Přejít na obsah [o] Přejít na navigaci [n] Přejít na vyhledávání [v] Přihlásit se
Hlavička
Test šesti heatpipes chladičů CPU

Test šesti heatpipes chladičů CPU

Recenze
Arctic Cooling Freezer 7 Pro_1255636189
Arctic Cooling Freezer 7 Pro
Produkt není určen k prodeji.
Scythe SCNJ-1000P Ninja Plus_939971566
Scythe SCNJ-1000P Ninja Plus
Produkt není určen k prodeji.
Thermaltake Beetle CL-P0086_682986915
Thermaltake Beetle CL-P0086
Produkt není určen k prodeji.
Zalman CNPS9500 LED_2024480688
Zalman CNPS9500 LED
Produkt není určen k prodeji.

V tomto testu se podívám na to, jak svoji primární funkci, tedy chlazení CPU, plní produkty od Intelu, Zalmanu, Xilence, Scythe, Thermaltake a Artic Cooling. Chladiče budou testovány na socketu 775 pro Intel, s dualcore procesorem Intel Pentium D805.

Konkrétně se testů účastní tovární chladič Intelu dodaný s procesorem Pentium D805, Arctic Cooling Freezer 7 Pro v ceně 600 Kč, Scythe SCNJ-1000P Ninja Plus v ceně 1.270 Kč, Thermaltake Beetle CL-P0086 v ceně 960 Kč, Xilence cpu-cooler xilent blade v ceně 770 Kč, a Zalman CNPS9500 LED v ceně 1.600 Kč.

Všech pět chladičů a jejich balení je vidět zde:

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Testovaná sestava a metodika

Pro testování byl použi procesor Pentium D805 v následující sestavě:

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Vlastní procesor Intel Pentium D805 byl provozován na tovární frekvenci, nicméně bylo mu zvýšeno v BIOSu napětí z 1.250V na 1.400V.

Následně byl procesor zatěžován spuštěním dvou instancí Prime95, a to pomocí následujících přepínačů:

Prime95.exe -A0

Prime95.exe -A1

Výsledkem je 100% zatížení systému, tedy obou jader dvoujádrového procesoru:

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

2 x Prime95

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

vytížení systému na 100%

Každý chladič byl následně testován s jím dodanou pastou, a s větrákem dodaným s chladičem (většina chladičů má svůj atypický větrák, takže není běžně možné použít jiný).

Pokud chladič podporuje regulaci otáček větráku pomocí základní desky dle aktuální teploty, byla tato možnost ponechána, pokud ji nepodporuje (a obsahuje manuální regulaci otáček), bylo testováno na minimálních i maximálních otáčkách větráku nastavením výrobcem dodaného regulátoru.

Veškeré chladiče byly testovány v klimatizovaném prostoru o teplotě 24°C, a to bez počítačové skříně. Po spuštění obou instancí Prime95 bylo vyčkáno na stabilizaci teploty celého systému, a následně byla tato teplota zaznamenána. Monitoring teplot a otáček větráků chladičů byl provádět pomocí utility MSI CoreCenter, dodané přímo se základní deskou.

Poznámka: Procesor Intel D805 nebyl přetaktován, protože použitá MSI 945P Neo-F základní deska nemá funkční PCIe lock, a při zvýšení frekvence FSB přestala fungovat grafická karta.

Intel chladič pro Pentium D805

Jako referenční chladič byl použit tovární chladič Intelu dodaný v BOX balení Pentium D805 procesoru. Jedná se o chladič s měděným jádrem a hliníkovým žebrováním. Mezi chladičem a CPU byla ponechána teplovodivá hmota dodaná rovněž Intelem přímo na chladiči.

Vlastní montáž Intel chladiče je práce na 30 sekund, postačí upevnit procesor, chladič přiložit, zacvaknout hroty, a otočit západkou v hrotech. Instalaci chladiče je možné provést i při namontované desce ve skříni.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Intel BOX chladič

Naměřené teploty Intel BOX chladiče:

 

Teplota CPU

Teplota systému

Otáčky větráku

Idle

39°C

33°C

1.000 rpm

Burn

57°C

33°C

3.068 rpm

V případě Intel chladiče si deska automaticky reguluje otáčky větráku BOX chladiče. Nutno říci, že dosažených 3.000 rpm ve 100% zatížení je již hodně nepříjemný hluk, který hodně lidí nebude chtít dlouhodobě poslouchat, což je jeden z důvodů (tím druhým je přetaktování) proč si pořídit jiný chladič.

Doporučení: Intel chladič nemá zjevně problém dualcore procesor uchladit, ale jeho zvukový projev by mohl být v zátěži podstatně tišší. Pokud chcete taktovat, či chcete tichý počítač, budete se muset poohlédnout jinde.

Scythe Ninja Plus

Japonská firma Scythe je na našem trhu nováčkem, nicméně její produkty patří k těm nejlepším. Testovaný chladič Scythe Ninja Plus je model s celkem 6 heatpipe, které jsou napojeny na 25 hliníkových žeber. Vlastní propojení mezi měděnými heatpipes a hliníkovými žebry je zajištěno prolisem a styčná plocha je dostatečně velká.

S modelem "Plus" dodává Scythe i vlastní 12 cm větrák, který běží na zhruba 1000 rpm a je velice tichý. Scythe je možné používat i jako pasivní chladič, tato možnost ale nebude testována, dualcore Pentium 805 není rozumné používat s jen s pasívem.

Spodní strana Scythe Ninja chladiče je precizně opracována do vysokého lesku.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Scythe Ninja foto 1

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Scythe Ninja foto 2

Instalace Scythe Ninja chladiče není možná bez vyjmutí základní desky ze skříně. Do děr socketu 775 se našroubuje základní patice obdobná té ze socketu 478, a do ní se následně Scythe Ninja připevní pomocí čtyřech úchytů integrovaných do chladiče. Celá instalace je poměrně snadná a bezproblémová, a nezabere více než 5 minut.

Scythe Ninja je velký chladič, ale jeho světlá výška nad základní deskou je dostatečně vysoká na to, aby pod něj bez problémů bylo možno instalovat i nadstandardní Corsair paměti s LED diodami. Naprostá většina desek by s tímto chladičem neměla mít problém. Jiná situace je ovšem s výškou chladiče, ta je 15 cm, a pokud máte menší skříň, popřípadě větrák na bočnici, je možné že se Scythe Ninja jej nebudete moci použít.

Připevnění 12cm větráku na chladič je možné z libovolné ze 4 stran, což je obrovská výhoda, a je realizováno pomocí dvou drátků, které ovšem větrák fixují dostatečně pevně.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Scythe Ninja Plus

Naměřené teploty Scythe Ninja chladiče:

 

Teplota CPU

Teplota systému

Otáčky větráku

Idle

36°C

29°C

1.090 rpm

Burn

54°C

30°C

1.090 rpm

Doporučení: Scythe Ninja znamená sice zlepšení o pouhé 3°C oproti Intel BOX chladiči v Burn režimu (=100% vytížení), ovšem to vše při 3x nižších otáčkách, což je vskutku neuvěřitelné. Jinak řečeno, Scythe Ninja znamená ticho a je schopen uchladit v podstatě bezhlučně dualcore Intel Pentium procesor s napětím zvýšeným na 1.400V. Jen pro extrémní přetaktování by bylo nutné nahradit Scythe větrák běžící stabilně na 1.090 rpm za nějaký jiný, který by umožňoval vyšší otáčky, alespoň 1.500 - 1.800 rpm.

Artic Cooling Freezer 7 Pro

Artic Cooling je švýcarská společnost, a Freezer 7 Pro je jejím nejlepším produktem pro socket 775 procesory. Tento chladič je velice populární zejména kvůli své ceně, pouhých 600 Kč včetně DPH.

Vlastní chladič obsahuje 3 měděné heatpipes napojené na 43 hustě osazených hliníkových žeber. Celek je doplněn o speciální větrák o průměru 10 cm přichycený na gumových blocích, které mají za úkol tlumit vibrace (osobně by mě zajímala životnost takovéhoto řešení, gumové bloky jsou miniaturní). Větrák se otáčí na 1000 - 2200 rpm a otáčky větráku řídí v tomto případě deska, což je dle mého názoru ideální případ.

Větrák je bohužel při nejvyšších otáčkách poněkud hlučný.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Freezer 7 Pro foto 1

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Freezer 7 Pro foto 2

Instalace Freezer 7 Pro chladiče je velice snadná, je totiž identická s Intel BOX chladičem. Postačí chladič zacvaknout do základní desky, otočit 4 hroty, a během 30 sekund je vše hotovo i bez vyjmutí základní desky. Freezer 7 Pro není rovněž problém vydat na libovolnou základní desku, jeho obrysy významně nepřesahují BOX chladič Intelu.

Jako pasta byla použita teplovodivá hmota dodaná a nanesená přímo na chladiči výrobcem, dle pohledu identická s hmotou na Intel BOX chladiči.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Artic Cooling Freezer 7 Pro

Naměřené teploty Freezer 7 Pro chladiče:

 

Teplota CPU

Teplota systému

Otáčky větráku

Idle

34°C

30°C

1.010 rpm

Burn

52°C

30°C

2.163 rpm

Freezer 7 Pro ve 100% zatížení předstihl dokonce Scythe Ninja o celé 2°C, jen s tím "drobným" rozdílem, že jeho větrák běžel 2x rychleji, jeho otáčky jsou totiž regulované základní deskou.

Doporučení: Větrák Freezeru 7 Pro při zatížení nevydává sice takový hluk jako Intel BOX chladič, ale přesto je to znatelný hluk. Pokud často stříháte video či jinak zatěžujete procesor na 100%, a chcete mít tichý počítač, doporučil bych spíše Scythe Ninja Plus. Rovněž pro extrémní overclock bude lepší jiné řešení než Freezer 7 Pro, jeho možnosti zde totiž končí. Každopádně s ohledem na cenu je Freezer 7 Pro dobrá volba.

Thermaltake Beetle

Thermaltake Beetle je opět založen na heatpipe technologii, konkrétně obsahuje 3 heatpipes napojené na 39 hliníkových žeber. Celek je obalen do plastového tělíčka "brouka" a doplněn 9 cm ventilátorem.

Větrák "brouka" není řízen základní deskou, ale Thermaltake k chladiči dodává záslepku do 3.5" slotu i do PCI slotu, s nímž můžete otáčky nastavovat v rozmezí 1.500 - 4.000 rpm.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Thermaltake Beetle

Instalace "brouka" byla, mírně řečeno, nesnadná. Přítlačná lišta je totiž extrémně pevná a hlavně běžně nedostupná pro šroubovák, takže se mimořádně špatně přitahuje. Pro instalaci musíte vydělat základní desku a zhruba 15 minut s chladičem "zápasit", než jej nainstalujete.

Rovněž je problematické umístění chladiče na desce. V případě socketu 775 si můžete vybrat, zda bude chladič zasahovat do prostoru grafické karty (a nebudete ji tedy moci nainstalovat) nebo do prostoru zdroje. Obě varianty jsou pochopitelně špatné...

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Thermaltake Beetle přesahuje ven z desky

Naměřené teploty Thermaltake Beetle chladiče:

 

Teplota CPU

Teplota systému

Otáčky větráku

Idle 1

33°C

31°C

1.520 rpm

Burn 1

61°C

31°C

1.520 rpm

Idle 2

30°C

30°C

3924 rpm

Burn 2

46°C

30°C

3924 rpm

Doporučení: Jak je vidět, Thermaltake Beetle je špatný chladič. Při nastavení regulátoru otáček větráku na ještě relativně slušných 1.500 rpm chladí podstatně hůře než Intel BOX chladič. Na 4.000 rpm chladí sice velice dobře, ale zato řve jako raněná kráva (přemýšlel jsem jak to popsat, a toto je opravdu velice přiléhavé). Pokud k tomuto extrémnímu hluku připočteme velice špatnou kompatibilitu se základními deskami, je zde jednoznačné nedoporučení ke koupi.

Zalman CNPS9500 LED

Zalman CNPS9500 LED je krasavec. Je to jediný chladič v testu, který nepoužívá kombinaci dražší mědi a levnějšího hliníku, ale je rovnou (pro Zalman tradičně) celoměděný. Počet heatpipes u tohoto chladiče jsou 3 a měděných žeber je kolem stovky (přesně jsem je nepočítal). Celek doplňuje firemní 9 cm větrák s modrou LED diodou.

Vlastní větrák nemá ovládání otáček základní deskou, ale Zalman k němu dodává nalepovací krabičku s potenciometrem, která je schopna regulovat otáčky v rozmezí 1.380 - 2.400 rpm.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Zalman CPNS9500 LED foto 1

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Zalman CPNS9500 LED foto 2

Instalace chladiče je poměrně snadná, je ovšem nutné vyjmout desku ze skříně. Instaluje se spodní patice, následně horní část, a do ní se usadí a snadno přišroubuje vlastní chladič. Celé je to možné zvládnout za 5 minut.

Váha chladiče, 530 gramů, je stále v rámci nosnosti běžných základních desek.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Zalman CPNS9500 LED

Naměřené teploty Zalman CNPS9500 LED chladiče:

 

Teplota CPU

Teplota systému

Otáčky větráku

Idle 1

34°C

32°C

1.380 rpm

Burn 1

54°C

32°C

1.380 rpm

Burn 2

47°C

30°C

2.400 rpm

Burn 3

50°C

N.A.

1.800 rpm

Testoval jsem 3 pozice regulátoru otáček větráku, minimální s 1.380 rpm, maximální s 2.400 rpm (mírně hlučná) a následně pozici s "relativně tichým provozem ", což bylo 1.800 rpm. V této "relativně tiché" pozici regulátoru dosáhl Zalman CNPS9500 výborných teplot 50°C v burnu.

Doporučení: Pokud se Vám z nějakého důvodu nelíbí Scythe Ninja Plus, doporučil bych právě tento Zalman CNPS9500. Výkon těchto dvou chladičů je podobný, ale možnost regulace otáček větráku u Zalmanu je rozhodně plus, můžete si zde snadno pohrát s ideální kombinací "hluk versus výkon" pro Vaše uši a subjektivní vnímání hluku. Bohužel, Zalman CNPS9500 je i chladičem v tomto testu nejdražším.

Xilence cpu-cooler xilent blade

Německý Xilence je v nabídce chladičů CPU rovněž novinkou, a to ještě mladší než Scythe. Tentokráte se ale tento výrobce nezaměřuje na high-endová řešení, ale podobně jako Artic Cooling, na cenově dostupná řešení. Uvidíme, jak se mu to povedlo s modelem s dlouhým názvem Xilence cpu-cooler xilent blade | xpcpu.4all.

Konstrukce chladiče je tvořena 4 měděnými heatpipes a 43 hliníkovými žebry. Celek je doplněn firemním 9 cm ventilátorem pracujícím na 1.940 rpm.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Xilence Xilent Blade

Instalace Xilence Xilent Blade chladiče byla velice obtížná, našroubovat chladič na 4 podpěry jde těžko, protože ke dvěma z nich není přístup, blokuje je totiž ventilátor. Chladič je rovněž velice nešťastně předsazen před/za socket, takže si můžete vybrat, zda bude blokovat přední část základní desky nebo zadní část, kde nebudete moci instalovat paměti. Obě řešení jsou samozřejmě špatná...

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Xilence Xilent Blade a jeho problematická pozice na desce

Naměřené teploty Xilence Xilent Blade chladiče:

 

Teplota CPU

Teplota systému

Otáčky větráku

Idle

35°C

34°C

1.940 rpm

Burn

57°C

34°C

1.940 rpm

Doporučení: Osobně nevidím důvod, proč si Xilence Xilent Blade chladič kupovat. Jeho usazení na desce je špatné, větrák neustále hučí na téměř 2.000 rpm, tedy i v Idle, a za dokonce mírně nižší cenu je dostupný ve všech ohledech lepší Freezer 7 Pro. Německé společnosti Xilence se tento chladič nepovedl.

Závěr

Jako absolutního vítěze testu bych určil chladič Zalman CNPS9500 LED, jeho chladící výkon, dokonalý vzhled, zpracování, tichý chod a možnost regulace otáček nemá konkurenci. Podobně zajímavou volbou, o 330 Kč levnější, je i Scythe SCNJ-1000P Ninja Plus, tichý a velice účinný chladič. V případě extrémního přetaktování by měl navíc Scythe Ninja nad Zalmanem CNPS9500 výhodu v možnosti použití libovolného, Vámi preferovaného, 12 cm ventilátoru.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

teploty v zátěži

V případě omezeného rozpočtu je možné uvažovat o Arctic Cooling Freezer 7 Pro za pouhých 600 Kč, pokud ovšem stabilně nezatěžujete počítač na 100% (poté je tento chladič poněkud hlučný, i když ne tolik, jako Intel BOX).

Dva chladiče, které ovšem nemohu doporučit jsou Thermaltake Beetle CL-P0086 a Xilence cpu-cooler xilent blade, konkurence nabízí za ty samé peníze výrazně lepší produkty, tišší, lépe chladící a nemající problém s kompatibilitou.

Ohodnoť článek:

Názory ostatních Geeků (28)

Ninja

Zdravím, ja když jsem chtěl pro svůj cpu - amd 4200+ cual core lepší chladič než s cpu dodávanej, váhal jsme mezi Ninjou a Zalmanem, nakonec vyhrál ninja a opravdu veliká spokojenost. Jeho jediný mínus je ta obrovská vejška, takže sem musel sehnat bočnicovej větrák o trloušťce 15mm - i přesto že mám bigtower od chieftecu. Ale jinak ninja je super, vřele doporučuju. Mám desku a8n-32 od asusu a problém s demontáží pamětí není.

@abro666: Mel sis koupit Noctua 12 :) ten je jeste lepsi jak ninja!! Ninja taky dobra volba

@abro666: Zdravím.. Jsem majitelem Tt Tower 112 pure cu a jsem také spokojen ovšem musel jsem udělat pár drobných uprav. Sundal jsem z toho chladiče ten originál plech, protože ten bránil cirkulůaci vzduchu, větráky na boku chladiče mi taky neseděly protože teplý vzduch jde nehoru žejo.. tak proč si nedát větrák nahoru chladiče aby vyfukoval teplý vzduch vzůru (pomáhal fyzice) a tento vzduch pak hodí zdroj skříní ven.. Problém ovšem je že mám Chieftec big tower 420w černý a v prostředku je ta známá podělaná přepážka půl roku jsem ji toleroval a měl sem strach se do té case pustit ... ovšem po pul roce mi bylo všechno jedno a tak sem nahradil orig. mřižžky chromovejma (lepší táhnou) vyházel ty diskový šuplíky a ty držáky kompletně vyhodil tu vzpruhu co je v prostrřed a vyhodil celou tu přepážku upřostřed a chlapy musím říct .. :) spokojenost teplota procesoru klesla asi o 7st... (jen při zavřené case) otevřená je to jedno že.
No a nepotřebuju žádnou umělou cirkulaci .. ty tři sací otvory ve předu case jsou pouze volný ... vzadu nic... pouze větrák na grafice 80mm cca 800ot. + 90mm položený na tt toweru cca 900-1500ot podle potřeby a originál 12cm ve zdroji od oka má default kolem 1000ot asi.. Noa mužu ří¨ct že po tom co jsem disk dal na molitan (ten uhlíkovej nevodivej,nestatickej) přišrouboval na něj homemade pasivy z každé strany (disk leží na zdroji) nemužu si stěžovat :)) každýmu se to zdá tichý a já u toho večer pomalu usínám :) pokavad někoho zajímá o které sestavě mluvím nechť se mrkne na www.excool.wz.cz/big/big.htm (fotky case budou někdy jindy) - ale bordel tam nemám hodně sem si hrál no a abro666 pokud bys chtěl pokecat ohledně toho bigu co a jak sem na icq 324 316 328
Mějtë se ..

@Extreme-cooling: mi ten tvuj programek zooom3 nezpadl pod 40 FPS :)

@abro666: prosim vas, potreboval by som taky chladic boxovany od AMD a je pribaleny len pri dual core verzich. nemel by nekdo taky?

Drobná připomínka

Recenze je to zajímavá a pěkně napsaná. Jen drobná připomínka, u Beetle je napsáno vydělat základní desku. Docela usměvná představa. Dále bych měl dotaz proč byly chladiče testovány mimo case?

@Jan Sobotka: Většina testů je dělána s chladiči mimo case. Nikomu se totiž nechce ztrácet 30-40 minut u každého chladiče (de)montáží desky..

@f-art: Ano většina testů je dělána mimo case, ale jak je to potom s vypovídací hodnotou takových testů. Vždyť podmínky proudění vzduchu uvnitř a mimo case jsou naprosto odlišné. Jestli by nebylo vhodnější ten čas montáže tomu obětovat a zjistit, jak si dané chladiče povedou uvnitř skříní?

@Jan Sobotka: Srovnání chladičů mezi sebou tím neutrpí. Všechny mají stejné podmínky... Ale nedá se z toho usuzovat na teplotu v case. Problém je také, JAKÝ case použít, jsou jich tisíce typů a druhů, a každému chladiči bude svědčit jiný case. Dělat testy "na stole" má tudíž nejen časový smysl.

@f-art: Domnívám se, že pokud test chladičů proběhne v jedné skříni, tak zůstanou zachovány ty stejné podmínky pro všechny chladiče.

@Jan Sobotka: jenže to by tu "vyvolenou skříň" museli mít asi všechni recenzenti na světě, nemluvě o tom, že by se musela používat navždy, aby pak nový chladiče nebyly zvýhodněny novou bednou ;)

@Jan Sobotka: Takze proc testovat ve skrini? ;) Testovani na stole je dle meho naprosto dostacujici a neni duvod to montovat do case, v tomhle vyjimecne souhlasim s RH ;)

@Jan Sobotka: Neni to snad jedno? Testy mimo case jsou podle me lepsi jak na montaz tak na vysledky.Kdyz das do kejsu jako prvni shit chladic tak mu muzou vyjit lepsi hodnoty protoze mas studeny kejs.No a nakonec si das ten nej chladic a ten bude mit pekne nahratou bednu a vysledky budou na ho*no.A cakat az vychladne to by byl test na mesic a nebo mit vic kejsu? taky blbost.Podle me mistmost jen tak neprohrejes. :) Teda podle miho nazoru.

@Jan Sobotka: no já bych řek, že to bylo kvůli tomu neustálýmu vydělávání desky:-)) celkem tedy 12x:-)) Ale pro instalaci ninji nic takového natěšenej majitel dělat nemusí v případě socketu 939. Jen se vyšroubuje default rámeček a dá se tam ten ninjovskej:-)

Ninja

nicmene, v zavrenym casu pri teplote v pokoji cca 24°C, ninja drzi teplotu cca 37-42°C

Freezer

No já bych moc neřešil jestli je v case nebo ne..já když ho zavřu a větráku na bočnici poručim kolem 1000rpm, tak je v casu stejně pokojová teplota..a s vyššíma otáčkama(kolem 1500) je pokojová teplota (max. +2°C) na přetaktovanym prskotu(CeleronD331@3,4GHz)..v zátěži pak nikdy přes 35°C..procesor to sice neni zrovna výtopnej, ale měl sem tu P4 506 a byl na tom fest stejně :) Čili bych ten Freezer7 i doporučil..ale co se musí nechat, na 2450ot/min. to je pěknej vysavač..ale za běžnýho provozu, 300-1500rpm je to nádhera..a imho na těch 1500 už něco uchladí :) No vlasně to v testu i celkem sedí :)

Chyba nadpisu

jo a chtel bych upozornit webmastry, ze v tom testu je jen 5 heatpipes chladicu a ne 6 jak je v nadpise :)

3000 rpm?

chci se zeptat meli jste v BIOSu zapnuty TM2?? ja ze bez nej to opravdu toci hodne, ale kdyz se zapne tak je klidek-mam P4 630 3.0@3.75 GHz a pod zatezi (55 stupnu) otacky 1100, BOX chladic...klidek...mam ale dobre vetrany case, a nemam dual core zejo, ale i tak mi 3000 prijde hodne

@almaster: No vidiš já mám Athlon 64 3000+ do sk.754. Dal jsem tam Freezra a bez zátěže chladim pasivně asi 35-38°C (to je ten pravej klídek) no a když začnu gamesit tak to točí 1300 a na procesoru max.43°C. A to mám teda case od Chieftecu ale vylepenej ztišovací hmotou od silentmaxxu. Takže vlastně zateplenej case, protože s odvodem tepla prostřednictvím case se v tomto případě nedá počítat. Jo spotřeba procesoru 67W + Cool and quite proti P4 je znát. Please no flame.

Drobná připomínka

Jsem vlastníkem chladiče Thermaltake Combo Cool DIY TOWER112 (CL-P0024)na procesoru Intel P4 3.0Ghz a plně se stotožňuji s výsledkem testu. Nesnadná montáž a tak nedostatečné chlazení i při použití přídavného ventilátoru, že docházelo ke kolapsu celého PC. Posléze jsem se vrátil ke chladiči přiloženému k boxované verzi procesoru a problém je pryč. Mohl by být problém ve špatně umístěném teplotním čidlu, které jsem dal přímo mezi procesor a chladič???

@milansmid: No pokusdjsi dal cidlo primo mezi CPU a chladic, tak se vubec nedivim, ze to nejelo. Protoze tim padem nebyl dostatecny kontakt a chladic vlastne nefungoval ;) Cidlo je treba dat nekde na chladic (nejlepe mezi zebra), ale ne mezi CPU a chladic!!!

At zije Zalman :-)))

Mel jsem na AMD 64 boxovany chladic, ne ze by nechladil a dokonce nedelal ani takovej kraval, ale i pres to jsem se rozhodl dat na CPU lepsi chladic. Rozhodoval jsem se mezi Ninjou a Zalmanem a vyhral Zalman hlavne kvuli vaze. Kdyz jsem ho prines domu a rozbalil byl jsem velice prekvapen, ten chladic je docela dost veliky opravdu jsem necekal takovyho obra. Montaz byla jedna basen na chipset 993 to uz ani snadnejsi byt nemuze a chladic vubec nikde neprekazi. Kdyz jsem ho zapnul myslel jsem ze ho pujdu reklamovat, vzdyt se vubec netoci. Po zahrati pocitace se vetrak roztoci, ale moc to neprehani a tak se zapina a vypina podle teploty, kdyz ho nastavite aby se tocil a pritom nedelal kraval tak se trochu bojim aby mi CPU nenastyd, teplota 33 stupnu v klidu je naprosto normalni. Jsem s timhle chladicem naprosto spokojen a jsem si jisty ze jsem tech 1600,- utratil fakt dobre. Navic ten chladic je opravdu krasnej kus kovu, kdybyste ho meli na stole v kanclu bude vam ho zavidet celej barak.

@rhc: Naprostej souhlas takz mam AMD64 Atholn 3200+ socket 939 a vklidu mam teplotu na 27 stupnu a v zatezi se vzsplha na 38 to je uz fakt strop. co se tyce vzhledu tak musim souhlasit je oprvdu dominantou kompu kor pro case moding doporucuju jo a je fakt tichej kdyz si otacky hlida sama deska v zavislosti na teplote jenom sama chvala. tak bay caj :)

@]KrYsA[: Je pravda, že Zalman dělá opravdu skvělé chladiče, ale v poměru cena/výkon to až taková špička není. Pořídil jsem si Arctic Cooling Freezer 7 za nějakých 650 (skoro před rokem), chladím s ním Athlona 64 3000+@3500+ (FSB na 250), napětí CPU 1.04%, teplota je kolem 28-30 a v zátěži max kolem 35-37, ale je nastaven tak, že otáčky má maximálně kolem 1200-1300 - není slyšet, výkonově tedy srovnatelný se zmiňovaným Zalmanem, ale cenově nesrovnatelné...

Je to jako srovnávat broušené sklo s diamantem ...

Připadá mi docela nesmyslné srovnávat Arctic Cooling Freezer 7 Pro v ceně 600 Kč se Zalmanem CNPS9500 LED v ceně 1.600 Kč. Tyhle chladiče jsou v uplně jiné cenové relaci. Blbost...

Pche, ten nejlepsi tu neni

Noctua NH-U12
http://www.czechcomputer.cz/product.jsp?artno=36902
http://www.svethardware.cz/art_doc-F15FDBA9BC39C985C12571150044DC25.html

@kychtax: Souhlas

@kychtax: To sou taky pěkný stránky.

Máš něco na srdci?

100% GEEKsměs bez elektroniky 100% GEEKsměs bez elektroniky
nahoru