Přejít na obsah [o] Přejít na navigaci [n] Přejít na vyhledávání [v] Přihlásit se
Hlavička
Šest batohů pro notebooky

Šest batohů pro notebooky

Recenze
CaseLogic NBR15_584965375
CaseLogic NBR15
Produkt není určen k prodeji.
CaseLogic VNB15_412790151
CaseLogic VNB15
Produkt není určen k prodeji.
DICOTA BacPac Campus modrá_2066188753
DICOTA BacPac Campus modrá
Produkt není určen k prodeji.
DICOTA BacPac Campus šedá_1559905745
DICOTA BacPac Campus šedá
Produkt není určen k prodeji.
DICOTA BacPac Mission Bright oranžová_1876458570
DICOTA BacPac Mission Bright oranžová
Produkt není určen k prodeji.

Mít takzvaný „přenosný“ počítač je hezké, ale aby byl přenosný na 100%, tak k němu potřebujete ještě nějakou brašnu nebo batoh. My jsme pro vás dnes připravili test šesti batohů pro 15,4“ notebooky.

Úvodem

Tento článek má být zejména porovnáním standardních batohů, tak aby čtenářům pomohl s výběrem. Jde o často dost podceňovanou položku při nákupu notebooku. Jde zejména o to, že investice do kvalitního batohu/brašny pak ještě přesáhne dalších 1000 korun. Ale tato investice se Vám zajisté vrátí – zajedno se Vám bude snadno přenášet, nebude všem na očích, zamezíte tomu, aby byl ihned poškrábaný a poničený atd. K tomu ještě získáte prostor pro přepravu dalších věcí, které s sebou nosíte – ať už jde třeba o knihy, láhev s pitím nebo cokoliv jiného. A abych nezapomenul – v neposlední řadě jsou podobné batohy/brašny předem upraveny pro takovéto používání, takže v nich má notebook vyhrazený prostor, ve kterém se nebude pohybovat a navíc je i patřičně „vypolstrován“, aby se v něm nic nestalo i při menším pádu.

Brašnu nebo batoh?

To je vždy otázka – brašna tak nějak prostě k notebooku patří a také je asi nepředstavitelné, že by jste jako právník přišli s fialovo-oranžovým batohem na nějaké klíčové sezení. Z tohoto důvodu batohy volí spíše mladší lidé. Určitě existují výjimky, například Dicota BacPack Broker nebo Samsonite Saho, ale i tak je staří lidé budou spíše volit brašnu. Druhou velkou výhodou batohů je to, že takový klasický batoh „lépe splyne s davem“. Přeci jen notebooková brašna v hromadné dopravě téměř řve na okolní lapky „vem si mě“, batoh už tak nápadný není, nepoznáte jestli je uvnitř laptop nebo cokoliv jiného (pokud tedy nejste znalec značek batohů a jejich jednotlivých modelů). Pak jsou tu ještě další dvě možnosti – a to jsou kufry, které často bývají i kovové a nebo mají i kolečka. A pak velmi levná neoprénová pouzdra. Takové například používám v kombinaci s klasickým batohem. Některé batohy mají podobné pouzdro v ceně a pokud jdete jen do sousedního domu, tak můžete zvolit jen toto.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Zpracování

Při výběru batohu je třeba dbát i na zpracování. Platí jako vždy, že čím lepší, tím dražší. Typicky si dávejte pozor, jestli batoh vydrží na dešti (tedy jestli je impregnovaný, případně pogumovaný nebo kožený), jestli má oddělené příčky na věci (a tu na notebook samotný ideálně zvlášť), jestli je Vám osobně pohodlný – tedy zejména jestli sedí na zádech a má dostatečně silné popruhy (hmotnost notebooku, nabíječky, příslušenství atd. se bez problémů může dostat i nad 10kg). Dejte si také pozor, aby byly kvalitní zipy, protože nebude nic horšího, než když se Vám při cestě zip pod náporem rozevře a všichni budou moci kouknout, co je uvnitř.

Testujeme

Každý batoh jsem se pokusil vytížit a vyzkoušet těmito věcmi: Notebook Dell (15,4“, cca 3kg), nabíječka k němu, notebooková myš, sluchátka, , PDA, větší učebnice, menší knížka, malý penál, dvě standardní krabičky CD/DVD a 0,5l láhev s vodou.

U každého batohu najdete dva odstavce – první je takový teoretický, s popisem batohu, materiálu a provedení a druhý, kde je praktické testování – tedy jak dobře se tam ukládají věci, jestli se pohodlně nosí atd. Konkrétně číselné hodnocení v testu nepřinášíme a to z toho důvodu, že každý má jiné nároky a například na design nebo velikost.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

CaseLogic NBR15

První si vezmu na mušku batohy od CaseLogicu. Prvním z nich je model NBR15. Vyroben je z nylonu, na spodku je kus gumy, což by mělo ochránit před nejhorším, pokud ho budete pokládat na zem a také by měl trochu tlumit případné nárazy. Na zádech najdete jakýsi molitan pokrytý síťkou a já osobně bych měl trochu strach, jestli po delší době nebude trochu ničit oblečení. Barva je tmavě šedá, až šedo-modrá, uvnitř šedá a zelená. Popruhy přes ramena jsou lehce změkčena molitanovou výplní a najdete na nich malé kapsička na drobnosti, případně mobilní telefon.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Podobná malá kapsička je i na přední straně batohu, ale nevidím jí moc využitelně, maximálně na nějaké papíry. Batoh má dvě kapsy, zadní určenou na notebook, která ale bohužel nemá nic, čím by jste ho tam mohli připevnit, aby držel opravdu přesně. V hlavní kapse najdete přihrádky na propisky a malý „sáček“ se zipem, oboje ze šíleně kýčovitého stříbrného materiálu. Pak jakési odklopné pouzdro s přihrádkami pro kreditní karty, nebo věci podobných tvarů. Poslední věcí je větší kapička na dně, která bude vhodná pro předměty, u kterých nechcete, aby svévolně létaly po batohu.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

NBR15tka na mě sice zpočátku nepůsobila úplně dobře (zejména kvůli designu), ale pro praktické užívání vypadá dobře. Notebook a učebnici jsem umístil do zadní kapsy a díky tomu se tam ani nic nehýbalo. V přední části pak byl dostatek prostoru pro vše potřebné a i vnitřní kapsičky a přihrádky mi dovolili tam vše rozmístit tak, aby se nic nepohybovalo. Velmi chválím možnost. Do onoho odklopného pouzdra, které na první pohled bylo zbytečné a vypadalo to, že jen kryje přihrádky na kreditky se vyklubalo příhodné místo pro umístění obou DVDček. Na zádech pak batoh také sedí výborně a díky širokým popruhům. Celkově je asi nejpohodlnější v testu.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

CaseLogic VNB15

Druhým modelem od CaseLogicu v testu je VNB15. Tento model již vzhledem napovídá, že je směrován spíše na konzervativnější zákazníky, kteří navíc nechtějí příliš utrácet. Batoh je hranatý, tváří se jako kufřík s ramenními popruhy. Vyroben je také z nylonu, ale znatelně mu chybí jakékoliv pogumování nebo vyztužení spodní vnější strany. Rozhodně bych ho moc nepokládal na zem a v žádném případě už ne, pokud je mokro. Barva je černá s několika žlutými a šedými prvky. Ramenní popruhy jsou zcela standardní, stejně jako horní poutko pro držení.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Zepředu opět najdeme malinkou kapsičku na nějaké bezcenné drobnosti. K dispozici opět máme dvě kapsy. Zadní je větší a slouží k uložení notebooku, je tu pro něj vymezena i větší přihrádka, která sahá zhruba do poloviny jeho výšky, takže bude držet na svém místě a neměl by se o nic otlouct. Také sem můžete snadno dát časopis, noviny nebo velký sešit. V přední kapse opět najdeme dva „sloty“ pro propisky a 3 pro kreditní karty, pak je tu menší kapsa (bohužel bez zipu) vhodná nejlépe pro nějaké papíry a u přední stěny síťovaná kapsička na nabíječku.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Od tohoto levného CaseLogicu jsem odcházel se subjektivním názorem, že má jedno z nejlepší vnitřní uspořádání z testovaných batohů. Do zadní kapsy se vešla knížka i notebook, která ovšem nedrží vůbec dobře a tak můžete cítit, jak se uvnitř naklání dopředu a dozadu. V přední kapse by neuškodily ještě jedna dvě příčky navíc (na CD) a bylo by to skoro dokonalé. Suprové také je, že přední strana, se dá – když se odepne zip – jakoby vyklopit a drží vyklopená, takže můžete dovnitř rychle dávat/vyndávat věci.Trochu překvapený jsem ale byl z toho, že mi tenhle drobeček působil na zádech trochu těžkým dojmem, ale to bude asi trochu horšími popruhy na ramena. A nakonec – zip na přední kapse mi nepřišel příliš kvalitní a asi bude největším problémem tohoto jinak sympatického batohu.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Dicota BacPac Campus

Batoh sám sebe prezentuje jako „Sportovní batoh s vyměnitelnými barevnými destičkami“. Začnu destičkami – na čelní straně je průhledná fólie o velikosti cca 10x10cm, pod kterou je šedivá destička, s notebookem pak dostanete ještě bílou a růžovou a částečně tím můžete změnit vzhled batohu. Nic samo sebou nebrání tomu vytvořit si i destičku vlastní třeba s nějakým ornamentem. Sportovní vzhled batohu opravdu upřít nemůžeme, z venku by se dokonce i těžko hádalo, jestli je notebookový. Barva je modro-černá se šedými prvky. Batoh je vyroben z polyesteru a nylonu a tváří se, že by mohl zvládnout i déšť. Velmi potěší, že celá spodní strana z pevné gumy a nemusíte se tedy bát ho položit kdekoliv na zem.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Strana k zádům je perfektně změkčená, i když bych se bál, jestli se nebude v létě dost potit. Ramenní popruhy by klidně mohly být trochu širší, ale co se dá dělat. Na pravém z nich je pak odnímatelné pouzdro na mobilní telefon. Kapsy jsou standardně dvě, v zadní je notebook, který zde má vlastní kapsu, která ho zakryje úplně celý a ještě ho můžete suchým zipem zavřít, zde nemusíte mít strach takřka z ničeho. Vedle toho jsou tu dvě příčky, do kterých můžete umístit, třeba knížky. Přední kapsa je bohužel oproti jiným notebookům v testu trochu „slabší“, najdete tu jen jednu příčku (bez zipu) a několik pozic pro tužky a kreditky.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Campus má z testovaných kousků rozhodně nejlépe vyřešená prostor na počítač, umístění pod suchým zipem je perfektní. Stejně tak vedle jsou příčky našly rychle své uplatnění. Proti tomu v přední kapse vzhledem k absenci jakýkoliv menších kapsiček panoval pěkný zmatek. Nejhorším důsledkem bylo, že jak se věci hromadně dostaly do nejpřednější kapsy, tak batoh začal trochu táhnout dozadu a to zejména na ramenou, kde jsem měl i trochu pocit, že by časem mohl mít tendence sjíždět dolu.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Dicota BacPac Mission

Tento batoh by se dal považovat téměř za klasiku, já měl k dispozici černo-šedou verzi, která působí jako perfektní kompromis mezi sportovním a klasickým střihem. Nenajdete na něm žádné křiklavé prvky – tedy snad krom stříbrné karabiny pověšené na předku. Použitý materiál je dobby nylon a polyester. Nevím, jak se bude chovat na dešti, ale minimálně kapsa na notebook vypadá chráněná dobře, spodní strana je bohužel jen vyztužená a žádné pogumování nebo něco podobného se nekoná.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Asi největší výhodou tohoto batohu je zadní strana, kde kombinace dobrého polstrování na zádech, vytvarovaných ramenních popruhů a dvou přesek na hrudi a u pasu přinese skvělé pohodlí i při větší zátěži. V zadní kapse, kam se dává notebook, najdete jedinou zvláštnost a to gumu, pod kterou počítač zasunete. Ta by ho pak měla udržet, aby se příliš nepohyboval. Přední kapsa je také hodně chudá, je tu jedna malá kapsa se zipem a jedna síťovinová dvojkapsa. To trochu vyvažuje menší kapsa na CD/MP3 přehrávač i s gumovou dírou pro sluchátka a druhá kasa ještě níže na přední vnější straně.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Při rozmisťování věci jsem vzhledem k nedostatku kapes musel přistoupit k improvizaci. Nabíječka putovala do přední kapsy a CD do kapsy pro přehrávač. Zbytek jsem dal do kapsy hlavní ale i tak to tam trochu létalo. Zasouvání notebooku pod gumu také není nic extrémně pohodlného, takže časem bych se na to asi vykašlal a prostě ho do kapsy hodil. Jinak je batoh na zádech jeden z nejpohodlnějších v celém testu, výrazně tomu pomáhá přítomnost popruhů přes hruď (i když ten by mohl být níž) a pás. Malé plus by pak mohlo být ještě za „odrazky“ v zadní části, což se v noci může hodit. Celkově batoh má ideální velikost a dobrou váhu.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Dicota BacPac Xtreme

Je posledním koněm ze stáje Dicoty. Jde o opravdu extrémní batoh určený zejména pro lidi, kteří bez svého notebooku opravdu neudělají ani krok. Batoh extreme je dosti robustní a sám o sobě i celkem těžký. Je opravdu stavěn pro lidi s mohutnější postavou. Materiálem, z kterého je vyroben je Dobby nylon. K dispozici jsem měl černé provedení s červenými a stříbrnými pruhy a batoh vypadal opravdu elegantně. Kapsa pro notebook je zde trochu skryta nenechavým očím a je umístěna na zadní stěně, kde by jste ji asi příliš nečekali. Celá je dobře vypolstrována, takže by jste se o miláčka neměli bát. Jedinou chybkou je, že uvnitř není alespoň guma nebo něco pro pevnější umístění.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Zadní část je perfektně změkčena pro pohodlí na zádech, tak jak to známe třeba z dražších sportovních batohů nebo krosen.Celému konceptu pomáhají pohodlné tvarované ramenní popruhy s přeskami na hruď a k pasu, bez kterých je asi delší tůra s něčím těžkým na zádech nepředstavitelná. Hlavní přední kapsa se otevírá zipem ve tvaru „V“, který je navíc dosti vysoko, takže kapsa samotná je dosti hluboká. Uvnitř najdete velkou přihrádku na knihy/sešity…, sloty na propisky a kreditu a pak malou síťovinovou kapsičku na nabíječku. Na odklápěcí části je pak kapsička pro CD/MP3 přehrávač a to včetně otvoru pro vyvedení sluchátek. A nyní se již dostávám k perličkám. Z obou boků jsou kapsy pro lahve nebo věci podobných tvarů. První je zcela normální, ta pravá je termokapsa, která by Vám měla udržet nápoj v chladu i za větších letních pařáků. Druhou lahůdkou je pláštěnka, která se přetáhne přes celý batoh a ochrání ho tak před deštěm. Opět vymoženost, která se používá hlavně u turistických krosen.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Vložení věcí se bohužel úplně neobešlo bez problémů – zadní kapsa je, jak jsem zmiňoval, umístěna zezadu a pod rameními popruhy, takže nebylo úplně jednoduché tam velký notebook napasovat. Časem by mě to buďto začalo štvát a nebo bych se to naučil, těžko říct :o). Druhý problém je, že vnitřní síťovina, která je uprostřed rozdělena, nepojme DVD krabičku (natož dvě), přitom by stačilo, aby byla o centimetr širší. Po naplnění už batoh svoji váhu zakrývá jen těžko, vše jde trochu vylepšit nastavením přesek a popruhů, ale i tak mám pocit, že batoh přenáší váhu víc směrem dozadu než dolu. Navíc i na jde dost cítit velikost batohu (na výšku), takže bych ho doporučoval pro lidi se 190 cm a víc.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Samsonite Ict Backpack 41

Samsonite Ict v různých velikostí patří k takovým těm stálicím trhu. Design je poměrně dobrou kombinací mezi sportovnějším a decentnějším stylem, jako materiál byl použit polyester a nylon + jako bonus je spodek přední kapsy pogumovaný (škoda, určitě by mohl být pogumovaný spodek celý. Na batohu najdete v podstatě jen dva prvky – a to nápis Samsonite a díru pro protažení sluchátek od přehrávače. Zádová část je po celé své ploše vypolstrována, ale žádné speciální tvarovaní se bohužel nekoná. Ramenní popruhy nejsou změkčené vůbec.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Zadní kapsa má speciální místo pro notebook, který ještě připevníte pomocí „kšandy“, kterou přicvaknete a tím nehrozí vypadnutí, ani když batoh otočíte vzhůru nohama. U přední kapsy beru jako velkou výhodu, že zip jde rozepnout až téměř ke spodku a tím je dostatek prostoru pro ukládání/hledání věcí v batohu. Uvnitř najdeme tři menší kapsičky, dvě větší příčky (kde navíc pomocí suchého zipu jde určit jejich velikost), síťovinovou kapsičku, „klasické sloty“ na kreditky a propisky a nakonec malou karabinku na pověšení čehokoliv (třeba klíčů).

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Uložení věcí do batohu dopadlo skvěle, téměř vše se dalo dát do nějaké přihrádky nebo kapsičky, takže v batohu na rozdíl od konkurentů nepanoval skoro žádný zmatek a vše bylo snadno dostupné. Vnitřku určitě není co vytknout. S nošením je vše také v pořádku – batoh sice nemá nijak zvlášť vypolstrované ramenní popruhy, ale ty jsou dostatečně široké a tím velmi pohodlné. Jedinou menší výtkou by pak bylo, že batoh trochu táhne směrem dozadu. Batoh by se dal označit – pokud se spokojíte s designem a cenou za jeden z nejlepších.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Ohodnoť článek:

Názory ostatních Geeků (6)

Moje zkusenosti

Notebookovych batohu mi proslo rukama spousta. Caselogicy a Dicoty patri v mem soukromem zebricku do spodni casti. Zatim nejlepsi co jsem mel byl Salewa Data. Ma prihradku na notebook jako specialni pouzdro, ktere se da pouzivat i samostatne. Dale ma vepredu pekne krovky v nichz je skryta kapsa a dodavaji super scifi look. Dale ma skrytou kapsu ve spodni casti popruhu. Neni prilis velky jako ostatni batohy tady, spise pro lidi co maji 13" ntb a nechteji heblo na zadech, proste je cute. Drzi tvar a je odolny proti desti. Bohuzel se mu ulomilo drzatko zipu a novy po reklamaci nebyl v Cesku k sehnani. K videni treba zde:Nyni mam Samsonite (podobny k tomu v clanku). Muj vypada mensi, ale je navic expandovatelny, vleze se do nej notebook, dlp projektor a jeste mikina a lahev s bagetou :-) Cely pogumovany spodek, dobra odolnost proti desti, vyborna kvalita, doporucuju.

@MBELICEK: Nevim na co si tady s tou cenzurou hrajete! Smazali jste z meho prispevku dva linky. Jeden byl na Salewa Data Daypack, ktery byl na nemecky obchod a v cesku se stejne neda sehnat, tak nevim co vam na tom vadilo. Zajemci at si zagoogli nazev.
Druhy link byl na batoh Samsonite na oficialni stranky samsonite.com a navic jej stejne prodavate, takze taky nechapu cenzuru. Viz http://www.czechcomputer.cz/product.jsp?artno=31955Z toho usuzuju ze ten kdo linky smazal je zabedneny blbec. Sorry.

Má zkušenost

Já si zakoupil po dlouhém hledání a obcházení obchodů, vyčítavých pohledů prodejců, co se jim hrabu v každý brašně deset minut tenhle caselogic:
http://www.czechcomputer.cz/product.jsp?artno=34225
naprosto spokojenej. Všechno se mi tam vejde krásně ... vypadá dost robustně .. je celej ze skořepiny drží tvar za všech okolností, déšť neni problém, prověřeno během jarních bouřek.Jediná věc je že se nedá nafouknout jako bágly který nedržej tvar. To myslím tak že do kterej neni ze skořepiny to prostě nacpete a pak to nějak zapnete.Do tohohle dáte co se do něj vejde a víc ne. Zipy má kvalitní.No problemo.

Recenze

No jako recenze, teda spis nejakej male upozorneni na modely je to dobry, ale prilis povrchni, navic pokud test tak zkusit testovat vic nez jen 3 znacky a pet modelu, zvlast kdyz trh je docela preplnen. Osobne jsem mel batoh od Topgal, a byl jsem spokojen, jen na muj 12" notebook zacal byt velky tak sem ho vymenil za brasnu. Cenzuru na czc.cz jsem uz taky zazil na vlastni kuzi, a meli by za to lamat ruce. Od toho tu preci diskuze je, aby se mohlo doporucovat to co komu sedelo a ne jen to co nahodou páni v czc prodavaj.

Dicota

Já mám Dicota BacPac Campus, musím říct, že vnitřní kapsa na notebook je opravdu výborná, funkční, nemusím se bát batoh položit. Přední kapsa j eopravdu minus, pokud se zaplní hlavni prosotr, přední hraje spíš roli kapsičky na dokumenty. A rozhodně není voděodolný. Stačí cca deset minut deště a voda začne pronikat dovnitř....Každopádně vzhledem k nízké cenové relaci doporučuji

Xtreme

nez pro lidi se 190cm, je dicota bacpac Xtreme vhodny spis pro lidi sirsi... a po zkusenostech vim, ze vypada obrovsky i na lidech opravdu velkeho vzrustu...

Máš něco na srdci?

100% GEEKsměs bez elektroniky 100% GEEKsměs bez elektroniky
nahoru