Přejít na obsah [o] Přejít na navigaci [n] Přejít na vyhledávání [v] Přihlásit se
Hlavička
Recenze: TP-LINK Archer AX10 – nejlevnější z nejrychlejších

Recenze: TP-LINK Archer AX10 – nejlevnější z nejrychlejších

Recenze
TP-LINK Archer AX10_1222995362
TP-LINK Archer AX10
Produkt není určen k prodeji.

Rychlé síťové prvky s rychlým rozhraním WiFi 6 se pomalu zabydlují na pultech tuzemských obchodů. Aktuálně nejlevnějším routerem podporujícím standard 802.11ax je TP-LINK Archer AX10. Co mohou případní zájemci od tohoto modelu čekat?

Pokud zrovna řešíte stavbu domácí sítě či rozvod internetu, patrně jste se setkali s novým standardem 802.11ax, který je v podstatě nástupcem staršího rozhraní 802.11ac. Hlavní rozdíly mají být ve vyšších přenosových rychlostech a v zásadě také ve stabilitě celé bezdrátové sítě. Jak WiFi 6 funguje v praxi, si ukážeme v následujících řádcích – v recenzi routeru TP-LINK Archer AX10.

Hlavní přednosti testovaného modelu:

Technologie Wi-Fi 6 – Archer AX10 je vybaven nejnovější bezdrátovou technologií Wi-Fi 6, která přináší vyšší rychlost, větší kapacitu a snížené přetížení sítě.

Rychlosti příští generace až 1,5 Gb/s – Dvoupásmový router Archer AX10 dosahuje ještě vyšší rychlosti, až 1,5 Gb/s (1201 Mb/s v pásmu 5 GHz a 300 Mb/s v pásmu 2,4 GHz).

Připojte desítky zařízení – Více současných připojení a snížená latence s technologií OFDMA a MU-MIMO.

Tříjádrový procesor – Okamžitá reakce na veškerou síťovou aktivitu pomocí tříjádrového procesoru s frekvencí 1,5 GHz.

Širší pokrytí – 4 antény a technologie Beamforming (tvarování paprsků) zaměřují signál na jednotlivé klienty pro širší pokrytí.

Plné gigabitové porty – Využijte všech výhod širokopásmových rychlostí až do 1 Gb/s.

Snadné nastavení – Pomocí aplikace Tether dokončete aktualizaci vaší sítě během několika minut.

Kompatibilní s Alexa – Ovládejte svůj router hlasovými příkazy a udělejte si svůj život chytřejším a snadnějším spolu s Amazon Alexa.

 

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

TP-LINK Archer AX10

 

Technické parametry

Testovaný model: TP-LINK Archer AX10

Frekvenční rozsah: 2.4, 5 GHz

Počet portů HUB/Switche: 4

Rozhraní: RJ-45, WiFi

WLAN (Wifi) standardy: 802.11a, 802.11ac, 802.11ax, 802.11b, 802.11g, 802.11n

Přenosové rychlosti pro HUB/Switch: 1000 Mb/s

Přenosové rychlosti pro WAN: 1000 Mb/s

Přenosové rychlosti pro WLAN (Wifi): 1201 + 300 Mb/s

Typ routeru: MU-MIMO, Wifi Router

Pokročilé funkce IoT: Amazon Alexa

Podpora IPv6: Ano

Management: Ano

Firewall: Ano

Typ antény: Fixní

Rodičovská kontrola: Ano

Rozměry: 260,2 x 135 x 38,6 mm

 

WiFi 6 ve zkratce

 

Obsah balení

Router od společnosti TP-LINK je dodáván v kartónové krabici zelené barvy, tedy v týmových odstínech tohoto výrobce. Uvnitř je vše pečlivě uloženo pomocí kartónového pořadače, aby se během transportu nic neponičilo. Kromě samotného routeru se v balení nachází ještě návod k použití, napájecí adaptér a jeden síťový kabel.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Balení routeru

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Dodávané příslušenství

 

Líbivý vzhled, smysl pro detail

S designem routerů si většina výrobců příliš hlavu neláme. Pro většinu uživatelů jde pak ve výsledku o ošklivé krabičky, které se snaží schovat někam za roh, aby nebyly vidět. To je samozřejmě špatně, neboť takto „uklizený“ router nemůže dostatečně šířit bezdrátový signál.

O to více je potěšující, že v případě modelu Archer AX10 si páni inženýři ze společnosti TP-LINK dali opravdu záležet. Design se bez nadsázky povedl, čehož se podařilo dosáhnout kombinací matných a lesklých plastů. Křivky hlavního hrdiny dnešní recenze, který je mimochodem prakticky celý vyveden v odstínech černé barvy, jsou spíše ostřejší. I díky tomu působí zařízení moderním dojmem.

Lesklé plasty na vrchní straně působí jako písmeno „X“, čímž výrobce v podstatě dává najevo, že se jedná o model s podporou standardu 802.11ax. Prostor mezi těmito ozdobnými prvky pak vyplňují matné plasty a žebrování pro lepší chlazení vnitřních součástek. Design má tedy rozhodně i funkční stránku, což je jednoznačně plus.

Logo výrobce na čelní straně je spíše decentní a nepůsobí rušivým dojmem, hned pod ním je pak umístěno hned šest indikačních diod. Marně byste ale na bočnicích či čelní straně hledali USB port. Všechny konektory jsou totiž umístěny vzadu, nicméně USB port mezi nimi chybí.  

Ke kvalitě zpracování a použitým materiálům nelze mít žádných výhrad. To na druhou stranu není s ohledem na prodejní cenovku zas tak překvapivé. Sice jde totiž o nejlevnější router podporující standard WiFi 6, nicméně stále se pohybujeme v cenové relaci okolo 2,5 tisíce korun. A v této kategorii se zkrátka již s určitou kvalitou zpracování počítá jako se samozřejmostí.  

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Hlavní hrdina dnešní recenze

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Detailní pohled na logo výrobce a spojení lesklé a matné části

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Design působí velmi moderním dojmem.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Výrobce vsadil na ostře řezané linie

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

V přední části se ukrývají indikační diody

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Levá bočnice

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Protilehlá strana

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Kompletní konektorová výbava se ukrývá vzadu

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Detailní pohled na síťové konektory  

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Slícování jednotlivých částí je bez sebemenší chybičky

 

Instalace a první spuštění

Instalace routeru se celá řada lidí obává, často však zbytečně. Moderní přístroje totiž nabízejí přehledné grafické rozhraní a v případě modelů od společnosti TP-LINK také češtinu, takže instalaci zvládne opravdu každý.

Nejprve je nutné správně zapojit kabely – do modré zdířky WAN stačí zastrčit internetový kabel od poskytovatele připojení a počítač nebo notebook připojit do žluté zdířky s označením LAN. Počítače samozřejmě můžete připojit také prostřednictvím rozhraní WiFi.

Kompletní nastavení routeru probíhá v rámci internetového prohlížeče. Pokud jste kabely zapojili správně, při spuštění internetového prohlížeče vás router od společnosti TP-LINK vyzve k prvnímu nastavení. Případně stačí do adresního řádku prohlížeče zadat internetovou adresu tplinkwifi.net.

Ke konfiguraci a následné správě je možné využít také aplikaci Tether, ta je dostupná pro chytré telefony i počítačové tablety s iOS a Androidem. Tether funguje primárně pouze v lokální síti. Při instalaci, a pochopitelně také poté, máte nicméně možnost zaregistrovat svoje vlastní TP-Link ID. Jde v podstatě o účet u stejnojmenného výrobce, díky kterému získáte přístup ke cloudovým službám. Díky nim je pak možné ovládat celou svou počítačovou síť klidně i z druhého konce planety. Získáte možnost vzdálené administrace.

Blíže se s aplikací Tether můžete seznámit v našem dřívějším článku.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Mobilní aplikace Tether

 

Administrační rozhraní

Aplikaci Tether jsme se dostatečně věnovali již v samostatném článku, proto se nyní společně podíváme, jak vypadá administrační rozhraní routeru v internetovém prohlížeči. Připomeňme, že zpřístupnit jej je možné v lokální síti po zadání adresy tplinkwifi.net.

Administrační rozhraní je velmi přehledné a výrobce jej doprovází řadou grafických prvků, které velmi usnadňují orientaci. Úvodní obrazovka nabízí přehlednou mapu sítě, ve které se zobrazují připojení klienti. V dalších dvou položkách menu mohou uživatelé snadno spravovat svoje internetové připojení a zabezpečení bezdrátové sítě.

Pro zkušenější uživatele je pak k dispozici pokročilé nastavení, ve kterém naleznou všechny zbývající položky. Nechybí zde konfigurace přesměrování (NAT), rodičovská kontrola pro jednotlivé připojené klienty či QoS pro upřednostnění jednotlivých klientů.

Samozřejmostí je i podpora privátních sítí, podporovány jsou i servery OpenVPN a PPTP VPN. Nastavit je dokonce možný noční režim u LED diod, aby jejich světlo nerušilo v určitý čas uživatele, možnosti konfigurace jsou zkrátka velmi široké. Router je mimochodem kompatibilní s Alexou od Amazonu, ovládat jej tedy můžete i hlasovými příkazy prostřednictvím této virtuální asistentky.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Úvodní obrazovka s mapou sítě

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Konfigurace internetové připojení

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Nastavení bezdrátové sítě

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Pokročilé nastavení

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Rodičovská kontrola

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Filtr nevhodných stránek

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Blokace přístupu k síti v určitých časech

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

QoS

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Konfigurace VPN

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Nastavení LED diod

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Aktualizace firmwaru

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Pracovní režim routeru

 

Výkon a další praktické zkušenosti

Jak je z řádků výše patrné, TP-LINK Archer AX10 toho umí poměrně hodně. Aby všechny úkony spolehlivě zvládal, je vybaven i poměrně výkonnými součástkami. Řeč je především o tříjádrovém procesoru, který pracuje při taktu 1,5 GHz. Většina konkurentů má totiž pouze dvoujádrové čipy taktované na méně než 1 GHz– ty nejlevnější dokonce jen jednojádrové.

V praktických zkušenostech se zaměříme na dvě důležité vlastnosti – dosah bezdrátového signálu a rychlost přenosu v rámci WiFi sítě. V druhé zmiňované problematice výrobce totiž slibuje, že router dokáže při využití obou pásem (2,4 i 5 GHz) dosáhnout rychlosti přesahující 1500 Mb/s. Konkrétně je možné v pásmu 2,4 GHz pracovat rychlostí až 300 Mb/s a v pásmu 5 GHz až 1201 Mb/s.

Právě rozdělení pásem je v tomto případě klíčové. Standard WiFi 6 (802.11ax) je totiž nabízen výhradně v prostředí 5GHz sítí, v rámci pásma 2,4 GHz je k dispozici pouze starší standard 802.11n. To jinými slovy znamená, že využít maximální přenosovou rychlost je možné pouze v rámci 5GHz pásma, což není v praxi vůbec žádný problém – sítě pracující na vyšší frekvenci dnes nabízí prakticky všechny nové stroje.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Detailní pohled na indikační diody

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Připojení prostřednictvím kabelu

 

A jaká je praxe? Když jsme prostřednictvím 5GHz sítě kopírovali data z jednoho počítače na druhý v rámci jedné místnosti, přenosová rychlost se pohybovala okolo 141 MB/s (1128 Mb/s). Ve vzdálenosti cca deseti metrů, a navíc za jednou bytovou příčkou, byla rychlost stále velice přijatelná (125 MB/s = 1000 Mb/s). V pásmu 2,4 GHz jsou výsledky pochopitelně značně slabší, alespoň tedy v porovnání s 5 GHz. Konkrétně jsme naměřili přenosové rychlosti okolo 23 MB/s (184 Mb/s).

Vyšší přenosovou rychlost je router schopen nabízet mimo jiné také díky lepšímu pokrytí bezdrátovým signálem. I přes tři příčky se signál držel stále okolo 90 %. To je zásluha především čtyř antén, které využívají technologii Beamforming. Ta dokáže inteligentně vyhledávat připojená zařízení a optimalizovat signál díky prostřednictvím antén jejich směrem – samozřejmě to platí pouze pro zařízení, která již byla připojena. Pro připojení je tedy někdy nutné jít k routeru kousek blíže.

Antény jsou bohužel přidělány napevno a není je tedy možné vyměnit za výkonnější. Každopádně jak ukazují naměřené hodnoty, s routerem TP-LINK Archer AX10 nebudete mít problém pokrýt bezdrátovým signálem libovolný rodinný dům či opravdu velkou kancelář ani sdílet internet v kavárně či restauraci.

Vyzdvihnout si zaslouží také technologie OFDMA a MU-MIMO. Tradiční routery, které využívají starší standard SU-MIMO slouží v danou dobu pouze pro jednoho uživatele, zatímco ostatní uživatelé, využívající toto připojení, musí čekat, což snižuje výkonnost a celkovou kapacitu. Tento efekt je ještě výraznější, když se více než jeden uživatel pokusí získat přístup k multimediálnímu obsahu.

Technologie MU-MIMO tento problém řeší tím, že vytvoří několik současných připojení sloužící několika uživatelům zároveň. Díky vývoji technologií MU-MIMO může poskytnout více prostorových datových toků a sloužit více uživatelům současně. A je jedno zda se bavíme o on-line hrách, sledování 4K videa či posílání velkých souborů.

Ještě před závěrečným hodnocením se sluší zmínit, že novinku jsme měli možnost testovat po dobu dvou týdnů. Za celou dobu nejevil tento router žádné známky výrazného přehřívání, ani jednou se nezasekl.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Hlavní hrdina dnešní recenze

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Větrací otvory nalezneme i na vrchní straně

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Detailní pohled na použité antény

 

Klady a zápory

+ nejlevnější router s WiFi 6

+ vysoké přenosové rychlosti v bezdrátových sítích

+ dosah bezdrátového signálu

+ líbivý design

+ snadná obluha a konfigurace

+ podpora asistentky Amazon Alexa

 

- nemá USB port

- WiFi 6 není k dispozici v pásmu 2,4 GHz

- fixní antény

 

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

TP-LINK Archer AX10

 

Závěrečné hodnocení

Není pochyb o tom, že WiFi 6 představuje budoucnost. V rámci bezdrátových sítí nové generace je možné efektivně přenášet data, sdílet jedno vysílání či snížit latenci datovým paketům pro různé aplikace. A to jsou i hlavní přednosti modelu TP-LINK Archer AX10, který představuje aktuálně nejlacinější vstupenku do šesté generace bezdrátových sítí. Žádný problém mu nedělá streamování ve 4K, hraní rychlých FPS on-line titulů či živé videochaty. A to klidně i na několika zařízeních současně.  

To chci

Ohodnoť článek:

Názory ostatních Geeků (1)

Porovnání s TP-Link Archer C2300

Měl jsem možnost vyzkoušet routery AX10 a C2300, šlo mi hlavně o on-line hraní, konkrétně střílečku CoDMW 2019. Důvod proč jsem chtěl nový router byl ten, že se mi poslední dobou při hraní stávalo (router Asus RT-AC53), že mě herní server Blizzardu z ničeho nic vykopl (Error Code BLZBNTBGS000003F8). Žádný návod na netu nezabral, odpojování bylo četnější. Tak jsem vyzkoušel tyto dva routery (X10, C2300).
Rychlost mého internetového připojení podle Speedtest.net: Download = 40 Mbps, Upload = 10 Mbps, ping se pohybuje kolem 12 ms.TP-Link Archer AX10:
- je hrozně lehký, jako byste v ruce drželi nějakou plastovou hračku
- má výkonnější procesor Broadcom BCM 6750 (3-jádra, 1,5 GHz) než C2300
- má menší dosah wi-fi než C2300
- nemá USB
- má MU-MIMO 2x2TP-Link Archer C2300:
- je naopak těžší, působí luxusnějším dojmem než AX10
- má slabší procesor Broadcom BCM 4365E (2-jádra, 1,8 GHz) než AX10
- lepší dosah wi-fi než AX10
- má 2x USB
- má MU-MIMO 4x4I když jsem CoDMW zkoušel hrát střídavě na obou routerech, nějaký rozdíl v rychlosti/odezvy hry jsem nezaznamenal. To je ale diskutabilní, to je spíš o momentální průchodnosti linky. S routerem AX10 se mi vykopnutí stalo asi 3x během testování, a s routerem C2300 zatím ani jednou. Ovšem jestli je to opravdu routerem, to netuším. Pocitově (a tím, že mě ze hry ještě nevykopnul) se mi víc zamlouvá C2300.Oba routery nejsou špatná volba, AX10 díky novému a výkonnějšímu HW, a C2300 zase díky skvělým recenzím a luxusnějšímu dojmu.
Mě ale zajímalo, který z nich bude lepší na on-line hraní CoDMW 2019.
Z mého testování jsem jen vypozoroval, že výměnou routeru za nový (AX10, C2300) se četnost vykopnutí snížila (viz výše).
Bohužel co se nedozvím je, jestli to bylo způsobeno opravdu routerem, nebo náhlým výpadkem herního serveru, nebo vytížením mé internetové linky.
Tak nějak si myslím, že chybu neudělám ani s jedním z výše jmenovaných routerů.

Máš něco na srdci?

100% GEEKsměs bez elektroniky 100% GEEKsměs bez elektroniky
nahoru