Přejít na obsah [o] Přejít na navigaci [n] Přejít na vyhledávání [v] Přihlásit se
Hlavička
Recenze: HAL3000 Ryzen 5 – pod taktovkou AMD

Recenze: HAL3000 Ryzen 5 – pod taktovkou AMD

Recenze
HAL3000 Ryzen 5, černá_1543937746
HAL3000 Ryzen 5, černá
Produkt není určen k prodeji.

Společnost AMD se snaží v letošním roce zabodovat s procesory Ryzen, se kterými cílí mimo jiné také na náruživé hráče. Tyto čipy se tak postupně objevují v progamingových sestavách. Co od nich můžeme čekat, si ukážeme v dnešní recenzi herní mašiny HAL3000 Ryzen 5.

Herní komunita se dělí na dva nesmiřitelné tábory – jedni straní hraní na PC, druzí si nedokážou představit svět bez televizních konzolí. Ať už je pravda kdekoliv, my se dnes přikloníme k první jmenované skupině. Pod drobnohledem si totiž společně proklepneme herní sestavu HAL3000 Ryzen 5. Jak už samotný název napovídá, jejím srdcem je procesor Ryzen 5 od společnosti AMD. 

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

HAL3000 Ryzen 5

 

Technické parametry

Testovaný model: HAL3000 Ryzen 5, černá

Procesor: AMD Ryzen 5 1600(3.2/3.6GHz 6 jader/12vláken)

Grafická karta: NVIDIA GeForce GTX 1060 (6 GB)

Velikost operační paměti: 16GB DDR4

Optická mechanika: není

Úložný prostor: 240GB SSD Kingston SSDNow UV400 a 2TB HDD WD Caviar Blue

Zdroj: EVGA 500 BQ (500 W)

Skříň: Sharkoon DG7000-G

Operační systém: Windows 10 Home

Záruka: 3 roky Bezstarostný servis HAL3000

 

Obsah balení

O kartonových krabicích, ve kterých jsou sestavy dodávány, se nikdy příliš zdlouhavě nerozepisujeme – koneckonců ani není o čem. V případě hlavního hrdiny dnešní recenze to však neplatí, balení si zaslouží pozornost. Krabice, ve které je stroj dodáván, je totiž značně rozměrná. Za to nemůže samotná sestava, ale mohutné pěnové výztuhy, které chrání počítač prakticky ze všech stran. Díky tomu je šance na poškození samotné skříně či jednotlivých součástek naprosto minimální. Kromě samotné sestavy naleznete v balení ještě menší krabici, ve které jsou ukryta instalační média, návod k použití, záruční list a kabel k napájecímu zdroji.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Krabice, ve které je sestava dodávána, je poměrně rozměrná

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Pěnové výztuhy chrání sestavu proti poškození během transportu

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Dodávané příslušenství

 

Vzhled a kvalita zpracování

Už na první pohled je jasné, že jde o herní stroj. Je to především zásluha použité počítačové skříně Sharkoon DG7000-G, která má velice neokoukaný a skoro až agresivní design. Řeč je především o čelní masce, jejíž celou spodní část zabírají nasávací otvory, kudy proudí studený vzduch dovnitř skříně.

Přímo na čelním panelu jsou mimochodem přístupné některé konektory. Konkrétně je řeč o čtyřech USB portech a zdířkách pro připojení sluchátek a mikrofonu. Nachází se zde také pohotovostní tlačítko.

Levá bočnice je prosklená, takže jdou vidět jednotlivé komponenty. Výrobce na to myslel a vyhrál si s nimi do sebemenšího detailu. Jak je vidět na fotografiích níže, vnitřek skříně je například z velké části červený a červeně svítí i trojice ventilátorů, která je umístěná ve skříni. Naopak vnější plastové i kovové části a některé komponenty jsou černé. Dohromady toto barevné spojení vytváří krásný efekt.

Skříň je formátu Middle Tower, nabízející tři 3,5" interní pozice a dvě 2,5" pozice pro disky. Z externích pozic jsou k dispozici dvě 5,25" pozice. Žádná však není využita – optickou mechaniku byste zde hledali marně.

Celá skříň je samozřejmě opatřena speciálními šroubky, které je možné povolit pouze rukou, bez použití šroubováku. Tímto systémem jsou přichyceny bočnice, ale například i rozšiřující PCI karty. Na spodní straně samozřejmě nechybí masivní gumové nožičky, které mají za cíl eliminovat množství přenášených vibrací.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Sestava v celé své kráse

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Levá bočnice je prosklená

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Šroubky je možné povolit rukou

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Čelní strana skříně působí poměrně agresivně

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

To je zásluha především masivních nasávacích otvorů

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Detailní pohled na USB konektory v přední části skříně

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Pohotovostní tlačítko a zdířky pro připojení sluchátek a mikrofonu

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Pravá bočnice

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Vrchní strana skříně…

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

… slouží také k lepšímu proudění vzduchu

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Zadní strana skříně s výstupy grafické karty a základní desky

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Detailní pohled na konektory základní desky

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Výstupy grafické karty

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Nožičky se starají o stabilitu celé sestavy

 

Žádné „no name“ komponenty

Ještě než se pustíme do testů, dovolíme si malé zamyšlení. Je totiž téměř jisté, že v diskuzi pod touto recenzí se bude řešit, zda se více vyplatí koupit takto hotovou sestavu, nebo si výkonný herní stroj poskládat po částech.

Příznivci druhé zmiňované možnosti zpravidla tvrdí, že skládané sestavy po jednotlivých dílech vyjdou levněji, a že jim nic nebrání zvolit si skutečně takové komponenty, které chtějí použít. Minimálně v druhém zmiňovaném bodu mají dozajista pravdu.

Jenže i hotové sestavy mají své nepopiratelné přednosti. Tak například u testovaného kousku získají uživatelé nadstandardní tříletou záruku zvanou Bezstarostný servis. Ta by měla zajistit rychlý servis v případě jakýchkoliv problémů. Stačí jen zavolat na infolinku, nahlásit problém, a vše ostatní, včetně odvozu, opravy a zpětného dovozu, zajistí servisní tým společnosti HAL3000. To je komfort, který skládané sestavy zkrátka nenabízejí.

Uživatelé tak bez nadsázky mohou stroj po koupi pouze připojit do zásuvky a začít hrát. A to zkrátka poměrně početné skupině uživatelů vyhovuje. V případě herního stroje HAL3000 Ryzen 5 se nabízí navíc i další výhoda – výrobce použil výhradně značkové komponenty. Nesnažil se šetřit například na napájecím zdroji a dalších důležitých součástkách, které nejsou na první pohled vidět, ale v praxi jsou více než důležité. Přesně takovou taktiku totiž někteří konkurenční výrobci používají.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Pohled do útrob testované sestavy

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Grafická karta od MSI

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Kabely byly vyvázány opravdu pečlivě

 

Ale nyní už k jednotlivým komponentám. Díky montážnímu listu máte na první pohled jasný přehled o tom, co se ve skříni ukrývá, i když bočnici kvůli záruční pečeti nesundáte. Srdcem celého stroje je šestijádrový procesor AMD Ryzen 5 1600, který je taktován na frekvenci 3.2 GHz nebo až 3.6 GHz v Boost režimu. Ten podporuje až 12 procesů současně pro lepší multitasking.

Procesor je dále doplněn operační pamětí Patriot Viper Elite Red 2 800 Mhz DDR4 s kapacitou 16 GB (dva moduly), ale běží na 2 667 MHz. Jako podvozek posloužila základní deska MSI B350 TOMAHAWK, která nabízí komponenty s certifikací Military Class 4 pro lepší stabilitu v zátěži a prodlouženou životnost. Obrazový výstup zajišťuje grafická karta MSI GeForce GTX 1060 ARMOR 6G OC s čipem NVIDIA GeForce GTX 1060. Jádro obsahuje 1280 výpočetních jednotek a grafický výkon je podpořen paměťovým systémem se sběrnicí o šíři 192 bitů v kombinaci s rychlou grafickou pamětí 6 GB GDDR5. Karta dále nabízí výstupy 2x DisplayPort, 2x HDMI, 1x DVI.

Pro uložení dat je určena kombinace disků: 240 GB SSD Kingston SSDNow UV400 a 2 TB HDD WD Caviar Blue. V celé konfiguraci se sluší vyzdvihnout také 500W napájecí zdroj EVGA 500 BQ s certifikací 80PLUS Bronze. Nízké provozní teploty procesoru zajišťuje chladič AMD Wraith Spire, se kterým se ještě detailně seznámíme v řádcích níže. Počítačová sestava se dodává včetně operačního systému Windows 10 Home.

Výrobce si navíc pohrál i s takovými detaily, jako je pečlivé vyvázání kabelů tak, aby nepřekážely dobrému proudění vzduchu. A zapomenout nesmíme ani na červené podsvícení komponent, které vypadá v akci opravdu famózně. Posuďte koneckonců sami…

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Rozsvícená sestava

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Svítí přední…

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

… i zadní ventilátory

 

Testy výkonu

Jde o herní sestavu střední třídy, jejíž výkon nicméně bohatě stačí nejen pro hraní ve Full HD, ale také pro standard 2K (2560x1440px). Na plnohodnotné hraní ve 4K se nicméně hodí jiné stroje.

Výkonu by mělo být dostatek i pro provozování systémů virtuální reality, o kterých je v posledních měsících slyšet stále častěji. Bez nadsázky se tak dá říci, že tento stroj je připraven na budoucnost a výkonnostně bude stačit hráčům přinejmenším pár let. Prostor pro případný upgrade grafické karty v budoucnu tu navíc stále je, byť v některých případech pak bude nutné počítat i s pořízením výkonnějšího zdroje.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Stroj běží pod operačním systémem Windows 10

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Nabídka aplikací, které si může uživatel nainstalovat

 

Na vysokém výkonu mají svůj nezanedbatelný podíl samozřejmě i další komponenty – především tedy použitá operační paměť a SSD jednotka. Jako celek všechny komponenty fungují bez chybičky. Odezva systému je bleskurychlá.  Je potěšující, že kromě výkonu se výrobce zaměřil i ve skladbě komponent na některé praktické prvky. Například nezapomněl sestavu kromě výkonné SSD jednotky vybavit také dostatečně velkým pevným diskem pro ukládání dat.

Testovaný kousek samozřejmě dobře poslouží v domácnosti i jako multimediální sestava. Mimochodem, výrobce myslel i na uživatele, kteří nejsou v instalaci nových počítačů tolik zběhlí. Stroj proto vybavil balíkem aplikací, u kterých se uživatelé mohou sami rozhodnout, zda je chtějí nainstalovat, či nikoliv. V přehledné aplikaci, která je vidět na fotografii výše, si jednoduše vyberou, o jaké programy mají zájem, a doslova na pár kliků je pak nainstalují. Některé aplikace jsou k dispozici zdarma, u jiných je možné nainstalovat pouze zkušební verzi. Nechybí přitom programy ani pro ty nejmenší.

Následující testy jasně ukazují, co mohou hráči od sestavy HAL3000 Ryzen 5 čekat:

 

>> Testy procesoru <<

SuperPi 32M

623 s

wPrime 1024M

136 s

CineBench R15 (single)

156 bodů

CineBench R15 (multi)

1262 bodů

PassMark

12 366 bodů

CPU-Z (single)

2088 bodů

CPU-Z (multi)

12 891 bodů

 

>> Testy grafické karty <<

GTA V (1920 x 1080; Very High)

76 fps

GTA V (2560 x 1440; Very High)

68 fps

Battlefield 4 (1920 x 1080; Ultra)

66 fps

Battlefield 4 (2560 x 1440; Ultra)

50 fps

Project CARS (1920 x 1080; Ultra)

70 fps

Project CARS (2560 x 1440; Ultra)

61 fps

The Division (1920 x 1080; Very High)

44 fps

The Division (2560 x 1440; Very High)

31 fps

For Honor (1920 x 1080; Extreme)

80 fps

For Honor(2560 x 1440; Extreme)

49 fps

Ghost Recon (1920 x 1080; Ultra)

41 fps

Ghost Recon (2560 x 1440; Ultra)

30 fps

Overwatch (1920 x 1080; Ultra)

138 fps

Overwatch (2560 x 1440; Ultra)

92 fps

Rise of the Tomb Raider (1920 x 1080; Very High)

55 fps

Rise of the Tomb Raider (2560 x 1440; Very High)

40 fps

 

 

Spotřeba a provozní hluk

Kamenem úrazu u celé řady herních sestav bývá chlazení. Uchladit výkonné komponenty totiž nemusí být vždy zcela jednoduché. U skříně Sharkoon DG7000-G se naštěstí na tento problém myslelo. Systém chlazení je rozdělen do dvou samostatných zón. V té hlavní je základní deska, procesor a grafická karta.

Výše zmiňované komponenty chladí čtyři velkoformátové ventilátory (jeden na procesoru, dva vepředu a jeden další na zadní straně skříně). Přední ventilátory nasávají studený vzduch do skříně a ty zadní pro změnu odvádí teplý pryč – ven od komponent, aby se nepřehřívaly. Přední strana je opatřena jemnou síťkou, aby se ke komponentám nedostaly žádné velké nečistoty. Protiprachové síťky mimochodem nalezneme na vrchní straně skříně a zároveň na té spodní, kde nasává vzduch zdroj.

A tím se plynule dostáváme ke druhé zóně. Ta je tvořena speciální šachtou ve spodní části. Zde je umístěn pevný disk, SSD jednotka a zmiňovaný napájecí zdroj. Tím, že jsou SSD jednotka a pevný disk odděleny od zbytku komponent, nejsou vystaveny takové tepelné zátěži, což by se ve výsledku mělo příznivě podepsat na jejich životnosti. Absence nadbytečného tepelného zatížení má blahodárný vliv také na napájecí zdroj. Ten je tišší, než kdyby byl umístěn ve vrchní části skříně a musel se částečně starat i o odvod teplého vzduchu od procesoru.

V praxi se díky tomu i při vysokém zatížení pohybují teploty ve spodní části skříně (v šachtě se zdrojem a pevným diskem) okolo 35 °C, což je mimochodem i pracovní teplota celé sestavy, pokud není zatížena. Výkonná grafika se ale v případě dlouhodobého zatížení dokáže rozpálit až na 70 °C, což není na herní stroj nijak závratná hodnota. Grafika pak logicky zvedá teplotu i uvnitř hlavního okruhu – vrchní části skříně.

Všechny použité chladiče jsou velmi tiché, a to platí i pro ten na grafické kartě a procesoru, přestože jde v podstatě o boxovaný chladič. AMD Wraith Spire je však v praxi opravdu velmi tichý. Díky tomu se v klidovém režimu pohybuje hlučnost sestavy okolo 32 dBA. Když se všechny ventilátory roztočí naplno, stoupne hladina hluku až k hranici 45 dBA.

Poslední kategorií, které jsme se zatím nevěnovali, je spotřeba. V klidovém stavu si sestava z elektrické zásuvky vzala 70 W, v maximální zátěži pak 250 W. To víceméně odpovídá výkonu celé sestavy.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Detailní pohled na chladič v zadní části skříně

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Další dva jsou umístěny vepředu

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Vrchní strana skříně je opatřena jemnou síťkou

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Detailní pohled na tunel ve spodní straně skříně

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

V tunelu je umístěn například napájecí zdroj

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Také zdroj je opatřen praktickou výsuvnou síťkou

 

Klady a zápory

+ slušný výkon, stačí na hraní ve 2K

+ bytelná konstrukce

+ značkové komponenty

+ perfektní chlazení, nízký provozní hluk

+ nadstandardní 3letá záruka

 

- nemá optickou mechaniku 

- ve výbavě není čtečka paměťových karet

 

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

HAL3000 Ryzen 5

 

Závěrečné hodnocení

HAL3000 Ryzen 5 nabízí vcelku vyvážený výkon, který stačí pro hraní prakticky všech novějších her nejen v rozlišení Full HD, ale také ve vyšším standardu 2K. S nižšími detaily nebo při nižším snímkování je možné celou řadu titulů hrát dokonce ještě ve vyšším rozlišení (4K). Výrobce navíc myslel i na tiché chlazení či takové drobnosti, jako je dostatek snadno přístupných portů. Třešničkou na dortu je poté nadstandardní tříletá záruka.

HAL3000 Ryzen 5 můžete zakoupit v našem obchodě.

Ohodnoť článek:

Názory ostatních Geeků (14)

Cena

proč to je tak drahý

Ověřený GEEK - level 2

@zavacky1: Proč je to tak levný?https://www.czc.cz/0rlmn163jgj0rattusu3qditr1/seznam31 803 Kč a HAL chce 32 999 Kč.
1 196 Kč za bezstarostný servis mi nepřijde drahý.http://www.hal3000.cz/stranky/podpora"Stačí jen zavolat na infolinku 844 139 139 a vše ostatní včetně odvozu, opravy a zpětného dovozu na vámi určené místo již zařídí náš servisní tým. Váš HAL3000 bude opraven v co nejkratší době a dopraven na Vámi určenou adresu.Standardní servisní zásah PC trvá maximálně 10 pracovních dní včetně doby nutné na dopravu."

@Killing joke: Řekl bych že 12 stovek je za servis počítače za 30 tisíc celkem dobrá nabídka. Já osobně bych to nepoužil ale kdybych to měl stavět pro nějakého kamaráda tak bych to zvážil. I když ta bedna nevypadá nic moc.

Ověřený GEEK - level 2

@hummer0: To já bych si takovou sestavu nikdy nekoupil, vše musí být podle mě a s minimální hlučností. Skříň co nejobyčejněji vypadající a nejrovnější :D
U reklamace si holt počkám déle.

@Killing joke: Sestava jako taková je opravdu předražená, jelikož jsem ekvivalent s dokonce výkonnější grafickou kartou zrovna stavěl bratrovi (přesněji se jednalo myslím o Rx580 11GB OC verze) a samozřejmě se silnějším zdrojem. Předpokládám tedy, že většina peněz navíc jde do zrovna ne moc pěkného casu. Bezstarostný servis... tady si v podstatě platíte to, na co máte ze zákona nárok.
Podle § 598 občanského zákoníku má zákazník právo na úhradu nutných nákladů, které mu vznikly v souvislosti s uplatněním práv z odpovědnosti za vady.
Typicky jde o náklady na dopravu, ale také třeba o poštovné nebo telefonní poplatky...

Ověřený GEEK - level 2

@krupa13: Však is složte co chcete, nelze se zavděčit všem.
Když jste něco stavěl, tak byste tomu asi měl rozumět, ovšem nejste si jistý tím co jste stavěl a uvádítě neexistující kartu. Tak asi bude lepší, když začnete s nápravou u sebe a pak až u HALu. Třeba ten výkonnější zdroj, není to na úkor kvality?
Zákon je super, ale hovoří o 30ti dnech a HAL zajistí vše rychleji.

@zavacky1: Protože se najde dost "blbců", kteří místo toho aby si ho postavili sami a ušetřili, tak CZC ty peníze dá.@Killing joke Krásně zkopírováno, škoda že realita je někde jinde. Bratranec čekal na výměnu grafiky z podobné sestavy 50 dní :-)

Ověřený GEEK - level 2

@Martin.Czyž: A 1000 dalších bratranců je spokojených. Tak holt smůla no. Každopádně ze zákona je na to 30 dnů, jste si naprosto jistý 50ti dny? Jednalo se o HAL3000, nebo o místního podvodníka?

@Martin.Czyž: 50 dní? Po 30 dnech v reklamaci to mohl odmítnout a žádat o vrácení peněz.

@hummer0: Tak bratranec je očividně podle pána blbec a ti mají vždy omezené možnosti své problémy logicky řešit.

@Martin.Czyž: Z podobné sestavy - tak tento popis mě dostal.

Ověřený GEEK - level 2

@zavacky1: Zdravím, nevím o tom, že by tato sestava byla drahá a to i z pohledu košíku, nedávno jsem ty samé komponenty dával do košíku a vyšly mne dokonce o stovku dráž.. samozřejmě jak dokazuje komentář od Killing Joke tak se cena průběžně mění, ale nejspíš v tom taky mají roli cenové akce obchodníků a ty jsou proměnné neustále.Jinak abych vás opravil, Bezstarostný servis HALu je především o rychlosti a oné bezstarostnosti, lidé o něm mluví jako o zbytečnosti, dokud jej nepotřebují .. pak už obvykle nechtějí nic jiného. :-) Je rozdíl v přístupu a je rozdíl čekat na výměnu např. vadné grafiky několik dní nebo 30 dní, jak to funguje u spousty běžných obchodníků.
Jedna z věcí, která HAL dává trochu bokem a kde jdou nějaké peníze je odladění sestavy, HAL disponuje velmi zkušenými techniky i montážníky a tak zákazník dostane počítač odladěný na úrovni, za kterou se nemusí rozhodně stydět ani nadšenec. Dokonce si dovolím říct, že předčí nastavení některých nadšenců - teda rozhodně ta moje, protože já nemám ani zdaleka takové nároky jako naši technici a to si na některé věci potrpím, jelikož mám OCD.

@Makaan_89: Zdravím, co konkrétně máte na mysli tím odladěním sestavy? Jestli po stránce HW nebo SW? Pokud máte na mysli SW, tak v čem přesně spočívá to "lazení" sestavy. Podle mé představy: Sestavim PC z komponent, nainstaluji OS + eventuálně ovladače a je odlazeno. Děkuji za odpověd.

Ověřený GEEK - level 2

@kepka4: Zdravím, jedná se o HW - mimo běžné sestavení si skutečně pohlídáme funkčnost do větších detailů, pro nás i pokročilé je to samozřejmost, pro spoustu obchodů či konkurenčních prodejců hotových PC to ale tak být nemusí. Se softwarem je to krátký proces, navíc nechceme špinit OS - v tomto ohledu děláme pouze dvě maličkosti
- jedna je malá appka která nabídne instalaci často používaných programů (jiné prohlížeče, Skype, Steam, VLC atp.) - za účelem ušetření času či pro méně zběhlé uživatele (ať neloví appky z bůhvíjakých linků).
- druhou je trial antiviru - ten na sebe upozorní i méně zkušené uživatele aby řešili otázku bezpečnosti, případně nabídne tak trochu pod nos nějaké komplexnější řešení, které máme ověřené, že nějakým způsobem nedělá problémy a nabídne i fajn cenu (v tomto případě Kaspersky) - zde jen podotknu, že tohle nejspíše ale zrušíme.. W10 se totiž po nové aktualizaci o bezpečnost stará dobře sámkaždopádně to je vše a pokud to člověk nechce, je otázkou méně než minutky obojí odstranit, nějaký zbytečný bloatware stylu Dell či HP se nekoná..

Máš něco na srdci?

100% GEEKsměs bez elektroniky 100% GEEKsměs bez elektroniky
nahoru