Přejít na obsah [o] Přejít na navigaci [n] Přejít na vyhledávání [v] Přihlásit se
Hlavička
Recenze: Seagate Surveillance – vysoký výkon, tichý chod

Recenze: Seagate Surveillance – vysoký výkon, tichý chod

Recenze
Seagate Surveillance - 4TB_2104912791
Seagate Surveillance - 4TB
Produkt není určen k prodeji.

Hlavním hrdinou dnešního testu bude čerstvá novinka na poli pevných disků od společnosti Seagate, kterou je řada Surveillance. Vyznačovat by se měla vysokým výkonem při zachování tichého chodu a nízké spotřeby – dostál její zástupce svých "papírových" slibů i ve skutečnosti?

Společnost Seagate patří mezi nejznámější výrobce pevných disků na světě. Portfolio tohoto výrobce, který působí na trhu už od roku 1979, je opravdu široké. Ve své nabídce má úložné systémy určené pro klasické počítače, NAS servery i nejrůznější bezpečnostní systémy. Zatímco některé modely kladou velký důraz na maximální výkon, jiné se zaměřují zase na spolehlivost a životnost. A právě druhá kategorie bude dnes zajímat i nás.

Podíváme se na pevný disk řady Seagate Surveillance. Ta se snaží nabídnout co nejvyšší úložný prostor, právě ve spojení s vysokou spolehlivostí. Výrobce udává, že jednotka může být používána 24 hodin 7 dní v týdnu, hodí se tedy i pro náročné využití, jakým jsou například bezpečnostní kamerové systémy. Samozřejmě stejně dobře poslouží také ve stolním počítači.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Společnost Seagate působí na trhu už od roku 1979, původně pod názvem Shutgart Technologies

 

Technické parametry

Testovaný produkt: Seagate Surveillance - 4TB

Rozhraní: SATA 6 Gb/s

Druh pevného disku: Interní

Formát disku: 3,5 palce

Kapacita: 4 000 GB

Rychlost otáčení ploten: 5 900 rpm

Vyrovnávací paměť: 64 MB

Technologie pevného disku: Magnetický

Provoz 24x7: Ano

 

Vzhled? Jako vejce vejci…

Rozeznat jednotlivé edice pevných disků společnosti Seagate od sebe je téměř nadlidský úkol. Všechny se podobají i přes různá zaměření jako vejce vejci. Jasno je samozřejmě hned při pohledu na štítek s přesným popisem a parametry disku. 

Svým vzhledem se tedy testovaná novinka nijak výrazně neliší od běžných pevných disků. Jednotka má klasický formát 3,5 palce a kovové tělo se stříbrným horním krytem. Pro přidělání jsou připraveny otvory pro šroubky po stranách i na spodní straně disku. Celkem jich je na těle zařízení deset. Díky tomu není problém jej připevnit prakticky do jakékoliv skříně či NASu.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Rozeznat jednotlivé edice pevných disků společnosti Seagate od sebe zvládnou bez pohledu na štítek s informacemi jen skuteční znalci

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Jasno je hned při pohledu na štítek s přesným popisem a parametry disku

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Disk má klasický formát 3,5 palce

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Levá bočnice disku

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Detailní pohled na otvory pro šroubky po stranách

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Pro připevnění jsou připraveny otvory pro šroubky i na spodní straně disku

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Pravá bočnice disku

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

K připojení slouží rozhraní SATA

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Detailní pohled na SATA konektory

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Spodní strana disku

 

Testovací sestava

Pevný disk Seagate Surveillance jsme testovali na herní sestavě ASUS ROG TYTAN G30AB, kterou jsme v redakci pěkně potrápili před pár dny (podrobná recenze zde).

Základním stavebním kamenem gétřicítky je deska s čipovou sadou Intel Z87 osazená procesorem Intel Core i7-4770K. CPU disponuje čtveřicí fyzických jader, přičemž každé z nich je standardně taktováno na frekvenci 3,5 GHz. Procesor se však díky speciálnímu režimu Turbo dokáže přetaktovat až na 4,1 GHz.

Sestava má k dispozici 16 GB DDR3 pamětí pracujících na frekvenci 1600 MHz. O grafické výpočty se standardně stará grafická karta NVIDIA GeForce GTX 770 s 2 GB grafické paměti, tu jsme ale především kvůli testům hlučnosti odpojili. Vše pracovalo pod operačním systémem Windows 8 od společnosti Microsoft.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Sestava ASUS ROG TYTAN G30AB

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Pohled do útrob herního stroje

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Prostor pro disky

 

Bez konkurence to nejde

Do testů jsme zařadili také dalšího velkého hráče na trhu s pevnými disky, konkrétně společnost Western Digital a její model WD Red. Ten má kapacitu sice jenom 2 TB, ale staví na podobných principech jako Seagate Surveillance – sází na dlouhou životnost a spolehlivost.

Řada WD Red je určena primárně pro NAS systémy a malé servery. Podle výrobce by měly disky této edice vynikat tichým provozem a sníženou spotřebu energie až o 38 % oproti běžným pevným diskům. Jednotka je vybavena vyrovnávací pamětí o velikosti 64 MB a rozhraním SATA III (6 Gb/s).

Disky WD RED jsou vybaveny algoritmem IntelliPower, který se snaží vyladit rovnováhy otáček, přenosové rychlosti a ukládání do mezipaměti. Pojďme se tedy podívat, jak si oba disky budou vést v praxi.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Disk WD RED

 

Spolehlivost, hlučnost a provozní teploty

SSD disky se stále častěji zabydlují v noteboocích i stolních systémech. I když je jejich výkon špičkový, kapacita úložného prostoru (především v rozumné cenové hladině) stále pokulhává. Klasické pevné disky mají v tomto ohledu stále navrch. SSD jednotky však stanovily kromě vysoké rychlosti ještě další trend – prakticky neslyšitelný chod. Na otázku hlučnosti stále častěji proto myslí i výrobci HDD, což dokládají i naše testy.

ASUS ROG TYTAN G30AB je díky vodnímu chlazení na procesoru velice tichý, připomeňme, že při testech byla odpojena dodávaná herní grafická karta NVIDIA GeForce GTX 770, jinak by hodnoty byly citelně vyšší. Hlučnost sestavy se pohybuje okolo 25 dBA. Disk Seagate Surveillance nevykazoval ani během zatížení benchmarkovými testy vyšší hodnoty než samotná sestava. Velice podobná byla i naměřená data u WD Red - 25,5 dBA. V praxi je ale rozdíl mezi oběma disky prakticky neslyšitelný. Taktéž vibrace jsou díky nízkým otáčkám ploten obou jednotek velice nízké.

Téměř shodné byly také naměřené teploty. S připojeným diskem Seagate Surveillance byla teplota 33 °C v klidu, respektive 36 °C v zátěži. U modelu WD Red to bylo 34 °C v klidu a 36 °C v zátěži. Teploty v samotné sestavě se díky účinným chladičům pohybovaly mezi 35 a 40 °C. To bylo samozřejmě dáno tím, že jsme testy zaměřili výhradně na pevné disky. Pokud bychom zcela využili potenciál procesoru a grafické karty, naměřené hodnoty by byly jistě o řád vyšší.

Oba disky splňují certifikaci 24/7, můžeme mít tedy téměř jistotu, že výrobci jejich spolehlivost vyladili k dokonalosti. Koneckonců během testů jsme ani s jedním modelem neměli v tomto ohledu žádné problémy. Protože spolehlivost kromě zátěžových testů, kterými prošly oba disky bez problémů, nemáme jak změřit, je na čase vrhnout se na konkrétní testy.

 

Spotřeba a výkon

Jak již možná zasvěcenější čtenáři tuší, v testech výkonu bude mít Seagate Surveillance navrch. Na rozdíl od modelu WD Red je totiž optimalizován pro chod v kamerových systémech a tedy náročnější datové toky než například v NAS serverech. Stejně zaměřené jednotky nabízí Western Digital pod řadou Purple, tu jsme bohužel ale neměli během testů k dispozici.

I tak se ale určité srovnání nabízí. Minimálně v tom, že Seagate Surveillance je rychlejší než WD Red a přitom dokáže pracovat tišeji a při nižších teplotách. Výrobce si za to nechá samozřejmě připlatit, na druhou stranu se bavíme o investici v řádech tří stovek korun, což v dané cenové kategorii nehraje prakticky už žádnou roli. Proti tomu rozdíl v rychlosti jde opravdu znát.

Pro měření výkonu disků jsme zvolili několik ověřených benchmarkových utilit. Naměřené hodnoty naleznete v tabulce níže. Většinu testů jsme pro co nejpřesnější výsledky opakovali třikrát, v tabulce jsou pak uvedeny průměry všech nasbíraných hodnot:

 

Test

Seagate Surveillance

WD Red

ATTO - čtení (více je lépe)

157,5 MB/s

133,6 MB/s

ATTO - zápis (více je lépe)

156,6 MB/s

123,8 MB/s

AIDA 64 - přístupová doba čtení

(méně je lépe)

15,6 ms

19,1 ms

AIDA 64 - přístupová doba zápis

(méně je lépe)

17,4 ms

21,2 ms

Spuštění World of Warcraft (méně je lépe)

79 s

166 s

Spuštění Battlefield 3 (méně je lépe)

210 s

354 s

 

Poslední kategorií, které jsme se zatím během testů nevěnovali, je spotřeba. V tomto ohledu měl o něco málo navrch disk WD Red. V klidovém stavu si od napájecího zdroje vyžádal 5,5 W a při vytížení 7 W (měřen rozdíl spotřeby celé sestavy s připojenými a odpojenými disky). U modelu Seagate Surveillance byly tyto hodnoty 6 W a 7,5 W. Nutno podotknout, že při ročním zúčtování energií nebude tento rozdíl hrát prakticky žádnou roli.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Seagate Surveillance

 

Klady a zápory

+ nízká spotřeba

+ nízká hlučnost

+ rychlost disku

 

- vyšší cena kvůli certifikaci 24/7

- nepatrně vyšší spotřeba oproti diskům pro NAS servery

 

Závěrečné hodnocení

Seagate Surveillance je překvapivě schopným diskem, který i přes nižší otáčky nabízí velice slušnou rychlost. Přitom vyniká i nízkou hlučností a v porovnání s běžnými disky i spotřebou. Třešničkou na dortu je potom certifikace 24/7, která zajišťuje jeho vyšší spolehlivost.

Seagate Surveillance můžete zakoupit v našem obchodě (zde). V prodeji je také levnější 3TB verze (zde).

Ohodnoť článek:

Názory ostatních Geeků (1)

Nejznámější výrobci

"polečnost Seagate patří mezi nejznámější výrobce pevných disků na světě." - jak by také ne, když jsou již jen 3, z toho 90 procent trhu ovládají 2 firmy.
"Do testů jsme zařadili také dalšího velkého hráče na trhu s pevnými disky, konkrétně společnost Western Digital" - kolik těch velkých hráčů na trhu pevných disků ještě je? z článku to vypadá, jako by jich bylo snad 5 nebo i víc.. Bohužel Samsung, Maxtor, Quantum, a mnoho dalších firem již žádný HDD nevyrábí.

Máš něco na srdci?

100% GEEKsměs bez elektroniky 100% GEEKsměs bez elektroniky
nahoru