Přejít na obsah [o] Přejít na navigaci [n] Přejít na vyhledávání [v] Přihlásit se
Hlavička
Sony odhalilo tajuplný projekt Leonardo

Sony odhalilo tajuplný projekt Leonardo

Události
Sony PS5 Bezdrátový ovladač DualSense Edge_735436679
Sony PS5 Bezdrátový ovladač DualSense Edge
4 372 Kč 5 290 Kč
Sony PS5 DualSense Edge vyměnitelný Stick Modul_1074454481
Sony PS5 DualSense Edge vyměnitelný Stick Modul
Produkt není určen k prodeji.
PlayStation VR2_589956236
PlayStation VR2
Produkt není určen k prodeji.
PlayStation VR2 + Horizon VR: Call of the Mountain_2028281379
PlayStation VR2 + Horizon VR: Call of the Mountain
Produkt není určen k prodeji.
PlayStation 5 - Nabíjecí stanice ovladače PlayStation VR2 Sense_1943072646
PlayStation 5 - Nabíjecí stanice ovladače PlayStation VR2 Sense
Produkt není určen k prodeji.

Čekalo se, že společnost Sony odhalí na veletrhu CES v americkém Las Vegas něco zajímavého. O projektu Leonardo ale do poslední chvíle nikdo nevěděl, nyní jsme se ale dozvěděli všechny detaily.

Veletrh CES je nyní v plném proudu a jednotliví výrobci se předhánějí, kdo zaujme s novinkami více. Na tiskové konferenci Sony, která trvala bezmála pět desítek minut, bylo k vidění hned několika zajímavých novinek – například elektromobil Afeela, na kterém spolupracovala s Hondou.

Celá tiskovka společnosti Sony z veletrhu CES (anglicky)

Co umí Leonardo?

Srdce hráčů ale patrně nejvíce zaujal již zmiňovaný projekt Leonardo. Platí to především pro hráče, ke kterým nebyl osud příliš přívětivý – projekt Leonardo je totiž speciální ovladač pro jedince s nějakým postižením či znevýhodněním.

Klasickému modelu DualSense se novinka nepodobá ani trochu. Jde o gamepad s kruhovým tvarem a s analogovou páčkou, který má osm tlačítek. Ty lze různě měnit a upravovat. V balení projektu Leonardo naleznete různé tvary tlačítek, díky čemuž si můžete přizpůsobit ovladač přesně podle vašich představ – k dispozici jsou zaoblené, rovné i speciální dvojité. Dále jsou k dispozici dva audio konektory jack 3,5 mm a rozhraní USB-C pro nabíjení.

Zařízení bude prodáváno s největší pravděpodobností po jednom, podle druhu zdravotního omezení ale půjde použít klidně i dva ovladače Leonardo najedou, případně zkombinovat jeden gamepad pro hendikepované s klasickým modelem DualSense. Další informace však Sony zatím neprozradilo, jisté tak není ani to, kdy se novinka objeví na pultech obchodů a kolik bude stát.

Projekt Leonardo se odhaluje

DualSense Edge

Už na konci ledna se začne prodávat špičkový ovladač DualSense Edge, konkrétně 26. ledna za 5990 Kč. Tento model přináší více funkcí i ovládacích prvků, navíc nabízí vyměnitelné komponenty. Své kořeny ale nezapře, designově se velmi podobá standardnímu modelu DualSense. Vespodu však nalezneme další páčky navíc, kterým bude možné nastavit funkce čtverečku trojúhelníku, kolečka či křížku.

V praxi tak budete schopni s novým gamepadem reagovat na situace ve hře daleko rychleji, protože místo přehmatávání na symbolech nahoře jednoduše využijete další prst, který doposud sloužil pouze k podpírání ovladače.

Celý analogový modul bude na rozdíl od klasického modelu DualSense snadno vyměnitelný. Ani když budete pařit dlouhé hodiny každý den, nemusíte se obávat driftingu či podobných neduhů. Kloboučky analogových páček přitom budou také vyměnitelné, v základním balení budou tři různé typy. Díky tmu si budete moci upravit jejich výšku, aby vám při hraní co nejvíce vyhovovaly. Na výběr budou i různé velikosti páček vespodu.

Novinkou jsou také posuvníky, kterými půjde zkrátit dráhu triggeru, čímž docílíte rychlejší reakce. Všem tlačítkům bude možné namapovat jiné funkce, případně je zcela deaktivovat. Vhod může přijít také možnost nastavení mrtvých zón u páček. Konfigurace se přitom budou ukládat do různých profilů, takže v jednotlivých titulech je bude možné snadno přepínat.

Elitní ovladač DualSense Edge

PlayStation VR2

O měsíc později – na konci února – oficiálně odstartuje prodej headsetu pro virtuální realitu PlayStation VR2. Základní set PlayStation VR2 vyjde na 14 990 Kč, což je jen o pár stovek více, než kolik případní zájemci zaplatí za samotnou konzoli PlayStation 5. Ta se totiž aktuálně nabízí za 14 490 Kč. Verze PS5 Digital Edition bez hry pak stojí 11 790 Kč.

Pro řadu hráčů nicméně bude atraktivnější speciální balík virtuální reality obsahující titul Horizon VR: Call of the Mountain, vyjde na 16 290 Kč. Titul nás zavede do světa, který jsme zatím měli možnost vidět pouze z pohledu třetí osoby prostřednictvím hlavní hrdinky Alloy. Nyní jej ale budeme moci prostřednictvím virtuální reality prozkoumat doslova na vlastní kůži.

Design headsetu PSVR2 je zcela očividně inspirován zbytkem rodiny PlayStation 5, dominuje tedy bílá a černá barva, totožné materiály a samozřejmostí je design s typicky zaoblenými rohy. Sony ale jedním dechem dodává, že jejich cílem nebylo vytvořit hezkou ozdobu v obýváku, ale headset, který nabídne stoprocentní imerzi do herního světa. Designéři se ze všech sil snažili, abyste nepoznali, že vůbec nějaké brýle pro virtuální realitu máte na hlavě. Kruhový tvar Sense ovladačů má zase odkazovat na dokonalou 360° imerzi do virtuálních světů.

Zajímavé je, že se tvůrci rozhodli využít i některé prvky ze stávající generace PSVR, například kolečka pro přizpůsobení velikosti headsetu. Možná trochu překvapivá je absence přímého zvukového výstupu, k dosažení absolutního ponoření do hry tedy budete muset využít klasického 3.5mm jacku a externích sluchátek. Novinkou je kromě nižší váhy a absence většího drátového aparátu také vylepšený systém ventilace, který by měl minimalizovat pocení obličeje či zamlžování čoček.

Virtuální headset PlayStation VR2

Ohodnoť článek:

Názory ostatních Geeků (1)

A co CES?

Eee všimli jste si, že minulý týden proběhl CES? Jako že tady ani řadek. Nebo byla ještě Silvestrovská kocovina?
Např. dost významné novinky u AMD.

Máš něco na srdci?

100% GEEKsměs bez elektroniky 100% GEEKsměs bez elektroniky
nahoru