Přejít na obsah [o] Přejít na navigaci [n] Přejít na vyhledávání [v] Přihlásit se
Hlavička
Vyluxuje, vytře a neruší. Testujeme robotický vysavač Rowenta X-Plorer S75s+

Vyluxuje, vytře a neruší. Testujeme robotický vysavač Rowenta X-Plorer S75s+

Recenze
Rowenta robotický vysavač X-Plorer S75s+ 4v1 Laser Auto Empty RR8587WH_1557476835
Rowenta robotický vysavač X-Plorer S75s+ 4v1 Laser Auto Empty RR8587WH
10 743 Kč 12 999 Kč
Rowenta robotický vysavač X-Plorer S75s 4v1 Laser RR8567WH_2133568920
Rowenta robotický vysavač X-Plorer S75s 4v1 Laser RR8567WH
Produkt není určen k prodeji.

Vánoční úklid dává většině z nás pěkně zabrat. A co hůř, po Silvestru a všech návštěvách můžeme uklízet nanovo. Alespoň částečně nám práci usnadní robotický vysavač, jak si ukážeme v testu modelu Rowenta X-Plorer S75s+.

Ceny robotických vysavačů startují už okolo tří tisíc korun, pokud se bavíme o modelech pár stovek si ještě připlatíte. Vyšplhat je klidně mohou v obou zmiňovaných kategoriích až na desítky tisíc korun. Uprostřed tohoto cenového spektra se pyšní letošní novinka – robotický vysavač Rowenta X-Plorer S75s 4v1 Laser RR8567WH, který navíc můžete zakoupit i v provedení Auto Empty, tedy s automatickým vyprazdňováním pro pohodlnější používání. Podle parametrů a nabízených funkcí jde o velmi zajímavý kousek, proto se na jeho schopnosti podíváme nyní v praxi.

Hlavní přednosti modelu Rowenta X-Plorer S75s+ 4v1 Laser Auto Empty:

  • Přesná laserová navigace Smart Exploration 8.0
  • Úklid 4v1 se spolehlivou sací sílou
  • Smart Aqua Power chytré vytírání
  • Dokáže překonat až 18 mm vysoké překážky
  • Automatické vysypávání prachu ve vyprazdňovací stanici
     

Představení robotického vysavače Rowenta X-Plorer S75s+

Technické parametry

Testovaný model: Rowenta robotický vysavač X-Plorer S75s+ 4v1 Laser Auto Empty RR8587WH

Typ vysavače: bezsáčkový robotický, Mop

Typ navigace: Laserová

Rozeznávání překážek: Bezdotykové

Typ baterie: Li-ion

Doba provozu na jedno nabití: 120 min

Doba nabíjení: 4 hod

Hlučnost: 65 dB

Funkce: Automatické dobíjení, Pokračování úklidu po dobití, Uložení mapy, Virtuální zeď

Překážkový senzor: Ano

Senzor proti pádu ze schodů: Ano

Typ filtru: HEPA

Sací výkon: 2700 Pa

Objem nádobky na prach: 0,26 L

Objem nádobky na vodu: 0,3 L

Podporované OS: Android, iOS

WiFi: Ano

Hlasové ovládání: Amazon Alexa, Google Assistant

Rozměry: 340 x 340 x 95 mm

Hmotnost: 8,83 kg

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Rowenta X-Plorer S75s+

Obsah balení

Jak jsme zdůrazňovali již v řádcích výše, X-Plorer S75s+ 4v1 je možné zakoupit ve dvou různých provedeních. Ta se od sebe liší v podstatě jen přítomností vyprazdňovací stanicí pro automatické vysypávání prachu. Přesně tento model jsme měli možnost testovat, což bylo poznat na první pohled už na samotném balení. Aby se do útrob kartónové krabice vešel vysavač i s veškerým vybavením, je obal pochopitelně o něco rozměrnější. Na vrchní straně má ale praktické plastové poutko, takže relativně snadno přenáší.

Hned po prvním otevření krabice si všimnete, jaký má výrobce smysl pro detail. Hned na kartónovém víku totiž uvidíte jednoduchý obrázkový návod, který vám v několika krocích snadno ukáže, jak celý vysavač používat. Podobné naváděcí „nápovědy“ naleznete také na jednotlivých částech vysavače, takže vždycky hned víte, jak všechno používat. Kromě vysavače a vyprazdňovací stanice v balení ještě naleznete nástavec pro mop, dva sáčky do vyprazdňovací stanice, praktický štěteček pro čištění, který obsahuje i řezáček na nabalené vlasy a chlupy na kartáčích, a také kompletní návod se záručním listem.

DSC02266.JPG
DSC02274.JPG
DSC02279.JPG

V balení naleznete vše, co je pro provoz vysavače potřeba

Vzhled a kvalita zpracování

Samotný robotický vysavač Rowenta X-Plorer S75s+ staví na kruhové konstrukci, jeho tělo je pak zhotoveno z bytelného plastu bílé barvy. Pouze senzory na čelní straně jsou ukryty pod černými plasty. Ovládací prvky naleznete na vrchní straně vysavače, hlavní tlačítko napájení je pak umístěno na boku.

Jeden zásadní rozdíl ve srovnání se základními vysavači je také patrný na první pohled. Řeč je o LiDAR senzoru, který se pyšní na vrchní straně vysavače. Tato „věžička“ v kombinaci s TOF kamerami vysavači pomáhá, aby vypočítal svou polohu a optimalizoval trajektorii. Díky tomu je schopen vyčistit celý domov co možná nejefektivněji a nejdůkladněji. Samotné navigaci vysavače v prostoru se ale budeme věnovat ještě v praktických zkušenostech. Už nyní nicméně můžeme prozradit, že patří k těm nejpokročilejším na trhu.

Ke kvalitě zpracování ani k použitým materiálům nelze mít žádných výhrad. Plastové části na sebe korektně doléhají, všechny spoje jsou příkladně slícovány, nikde se nic neprohýbá ani nevrže. Při pohledu na tento robotický vysavač naživo, by patrně většina lidí hádala, že musí jít o model z vyšší cenové kategorie, než tomu ve skutečnosti je.

V hodnocení vzhledu a kvality zpracování nemůžeme zapomenout ani na vyprazdňovací stanici pro automatické vysypávání prachu. Ta je po vzoru samotného vysavače také sněhově bílá. Pouze spodní část je černá, aby vysavač správně zajel „domů“ a mohl se vyprázdnit i nabíjet. Stanice je poměrně robustní a bytelná, což je rozhodně dobře. Kvalita zpracování i použitých materiálů se stejně jako v případě samotného robotického vysavače drží na velmi vysoké úrovni.

DSC02293.JPG
DSC02296.JPG
DSC02301.JPG

Robotický vysavač s vyprazdňovací stanicí v celé své kráse

První spuštění a nastavení

Při čtení všech nabízených funkcí a dovedností by se technicky méně zdatní uživatelé mohli obávat, jak to všechno nastaví a zprovozní. Podobné obavy nicméně nejsou vůbec na místě. Rowenta má vše vymyšlené do posledního detailu. Z vysavače tak stačí sundat ochranné fólie a molitany, vybrat vhodný prostor pro umístění dokovací stanice a vysavač zapnout. Po stisku tlačítka domů, by měl vysavač sám zajet do dokovací stanice, kde se bude nejprve plně nabíjet. To může trvat v závislosti na stavu akumulátoru až čtyři hodiny.

Mezitím ale můžete vše nastavit a připravit na samotné čištění. Potřebovat k tomu budete chytrý telefon s Androidem či platformou iOS. Do něj je nutné stáhnout aplikaci Rowenta X-plorer Series 75/95. Pozor, Rowenta nabízí i další aplikaci, která je však určena pro jiné modely, než je hlavní hrdina dnešní recenze. Nastavení zabere zhruba deset minut. Jak probíhá, si můžete krok za krokem prohlédnout níže.

Screenshot_20221206_083310_X-Plorer S75-S95.jpg
Screenshot_20221206_083355_X-Plorer S75-S95.jpg
Screenshot_20221206_083716_X-Plorer S75-S95.jpg

Instalace obslužné aplikace

Možnosti ovládání a obslužná aplikace

Pokud se ještě váš vysavač nabíjí, máme ideální čas na detailní prozkoumání mobilní aplikace. V první řadě můžete prostřednictvím programu Rowenta X-plorer Series 75/95 samotný vysavač ovládat na dálku, kdy s ním budete jezdit bez nadsázky jako s autíčkem na dálkové ovládání. K manuálnímu ovládání můžete využít také tlačítka přímo na vrchní straně vysavače, testovaný kousek ale také poslechne na slovo – podporuje totiž hlasové asistenty Alexa a Google Assistant.  

Možnosti obslužné aplikace jsou velmi široké. Dovoluje vám plánovat úklidy, aktivovat bodový úklid či vymezit zakázané zóny. Sami si přitom můžete nastavit, zda vysavač do daného prostoru nemá vůbec vjíždět, nebo zda tam může například pouze luxovat a nesmí používat mop.

Díky pokročilému mapování prostoru zvládá testovaný kousek od společnosti Rowenta perfektně vysmýčit všechny domácnosti s různými typy podlah. Používat jej navíc můžete i na více místech, zapamatovat si totiž dovede až čtyři různé mapy. To se hodí v případě, kdy máte v domě více pater.

Aplikace je plně lokalizována do češtiny, její obsluha je velmi snadná a intuitivní.

a.jpg
b.jpg
c.jpg

Takovéto možnosti nabízí mobilní aplikace

Praktické zkušenosti s vysáváním a vytíráním

Rowenta X-Plorer S75s+ 4v1 nabízí kompletní balíček funkcí: zvláště přesnou laserovou navigaci Smart Exploration 8.0 pro chytrý a systematický úklid, který pokryje každý centimetr vašeho domova a spolu s elektronicky ovládaným mopem tak můžete uklízet s knížkou na sedačce nebo cestou z práce.

Robotický vysavač je vybaven postranním kartáčem pro důkladný úklid rohů a těžko přístupných míst. Turbo kartáč zajistí snadný sběr vlasů, zvířecích chlupů i žmolků. Výkonný BLDC digitální motor se vyznačuje spolehlivou sací sílou a efektivní vytírání povrchů s elektronicky nastavitelným mopem zvládne mokrý úklid na jedničku. Smart Aqua Power disponuje 4 úrovněmi tlaku vody se snadným nastavením přes aplikaci.

Sací výkon 2700 Pa je dostatečný i na to, aby si poradil s hrubšími nečistotami. Robot disponuje automatickým zvýšením sacího výkonu na kobercích a dokáže si poradit s prahy do výšky až 18 mm. Problém mu nedělá ani najíždění na různé druhy podlah, tedy například najíždění na koberce.

Praktické je také to, že výška je pouze 95 milimetru, je tedy výrazně nižší než běžné automatické vysavače. Díky tomu může čistit i podlahu pod nábytkem. V praxi se vyhýbá robot překážkám poměrně obstojně, zbytečně nenaráží do nábytku a překvapivě se do něj nezamotávají ani kabely položené na zemi.

asdasfaf.jpg
fsdfsdfsf.jpg
gfdfgdfg.jpg

Rowenta X-Plorer S75s+ v akci

Po prvním vybalení se některým uživatelům patrně bude zdát, že vysavač jezdí tak trochu pomateně po místnosti, ale opak je pravdou. Tento model si totiž postupně tvoří mapu vašeho domova, aby následně mohl vypočítat optimální trasu úklidu. Už po pár dnech tak vysavač jezdí po bytě daleko jistěji a vytyčený prostor dovede uklidit rychleji. Sledovat mapu úklidu je mimochodem možné i na chytrém telefonu.

Vyzdvihnout si zaslouží také inteligentní řízení výkonu. Testovaný kousek dovede v praxi identifikovat typ povrchu a množství prachu, podle toho následně upraví sací výkon tak, aby vše důkladně vyčistil. Problém mu tak nedělá ani hlubší čištění koberců. Velmi dobře čistil robotický vysavač také rohy a prostory těsně u zdi.

Vyzdvihnout si zaslouží také režim vytírání, u kterého můžete nastavit dávkování vody v několika krocích. Mop Smart Aqua Power sice zanechává při nejvyšším dávkování vody podlahu déle vlhkou, ale zase si poradí i se zaschlými nečistotami. Pro běžné každodenní použití ale bohatě stačí i nejnižší dávkování vody.

Co se výdrže týče, vysavač zvládne na jedno nabití luxovat podle nastaveného sacího výkonu zhruba až 120 minut. Poté se sám přesune do nabíjecí základny a opět vyjede, až když je zcela nabitý. Z nuly na 100 % se nabije za čtyři hodiny. Byt o velikosti 100 m2 zvládl vysavač kompletně vyluxovat za méně než hodinu. Výrobce tvrdí, že na jedno nabití zvládne vysavač uklidit bez problémů i byt o velikosti 150 m2.

Vyzdvihnout si zaslouží také velmi tichý chod celého stroje. V praxi jsme se jej nebáli pustit ani v činžovním domě během pozdních nočních hodin. Jak jsme se druhý den dozvěděli od sousedů, ani nevěděli, že jsme luxovali. Pokud by úklid samozřejmě probíhal v ložnici, během spaní by vás to pochopitelně rušilo. Hlučnější je pouze vysávání nádobky s prachem do vyprazdňovací stanice, to je na druhou stranu otázka pouhých 20 sekund.

01.JPG
02.JPG
DSC02413.JPG

Testovací kousek zvládne vyluxovat i vytřít, sám se pak vyprázdní

Automatické vynášení nečistot a čištění

Už na snímcích výše jste si mohli všimnout další velké přednosti testovaného modelu. Díky automatickému vysypávání nádoby na nečistoty můžete uklízet bez práce až 60 dnů. Objem sáčku Hygiene+ na nečistoty totiž činí až 4,1 litrů a pojme tak opravdu velké množství sesbíraných nečistot. Vyprázdnění vysavače navíc trvá pouhých 20 sekund po každém úklidu, jak jsme si uvedli již výše.

Objem nádoby na prach ve vysavači činí 0,26 l. Velikost je nižší především s ohledem na umístění nádobky s vodou na vytírání, která pojme až 0,3 l. Menší nádobka by mohla vadit, kteří si objednají základní model bez vyprazdňovací stanice. Je logické, že komfort bude v takovém případě nižší, protože zásobník prachu budete muset vyklízet častěji, než je u robotických vysavačů s větším zásobníkem zvykem.

DSC02350.JPG
DSC02354.JPG
DSC02355.JPG

Čištění vysavače, detailní pohled na zásobníky

Klady a zápory

+ výborné výsledky vysávání a vytírání

+ široké možnosti nastavení

+ ovládání hlasem, na vysavači i přes mobilní aplikaci

+ tichý chod

+ optimální výdrž baterie

+ snadná údržba

 

- menší nádobka na prach (u modelu s vyprazdňovací stanicí nevadí)

- vyprazdňovací stanice je citelně hlučnější než samotný vysavač

 

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Rowenta X-Plorer S75s+ 4v1 Laser Auto Empty

Závěrečné hodnocení

Robotický vysavač Rowenta X-Plorer S75s+ 4v1 Laser Auto Empty zajistí perfektní úklid vašich podlah bez námahy. Zvládne luxovat i vytírat takovým způsobem, že to po něm nebudete muset předělávat, což se bohužel o řadě konkurentů říci nedá. Pomáhají k tomu především pokročilé technologie, jako je například inteligentní mapování prostoru pro co nejlepší a nejefektivnější úklid. Vše podtrhuje rozumně nastavená cenovka. Hlavní hrdina dnešní recenze má tedy rozhodně zaděláno na úspěch.

 

Ohodnoť článek:

Názory ostatních Geeků (3)

Vtipné

Tohle neni žádná recenze to je jen dalsi reklama lol

Mame doma a super

Mame ho toma uz asi 5 mesicu a je super. Vetsi domacnost se psem a robot maka kazdy den. Navigace perfektni, vytirani super a vyprazdnovani parada. Hlavne i se psem nam jeden sacek vydrzel 3 mesice. Coz pri cene sacku je oproti konkurenci naklad skoro nic. Hlavne prekvapilo, ze i kdyz je sacek plny, tak nic neni citit. Coz u papirovych sacku pravda nebude. Takze za me maximalni spokojenost a doporucuju.

Rakce na článek

Citace:"testovaný kousek ale také poslechne na slovo – podporuje totiž hlasové asistenty Alexa a Google Assistant." - kdo neovládá angličtinu, tak si bude muset uklidit prostě sám! :)

Máš něco na srdci?

100% GEEKsměs bez elektroniky 100% GEEKsměs bez elektroniky
nahoru