Přejít na obsah [o] Přejít na navigaci [n] Přejít na vyhledávání [v] Přihlásit se
Hlavička
Test dvou chladičů grafických karet: Thermaltake a Zalman

Test dvou chladičů grafických karet: Thermaltake a Zalman

Recenze
Thermaltake CL-G0102 Duorb_284633119
Thermaltake CL-G0102 Duorb
Produkt není určen k prodeji.
Zalman Z-Machine GV1000_1516279592
Zalman Z-Machine GV1000
Produkt není určen k prodeji.

K výměně chladiče grafického čipu nás může přinutit hned několik faktorů. Mezi ty nejdůležitější patří samozřejmě chladící účinek, druhotně pak hluk, popřípadě i vzhled, podle kterého někteří chladiče i vybírají.

V dnešním testu se podíváme na dvojici aktivních chladičů grafických karet. Jedná se o chladiče Thermaltake DuOrb a Zalman VG1000. Oba zmíněné chladiče využívají dnes často používanou technologii heatpipe. Podívejme se tedy, na jaké sestavě tyto chladiče budeme testovat.

Testovací sestava a způsob měření

Hlavní částí hardware, tedy grafická karta byla použita Gigabyte HD 3870 DDR3 tikající na referenčních taktech 775 MhZ jádro a 1900 MhZ paměti. Zbývající komponenty jsou sice méně důležité, ale pro úplnost si je zde také uvedeme. Celou sestavu tedy pohání procesor Pentium Dual Core E2160, základní deska Gigabyte GA-P35-DS3L a pamětmi Patriot 2 GB. Celý test proběhl ve skříni CoolerMaster Elite 331 společně s dvěma 120 mm ventilátory.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Grafická karta Gigabyte HD 3870 DDR3 připravená pro aplikaci chladiče

Pro testování chladičů použita akční hra Crysis, která dokáže vytížit grafickou kartu téměř na své maximum.. Veškeré teploty byly zaznamenány pomocí oficiálního ATI programu „Catalyst Control Center“.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Catalyst Control Center

Testy obou chladičů byly provedeny s teplovodivou pastou „PRIMECOOLER PC-C100S“, protože pasty dodávané s chladiči nejsou příliš vhodné a snad každý uživatel si spolu s chladičem zakoupí i kvalitnější pastu.

Thermaltake DuOrb

Světoznámá a uznávaná firma Thermaltake se proslavila hlavně výrobou kvalitních chladičů a příslušenství. Chladič grafického čipu Thermaltake DuOrb je určen pro nepřeberné množství karet obou předních výrobců čipů, tedy AMD/ATI a nVidia. Samotný chladič vás zaujme netradičním vzhledem, má totiž zdvojenou hlavní část a tak vypadá na první pohled zajímavě. Jak je vidět na obrázku níže, chladič disponuje dvěma ventilátory o průměru 80 milimetrů vyrobených z lehce průhledného plastu s modrým led podsvícením. Oba ventilátory jsou napájeny jedním čtyř pinovým molex konektorem, z čehož vyplívá, že předem můžete zapomenout na regulaci a monitoring otáček.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Pohled na chladič Thermaltake DuOrb

Styčná plocha chladiče v rozměrech 30 x 30 mm je zhotovena čistě z mědi, kvalita zpracování plochy dosedající na čip není nejlepší, pouhým okem je znatelné strojní opracování frézkou a vše tedy naznačuje tomu, že plocha nebyla nijak speciálně upravena, nebo leštěna.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Styčná plocha chladiče není nejlépe opracovaná

O odvod tepla ze základny se stará dvojice měděných heatpipe trubiček o průměru 6 milimetrů. Obě trubičky jsou upevněny mezi měděnou základnu a ocelový výlisek, do kterého jsou potom přišroubované samotné větráčky. Obě tyto plochy jsou z důvodu lepšího odvodu tepla nejspíš slepeny teplovodivým lepidlem.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Dvě měděné heatpipe trubičky

Žebrovaní, je u chladičů jednou z nejdůležitějších částí. Thermaltake DuOrb se může pochlubit měděnými žebry o tloušťce 0.2 milimetrů, na obou talířích se nachází 100 těchto žeber, celkem tedy 200 měděných žeber. Žebra jsou do sebe zalisovaná a tak tvoří jeden celek, který je nasazen na heatpipe a na koncích přivařen k samotné trubičce. Žebrování je poměrně řídké, na jeden centimetr délky heatpipe připadne cca 6 až 8 plátů, na druhou stranu je chladič kruhovitého tvaru což znemožňuje použití hustšího žebrování.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Měděné žebrování chladiče

Obsah balení

Spolu s chladičem dostanete i nějaké to příslušenství, hlavně pro instalaci na grafickou kartu. Kromě samotné karty dostanete tedy pytlík s teplovodivou pastou, 13x heatsink na paměti a 4x na regulátory napětí, dvě packy pro uchycení chladiče ke kartě a montážní šroubky.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Pohled na příslušenství k chladiči Thermaltake DuOrb

Instalace

Instalaci chladiče zvládne i méně zručný uživatel. V první řade je potřeba sundat dosavadní chladič grafické karty, důkladně očistit styčné plochy (jak čipu, tak i pamětí), aplikovat pasivní chladiče pamětí, popřípadě regulátorů napětí. Dále je dobré si přichystat uchycení chladiče, přišroubovat packy, montážní šroubky a přichystat si matky pro uchycení. Jakmile toto zvládnete, zbývá jen poslední krok, a to instalace chladiče na grafickou kartu. Naneste slabou vrstvičku teplovodivé pasty na čip, opatrně přiložte chladič a zajistěte ho matičkami.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Pohled na chladič nainstalovaný na grafické kartě

Technické parametry

Podporované grafické karty

nVIDIA 9600 GT

nVIDIA 8800 GT/GTS/GTX/Ultra

nVIDIA 7900 GTX

nVIDIA 7800 GT/GTX

nVIDIA 6800 GS/GT

ATi X1950 PRO/XT/XTX

ATi X1900 GT/XT/XTX

ATi X1800 GTO/XL/XT

ATI HD 3870

Velikost

180.5 x 98.5 x 30 mm

Materiál

Měděný chladič + hliníkové heatsinky

Heatpipe

2x 6mm

Velikost ventilátoru

2x 80mm

Napětí ventilátoru

12 Voltů

Maximální průtok vzduchu

28.3 CFM

Otáčky ventilátoru

2500 RPM

Životnost

50 000 hodin

Konektor

4 pinový molex

Hmotnost

324 gramů

Shrnutí chladiče

Chladič velmi dobře pasuje na grafickou kartu HD 3870 a je dostatečně výkonný nato, aby tuto kartu uchladil i po přetaktování. Tento chladič není samozřejmě určen pouze těch, kteří nejsou spokojeni s dosavadním a mnohdy referenčním chlazením. Chladič jistě potěší i ty, kterým záleží jak na vzhledu, tak na výkonu a samozřejmě přijatelné hlučnosti.

Zalman GV1000

Tento téměř univerzální chladič pochází od světové firmy Zalman. Chladič působí na první pohled velmi dobře a schopně. Na oficiálních stránkách je uveden jako použitý materiál čistá měď (podle bližšího prozkoumání jde o pokovanou měď). Chladič lze namontovat téměř na 35 typů grafických karet obou předních výrobců. Jedná se vlastně o předělaný chladič VF1000 v jiných barvách, což potvrzuje i vylisovaný text na jednotlivých žebrech.

Chladič disponuje 3pinovým konektorem, který je možné připojit přímo k základní desce nebo regulovat otáčky pomocí přiloženého regulátoru Fan Mate 2.

Společnost Zalman je známá svými kvalitními chladiči a GV1000 není výjimkou. Opravdu kvalitně zpracovaná styčná plocha chladiče je téměř dokonalá a svým vzhledem připomíná spíš zrcadlo. Styčná plocha a žebrování je propojeno čtyřmi 5mm silnými heatpipe trubičkami.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Styčná plocha chladiče a čtyři heatpipe trubičky

Žebrování chladiče tvoří celkem 53 měděných žeber o tloušťce 0.3 milimetru. Větší celková plocha žeber zaručí spolu se čtyřmi heatpipe trubičkami větší chladící výkon než předchozí chladič. O dostatečné proudění vzduchu mezi žebrováním se stará jeden 80 milimetrový ventilátor vyrobená z průhledného plastu a s červeným podsvícením.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Žebrování chladiče

Chladič Zalman také nabízí možnost regulace otáček pomocí regulátoru Fan Mate 2. Nejnižší možné otáčky ventilátoru jsou 1650 RPM s napětím 5V, naopak maximální otáčky jsou 3600 RPM s defaultním napětím 12V. Z toho vyplívá, že při nejnižších otáčkách vydává chladič zvuk o velice přijatelné síle 20 dBa, naopak při maximálních otáčkách 36 dBa.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Regulátor otáček Fan Mate 2

Obsah balení

Kromě samotného chladiče nesmí chybět v balení i různé příslušenství více či méně důležitého. V balení tedy najdete samozřejmě jeden chladič, 8x hliníkové heatsinky na paměti, 4x upínací matice, 4x pružinky s pryžovými podložkami, teplovodivá pasta, regulátor otáček Fan Mate 2 + kabel pro regulátor a uživatelskou příručku s návodem.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Obsah balení chladiče Zalman

Instalace

Instalaci jak jinak zvládne téměř každý. Jako u předchozího chladiče je zapotřebí sundat starý chladič, očistit styčné plochy, aplikovat pasivní chladiče pamětí, připravit si chladič (přišroubovat montážní šroubky do potřebných dírek), natřít čip teplovodivou pastou a nainstalovat chladič na kartu.

Technické parametry

Podporované grafické karty

ATI X1600 Series

ATI X1300 Series

ATI Radeon 9*** Series (kromě 9550/9600)

ATI Radeon X*** Series

NVIDIA Geforce4 MX Series

NVIDIA Geforce FX 5200

NVIDIA Geforce FX 5500

NVIDIA Geforce FX 5600(FX 5700)

NVIDIA Geforce4 TI 4 Series

NVIDIA Geforce FX 5700(Ultra) Series

NVIDIA Geforce FX 5800 Series

ATI X2600 Series

ATI X1650 Series

ATI X1600 Series

NVIDIA Geforce 8600 Series

NVIDIA Geforce 8500 Series

NVIDIA Geforce 7600 Series

NVIDIA Geforce 7300 Series

NVIDIA Geforce 6600 Series (kromě 6600 AGP Series)

NVIDIA Geforce FX 5900 Series

NVIDIA Geforce FX 5950 Series

NVIDIA Geforce 8800GT, 8800GTS (G92)

ATI HD 3870, HD3850

ATI X1950 Series, ATI X1900 Series

ATI X1800 Series

NVIDIA Geforce 7950 Series

NVIDIA Geforce 7900 Series

NVIDIA Geforce 7600 Series

NVIDIA Geforce 7800 Series

NVIDIA Geforce 6800 Series

NVIDIA Geforce 8800 Series (G80)

Rozměry

160 x 80 x 30 mm

materiál

Měď

Heatpipe

4x 5 mm

Běžné napětí

12V

Startovací napětí

5V

Otáčky ventilátoru

1650-3600 otáček/min.

Hlučnost

20-36 dBa

Konektor

3 pinový

Hmotnost

390 gramů

Shrnutí chladiče

Pokud hledáte tiché a účinné chlazení grafické karty a nevíte který chladič vybrat, můžete se zamyslet nad tímto chladičem, který potěší nejen běžného uživatele chvátajícím hlavně po chladícím účinku a nízké hlučnosti, tak i náročnější uživatele a tunaře které potěší například červeným podsvícením. Chladič je tedy ideální i pro žravější grafické karty nebo přetaktování.

Teplotní testy

Jak jsem již psal v úvodu, pro testování na grafické kartě HD 3870 byla použita akční hra Crysis, která dokáže z grafické karty vyždímat své maximum.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Graf chladiče Thermaltake

Chladič Thermaltake DuOrb neumožňuje monitoring ani regulaci otáček, proto proběhl jen jeden test s defaultním nastavením otáček ventilátoru. Teplota v klidovém stavu se pohybovala průměrně na 38 stupních. Teplota ve 3D zátěži je už o něco vyšší, cca po hodině hraní se vyšplhala na 67 stupňů což není ještě kritická teplota, a určitě zde není místo pro razantnější přetaktování.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Graf chladiče Zalman

Chladič Zalman patří do jiné kategorie. Díky čtyřem heatpipe trubičkám a větší ploše je prostě výkonnější. V 2D zátěži se teplota nijak razantně neliší, ale jakmile na scénu nastupuje 3D zátěž, je vidět rozdíl mezi oběma chladiči.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Graf chladiče Zalman 2

Pro úplnost testu si zde ještě uvedeme test s maximálními otáčkami chladiče zalman. Teploty jsou sice velmi slušné, ale na úkor vysoké hlučnosti 36 dBa.

Klady a zápory

Thermaltake DuOrb

+

-

Dva tiché ventilátory

Chybí regulace/monitoring otáček

6 modrých led

„Pouze“ dvě heatpipe

Snadná instalace

Zalman GV1000

+

-

Relativně tichý ventilátor

Vyšší hmotnost

Široká podpora grafických karet

Pouze inovovaný design

Tovární zpracování

Závěr

Pokud nejste spokojeni s referenčním chlazením, jeho hlučností a malým možnostem přetaktování, je pravý důvod zakoupit účinnější chlazení. První testovaný chladič Thermaltake DuOrb je vhodný spíše pro použití na starší grafické karty které není potřeba tak chladit. Díky pouze dvěma heatpipe a menší ploše žeber není dobré použít chladič na „rozežrané“ grafické karty. Na druhou stranu chladič mile překvapil téměř bezhlučným provozem, snadnou instalací a příjemný designem.

Druhý chladič, tedy Zalman GV 1000 je o nějaký ten stupínek chladnější, a to zejména díky kvalitnímu továrnímu zpracování, čtyřem heatpipe a větší ploše žebrování. Lze jej tedy beze strachu instalovat i na nejnovější karty. Díky nepřebernému množství podporovaných karet je téměř univerzální.

Ohodnoť článek:

Názory ostatních Geeků (36)

Pekne ale..

V soucasne dobe jedine Accelero S1 , tento chladic zatim nic neprekonalo (samozrejme s 12cm vetrakem na 800ot i min)Mam ho na 8800GT a jsem plne spokojen .. bez hluku, chladi lepe nez referencni.

@marfy2: no ještě by se jako alternativa naskytoval tento: http://www.czechcomputer.cz/product.jsp?artno=51117 ale to už je trochu jiná cenová kategorie

@marfy2: jj Accelero S1 je nejlepsi a navic, navic stoji polovinu co Zalman. Ten 12cm vetrak na nem nemusi byt spatnej, ale podle me je nejlepsi Turbo Module, protoze kazdej vetrak fouka primo na vsechny heat pipe.
Sam to takle mam vyresene, neslysitelne a obrovsky chladici vykon.

@_sova_: To, že fouká na headpipe tomu myslím moc nepomůže ;) Headpise má moc malou plochu, aby to bylo znát :) Turbo Modul sem neměl možnost testovat, mám na tom 12 větrák AC a teplotu v zátěži s Radeonem 3870 se mi zatím nepodařilo dostat nad 52°C! A to prosím na 700 otáček, takže neslyšně :)

@_sova_: Dost velkým pozitivem u Zalmanu je v článku zmíněné zpracování..Ať se mi dostalo do ruky cokoli od Zalmanu, tak zpracování vždy špičkové...A za kvalitu se platí, jako všude..

@marfy2: accleero sem mel na x1950 a tedka sem ho narval na 8800gt, teploty sou lepsi nez na referencim.mel sem tam chladic zalman (http://www.czechcomputer.cz/product.jsp?artno=51996) kterej neni moc tichej.accelero je naprosta dokonalost, turbo moduly ani vetrak tam nemam pridelanej.chlazujou mi to 2x80 vetraky ze predu skrine.naprosta spokojenost.bezkonkurenci cena....

Dobrá práce

hezká recenze, jen mi trocu chybí fotka toho Zalmana jako celku :) mám rád, když se při recenzi můžu podívat na součástku jako celek a pak případně jak vypadá zapojená v desce...ale recenze je to jinak pěkná

@xJirikx: JJ jako by si tytulek psal za mně:)pěkná recenze o chaldičích na grafiky je potřeba mít info pro kterej a jakej,sice jen 2 byli v recenzy byli uvedeny ale něfa pěkná receze,ještě to foto zalmana by chtělo pořádně ale každý si na strániých najde obrázek:)¨CZC

se recenze také líbí.

B

a nezda se vam to uz moc

Recenze dobrá

jen mi chybí ceklové foto namontovaného zalmanu, jak psal již někdo výše. Opět se potvrdila profesionalita Zalmanu, mají oravdu kvalitní výrobky.

Děkuji

Děkuji za recenzi

Dobrý

Ano, recenzi chválím. Tyhle věci je taky potřeba vědět

Tak

tak ten vetrak asi nebude moc potichej co?

Prostě hliník!!!!!

No prostě žebra mja bejt z hliníku a ne mědi! hlidík předává teplo lépe dovzduchu jinak pěkná recenze a ten duoorb vypadá hezky

@piro:cz: Se podivej na ninju a ninju CU, ktera ma i zebra z medi ;) a zjistis, ze CU chladi lip ;)

@piro:cz: Dobrý den, odpověď je velice snadná. Stačí se podívat do tabulkových hodnot na tepelnou vodivost obou materiálů.Hliník 237 W/(m*K)
Měď 386 W/(m*K)Pro porovnání ještě přihodim třeba železo má cca 80 W/(m*K) a pro druhou informaci, proč se používá nejvíce stříbrná teplovodivá pasta, vysvětluje její tepelná vodivost 429 W/(m*K).Přeji krásný den.

@Jan Tureček: UAAAA to neni možný čtete t ovůbec??!!!??!!! říkám že hliník!! lépe předává teplo do vzduchu! neže ho lépe vodí je jasný že měď a železo zlat ostříbro h ovede lépe od někud někam ale nepředá teplo tak dobře dovzduchu jako hliník !

@piro:cz: ty jsi teda fyzik )))))). lip "predava" teplo material s vyssi tepelne vodivosti a je uplne jedno jestli vzduchu, vode, nebo ridke kasi nahrazujici neci mozek. priste, nez zase pouzijes klavesnici ji zkus pouzit.

@pm.pm: Jde taky o plochu, na které se teplo předává. Je vám k prdu jeden velkej kus mědi oproti stejnému množství hliníku naskládaným hezky po jednotlivejch plotničkách nad sebou. Pokud nejsou stejný plochy odvodu, tak tepelná vodivost nehraje až tak velkou roli (srovnejte kuličku mědi a žebrovanej hliník).

@pm.pm: Myslím že to není úplně pravda. Tepelná vodivost určuje schopnost materiálu rozvádět teplo svým objemem. Ovšem při interakci s prostředím je důležitá měrná tepelná kapacita která teprve určuje vůli materiálu se ochlazovat/ohřívat. V důsledku jsou oba tyto parametry důležité a v obou vychází lépe měď.
tabulka je třeba zde: http://cs.wikipedia.org/wiki/M%C4%9Brn%C3%A1_tepeln%C3%A1_kapacita

@piro:cz: No cteme to a proto vime ze je to blabol. Med samozrejme predava lepe teplo nez hlinik. Proto jsou take obcas dve alternativy chladice, jednou napr jen z casti medene a podruhe celomedene. Potom si clovek muze vybrat jestli si priplati vice za vice ucinny chladic a nebo jestli mu je lito penez. Proc jinak by se asi delali? Ze by nekdo chtel drazsi ale horsi? to asi dost tezko co? :)

@piro:cz: Hliník se odstěhovat do Humpolce! ;-)

@ales.sura: Tak pánové opisujete to z těch tabulek sice pěkně ale tepelná kapacita je o schopnosti udržet si teplo(jako baterky elektriku) a tepelná vodivost je o předávání tepla samotným materiálem(pro příklad ohřejete jeden konec tyče a kam až se to zahřeje je právě na vodivoti). Tak já taky něco opíšu z termomechaniky: Jde především o Sálavost C už podle jednotek (W. m na-2. K na-4)teda kolik Watů to předá při ohřátí metru čtverečníko o jeden stupeň celsia nebo kelvina to je jedno.

Chladič

Recenzi chválim. Vypadá to suprově ale bude to asi drobet hlučný nemyslíte..??

@Kdoli: toho zalmana téměř neslyšíš... pokud nemáš vodníka ;-)

Chtělo by to

test nějakých chladičú na grafiky Nvidia verze 9, např.( 9600, 9800)

DuOrb

DuOrb se mi hodně líbí vzhledově ale na mou grafiku by asi nešel... jinak ten Zalman taky nvypadá zle... kdyby měl modrý podsvícení tak super :)

Hliník či Měď ?

No já myslím že dohady by vyřešil opravdu korektní test dvou naprosto stejných chladičů vyrobených s mědi a hliníku na stejné sestavě :a) naprosto stejnou povrchovou úpravou
b) použitou pastou
c) použítím stejného větráku při stejných otáčkách
d) stejnou aktivní plochou a konstrukcí
e) abych nezapomněl na konstantní teplotu v místnosti a vlhkostí- to vše má vliv na schopnosti chladičepokud není doložitelný takový test jsou poznámky některých diskutérů co je lepší jen nepodložené blábolyfyzikálně jak už zde někdo správně řekl má měď téměř dvakrát vyšší součinitel teplotní vodivosti .. co víc k tomu dodat

@krkoska.jiri@email.cz: jinak se omlouvám za komentář mimo téma článku

@krkoska.jiri@email.cz: Omlouvat se nemusíš páč se to sem hodí. A k tý vodivosti, měď je na předání tepla mezi zrdojem tepla a samotnym chladičem(radiátorem) a hlinik je právě ten radiátor.. koukni do auta taky tam máš chladič z hliniku (no někde sou z tenoučkýho plechu) A nevim proč všem vadí drsnej povrch?? Vždiť je to větší plocha, tedy lepší předávání tepla. Problém by to byl pro absenci pasty ale ta má +/- stejnou vodivost jak ta měď či hlinik.

@Trewor: U velkých chladičů se používá hliník hlavně ze dvou důvodů první je váha druhá je cena ( dodal bych i ruzná "tvrdost" materiálu ) proto se někde nadají použít chladiče z mědi , navíc dva chladiče naprosto stejné konstrukcí a velikostí mají rozdílnou váhu a v důsledku i cenu , stejné množství mědi je mnohokrát dražší , proto se používá hliník ne proto že by byl lepší , součinitel teplotní vodivosti znamená řeknu-li to zjednodušeně , jak snadno se v látce vyrovnávají teplotní rozdíly to znamená pokud budu ochlazovat vzduchem o stejné teplotě , hliník a měď za výše uvedených paremetrů nebude to totéž měď je schopna právě kvůli tepelné vodivosti vyrovnávat teploty účiněji , jinak povrch má taky obrovský vliv to máte pravdu leštěný chladič má menší účinnost

@krkoska.jiri@email.cz: myslel jsem si že je nenajdu ale viz stejná konstrukce ale jiná váha jiná cena
http://www.czechcomputer.cz/product.jsp?artno=43244
http://www.czechcomputer.cz/product.jsp?artno=43245
pokud je otestujete na stejné grafice zjistíte že hliník líp nechladí

@krkoska.jiri@email.cz: Naprostý souhlas, udělat test a z toho vycházet.

Dotaz na funkčnost

Ahoj chci se zeptat jestli pujde dát i na ASUS EAH3850X2/HTDI/1G/ tady máte ještě odkaz tak to bude rychlejšíAhttp://internetovy-obchod.msbox.cz/asus-eah3850x2htdi1ga/f-1-s-51-dp-58048/ já nevim jak mám poznat že se tam hodí když to tam není napsaný dík

Pekne ale..

Fakt skvelej výrobek.

Máš něco na srdci?

100% GEEKsměs bez elektroniky 100% GEEKsměs bez elektroniky
nahoru