Přejít na obsah [o] Přejít na navigaci [n] Přejít na vyhledávání [v] Přihlásit se
Hlavička
Test vypalovacích DVD mechanik

Test vypalovacích DVD mechanik

Recenze
LG SuperMulti GSA-H12N OEM_584744461
LG SuperMulti GSA-H12N OEM
Produkt není určen k prodeji.
LG SuperMulti GSA-H12N OEM černá_1176560206
LG SuperMulti GSA-H12N OEM černá
Produkt není určen k prodeji.
LG SuperMulti GSA-H12N OEM stříbrná_356224923
LG SuperMulti GSA-H12N OEM stříbrná
Produkt není určen k prodeji.
LG SuperMulti GSA-H12N Retail_1804187410
LG SuperMulti GSA-H12N Retail
Produkt není určen k prodeji.
LG SuperMulti GSA-H30N OEM černá_748731030
LG SuperMulti GSA-H30N OEM černá
Produkt není určen k prodeji.

Dnešní trh nabízí nepřeberné množství vypalovacích mechanik, často se neliší žádnými parametry a jediný jejich na první pohled viditelný rozdíl je v modelovém označení, nebo nepatrně rozdílné ceně. A v tomto případě nemá uživatel příliš jednoduchou volbu. S výběrem nové DVD vypalovací mechaniky, by Vám mohl pomoci tento test, v kterém si představíme celkem čtyři jejich zástupce.

Komfortní možnosti současnosti nám dovolují vypálit si většinu dostupným nosičů v pohodlí našeho domova. Jedním z velice oblíbených o hojně využívaných formátů je Digital Versatile Disc, neboli DVD. V dnešním testu si představíme zástupce značek Lite-On, Pioneer a LG. Z řad produktů společnosti Lite-On to bude vypalovací mechanika Lite-ON LH-18A1P. Oblíbenou značku Pioneer zastoupí Pioneer DVR-111D a firmu LG budou v tomto testu reprezentovat mechaniky LG SuperMulti GSA-H30N a LG SuperMulti GSA-H12N.

LG SuperMulti GSA-H30N

Před testy optických mechanik si nejprve o každé něco málo povíme. Veškeré mnou testované mechaniky jsou ve verzi OEM, dostanete je tedy pouze v plastovém sáčku bez jakéhokoliv příslušenství. Díky tomu značně klesne cena mechaniky, oproti krabicové verzi, a tak i v případě, že budete nuceni dokoupit kabeláž pro jejich připojení k základní desce, vyjde Vás dohromady tato verze nejlevněji.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Jako první mechaniku k popisu jsem si záměrně vybral LG SuperMulti GSA-H30N, která jako jediná ze všech testovaných optických mechanik nabízí nový způsob připojení přes rozhraní S-ATA, místo standardního připojení IDE kabelem, tedy rozhraním E-IDE/ATAPI. Na zadní straně mechaniky tak naleznete pouze konektor pro připojení kabelu S-ATA k základní desce a speciální konektor pro napájení S-ATA komponent, jedná se o standardní kabely, kterými můžete znát například ze S-ATA pevných disků, které jsou na trhu přece jen o něco delší dobu. Přední strana je pro většinu uživatelů asi důležitější, protože pouze přední panel bude ve výsledku vyčuhovat ze skříně Vašeho počítače. Panel je černé barvy, stejně jako plastový vnitřek optické mechaniky. V zásadě se vzhled striktně drží současného designu optických mechanik této firmy. Na mechanice tedy najdete pouze jedno tlačítko, jenž slouží k vysunutí a zasunutí dvířek mechaniky. Přední panel má ve své spodní části elegantní vodorovný pruh, který je zvlněn pouze začleněním výsuvného tlačítka. Tento estetický prvek Vám na parametrech optické mechaniky příliš nepřidá, jedná se ovšem o poměrně povedený doplněk, který zbavuje mechaniku fádního a jednotvárného výrazu. Hned vedle ovládacího tlačítka pro manipulaci s dvířky naleznete indikační diodu o aktuálním stavu mechaniky. Nad ním pak titěrný otvor pro nouzové otevření dvířek. Samotná dvířka mechaniky jsou zhruba o milimetr vystouplejší, než zbylá část předního panelu. To dodává mechanice vzhledově na nepatrně větší robustnosti a řekl bych, celkově dražšímu ztvárnění. Design mechaniky se opravdu povedl. Na dvířkách dále můžete vidět bílé potisky společnosti LG. Středu dvířek dominuje logo této firmy, po stranách pak nalezneme symboly dovedností mechaniky, přesněji označení Super Multi, RW DVD+R DL, DVD Multi recorder a Compact Disc ReWritable. Pro vkládání médií má mechanika klasický výsuvný šuplík, přesněji mechanizmus Tray.

Z výrobního štítku na vrchu mechaniky můžete vyčíst její modelové označení, rok a měsíc výroby, sériové číslo a číslo verze nahraného firmwaru a v neposlední řadě varování před neodborným odrýváním krytu mechaniky. Zajímavou, se může jevit i poznámka, že mechanika byla vyrobena v Koreji a design mechaniky byl navržen Hitachi-LG Data Storage.

Technické parametry

Podporované formáty a standardy, jenž je mechanika schopna přečíst: CD Text, CD-R, CD-RW, DVD-ROM, DVD-RAM, DVD-R, DVD-RW, DVD+R, DVD+RW, DVD+R DL, Digital Audio, Video CD, DVD+/-5, DVD+/-9, DVD-10, DVD-18.

Zapisovat mechanika dokáže na optická média s označením: CD-R, CD-RW, DVD-R, DVD-RW, DVD-R DL, DVD+R, DVD+RW, DVD+R DL, DVD-RAM.

Čtení CD-R zvládá mechanika 48x rychlostí, DVD pak maximálně 16x rychlostí. Vypalovat umí 48x na CD-R a 32x na CD-RW. S DVD+/-R si poradí rychlostí 16x, s přepisovatelnými DVD+RW 8x, s DVD-RW tradičně o něco pomaleji 6x. Na DVD-RAM dokáže zapisovat až 12x rychlostí. Na dvouvrstvá DVD+R DL i DVD-R DL vypaluje až 8x rychlostí. Velikost vyrovnávací paměti, tedy velikost bufferu s ochranou podtečení (under-run) je 2048kb. Vypalovačka se může pochlubit i technologií overspeed, která slouží ke zvýšení rychlosti zápisu některých médií, než je rychlost udaná výrobcem médií. Pro představu médium DVD+R DL Verbatim, jenž má určenou 2,4x rychlost, je tato vypalovačka schopna vypálit až 4x a 6x rychlostí.

LG SuperMulti GSA-H12N

Druhou z recenzovaných mechanik je opět počin společnosti LG, tentokráte však s rozhraním E-IDE/ATAPI, tedy pro připojení ke standardnímu IDE řadiči, jako tomu známe z většiny optických mechanik. Na zadní straně mechaniky tak naleznete napájecí DC výstup, neboli klasický 4 pinový molex konektor. Dále slot pro připojení IDE kabelu a místo pro případné propojení optické mechaniky a analogovým zvukovým vstupem. Samozřejmostí jsou i piny pro nastavení priority mechaniky, přesněji Master, Slave a Cable select.

Popisovat design mechaniky nemá v tomto případě příliš smysl. Mechanika je na první pohled téměř totožná ze ztvárněním modelu LG SuperMulti GSA-H30N, který jsem popsal v předchozích odstavcích článku. Liší se pouze zadní strana pro připojení kabeláže, a tak nemá cenu zbytečně celý text opisovat a ubírat Vás i sebe o drahocenný čas. Pouze podotknu, že se opět jedná o mechaniku s černým provedením předního panelu.

Technické parametry

Podporované formáty a standardy, jenž je mechanika schopna přečíst: CD Text, CD-R, CD-RW, DVD-ROM, DVD-RAM, DVD-R, DVD-RW, DVD+R, DVD+RW, DVD+R DL, Digital Audio, Video CD, DVD+/-5, DVD+/-9, DVD-10, DVD-18.

Zapisovat mechanika dokáže na optická média s označením: CD-R, CD-RW, DVD-R, DVD-RW, DVD-R DL, DVD+R, DVD+RW, DVD+R DL, DVD-RAM.

Čtení CD-R disků zvládá 48x rychlostí, DVD pak 16x rychlostí. Vypalovat umí 48x na CD-R a 32x na CD-RW. S DVD+/-R si poradí 18x rychlostí, s přepisovatelnýmí DVD+RW 10x, s DVD-RW o něco pomaleji 6x. Na DVD-RAM dokáže zapisovat až 12x rychlostí. Na dvouvrstvá DVD+R DL vypaluje až 8x, na DVD-R DL pak 8x rychlostí. Velikost vyrovnávací paměti činí 2048kb.

Pioneer DVR-111D OEM

Názory na společnost Pioneer se do značné míry liší. Nadšenci nedají na tuto značku dopustit, vychvalují všechny její údajné přednosti, jako údajné načtení každého vadného média, nebo dokonalé zvládnutí technického zpracování výrobku. Ti co touto firmou opovrhují, namítají, že se jedná pouze o reklamní triky a ve skutečnosti si připlácíte pouze za dlouholetou tradici této společnosti a nikoliv za nějaké excelentní vlastnosti, kterými by mechanika vynikala nad levnějšími konkurenčními modely. Svůj vlastní postoj si budete moci vyhradit podle výsledků jednotlivých testů.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Mechanika se připojuje pomocí IDE kabelu, jedná se tedy o rozhraní E-IDE/ATAPI. Na zadní straně optické mechaniky můžete nalézt napájecí DC výstup, neboli klasický 4 pinový molex konektor, slot pro připojení IDE kabelu a místo pro případné propojení optické mechaniky s analogovým zvukovým vstupem. Samozřejmostí jsou i piny pro nastavení priority mechaniky, přesněji Master, Slave a Cable select. Čelní panel mechaniky je ztvárněn tentokráte v bílém provedení. Na celém předním panelu nenaleznete žádné designové ozvláštnění. Plocha panelu je naprosto rovná a jediným výstupkem, který strohost narušuje, je obdélníkové tlačítko v pravé části pro vysunutí a zasunutí dvířek mechaniky. Na levé straně dále nalezneme indikační diodu, jenž signalizuje aktuální stav mechaniky a úzkou štěrbinku, sloužící pro nouzové vysunutí dvířek. Text na panelu dvířek mechaniky není natištěn, jako je tomu u všech dnes testovaných mechanik, ale je vlisován přímo do plastu zařízení. Znak Pioneer na čelním panelu nenalezneme, jsou tu pouze vlysy DVD-R/RW, RW DVD+ReWritable a Compact Disk ReWritable. Zajímavým počinem je také začlenění prachových štětinek nad horní a pod spodní stranu šuplíku, jenž by měli minimalizovat přístup prachu do vnitřních částí mechaniky. Z výrobního štítku můžeme vyčíst měsíc a rok výroby, modelové optické mechaniky, sériové číslo, návod na správné připojení mechaniky k počítači a varování před manipulací s krytem vnitřních částí mechaniky. Jedná se o mechaniku s tray výsuvným mechanizmem. Nutno podotknout, že veškeré testované mechaniky měli rozměry 147 mm šířka x 42 mm výška x 170 mm hloubka, pouze mechanika Pioneer DVR-111D OEM byla o něco hlubší, přesněji měřila 180 mm. Případné “kvality“ mechaniky poznáte již na první dotek, mechanika je přibližně 2 krát těžší, než ostatní recenzované mechaniky.

Technické parametry

Podporované formáty a standardy, jenž je mechanika schopna přečíst: CD Text, CD-R, CD-RW, DVD-ROM, DVD-RAM, DVD-R, DVD-RW, DVD+R, DVD+RW, DVD+R DL, Digital Audio, Video CD, DVD+/-5, DVD+/-9.

Zapisovat mechanika dokáže na optická média s označením: CD-R, CD-RW, DVD-R, DVD-RW, DVD-R DL, DVD+R, DVD+RW, DVD+R DL.

Mechanika DVR-111D zvládá zápis a čtení DVD+R 16x rychlostí, tatáž rychlost 16x platí pro DVD-R. S DVD+RW si mechanika poradí 8x rychlostí, s médii DVD-RW pak 6x rychlostí. Zápis na DVD+/-R DL disky probíhá rychlostí 8x. Rychlost zápisu CD-R činí 40x, pro přepis je dostupná 32x rychlost. Po upgradu dodávaného firmware by si mechanika měla údajně poradit i s formátem DVD-RAM, to jsem bohužel z technických důvodů neměl možnost prakticky vyzkoušet. Za zmínku stojí i technologická vylepšení společnosti Pioneer; “Ultra Dynamic Resonance Absorber“ pro redukci vibrací, “Liquid Crystal Tilt“ pro dobrý zápis i na poškozená média a “Smart Laser Driver“ pro kvalitní zápis ve vysokých rychlostech. Velikost vyrovnávací paměti je 2048kb.

Lite-ON LH-18A1P OEM

Dnes poslední recenzovanou mechanikou bude Lite-ON LH-18A1P OEM. Jedná se opět o mechaniku s rozhraním E-IDE/ATAPI. Zadní stranu lemuje již několikrát zmíněný výčet standardních konektorů, pro upřesnění napájecí DC výstup, slot pro připojení IDE kabelu, místo pro případné propojení optické mechaniky s analogovým zvukovým vstupem piny pro nastavení priority mechaniky (Master, Slave a Cable select).

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Čelní panel je vyroben z plastu bílé barvy. Kryt výsuvného šuplíku je nepatrně vyvýšen do oblouku, v jeho horní a dolní části však opět plynule splývá se zbytkem předního panelu. Jedná se o mechaniku s tray výsuvným mechanizmem, stejně jako všechny ostatní testované mechaniky. Na dvířkách mechaniky nalezneme tmavě šedé, až černé popisky dovedností mechaniky; RW DVD+R DL, DVD Multi recorder, Compact disk Rewritable. V pravé části panelu nalezneme oválné tlačítko pro ovládání mechanizmu dvířek (vysunutí / zasunutí). Diodu indikující stav mechaniky, společně se štěrbinou pro nouzové vysunutí dvířek pak nalezneme v levé části čelního panelu. Z výrobního štítku na spodní straně mechaniky můžeme vyčíst kromě názvu, sériového a modelového označení, také místo výroby mechaniky, podle popisku pochází mechanika z Taiwanu. Samozřejmě zde nechybí ani bezpečnostní samolepka s varováním, zakazujícím manipulaci s ochranným krytem, chránícím jednotlivé součástky mechaniky.

Technické parametry

Podporované formáty a standardy, jenž je mechanika schopna přečíst: CD Text, CD-R, CD-RW, DVD-ROM, DVD-RAM, DVD-R, DVD-RW, DVD+R, DVD+RW, DVD+R DL, Digital Audio, Video CD, DVD+/-5, DVD+/-9.

Zapisovat mechanika dokáže na optická média s označením: CD-R, CD-RW, DVD-R, DVD-RW, DVD-R DL, DVD+R, DVD+RW, DVD+R DL, DVD-RAM.

Maximální rychlosti zápisu pro DVD+/-R činí 18x. Přepisovat média DVD můžete 8x rychlostí (DVD+RW), nebo 6x rychlostí (DVD-RW). S DVD-RAM médii si mechanika poradí 12x rychlostí. Zápis na dvouvrstvé DVD+/-DL disky s kapacitou 8.5 GB probíhá rychlostí 8x. CD-R média vypálíte 48x rychlostí s přepisovatelé disky CD-RW až 32x rychlostí, čtení těchto médií probíhá 48x rychlostí. Zvláštní vlastností mechaniky je technologie VAS, která snižuje vibrace mechaniky. Vyrovnávací paměť činí 2048 kb.

Testy

Testovací sestava

Výsledný rozdíl testů by mohl být na různých počítačových sestavách rozdílný, proto zde uvedu, na jakých komponentách jsem prováděl tento test. Srdcem celé sestavy je procesor Intel Pentium 4 CPU 2.66GHz 2666 MHz, jenž je osazen v základní desce ASUS P5P800S s biosem verze AMI 1005.002. Celý systém měl k dispozici 1024 MB s frekvencí 400MHz značky V-DATA. O grafický provoz se starala karta RADEON 9550 Secondary. Jako pevný disk byl použit Maxtor Diamond MaxPlus 9 120GB ATA133. Veškeré testy probíhali v operačním systému Windows XP Professional (5.01.2600 Service Pack 2) s doinstalovaným DirectX 9.0c.

Testy zápisu a čtení CD

Pro první test jsem si zvolil média Imation CD-R, 1x – 52x, 700 MB, 80 minut. Bez jakékoliv manipulace s počítačem jsem nechal v každé mechanice vypalovat toto CD-R médium v datovém formátu se zaplněním 656 MB, a to vždy ze stejnými soubory, jenž byli uloženy na pevném disku počítače. Při maximální hodnotě zápisu byl procesor vytížen vždy méně než 1% výkonu. Jak si vypalovačky vedli, posuďte sami;

2 minuty 45 vteřin: LG SuperMulti GSA-H30N

2 minuty 17 vteřin: LG SuperMulti GSA-H12N

2 minuty 21 vteřin: Pioneer DVR-111D

2 minuty 15 vteřin: Lite-ON LH-18A1P

Druhým testem byl zápis na přepisovatelný disk Verbatim CD-RW, 32x, 700 MB. Na toto médium byl vypalován za stejných podmínek tentýž obsah, jenž byl použit u testu rychlosti CD-R. Vytížení procesoru u všech mechanik opět nepřesáhlo hodnotu 1% výkonu.

3 minuty 42 vteřin: LG SuperMulti GSA-H30N

3 minuty 22 vteřin: LG SuperMulti GSA-H12N

3 minuty 20 vteřin: Pioneer DVR-111D

3 minuty 19 vteřin: Lite-ON LH-18A1P

Přístupová doba mechanik pro čtení vypáleného CD-R:

108 ms: LG SuperMulti GSA-H30N

105 ms: LG SuperMulti GSA-H12N

104 ms: Pioneer DVR-111D

104 ms: Lite-ON LH-18A1P

Přístupová doba mechanik pro čtení lisovaného audio CD-R:

132 ms: LG SuperMulti GSA-H30N

117 ms: LG SuperMulti GSA-H12N

108 ms: Pioneer DVR-111D

110 ms: Lite-ON LH-18A1P

Poslední test, jenž jsem s médiem CD-R učinil, bylo čtení poškozeného média. Jedno vypálených CD jsem jednoduše poškrábal klíčem a vložil jej postupně do každé z mechanik. Optické mechaniky LG SuperMulti GSA-H30N a LG SuperMulti GSA-H12N zápolili s médiem přibližně 3 až 4 minuty, poté ale obě nahlásili, že v mechanice je prázdné CD. Médium tedy nepřečetli a testem neprošli. Lite-ON LH-18A1P načítal CD přibližně 2,5 minuty, složky se mi sice zobrazili, ale nebylo možné s nimi pracovat. Nejlépe si v testu vedl Pioneer DVR-111D, který médium rozpoznal za dobu nižší, než je jedna minuta a s přibližně 50% dat a složek se dalo plnohodnotně pracovat.

Testy zápisu a čtení DVD

Prvním testem bylo vypalování filmu na DVD+R Verbatim, 4,7 GB, 18x, 120 minut. Data se opět načítala z pevného disku a na počítači nebyl zpracováván jakýkoliv úkon. Médium bylo zaplněno daty o celkové kapacitě 4,2 GB. Zatížení procesoru nepřesáhlo hodnotu 1% výkonu.

5 minut 39 vteřin: LG SuperMulti GSA-H30N

4 minuty 56 vteřin: LG SuperMulti GSA-H12N

5 minut 32 vteřin: Pioneer DVR-111D

4 minuty 45 vteřin: Lite-ON LH-18A1P

Stejná data jsem vypálil i na přepisovatelný disk DVD+RW Verbatim, 4,7 GB, 8x. Vypalování probíhalo za stejných podmínek jako u vypalování DVD+R. Zatížení procesoru stouplo u všech mechanik na 2% výkonu, pouze mechanika LG SuperMulti GSA-H30N si zachovala výtečnou hodnotu 1% výkonu.

9 minut 42 vteřin: LG SuperMulti GSA-H30N

9 minut 26 vteřin: LG SuperMulti GSA-H12N

9 minut 35 vteřin: Pioneer DVR-111D

9 minut 39 vteřin: Lite-ON LH-18A1P

K testu přístupové doby jsem použil originální datové DVD-ROM.

146 ms: LG SuperMulti GSA-H30N

142 ms: LG SuperMulti GSA-H12N

130 ms: Pioneer DVR-111D

160 ms: Lite-ON LH-18A1P

Zajímavé jsou jistě i hodnoty doby rozpoznání disku DVD. Pro test jsem použil originální DVD Video DL s filmem Dveře v podlaze na motivy bestselleru Johna Irvinga.

21 s 94 ms: LG SuperMulti GSA-H30N

20 s 73 ms: LG SuperMulti GSA-H12N

19 s 37 ms: Pioneer DVR-111D

22 s 46 ms: Lite-ON LH-18A1P

Vlastnosti mechanik

Nemalé množství uživatelů dozajista zajímají provozní vlastnosti mechanik, jako je třeba hluk mechanik při čtení média. Tiché mechanice jsou ochotni dát přednost, před mechanikou s lepšími parametry a výsledky, avšak která je velice hlučná. Jedná se tedy samozřejmě o subjektivní pocit. Největší hluk vydávali v testu mechaniky společnosti LG, tedy LG SuperMulti GSA-H30N a LG SuperMulti GSA-H12N. Jejich hluk dokázal předčít boxovaný chladič procesoru v jeho minimálním zatížení, pokud ale nemáte počítač na stole, ale pod stolem, budete tento defekt vnímat dozajista minimálně. Obě mechaniky projevovali minimální vibrace. Optická mechanika Pioneer DVR-111D byla velice tichá, až jsem chvílemi přemýšlel, zdali je vůbec v provozu. Pokud ale přiložíte ucho k mechanice, je slyšet nepatrné brum, v běžné práci je tento zvuk ale opravdu neslyšitelný. Mechanika vydávala při práci i minimální vibrace, což přispělo k celkově dobrému dojmu v této oblasti. Z mechaniky Lite-ON LH-18A1P mám smíšené pocity, sice neprojevovala výrazný zvuk, ale naopak velice silně vibrovala, takže zvuk vydávalo její okolí. Nestačil jsem se divit v prvních chvílích, kdy jsem mechaniku testoval připojenou pouze na desce stolu, mechanika tedy nebyla upevněna ve skříni. V tomto stavu jsem zvyklí při použití mechaniky na silnější vibrace, bylo to ale vůbec poprvé, co mi mechanika při načítání DVD začala sama cestovat po stole, způsobeno to bylo samozřejmě intenzitou vibrací. Máte-li ale počítač pod stolem, a nikoliv na stole, jsou vibrace snesitelné.

Závěr

Téměř po celou dobu testů, podávali nejlepší výkony mechaniky Pioneer DVR-111D a Lite-ON LH-18A1P. Mechanice Pioneer DVR-111D nemám v podstatě co vytknout, jedná se o velice kvalitní mechaniku po stránce zpracování i funkčnosti. Celou dobu jsem tajně fandil mechanice LG SuperMulti GSA-H30N, a to hlavně kvůli zapojení S-ATA, které umožní ve skříni lepší proudění vzduchu, oproti klasickým IDE kabelům. Tak trochu zklamáním pro mne byly výsledky testů v její neprospěch. Výsledné hodnoty mechaniky LG SuperMulti GSA-H12N byly spíše průměrné, zamrzí i vyšší hladina hluku, který mechanika při svém provozu způsobuje. Vítěze máme tedy v tomto testu celkem dva. Optická mechanika Lite-ON LH-18A1P se stává jasným vítězem v poměru cena / kvalita. Připlatíte-li si však za mechaniku Pioneer DVR-111D, bude Vám jistě dobrým služebníkem.

Ohodnoť článek:

Názory ostatních Geeků (7)

Test nahouby

Přístupové?doby jsou k ničemu, rozhodující je kvalita vypalování a čtení...

@petr.tomasek: Souhlasím. Za jak dlouho bude médium vypáleno, je jistě zajímavé. Daleko důležitější je jak. Autor zdá se o KProbe nebo Nero CD-DVD Speed ani neslyšel, tím méně o tom, jak a s čím je tyto programy možné použít a o čem vypovídají výsledky. Neméně důležitá je schopnost čtení médií, i poškozených (tam je to dost diskutabilní, moc záleží na vlastním poškození nosiče). Doporučuji testy tohoto druhu přenechat jiným, kteří to umí např. CD-R server nebo Cdrhard server.

Ne úplně podařená recenze

Pominu li množství hrubek a úroveň jazyka, nemohu říci, že by toto splňovalo úroveň průměrné uživatelské recenze. Před třemi lety bych za takouvouhle recenzi byl rád. Dnes je laťka jinde.
Chápu, že nejste CD-R server, ale pro mě, jako uživatele je kromě hlučnosti důležitá kvalita záznamu na DVD a CD a ani test s médiem rozdrbaným klíčem není moc použitelný. Média mají stovky vlasových a větších škrábanců (spíše než vryp). Nemám rád desítky obrázků čtení a zápisů médií, ale test čtení poškozeného CD a DVD by byl dobrý (myslím obrázek)
Škoda, že jste z tohoto srovnání nevytěžili více (stačilo by málo)
BTW: neměl by to číst někdo, kdo v CZC ovládá mateřštinu (pochopím ještě chyby u pana Šťávorského)
BTW: vyměňte u všech sloves ve větách měkké i za y a budete mít o řád méně hrubek.

Neni to az tak zle

V dnesni dobe je, dle meho nazoru, nesmysl, recenzovat IDE zarizeni.

@matfisar: Teda tam je čárek :))

@matfisar: Proč? Víš kolik se jich ještě používá a bude používat!

Kompletní recenze zde:

Kompletní recenze těchto mechanik včetně kvality zápisu a čtení si přečtěte zde:
http://cdrhard.cz/view.php?cisloclanku=2007052703

Máš něco na srdci?

100% GEEKsměs bez elektroniky 100% GEEKsměs bez elektroniky
nahoru