Přejít na obsah [o] Přejít na navigaci [n] Přejít na vyhledávání [v] Přihlásit se
Hlavička
RECENZE: HTC One - kandidát na mobil roku

RECENZE: HTC One - kandidát na mobil roku

Recenze

Žhavou novinkou na tuzemském trhu je chytrý telefon HTC One. Přístroj se snaží zákazníky nalákat na slušný výkon, stylový vzhled a perfektní uživatelské prostředí. 

Společnost HTC patří mezi nejoblíbenější prodejce chytrých telefonů, který ve statistikách prodejnosti pravidelně obsazuje přední příčky. Právě model One by podle dosavadních ohlasů mohl vynést tohoto výrobce na samotný vrchol. Papírově je totiž naprosto bez chybičky. Ale jaký je ve skutečnosti? Na to se podíváme v dnešní recenzi…

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

HTC One

 

Technické parametry:

Testovaný model: HTC One, stříbrná 
Procesor: Snapdragon 600 (1,7 Ghz)
Paměť: 2 GB RAM, 32 GB paměť
Displej: 4,7palců; 1920 x 1080 pixelů
Konektivita: Bluetooth, Wi-Fi, EDGE, GPRS, HSDPA, HSUPA
Multimédia: MP3, GPS, podpora NFC
Fotoaparát: Ultrapixelová kamera s technologií HTC Zoe
Operační systém: Android 4.1.2 (Jelly Bean) s nadstavbou Sense 5
Rozměry: 137,4 x 68,2 x 9,3 mm
Hmotnost: 143 g
Baterie: 2300 mAh

Kvalita zpracování a vzhled

Chytré telefony se v poslední době podřizují honbě za co nejnižší hmotností a co možná nejnižšími výrobními náklady. Ušlechtilé výrobní materiály jsou tak často nahrazovány klidně i u těch nejlepších smartphonů měkkými plastovými díly. Naštěstí existují i firmy, které se tomuto trendu nepodřídily.

Dozajista to platí i o společnosti HTC a model One je toho jasným důkazem. Hlavní část šasi je totiž vyrobena z jednoho kusu hliníku.  Do něj jsou pak vsazeny všechny součástky včetně dotykového displeje. Jednolitá konstrukce je velice bytelná a zcela hladké tělo navíc působí líbivým dojmem. To koneckonců můžete posoudit sami díky následujícím fotografiím.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Hlavní hrdina dnešního testu

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Tloušťka telefonu nepřesahuje jeden centimetr

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Detailní pohled na slot pro micro SIM kartu, který je umístěn na levém boku

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Sluchátkový výstup a pohotovostní tlačítko hledejte na vrchní straně

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Tlačítka pro ovládání hlasitosti jsou umístěna na pravém boku

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Spodní straně pak dominuje tradiční micro USB konektor

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Hliníkové provedení smartphonu sluší 

Ergonomie na jedničku

Výrobci se od loňského roku předhání, kdo nabídne smartphone s větším displejem. Často přitom zapomínají u mobilního zařízení na velice důležitou vlastnost – ergonomii. O to potěšující je vidět, že se najdou společnosti, které se nenechají podobnými proudy strhnout a dále si razí cestu v rámci vlastních standardů. U jedničky tak nalezneme stejně jako u předchůdce 4,7palcový monitor.

A popravdě, i když se nemusí zdát rozdíl proti hojně rozšířeným pětipalcovým modelům tak markantní, ve skutečnosti hraje velkou roli. Telefon totiž padne velice pohodlně do ruky a není žádný problém většinu jeho funkcí ovládat pouze jednou rukou, respektive palcem. To se mi při vší snaze s pětipalcovými konkurenty nepodařilo. Svůj podíl má na příjemné ergonomii jistě i tenký profil (9,3 mm) a zaoblený tvar zadní strany telefonu.

Na následujících snímcích můžete HTC One porovnat se stejně velkým předchůdcem, který má ve svém názvu ještě navíc písmenko X.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

HTC One vs. HTC One X

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Fotoaparát už nevystupuje do prostoru

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Ovládání hlasitosti zůstalo na pravém boku

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Pohotovostní tlačítko a sluchátkový výstup si prohodily místa

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Místo USB konektoru nalezneme vlevo slot na SIM kartu

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Micro USB konektor je umístěn na spodní straně telefonu 

Kvalita displeje? Rok od roku lepší

Displeje u top smartphonů od HTC jsou pravidelně vychvalovány pro svou obrazovou kvalitu. Přesto každý rok výrobce posune laťku ještě o kus výše. To platí i o modelu One, který je vybaven 4,7palcovým displejem s Full HD rozlišením (1920 x 1080). Díky tomu, že monitor není pětipalcový, působí obraz ještě jemnějším dojmem než u konkurence. Podání barev je výborné a prakticky nic nelze vytknout pozorovacím úhlům a maximální intenzitě podsvícení, díky čemuž je displej dobře čitelný i na ostrém slunci.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Barevné podání displej je bez chybičky

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Díky vysokému rozlišení jdou vidět i ty nejjemnější detaily, patrné je to mimo jiné u stínů 

Výkon a uživatelské prostředí

Full HD rozlišení displeje si samozřejmě žádá své. Jen málokoho tak překvapí, že HTC One aktuálně patří k tomu nejlepšímu na trhu. Základem je čtyřjádrový procesor Qualcomm Snapdragon 600 taktovaný na 1,7 GHz, který je doplněn o 2 GB operační paměti. Tyto součástky pod operačním systémem Android 4.1.2 pracují dle očekávání velice svižně a uživatel nemusí prakticky nikdy na nic čekat. Prodleva je téměř nulová, a to i při spouštění náročnějších aplikací třetích stran.

Android je doplněn oblíbenou uživatelskou nadstavbou Sense. Pátá generace přináší zcela nový režim BlinkFeed, který přetváří domovskou obrazovku na jednoduchý live stream všech relevantních informací jako jsou aktuality na sociálních sítích, novinky, lifestyle, zábava nebo fotografie. Uživatelé tak mají prakticky okamžitě přehled o tom, co se děje a nemusí rozklikávat několik různých aplikací nebo internetových stránek.

Z předchozích generací nadstavby Sence zůstal také aktivní zámek obrazovky, který nabízí rychlý přístup k SMS zprávám, e-mailům, fotoaparátu a telefonu. Jednoduše ikonku s požadovanou funkcí přesunete na kruh se zámkem. Místo úvodní obrazovky se pak spustí požadovaná aplikace. Zajímavou vychytávkou je také zobrazování informací o času a počasí nejen na úvodní obrazovce, ale také například v menu s nainstalovanými programy.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Aktivní zámek obrazovky a úvodní obrazovka

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Režim BlinkFeed a aplikace Počasí

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Menu s aplikacemi a rolovací nabídka s aktuálními informacemi  

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Prostředí telefonu a kalendář 

Ve jménu ultrapixelů a kvalitního zvuku

Několik posledních let si společnost HTC velmi zakládá na kvalitě zvuku. Má to samozřejmě svůj smysl, stále více lidí používá svůj smartphone jako snadno přenosné multimediální centrum a hudební kapesní přehrávač. Právě proto se nároky na kvalitu reprodukce neustále zvyšují. Model One cílí v rámci této problematiky na ty nejnáročnější uživatele. Jednak je integrován osvědčený systém Beats Audio a jednak byla zcela změněna konstrukce reproduktorů.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Reproduktory obklopují spodní i hodní okraj displeje

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Integrován je osvědčený systém Beats Audio

Reproduktory jsou vůbec poprvé umístěny na čelní straně telefonu, podél horního a spodního okraje displeje. Stereofonní soustava BoomSound je navíc doplněna zesilovačem, což je v reálu rozhodně poznat. Všechna pásma jsou dokonale vyrovnaná, zvuk je čistý a netrpí přílišným zkreslením ani jinými neduhy. Maximální intenzita hlasitosti je více než dostatečná. Bez nadsázky – v otázce zvuku nic lepšího aktuálně na trhu není.

Citelného vylepšení se dočkal také vestavěný fotoaparát. Použity u něj byly čočky s ohniskem f/2.0 a speciálním senzorem s takzvanými ultrapixely, které jsou schopny zachytit až o 300% více světla než tradiční fotosenzory ostatních chytrých telefonů. Tento systém přijde vhod především při focení nebo natáčení v horších světelných podmínkách.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Fotoaparát na zadní straně telefonu

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Nechybí ani druhý fotoaparát na čelní straně pro autoportréty a videohovory

Zajímavá je také technologie HTC Zoe, která umožní kromě fotografií ve vysokém rozlišení pořídit také třívteřinové útržky – takzvané Zoes. Ty se pak promění obyčejnou fotku v pohyblivou galerii vzpomínek. Z nejlepších záběrů z každé události se zároveň automaticky vytvoří integrované filmy, poskládané z jednotlivých Zoes, fotografií a videí, zasazené do hudby, s profesionálně vytvořenými ořezy, přechody a efekty. K dispozici je také 360° panorama či časová sekvence.

Jaký obraz se z hlavního fotoaparátu line a jak funguje technologie Zoe v praxi, se můžete podívat na následujících videích:  

Výdrž baterie

Poslední kategorií, které jsme se zatím při testování telefonu nepodívali na zoubek, je výdrž baterie. V této otázce HTC One nijak výrazně nevyčnívá a naopak ani nepokulhává za konkurencí. Při vyšším vytížení - sledování hodinového filmu, 20 telefonátech, několika SMS a MMS zpráv, cca hodiny hraní her a více než 5hodinovém brouzdání – počítejte s výdrží něco málo přes 24 hodin. Zkrátka a dobře, velký displej a výkonný hardware si žádají svoje. Stačí ale telefon večer před spaním do zásuvky a nikdy nenastane žádný problém.  

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

HTC One 

Klady a zápory

+ špičkový displej
+ nejlepší integrované reproduktory na trhu
+ povedený fotoaparát se šikovnými vychytávkami
+ elegantní design a odolné kovové tělo
+ příjemné uživatelské prostředí Sense 

- absence slotu na paměťové karty 

Závěrečné hodnocení

Nová vlajková loď společnosti HTC patří k těm nejlepším Androidům současnosti. Nad konkurencí model One vyniká špičkovým displejem i bezkonkurenční zvukovou aparaturou. Na náročnější uživatele kromě vysokého výkonu cílí také elegantní kovovou konstrukcí, která je navíc i velmi odolná. Třešničkou na dortu je pak uživatelské rozhraní Sense, díky kterému je použití telefonu velice intuitivní, rychlé a příjemné.

Zakoupit telefon HTC One můžete v našem obchodě (zde)

Ohodnoť článek:

Názory ostatních Geeků

Zatím nikdo nepřispěl do diskuze.

Máš něco na srdci?

100% GEEKsměs bez elektroniky 100% GEEKsměs bez elektroniky
nahoru