ovládat palcem pravé ruky, jak si pozornější čtenáři patrně již všimnuli na snímcích výše. Niceboy ORYX M300 Duke je tedy primárně určena pro praváky.

Úchop myšky je díky jejímu tvaru velmi příjemný. Ruka je příjemně podepřena do ideální výšky (40 mm) a jednotlivá tlačítka jsou rozmístěna tak, že se vám prakticky nikdy nestane, že byste při rychlých akcích omylem zmáčkli jiné. Rolovací kolečko je gumové a navzdory užšímu profilu dobře ovladatelné.

Na první pohled to možná nejde tolik poznat, ale bočnice mají trochu jinou úpravu než vrchní strana myšky. Díky tomu se ani při zpocených rukách nestává, že by vám hlodavec vyklouzl z ruky. Příjemná je i nízká hmotnost 97 g. Lehčí jsou v podstatě už jen modely s děrovanou konstrukcí, které mohou vážit klidně ještě o třetinu méně. Pokud máte naopak rádi těžší myši, je vhodné se poohlédnout jinde.  

Ergonomii tak nemáme ani po více než dvoutýdenním používání co vytknout, samozřejmě ale bude záležet na každém jedinci.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Do ruky padne myška akorát

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Úchop je velmi jistý

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Všechna tlačítka jsou programovatelná

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Detailní pohled na rolovací kolečko

 

Obslužný software

K instalaci myšky není teoreticky potřeba žádný obslužný software, funguje hned po zapojení díky technologii Plug & Play. Že myška skutečně funguje, poznáte na první pohled, protože se některé její části rozsvítí – podsvícené je logo výrobce a pásek lemující celou zadní stranu a část bočnic.

Aby si mohl uživatel nakonfigurovat myš přesně podle svých preferencí, je nutné nainstalovat obslužnou aplikaci. Tu byste v balení hledali marně, je nutné ji stáhnout ze stránek výrobce. K dispozici je vcelku pochopitelně zdarma.

Obslužná aplikace komunikuje s uživatelem česky a je poměrně přehledná. Dovoluje nakonfigurovat všech sedm tlačítek, a to klidně ve dvou různých profilech. Samozřejmostí je i možnost přesné úpravy DPI, a to až v šesti krocích či nastavení maker.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Obslužná aplikace

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Možnosti konfigurace jednotlivých tlačítek

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Pokročilé nastavení

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Konfigurace maker

 

Budiž světlo!

Pozornější čtenáři si patrně již v řádcích výše všimnuli, že Niceboy ORYX M300 Duke nabízí v obslužném softwaru i záložku zvanou Podsvícení. Prostřednictvím ní můžete upravovat různé světelné efekty myši.

Konkrétně intenzitu podsvícení ve dvou krocích a režim LED podsvícení. Myška může svítit podle toho, jakou hodnotu DPI máte nastavenou, vícebarevně, ale například také podle efektu valčíku. Celkem je k dispozici sedm různých režimů, a to včetně možnosti vypnutí. U některých efektů je možné nastavit také rychlost pulzování.

Jak vypadá vícebarevné podsvícení v reálu se můžete podívat na snímcích níže.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Nastavení podsvícení v obslužném softwaru

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Myška může svítit…

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

…různými barvami

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Detailní pohled na podsvícení jedné z bočnic

 

Praktické zkušenosti

Myška ORYX M300 Duke nabízí optický senzor s rozlišením až 6400 DPI, nastavovat citlivost je přitom možné v několika krocích, a to již od 400 DPI. Sluší se podotknout, že někteří výrobci nabízejí již myšky s citlivostí přesahující hranici 10 000 DPI. Pro celou řadu uživatelů jsou ale už hodnoty nad 6400 DPI hůře „uchopitelné“. Navíc pokud má mít vyšší rozlišení senzoru smysl, zpravidla se bavíme o vyšších modelech cílících na náročné hráče a opravdové profesionály. A u nich je cenovka již úplně někde jinde.

Nejvíce se nám herní hlodavec osvědčil v rychlých FPS akcích. A to především díky lehké konstrukci, ale také díky přesně reagujícím tlačítkům. Konkrétně myška staví na spínačích Huano, které by měly vynikat vysokou odolností.

ORYX M300 Duke sice nemá samostatné pravé a levé tlačítko, ale v praxi to vůbec nevadí. Výrobce totiž spoj obou tlačítek protáhl až za středovou část, takže se při hraní nestává, že byste omylem stiskli pravé tlačítko společně s levým. Spínače pod hlavními dvěma tlačítky nabízí jemný odpor při stisku, hmatová odezva je díky tomu velmi dobrá a hlavně přesná. Návrat tlačítek do výchozí polohy je velmi rychlý. Jak jsme uvedli již výše, kromě kolečka nalezneme ještě dvě tlačítka na vrchu a dvě na straně.

Pro úplnost dodejme, že testovaný model nabízí rychlostí snímání 40 IPS a zrychlením až 12 G. A tím se dostáváme k použitím „bruslím“ na spodní straně myšky, které rozhodně stojí za pozornost. Oba použité padsurfery zabírají opravdu nezvykle velký prostor, ale v praxi to funguje skvěle. Kluzkost myši byla při testech ideální na obyčejném dřevěném stole i na herní podložce. Samozřejmě s pořádnou herní podložkou je možné dosáhnout vyšší přesnosti – obzvláště to platí ve chvíli, kdy používáte nejvyšší možnou citlivost.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Jeden padsurfer se nachází nahoře…

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

…druhý pak dole

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Detailní pohled na optický senzor myšky

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Do ruky padne testovaný model tak akorát

 

Klady a zápory

+ nízká pořizovací cena

+ vysoká kvalita zpracování a použitých materiálů

+ lehká konstrukce

+ rychlost odezvy tlačítek

+ propracovaný obslužný software v češtině

+ možnost programovat všech sedm tlačítek

+ podsvícení myši

 

- v dané cenové kategorii je poměrně silná konkurence

- některé konkurenční modely nabízí senzor s vyšším rozlišením

 

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Niceboy ORYX M300 Duke

 

Závěrečné hodnocení

Niceboy ORYX M300 Duke je poměrně zajímavá herní myška, která láká mimo jiné na atraktivní cenovku. Výrobce se vyvaroval designových výstřelků a místo toho se zaměřil na kvalitu zpracování a celkovou odolnost myšky. Přestože testovaný hlodavec nemá větších slabin, nebude to mít na trhu vůbec jednoduché. Na trhu se totiž v dané cenové kategorii nabízí celá řada zdatných vyzyvatelů. Bude tedy zajímavé sledovat, jak se této novince bude dařit.

To chci

Ohodnoť článek:

Názory ostatních Geeků (3)

Hlodavec

Ta potřeba recenzenta, v každém článku o myši použít x-krát výraz "hlodavec", je opravdu děsná. Tohle infantilní a rádoby vtipné označení myši jsme používali jako mladiství na přelomu tisíciletí. Takže asi tak je to aktuální a "vtipné".

Vůle v kolečku

Dobrý den, chci se zeptat zda je normální vůle v kolečku ze strany na stranu? Jde to totiž celkem slyšet při pohybu s myší.

@kohout63: Dobrý den Scrolovací kolečko se nemá samovolně pohybovat při pohybu myši. Omlouváme se ale nejspíše se jedná o vadný kus a doporučujeme reklamaci. Pěkný den. Niceboy

Máš něco na srdci?

100% GEEKsměs bez elektroniky 100% GEEKsměs bez elektroniky
nahoru