Přejít na obsah [o] Přejít na navigaci [n] Přejít na vyhledávání [v] Přihlásit se
Hlavička
Recenze: Samsung Galaxy Watch4 Classic – dotaženo k dokonalosti

Recenze: Samsung Galaxy Watch4 Classic – dotaženo k dokonalosti

Recenze
Samsung Galaxy Watch 4 Classic 42mm, Silver_1030490701
Samsung Galaxy Watch 4 Classic 42mm, Silver
Produkt není určen k prodeji.
Samsung Galaxy Watch 4 Classic 42mm, Black_2101299756
Samsung Galaxy Watch 4 Classic 42mm, Black
Produkt není určen k prodeji.
Samsung Galaxy Watch 4 Classic 46mm, Silver_1581685542
Samsung Galaxy Watch 4 Classic 46mm, Silver
8 256 Kč 9 990 Kč
5 793 Kč 7 009 Kč
Samsung Galaxy Watch 4 Classic 46mm, LTE, Black_454386230
Samsung Galaxy Watch 4 Classic 46mm, LTE, Black
Produkt není určen k prodeji.
Samsung Galaxy Watch 4 40mm, Pink Gold_450114619
Samsung Galaxy Watch 4 40mm, Pink Gold
4 124 Kč 4 990 Kč

Společnost Samsung se před letošními Vánocemi snaží zaujmout chytrými hodinkami Galaxy Watch4 Classic. Ty proti první předchozí generaci dospěly, skoro se chce napsat, že je tento elektronický gigant dotáhl až k dokonalosti.

Na konci letních prázdnin se velmi mluvilo o nových smartphonech Galaxy Z Fold3 5G a Galaxy Z Flip3 5G, které ukazují, co všechno dovedou moderní telefony s ohebným displejem. Neméně důležitou novinku ale představuje čtvrtá generace chytrých hodinek Galaxy Watch, konkrétně se představily modely Galaxy Watch4 a Galaxy Watch4 Classic. Ty se nabízejí ve velikostech 40 a 44 mm, respektive v rozměrech 42 a 46 mm u provedení Classic. V obou případech navíc lidé mohou zvolit také verzi s LTE konektivitou.

V dnešní recenzi se zaměříme na model Galaxy Watch4 Classic. Nenechte se ale zmást „klasickým“ názvem, tento model osloví i sportovní nadšence. Je to totiž takový chameleon, který se hodí do společnosti, kde krásně vyniknou jeho decentní linie a vytříbený vkus, ale i na sportovní radovánky. Při nich přijde vhod nový operační systém i hromada senzorů a pokročilých funkcí.

Galaxy Watch4 a Galaxy Watch4 Classic

 

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Nové chytré hodinky od Samsungu

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Samsung Galaxy Watch4 Classic

 

Technické parametry

Testovaný model: Samsung Galaxy Watch4 Classic 42mm, Black

Displej: 1,2“ (30,4 mm); Super AMOLED; 396 × 396 pixelů; 16 milionů barev

Procesor: dvoujádrový; 1,18 GHz

Operační paměť: 1,5 GB

Interní úložiště: 16 GB (dostupné pro uživatele: 7,6 GB)

Senzory: akcelerometr, barometr, gyroskop, geomagnetický senzor, světelný senzor, optický snímač srdečního tepu, elektrický srdeční snímač, snímač bioelektrické impedanční analýzy, Hallův senzor

Konektivita: Bluetooth, Wi-Fi, GPS, Glonass, Beidou, Galileo, NFC

Operační systém: Wear OS Powered by Samsung

Baterie: 247 mAh; až 40 hodin

Rozměry: 41,5 × 41,5 × 11,2 mm

Hmotnost: 46,5 g

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Balení testovaných hodinek

 

Vzhled a kvalita zpracování

U modelu Galaxy Watch4 Classic nejde na první pohled vlastně ani poznat, že se jedná o chytré hodinky. Novinku si tak velmi snadno spletete s klasickými náramkovými hodinkami. A řeč není jednom o designu, klasické analogové hodinky připomíná hlavní hrdina dnešní recenze také díky povedenému displeji, který dovede velmi věrně imitovat vzhled klasických ručiček. Obrazovce se však budeme věnovat ještě detailněji v řádcích níže.

Tělo hodinek je k dispozici ve dvou velikostech a také ve dvou barevných odstínech. Konkrétně mohou případní zájemci vybírat mezi ciferníkem o velikosti 42 a 46 mm, a to v černé a stříbrné barvě. Pouzdro chytrých hodinek je vyrobeno z nerezové oceli, pásek pak z hypoalergenní gumy. Tato kombinace vypadá ve výsledku opravdu skvěle. Navíc je možné gumový pásek velice jednoduše vyměnit za jiný. I díky možnosti změnit ciferník tak máte v okamžiku „jiné“ hodinky.

K ovládání zařízení slouží dvě tlačítka na pravé bočnici a otočná luneta lemující kruhový displej. To je jeden z nejzásadnějších rozdílů ve srovnání se základní verzí Watch4, u provedení Classic je totiž luneta skutečně otočná, cvaká jako u klasických hodinek a má příjemně tuhý odpor. Samozřejmě samotný displej je ještě navíc dotykový.

Po stránce zpracování nelze říct křivého slova. Všechny spoje na sebe korektně doléhají a nikde se neprohýbají. Především pouzdro hodinek pak působí velmi odolným dojmem. To je dáno i tím, že zařízení splňuje armádní normu MIL-STD-810G a certifikaci IP68, nevadí mu tedy prach a ani voda – hodinky můžou být do ní klidně i ponořeny.

IMG_0023.JPG
IMG_0037.JPG
IMG_0076.JPG

 

Ergonomie a ovládací prvky

Už v řádcích výše jsme uvedli, že hodinky od společnosti Samsung se nabízí ve dvou různých velikostech. My jsme měli možnost testovat tu menší, jejíž hmotnost činí příjemných 46,5 g. Větší provedení ale není o moc těžší, váží 52 g. Proti předchozí generaci jsou tedy nové hodinky lehčí.

Jak již bylo uvedeno výše, chytré hodinky od společnosti Samsung vypadají na první pohled jako klasické náramkové modely s analogovými ručičkami, úplně stejně se také nosí. Obávat se nemusíte ani toho, že by vás v sychravých dnech nějak studila ocelová konstrukce, ruky se prakticky nedotýká. Ve spodu se totiž novinka od Samsungu o kůži opírá senzorem srdečního tepu, který je chráněn průhlednou plastovou krytkou.

Překvapivě příjemný na dotek je i hypoalergenní náramek, který pevně drží hodinky na svém místě, i když se vám během sportovních aktivit zpotí ruce. Pásek je možné přitom utahovat pomocí kovové spony v několika různých krocích, přičemž přečnívající konec se schová do příslušného držáku, aby jen tak volně neplápolal.

S ergonomií přímo souvisí také otázka pohodlnosti ovládání. Celá řada chytrých hodinek totiž ztroskotá právě na této problematice. I když mají dotykové displeje, pohyb v prostředí je neintuitivní a uživatelé jsou spíše zmatení, než aby se dostali k funkcím a datům, které skutečně hledají.

V tomto ohledu si ale model Galaxy Watch4 Classic zaslouží naopak pochvalu. Je to zásluha především otočné lunety okolo kruhového displeje. Tento prvek slouží k snadnějšímu pohybu mezi jednotlivými nabídkami – při každém pootočení je slyšet drobné cvaknutí, což velmi usnadňuje orientaci.

Kromě kruhové lunety je samozřejmě k dispozici také dotykový displej. Na něm pak už uživatel potvrzuje konkrétní nabídky, nebo píše na virtuální klávesnici. Dále k ovládání slouží dvě tlačítka na pravé bočnici – jedno uživatele vrátí o krok zpět, druhé jej vrátí až na domovskou obrazovku.

Marně hledáte tlačítko pro přechod hodinek do režimu spánku? Není potřeba, hodinky se zapínají sami, když je zvednete před oči – případně je možné zmáčknout jedno z tlačítek na boku. Když je chcete uspat, stačí na displeji chvilku podržet dlaň. Pokud uživatelé o to budou stát, může displej fungovat v režimu Always On neustále. Ovládání chytrých hodinek zkrátka není co vytknout, je jedním slovem skvělé.

IMG_0060.JPG
IMG_0063.JPG
IMG_0154.JPG

 

Kvalita displeje

Testované hodinky jsou vybaveny kruhovým displejem s úhlopříčkou 30,4 mm, respektive 1,2 palce. Na tuto plochu se podařilo vtěsnat 396 × 396 obrazových bodů. To je více než dost na to, aby byl displej krásně jemný – žádný rastr nevidíte ani při pohledu opravdu zblízka. Vyzdvihnout si zaslouží také odolné sklo Corning Gorilla Glass DX, které bylo vyvinuto speciálně pro potřeby nositelné elektroniky.

Dotykový panel je navíc vybaven technologií Super AMOLED, která je zběhlejším uživatelům dobře známá také z chytrých telefonů tohoto výrobce. Barvy jsou díky ní krásně syté, obraz se nijak nedeformuje při pohledu z jakékoliv strany a dostatečná je i maximální intenzita podsvícení. Tu je možné nechat pro úsporu baterie nechat regulovat automaticky pomocí světelného senzoru.

Jak již bylo uvedeno výše, hodinky dovolují nastavit celou řadu různých designů displeje. Další je navíc možné stahovat. Jak některé vzhledy hodinek vypadají, se můžete podívat na snímcích níže.

IMG_0300.JPG
IMG_0303.JPG
IMG_0315.JPG

 

Spárování a obslužná aplikace

Spárování a první spuštění, podporovány jsou přitom přístroje s operačním systémem Android. Pozor, platforma iOS není kvůli nasazení systému Wear OS podporována. My jsme testovali Galaxy Watch se smartphonem Galaxy Note20. Vše fungovalo korektně a bez problémů, během testů jsme nezaznamenali žádné problémy s výpadky či jiné neduhy.

Spárování hodinek je stejně jednoduché jako připojení jakéhokoliv jiného příslušenství se standardem Bluetooth. Liší se pouze v tom, že je do telefonu nutné stáhnout nejprve ovládací aplikaci Galaxy Wearable, kterou Samsung nabízí samozřejmě zdarma. Jak probíhá spárování krok za krokem, se můžete podívat na obrázcích níže.

Mimochodem prostřednictvím aplikace se také nastavují některé funkce hodinek a utilita zároveň obsahuje jednoduchého průvodce, který naučí uživatele hodinky používat během pár minut.

Screenshot_20210903-090109_Galaxy Wearable.jpg
Screenshot_20210903-090208_Galaxy Wearable.jpg
Screenshot_20210903-090235_Galaxy Wearable.jpg

 

Výkon a výdrž baterie

Nové hodinky od společnosti Samsung pracují pod operačním systémem Wear OS Powered by Samsung. V praxi by se to dalo vystihnout jako systém od Googlu, který má však nádech rozhraní One UI z chytrých telefonů jihokorejského elektronického gigantu.

K dispozici mají hodinky poměrně slušné systémové prostředky, konkrétně 1,5 GB operační paměti a dvoujádrový procesor taktovaný na 1,18 GHz. Pro úplnost dodejme, že kapacita úložného prostoru dosahuje hodnoty 16 GB, pro uživatelská data je dostupných 7,6 GB.

Právě poslední zmiňovaný údaj je poměrně důležitý. Většina chytrých hodinek totiž pracuje pouze jako prodloužená ruka chytrého telefonu, když se smartphone vybije, hodinky jsou najednou jen zbytečnou cetkou. U Galaxy Watch4 Classic tato poučka neplatí, testované hodinky totiž dokážou fungovat také jako samostatná jednotka, celá řada funkcí je tak k dispozici i v případě, že telefon není připojený. A to i v případě, že si nepřiplatíte za LTE verzi.

I bez mobilu můžete například platit bezkontaktně kartou či poslouchat hudbu. Sluchátka se v takovém případě bezdrátově připojí přímo k hodinkám. Při cvičení nebo běhání už totiž u sebe nemusíte mít mobilní telefon, své songy si pustíte přímo z hodinek do bezdrátových sluchátek.

Screenshot_20210903_091517_sysui.jpg
Screenshot_20210903_091708_sysui.jpg
Screenshot_20210903_091527_agent.jpg

 

Přestože funkcí a aplikací je v hodinkách Galaxy Watch opravdu hodně, obsluha hodinek je opravdu velmi intuitivní, a i když nabídky obsahují desítky různých možností a ještě více dalších podnabídek, uživatel se velmi rychle zorientuje. Odezva operačního systému je na daném hardwaru navíc bleskurychlá.

Nastavovat funkce hodinek je možné buď přímo z nich, nebo prostřednictvím aplikace Galaxy Wearable – tedy z chytrého telefonu nebo počítačového tabletu. Do hodinek je možné také stahovat další aplikace, slouží k tomu opět obslužná aplikace. K dispozici jsou například programy pro předpověď počasí, čtení článků z internetu, ale například i klient internetového tržiště eBay.

Přímo prostřednictvím hodinek je možné také pracovat s telefonním seznamem a samozřejmě jednotlivým kontaktům i volat. Vytáčet je možné i čísla přímo na číselníku. Prostřednictvím malého kulatého displeje je možné e-maily a další zprávy nejen číst, ale také na ně odpovídat. To platí koneckonců také o klasických SMS zprávách. Samozřejmě klasická klávesnice by se na malou plochu dotykového panelu nevešla, proto výrobce vsadil na sdružená tlačítka, která se ukrývají pod numerickým číselníkem – podobně jako tomu bylo u starších tlačítkových přístrojů. Pomocí otočné lunety pak můžete přepínat také na klasický číselník a další symboly.

Výdrž baterie udávaná výrobcem činí až 40 hodin, což má být zásluha akumulátoru s kapacitou 247 mAh. Takové výdrže v praxi skutečně dosáhnete. Počítejte nicméně s tím, že druhý den večer již budete muset hledat nabíječku. Praktické nicméně je, že hodinky se dají nabíjet prakticky s libovolnou bezdrátovou nabíječkou, v kanceláři tak můžete sdílet energii přímo ze svého smartphonu od Samsungu, případně využít bezdrátovou nabíječku pro telefon. S dodávanou kolíbkou se dostanete z nuly na 100 % zhruba za hodinu a půl.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Testované chytré hodinky

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Detailní pohled na senzory na spodní straně

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Hodinky podporují prakticky libovolnou bezdrátovou nabíječku

 

Postřehy z praxe: Sportovní a zdravotní funkce

Chytré hodinky Galaxy Watch4 Classic dokážou zobrazovat notifikace z chytrého telefonu, zároveň je také prostřednictvím nich možné ovládat některé funkce smartphonu. Praktická je i funkce budíku, který se automaticky synchronizuje s telefonem nebo tabletem. Hodinky mohou zvonit, ale praktičtější je se nechat vzbudit pomocí jemných vibrací. A to platí i v případě nějakého upozornění. To přijde vhod nejen na schůzkách, ale také v noci, kdy sdílíte ložnici s partnerem či partnerkou, nebo spolubydlícím na koleji. 

Stejně jako i předchozí generace chytrých hodinek od společnosti Samsung dokáže i novinka fungovat jako fitness trenér. Nutno podotknout, že řadu těchto funkcí dokáže zastat i chytrý telefon, používání s hodinkami je ale značně pohodlnější, a to především díky bezdrátové automatické synchronizaci. Naměřená data se i včetně kompletního přehledu předchozích měření zobrazují přímo na hodinkách, samozřejmě ale i v chytrém telefonu.

Na zdravotní a wellness funkce byl kladen velký důraz. Lákadlem má být nový senzor Samsung BioActive – je menší než předchozí typ, přitom ale za ním nijak nezaostává v přesnosti měření. Patří do kategorie „3 v 1“, což znamená, že se v jediném čipu ve skutečnosti nacházejí tři důležité zdravotní senzory pro optický a elektrický monitoring srdeční činnosti a analýzu bioelektrického odporu. Díky tomu si uživatelé můžou měřit krevní tlak, detekovat nepravidelnosti v srdečním rytmu, monitorovat stav kyslíku v krvi  a vůbec poprvé také měřit množství složek v tělesné stavbě.

Screenshot_20210903_091638_sysui.jpg
Screenshot_20210903_091645_sysui.jpg
Screenshot_20210903_091654_shealth.jpg

 

Díky novému nástroji Složení těla můžou uživatelé zhodnotit do hloubky svůj zdravotní stav a fyzickou kondici, protože jim hodinky prozradí, kolik procent jejich tělesné stavby tvoří kosterní svalstvo, voda či tuk, případně jak jim funguje bazální metabolismus. Stačí dva prsty na zápěstí a senzor zaznamená všechny potřebné údaje – je jich přibližně 2400 a měření trvá zhruba 15 vteřin.

Další podstatnou část funkční výbavy tvoří fitness a wellness funkce, které monitorují každodenní aktivity a přispívají tak k dobré fyzické kondici i k motivaci k pohybu. Uživatel si může vybrat z nabídky řízených cvičení, zapojit se do skupinových výzev s rodinou a přáteli nebo si z obýváku udělat posilovnu, když hodinky Galaxy Watch4 Classic připojí ke kompatibilní televizi Samsung. Pak se na velké obrazovce zobrazí spálené kalorie nebo aktuální tepová frekvence.

Hodinky samozřejmě myslí i na odpočinek uživatele, dokážou měřit a hodnotit délku a kvalitu spánku  s podrobnějšími výsledky než v případě předchozích modelů. Chytrý telefon totiž může během noci zaznamenávat chrápání, hodinky následně měří při spánku hladinu kyslíku v krvi. V kombinaci s pokročilým analytickým nástrojem Sleep Scores pak ekosystém od Samsungu poskytuje systém cenné informace o kvalitě spánku a uživatelé si můžou odpočinek plánovat lépe.

Všechny aktivity a pokroky ve vašem cvičení přehledně na hodinkách a telefonu. Galaxy Watch4 Classic jsou schopny samy zaznamenat fyzickou aktivitu a sledovat vaše cvičební návyky. Rovněž vám ukáží přesnou GPS polohu pro snadné sledování a plánování dalších tras. Výhodou je, že testovaný model podporuje více jak 90 druhů cvičení, na své by si měl přijít tedy každý.

Screenshot_20210903-103945_Galaxy Watch4 Plugin.jpg
Screenshot_20210903-103959_Galaxy Watch4 Plugin.jpg
Screenshot_20210903-104005_Galaxy Watch4 Plugin.jpg

 

Klady a zápory

+ odolná konstrukce, líbivý vzhled

+ fyzická otočná luneta usnadňuje ovládání

+ barevné podání displeje

+ široké možnosti systému Wear OS

+ senzor BioActive pro měření tělesné kompozice

 

- hodinkám by slušela širší nabídka barevných variant pouzder jako u základního modelu Watch4

- EKG a měření krevního tlaku funguje jen na zařízeních Samsung

- hodinky nejsou kompatibilní s iPhony

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Samsung Galaxy Watch4 Classic

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Samsung Galaxy Watch4 Classic

 

Závěrečné hodnocení

Jsou odolné, mají líbivý vzhled, perfektní displej, příjemnou ergonomii a jejich ovládání je velmi intuitivní. Chyby se u chytrých hodinek Galaxy Watch4 Classic od společnosti Samsung hledají jen velice těžko. Výrobce totiž tento model vyladil bez nadsázky k dokonalosti.

Galaxy Watch4 a Galaxy Watch4 Classic

 

Ohodnoť článek:

Názory ostatních Geeků (2)

Co není v recenzi.

- Elegantně jste přešli, že skutečná výdrž je při aktivním používání maximálně jeden den.
- Nabíjení trvá neskutečných cca 100 minut!

@rromanino: Pokud umíte počítat tak je v recenzi psáno, že se hodinky nabijí za hodinu a půl což je 90minut. A výdrž záleží na mnoha faktorech.

Máš něco na srdci?

100% GEEKsměs bez elektroniky 100% GEEKsměs bez elektroniky
nahoru