Přejít na obsah [o] Přejít na navigaci [n] Přejít na vyhledávání [v] Přihlásit se
Hlavička
Stadia je oficiálně venku. Google se chce stát herním gigantem

Stadia je oficiálně venku. Google se chce stát herním gigantem

Události

Společnost Google oficiálně odhalila svou dlouho očekávanou herní streamingovou službu Stadia. Prostřednictvím ní se bude americký internetový gigant snažit konkurovat výrobcům televizních konzolí a výkonných herních počítačů.

Letošní veletrh GDC je na nová oznámení opravdu bohatý. Společnost Nvidia jako první oznámila, že ray tracing zpřístupní desítkám milionům hráčů se staršími grafikami a že tato technologie reálného vykreslování bude přímo podporována v nejoblíbenějších herních enginech Unreal Engine a Unity.

Velké překvapení si pro hráče připravil také Google. Již delší dobu se v kuloárech hovořilo o tom, že americký internetový gigant se chystá změnit svět her tak, jak ho známe doposud. A novinka zvaná Stadia opravdu může takovou revolucí být.

Stadia už není tajemstvím

 

Hrát půjde kdekoliv

Stadia je v podstatě nová streamovací služba, která bude spuštěna ještě v letošním roce. Podle plánů Googlu bude přenášet hry v reálném čase na platformu YouTube. V podstatě tak Google odbourává vysoké nároky her na hardware. Všechny výpočty u jednotlivých titulů totiž budou probíhat přímo na serverech amerického gigantu, a uživateli bude pouze prostřednictvím celosvětové počítačové sítě přenášen obraz.

Díky tomu poběží i velmi náročné hry na prakticky jakémkoliv hardwaru. V podstatě tak bude moct hrát kdokoliv, kdo bude disponovat dostatečně rychlým připojením k internetu. A je jedno, zda zvolí tablet, počítač, mobil nebo cokoliv jiného s obrazovkou.  

V praxi by to mělo fungovat tak, že uživatel se například bude koukat na nějaký trailer ke hře na YouTubu a Google mu pak rovnou nabídne možnost si zahrát. Nebudou potřeba žádné instalace, žádné stahování, a jak zástupci amerického internetového gigantu několikrát zdůraznili – „žádné boxy“. Naráželi přitom na klasické konzole, jako jsou například Xbox One či PlayStation 4.


Představení herní služby Stadia

 

Více podrobností až na E3

Vše bude pochopitelně k dispozici po uhrazení předplatného, jehož výši zatím Google neupřesnil. Otazník visí také nad tím, jaký bude kompletní seznam podporovaných her. Nicméně už nyní se počítá s tituly Assassin’s Creed Odyssey, Doom Eternal, NBA 2K19 či Rime. Na bližší informace si budeme muset počkat až do léta, kdy se bude konat herní akce E3.

Z řádků výše je tedy zřejmé, že streamované hry mají představovat budoucnost. Koneckonců pravidelní čtenáři si jistě vzpomenou na Project xCloud, který staví na velmi podobném principu, akorát je z pera amerického Microsoftu. Narozdíl od Google však Microsoft věří, že podobné streamovací služby nemají představovat náhradu televizních konzolí. Jde pouze o řešení, které má zpřístupnit hry co nejširší skupině uživatelů.

Project xCloud podle Microsoftu

Ohodnoť článek:

Názory ostatních Geeků (6)

Budoucnost?

Tak na tohle jsem skutečně zvědavý. Pokud nebude předplatné nějak přehnané, idálně něco v rozmezí 1 - 2 tis. ročně, bude velký výběr her a podporované novinky, tak by tohle mohl být revoluční průlom v historii videoher. Velmi zajímavá myšlenka. Jsem zvědavý na další průběh tohoto projektu. Velké +

Ověřený GEEK - level 3

@Thomrius: Tak a teď do toho započítáme kompresy, latency a jsme zase tam, kde už to minimálně 10 firem před Google zkoušelo identickým způsobem.

Naprosto mimo

Nic moc.

Stejná písnička

Už mnoho firem něco takového zkoušelo, vždy to dopadlo stejně, u většiny lidí je stream nepoužitelný z důvodu vysoké latence, vysokého nároku na přenos dat a nízkého frameratu. Netuší někdo kde se bude nacházet nejbližší výpočetní data centrum k tomuto účelu pro Českou republiku?

Kdo to podpoří?

Tady má prostor CZC, aby pomohlo tuhle věc dostat do ČR a získat tím exlusivitu na herním trhu. Uvidíme, jestli se toho v ČR ujme ...

Rozdíl mezi download a stream

Líbí se mi, že uvádí "No download" a myslí tím stažení hry, ale neuvádí, že i streamování provádí download.Současné hry mají kolem 20GB, ale stejnou velikost má i hodina videa v Bluray kvalitě. Pokud tedy budete hrát hry dlouhé desítky hodin, ve skutečnosti zatížíte svou linku downloadem desítek nebo stovek gigabajtů.Stejně tak uvádí "no box" a myslí tím bez konzole, herního tabletu nebo notebooku.Ale jak jinak byste nazvali tu věc, na které budete přehrávat herní videa (zvláště pokud bude obsahovat akční scény, bude dost výkonově náročné) a hru ovládat? Není to pořád jen nějaká ta krabička s výkonným procesorem, obrazovkou a ovladačem?Takže na vytížení připojení ani na ceně za "box" nic neušetříte a ve výsledku zaplatíte spíše více. Jen je rozdíl v tom, že peníze půjdou do kapsy Googlu.

Máš něco na srdci?

100% GEEKsměs bez elektroniky 100% GEEKsměs bez elektroniky
nahoru