Přejít na obsah [o] Přejít na navigaci [n] Přejít na vyhledávání [v] Přihlásit se
Hlavička
Recenze: HTC Desire 626 – líbivý design a svižný chod

Recenze: HTC Desire 626 – líbivý design a svižný chod

Recenze
HTC Desire 626, modrá_790139540
HTC Desire 626, modrá
Produkt není určen k prodeji.
HTC Desire 626, šedá_1614948363
HTC Desire 626, šedá
Produkt není určen k prodeji.

Střední třída smartphonů je doslova přeplněná nabídkou nejrůznějších modelů. Uspět na trhu se nyní bude snažit novinka HTC Desire 626, která uživatele láká nejen líbivým vzhledem. Jaké pro to má předpoklady?

Model Desire 626 je jedním z nejnovějších chytrých telefonů od společnosti HTC. Dle výrobce by měl nabídnout slušný výkon, prémiové fotoaparáty, široké možnosti personalizace a v neposlední řadě i atraktivní dvoubarevný design. Tolik citace z tiskové zprávy, která nám novinku představovala. Jak je to ale s HTC Desire 626 doopravdy? Odpověď na tuto otázku budeme hledat v dnešní recenzi.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

HTC Desire 626

 

Technické parametry

Testovaný model: HTC Desire 626, modrá

Displej: 5“ SuperLCD 2 s HD rozlišením (1280 x 720 pixelů)

Paměť: 16GB úložiště rozšířitelné o 512GB microSD, 2 GB RAM

Procesor: 4jádrový 1,2GHz Snapdragon 410

Operační systém: Android 5.1 Lollipop s rozhraním HTC Sense

Konektivita: Wi-Fi 802.11 a/b/g/n (2,4 GHz), Bluetooth 4.1, GPS+GLONASS, microUSB, NFC

Fotoaparát: 13Mpx BSI fotoaparát s autofokusem a LED bleskem, světelnost f/2.2, 28mm ohnisko

Fotoaparát čelní: 5Mpx BSI fotoaparát, světelnost f/2.8, 34mm ohnisko

Data: 2G/2.5G, 3G WCDMA, 4G LTE

Baterie: 2000 mAh

Rozměry: 146,9 x 70,9 x 8,19 mm

Hmotnost: 140 g

 

Obsah balení

Do redakce dorazil smartphone od HTC v bílé kartónové krabičce se zaoblenými rohy. Za takovéto balení by se nemusel stydět ani o několik tříd dražší přístroj. Kromě samotného telefonu a návodu k použití případní zájemci v balení naleznou ještě nabíječku, napájecí kabel a sluchátka.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Balení smartphonu

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Dodávané příslušenství

 

Líbivý design vs. kvalita zpracování

HTC Desire 626 míří do nejhustěji obydlené části mobilního světa. Právě ve střední třídě, tedy mezi telefony s cenovkou od pěti do deseti tisíc korun, panuje největší rivalita. To je dáno především tím, že uživatel má na výběr desítky a desítky nejrůznějších modelů. Aby měl jakýkoliv výrobce v takto přeplněné třídě šanci uspět, musí se nějak odlišovat od konkurence. Páni inženýři u HTC vsadili na neokoukaný vzhled.

Novinku jsme měli možnost testovat v modrém provedení, které je dvoubarevné. Přední a zadní plastový kryt je tmavý, bočnice a některé další prvky přístroje jsou pak zvýrazněny blankytně modrou barvou. Jako celek to působí velmi líbivým dojmem. Především mezi mladšími ročníky má Desire 626 šanci se svým vzhledem slavit velký úspěch.

Vzhled je tak trochu ikonický. Vychází totiž z designu vlajkových lodí od HTC, které mají již několik posledních let reproduktory umístěné na čelní straně – nad a pod displejem. U testovaného kousku jde ale pouze o designový prvek, jak si ještě podrobněji popíšeme níže.

Plastové části jsou matné, díky čemuž na nich nejsou prakticky nikdy vidět otisky prstů. Vyzdvihnout si zaslouží i zaoblené rohy a bočnice. Nejen že to dobře vypadá, ale především díky zaoblení bočnic se přístroj velmi dobře drží v jedné ruce. Přílišnou překážkou v ovládání díky tomu není ani pětipalcová úhlopříčka.

Jak je u HTC zvykem, kvalita použitých materiálů i samotného zpracování se drží na velmi vysoké úrovni. I když jde o pouhý plast, nemáte při uchopení přístroje do ruky pocit, že jde o nějaký levnější derivát. Plastové části působí bytelným dojmem a velmi přesně na sebe doléhají. Zpracování ani použitým materiálům zkrátka nemůžeme nic vytknout.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Hlavní hrdina dnešní recenze v celé svojí kráse

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Design s reproduktory na čelní straně je ikonický

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Dvoubarevné provedení novince sluší, opticky ji dělá tenčí

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Pod krytkou na levé bočnici se ukrývají sloty pro SIM a paměťovou kartu

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

USB konektor je pak tradičně umístěn na spodní straně

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Pravá bočnice smartphonu

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Detailní pohled na tlačítka pro ovládání hlasitosti a pohotovostního režimu na pravé bočnici

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Sluchátkový výstup se nachází na vrchní straně

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Zadní stranu ozvláštňují blankytně modré prvky

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Detailní pohled na přesné slícování jednotlivých částí

 

Displej a jeho přednosti

Svými parametry displej modelu Desire 626 nejspíše nikomu dech nevyrazí. Pětipalcový SuperLCD 2 dotykový panel má úhlopříčku pět palců a zobrazuje 1280 x 720 obrazových bodů. Právě rozlišení nemusí některým uživatelům stačit, přeci jen v dané cenové třídě se už pomalu prosazují modely s Full HD panely.

Co ztrácí obrazovka v rozlišení, to ale dohání ve své kvalitě. Mezi stejně drahými konkurenty totiž novinka vyniká pro své barevné podání, které má trochu studenější nádech, ale právě díky tomu působí realističtějším dojmem. Pozorovací úhly jsou navíc velmi slušné, obraz se jakkoliv nedeformuje při pohledu prakticky z jakékoliv strany. Velmi slušná je také maximální intenzita podsvícení, díky níž je displej poměrně dobře čitelný i na ostrém slunci.

Popravdě mít obrazovka vyšší rozlišení, byla by bez chybičky. To by ale samozřejmě katapultovalo přístroj do úplně jiné cenové ligy.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Přímý pohled na displej

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Postranní pozorovací úhly

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Postranní pozorovací úhly

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Postranní pozorovací úhly

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Postranní pozorovací úhly

 

Výkon pod taktovkou HTC Sense

Pracovní tempo u modelu Desire 626 udává procesor Snapdragon 410, jehož čtyři jádra jsou taktována na 1,2 GHz. Dále má stroj k dispozici 2 GB operační paměti, což je dvojnásobná hodnota ve srovnání s předchůdcem. Pro úplnost dodejme, že úložný prostor má kapacitu 16 GB a samozřejmě nechybí ani čtečka paměťových karet microSD.

Benchmarková utilita AnTuTu ohodnotila toto železo celkovým skórem 21 650 bodů. To je ve světle aktuálních vlajkových lodí s operačním systémem Android zhruba uprostřed výkonnostního spektra všech nabízených chytrých telefonů. Jak je tedy zřejmé, výkon víceméně odpovídá cenové třídě testovaného kousku.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Hodnocení benchmarku AnTuTu

 

Bodové hodnocení je jedna věc, praxe zase druhá. Systém je totiž výrobcem vyladěn velmi dobře. A tak pokud vezmete do ruky Desire 626 a například vlajkovou loď HTC One M9, nemáte při běžné práci skoro šanci poznat rozdíl, byť jde samozřejmě o úplně jinou cenovou kategorii. Spouštění předinstalovaných aplikací je bleskurychlé a v podstatě nikdy na odezvu systému nečekáte.

Rozdíly ve výkonu jsou poznat až ve chvíli, kdy oba přístroje zatížíte výkonnostně náročnějšími aplikacemi. Především tedy pokud na nich začnete hrát hry. Desire 626 sice na většinu aktuálně nabízených titulů stačí, One M9 je ale načítá citelně rychleji a navíc je dovoluje hrát ve vyšším rozlišení a při vyšších detailech. Při běžné práci, tj. brouzdání po internetu, prohlížení fotografií, práci s e-mailem a kalendářem, ale nižší výkon prakticky nemáte šanci poznat.

Společnost HTC tradičně vylepšuje svoje chytré telefony s Androidem o rozhraní HTC Sense. Jde v podstatě o grafickou nadstavbu, kterou je možné prakticky libovolně personalizovat. Je libo růžové prostředí celého smartphonu? Jak je vidět na snímcích níže, není to žádný problém. Chytře se dá pracovat i s domovskou obrazovkou, kde si ikony můžete měnit jednoduše podle toho, zda se zrovna nacházíte doma nebo v práci. Při obou činnostech totiž uživatel nejspíše bude používat trochu odlišné aplikace.

Zapomenout nesmíme ani na rozhraní BlinkFeed. Jde v podstatě o obrazovku, která sdružuje obsah z předních českých zpravodajských portálů a sociálních sítí, mj. z Facebooku a Instagramu, na první plochu telefonu. Jde v podstatě o sofistikovanější a vizuálně atraktivnější RSS čtečku, která může zároveň zobrazovat tipy na restaurace apod.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Uzamčená vs. úvodní obrazovka

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Ikony na úvodní obrazovce se mohou měnit podle aktuální situace (domov, práce, venku); Menu s předinstalovanými aplikacemi

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Správce spuštěných aplikací; Rolovací nabídka s důležitými oznámeními a rychlým nastavením

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Rozhraní BlinkFeed; Prostředí telefonu

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Kalendář; Klávesnice na výšku

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Klávesnice na šířku

 

Multimédia

Před pár lety společnost HTC uvedla na trh smartphone s naprosto unikátním designem, reproduktory u něj byly umístěny na čelní straně – pod a nad displejem. Tento koncept se stal časem ikonický a mezi fajnšmekry vyhledávaný pro své zvukové přednosti. Reproduktory totiž najednou nehrály dozadu nebo do strany, ale přímo na uživatele. Konkurenční výrobci mohli jen závidět a učit se. Koneckonců nejnovější vlajková loď Googlu – Nexus 6P – má reproduktory umístěné vpředu stejně jako celá řada dalších telefonů od HTC.

Není proto divu, že výrobce chtěl tento ikonický design zachovat i u modelu Desire 626. V dvoubarevné černomodré konstrukci se tak na přední straně pyšní otvory reproduktorů. Má to ale jeden háček. Stereo reproduktory se pod nimi neukrývají, reproduktor je pouze ve zdířce pod spodním okrajem displeje.

O stereo zvuk je tak uživatel ochuzen, na druhou stranu se ale i tak zvukový projev drží na velmi vysoké úrovni. Jednotlivá zvuková pásma jsou poměrně vyvážená a dostatečná je i maximální intenzita hlasitosti. V dané cenové třídě se tak rozhodně jedná o nadprůměr.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Reproduktor se ukývá ve zdířce pod displejem

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Pohled na hlavní fotoaparát na zadní straně

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Druhý fotoaparát je tradičně umístění vepředu nad displejem

 

Posledními dvěma snímky jsme plynule přešli na další důležitou část článku, která se týká multimédií. Řeč je samozřejmě o použitých fotoaparátech. Tradičně jsou k dispozici dva – hlavní s rozlišením 13 Mpx na zadní straně a 5Mpx selfie kamera vepředu. Výrobce oba modely vyzbrojil ještě prémiovými funkcemi, jako je například Eye Experience. Jedná se o funkci, která je schopná v reálném čase vyhlazovat vrásky v obličeji nebo odstraňovat drobné vady na kráse.

Spíše než softwarové vychytávky nás pochopitelně zajímá kvalita fotoaparátů. Ta nijak dramaticky nevybočuje z daného cenového spektra, alespoň co se hlavního snímače na zádech smartphonu týče. Fotoaparát na čelní straně je totiž nadprůměrný a líbivé momentky dokáže pořídit i v horších světelných podmínkách. Více napoví ukázkové snímky níže.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Ukázkový snímek ve vysokém rozlišení můžete stáhnout zde

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Ukázkový snímek ve vysokém rozlišení můžete stáhnout zde

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Ukázkový snímek ve vysokém rozlišení můžete stáhnout zde

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Ukázkový snímek ve vysokém rozlišení můžete stáhnout zde

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Ukázkový snímek ve vysokém rozlišení můžete stáhnout zde

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Ukázkový snímek z přední kamery ve vysokém rozlišení můžete stáhnout zde

 

Výdrž baterie

Příjemným překvapením pro nás během testů byla výdrž baterie. Desire 626 má totiž akumulátor s kapacitou pouze 2000 mAh. Jak jsme se během našich dřívějších testů přesvědčili již několikrát, pro pětipalcové obrazovky nemusí tato hodnota vždy stačit, ale u testovaného kousku tento problém nenastal.

Přístroj se bez elektrické zásuvky obešel při běžném používání 36 hodin, což by bohatě mělo stačit na dva pracovní dny. Při vyšším zatížením se výdrž logicky zkrátí, stále se ale bez nabíječky obejdete jeden celý den. Případně je k dispozici režim extrémní úspory energie, ve kterém je pak možné Desire 626 používat v praxi až pět dnů. Značně se ale omezí jeho funkce, kromě zpráv a telefonu je k dispozici už jen e-mail, kalendář a kalkulačka.

 Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Ukázka extrémně úsporného režimu

 

Klady a zápory

+ líbivý design

+ kvalita zpracování

+ dobrá ergonomie

+ barevné podání displeje, pozorovací úhly

+ rychlá odezva systému

+ překvapivě slušná výdrž baterie

 

- průměrné rozlišení displeje

- pouze jeden reproduktor (vzhled mate)

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

HTC Desire 626

 

Závěrečné hodnocení

Střední třída je přeplněná k prasknutí, a tak to nebude mít Desire 626 vůbec jednoduché. Na trhu najdeme chytré telefony s vyšším rozlišením i výkonnějším hardwarem, přesto může být pro celou řadu uživatelů novinka od HTC zajímavou volbou. Jde totiž o velmi vyvážený smartphone s líbivým vzhledem a svižným chodem, který nemá větších slabin. Příjemným překvapením je i relativně slušná výdrž baterie.

HTC Desire 626 můžete zakoupit v našem obchodě

Ohodnoť článek:

Názory ostatních Geeků (2)

Předražený

Cenovka 8000 tento mobil zabije :)
Do 6500 by to bylo asi nejlepší ,ale HTC chce krachnout ,tak prodává předražené mobily :)

@hrazdil2: Za obdobne penize je LG G2, ktere je ve vsem o tride vys.

Máš něco na srdci?

100% GEEKsměs bez elektroniky 100% GEEKsměs bez elektroniky
nahoru