Přejít na obsah [o] Přejít na navigaci [n] Přejít na vyhledávání [v] Přihlásit se
Hlavička
Recenze: Logitech MX Master – nový vládce myšího světa

Recenze: Logitech MX Master – nový vládce myšího světa

Recenze

Do prodeje se dostala žhavá novinka společnosti Logitech – myš MX Master. Ta má podle výrobce představovat to nejlepší z myšího světa. Je to skutečně pravda? Odpověď budeme hledat v dnešní recenzi. 

Logitech MX Master je ergonomická myš, která má řadu šikovných vychytávek. Kromě příjemné ergonomie láká například na dvě možnosti bezdrátového připojení, citlivý senzor umožňující velmi přesné snímání či dvě rolovací kolečka, z nichž jedno se navíc pochlubí adaptací rychlosti. Ale pěkně popořadě…

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Logitech MX Master

 

Technické parametry

Testovaný model: Logitech MX Master

Provedení: pro praváky

Rozhraní: bezdrátová

Technologie snímání: laserová

Citlivost snímače: až 1600 DPI

Počet tlačítek: 5 tlačítek s rolovacím kolečkem a tlačítkem pro gesta

Rozměry: 85,7 x 126 x 48,4 mm

Hmotnost: 145 g

 

Obsah balení

Logitech MX Master dodávána v černé kartónové krabici s odklopnou vrchní částí. Pod ní se ukrývá pod průhledným plastovým krytem samotná myška. Jak bude sedět v ruce, si tak zákazník může vyzkoušet ještě dříve, než hlodavce zakoupí. Kromě myši se v balení ukrývá ještě návod k použití, bezdrátový senzor a USB kabel sloužící k napájení myšky.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Balení myši

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Pod odklopným víkem se ukrývá už samotná myš

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Kromě návodu k použití je jediným příslušenstvím USB kabel a bezdrátový senzor

 

Vzhled a kvalita zpracování

Už když se na novinku od společnosti Logitech poprvé podíváte, je jasné, že se jedná o periferii prémiové třídy. Přístroj je vyveden v odstínech černé a bronzové barvy. Jednotlivé plasty se od sebe liší nejenom barvou ale i typem. Například na pravém a levém tlačítku jsou plasty hladké a velmi příjemné na dotek, podpěra dlaně je pak o poznání drsnější, aby myška dobře držela i ve zpocené ruce.  Bočnice pak mají navíc ještě vzorování, jak je vidět na obrázcích níže. Bronzové části žádnou funkční stránku nemají, jde pouze o designový prvek, který testovaný model zbavuje fádnosti.

Kromě pravého a levého tlačítka naleznete na těle hlodavce dalších pět programovatelných tlačítek. Jedno se ukrývá ve středovém kolečku, další je umístěné nad zmiňovaným kolečkem a zbývající tři jsou pak z boku – ovládají se tedy logicky palcem.

Vyzdvihnout si MX Master zaslouží dozajista také pro rolovací kolečka. Množné číslo je v tomto případě na místě, protože k dispozici máte skutečně dvě kolečka. Hlavní je umístěno mezi pravým a levým tlačítkem a nabízí adaptaci rychlosti, kterou si blíže vysvětlíme ještě níže. Druhé kolečko je pak umístěno zboku a slouží k rolování do stran.  

Tlačítka naleznete také na spodní straně myšky. V první řadě jde samozřejmě o pohotovostní přepínač on/off, dále pak o tlačítko spárování (connect). Posledním tlačítko, které se na hlodavci nachází, je označeno čísly 1,2,3. To je k dispozici pro případ, že byste s MX Master chtěli pracovat na více počítačích. Pomocí zmiňovaného tlačítka pak mezi nimi jednoduše můžete přepínat.

Dílenskému zpracování a kvalitě použitých materiálů nelze nic vytknout. Jednotlivé plasty jsou prvotřídně slícovány, nikde se nic neprohýbá, ani nevrže. Rozhodně při práci s myškou máte pocit, že tato periferie bude bezchybně sloužit klidně i několik let. Ale to je koneckonců něco, co se tak nějak od prémiové periferie očekává.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Hlavní hrdina dnešního testu

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Ergonomické rysy hlodavec rozhodně nezapře

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Na zařízení se střídají různé typy plastů

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Levá strana myši

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Detailní pohled na tlačítka a rolovací kolečko pro palec

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Spodní strana myšky

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Na spodní straně se ukrývá i posuvné tlačítko pro zapnutí/vypnutí hlodavce

 

Ergonomie hlodavce

Jak je z fotografií výše již zřejmé, velký důraz byl u MX Master kladen na ergonomii. Tvarem je tento konkrétní model předurčen výhradně pro praváky. Rozměry myšky jsou 85,7 x 126 x 48,4 mm, což je ideální hodnota pro pohodlné opření ruky. Díky designu myšky nebudou mít problém ovládat hlodavce ani jedinci s větší rukou, zároveň to však zvládnou i ty s menší – vyzkoušeno na dětech.

Především ve srovnání s levnějšími myšmi a modely určenými k notebooku na cesty, je testovaný model citelně vyšší. Díky tomu je při práci ruka v přirozenější poloze, čím by se mělo minimalizovat riziko syndromu karpálního tunelu. Velmi příjemné je také prodloužení jedné z bočnic. Ta díky tomu zároveň slouží také jako podpora pro palec.

V otázce ergonomie se sluší také zmínit hmotnost. Většina levných bezdrátových myší totiž pracuje za pomoci tužkových nebo mikrotužkových baterií, kvůli čemuž jsou pak takové periferie zbytečně těžké a práce s nimi se za příjemnou rozhodně označit nedá. MX Master má ale zabudovaný akumulátor, díky kterému si zachovává příjemnou hmotnost 145 g.

Po ergonomické stránce patří testovaný model od společnosti Logitech k tomu nejlepšímu, co jsme kdy mohli testovat. Lepšího hlodavce byste v současné nabídce hledali jen velmi těžko.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Úchop myšky je velmi příjemný

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Hlodavec podpírá přirozenou klenbu ruky

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Prodloužená bočnice slouží zároveň jako podpěrka pod palec

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Detailní pohled na prodlouženou bočnici, která zároveň slouží jako tlačítko

 

Konektivita a obslužný software

K počítači je MX Master možné připojit hned prostřednictvím dvou různých standardů. V první řadě jde o Logitech Unifying, tedy miniaturní reciever do USB portu. Jeho rozměry jsou doslova titěrné, při zapojení do běžného USB portu totiž adaptér přesahuje ven asi pouze o 4 až 5 milimetrů. Pokud je myš používána s notebookem, není tak nutné přijímač bezdrátového signálu vůbec vytahovat z USB portu ani během přenášení.

Druhou možností je pak připojení hlodavce prostřednictvím bezdrátové technologie bluetooth. Právě kvůli tomu je na spodní straně myšky umístěno tlačítko connect. Stačí ho déle podržet a v ovládacím programu adaptéru bluetooth na počítači dát vyhledávat nové zařízení.  

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Bezdrátový adaptér Logitech Unifying

 

Myš je funkční prakticky ihned po připojení bezdrátového adaptéru do počítače (případně po spárování s PC prostřednictvím technologie bluetooth). Ke kompletnímu nastavení modelu MX Master se však dostanete až po instalaci softwaru Logitech Options. Ten je možné zdarma stáhnout přímo ze stránek výrobce.

Pomocí zmiňované aplikace je například možné přiřazovat jednotlivým tlačítkům různé funkce, dále pak upracovat rychlost kurzoru nebo citlivost senzoru. Senzor pracuje při citlivosti od 400 do 1600 DPI, přičemž danou hodnotu je možné upravovat v krocích po 200 dpi.

Ovládací software Logitech Options je velmi přehledný a jeho ovládání je intuitivní. S obsluhou by tak neměli mít problém ani méně zkušení uživatelé. Naopak těm pokročilejším ale mohou chybět širší možnosti nastavení – vytváření profilů, individualizace nastavení, apod. To je ale věc, kterou může Logitech v některé z dalších aktualizací programu vylepšit.  

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Ovládací software Logitech Options

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Jednotlivým tlačítkům je možné přiřadit různé funkce

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Pokročilé možnosti nastavení

 

Praktické zkušenosti

Stisk jednotlivých tlačítek je velmi přesný, ale zároveň také příjemně lehký. Nejvíce nadšeni jsme ale během testů byli z hlavního rolovacího kolečka, které se nachází mezi pravým a levým tlačítkem, a to především díky adaptaci rychlosti. Jde o funkci SmartShift. U řady pokročilejších myší je dnes možné nastavit režim prostředního kolečka ve dvou krocích – buď se volně protáčí, nebo jej pro posouváte v krocích.

Oba režimy mají jasné využití, krokový se hodí pro přesnou práci, volný prokluz pak pro rychlejší pohyb v opravdu dlouhých dokumentech. SmartShift oba režimy spojuje. V praxi to funguje velmi jednoduše: pokud nastavíte krokový režim a začnete kolečkem rychle otáčet, myš pochopí, že potřebujete postupovat v dokumentu rychleji a automaticky krokový režim přepne na volný. Pokud by uživateli tato funkcionalita nevyhovovala, je ji možné jednoduše vypnout v ovládacím softwaru.

V defaultním nastavení je možné režim kolečka přepínat pomocí tlačítka nad ním. Ovládání je ale elektronické, takže tlačítku klidně můžete přiřadit i jinou funkci, středové kolečko díky tomu navíc stále funguje jako tlačítko.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Detailní pohled na středové kolečko

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Tlačítko nad kolečkem v defaultním režimu slouží k přepínání režimů kolečka

 

MX Master využívá léty ověřenou technologie snímání povrchu Darkfield Laser Tracking. Abychom pochopili, co vlastně umožňuje, nejprve si rozebereme běžný laserový snímač. Ten pracuje tak, že detekuje miniaturní texturu povrchu, na němž pracuje. Čím více nepravidelností na povrchu je, tím je pro senzor jednodušší určit orientační body k přesnému zaměření pohybu.

To ale neplatí na vysoce lesklém povrchu, který je prakticky úplně plochý a nenabídne tedy mnoho detailů k zachycení. Technologie Darkfield Laser Tracking proto vychází z osvětlení se zástinem, které je používáno v laboratořích po celém světě k detekci nejobtížněji viditelných částic pod mikroskopem. Senzor s touto technologií vnímá sklo a lesklý povrch jako tmavou plochu. Poté se snaží zaměřit na miniaturní škrábance a mikroskopické zbytky prachových částic, podle kterých následně přesně určí pohyb kurzoru.

Právě díky senzoru Darkfield Laser Tracking je tak hlodavec schopný pracovat prakticky na libovolném povrchu. Kromě skleněných stolů například také na surovém dřevě, džínách, apod. Citlivost až 1600 DPI je pro kancelářské nasazení více než dostačující, i když hráčům může připadat příliš nízká. Je však potřeba si uvědomit, že hlodavec svým zaměřením na programingové radovánky rozhodně necílí.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Detailní pohled na jeden ze čtyř padsurferů

 

Padsurfery nabízejí velice příjemnou kluzkost na stole i podložce. K dispozici jsou celkem čtyři – dva hlavní a zároveň větší po stranách doplňují dva menší vpředu a vzadu.

Z praktických zkušeností musíme samozřejmě zmínit také dosah bezdrátového signálu. S použitím adaptéru Logitech Unifying myška bezproblémově přijímala signál i ze vzdálenosti 15 metrů, což je excelentní výsledek. Dosah bezdrátového signálu v případě bluetooth klesl zhruba na devět metrů. Na druhou stranu v takové vzdálenosti nebude používat hlodavce snad nikdo.

 

Výdrž baterie

Již výše jsme naťukli, že hlodavec je vybaven zabudovaným akumulátorem. Výrobce tvrdí, že pokud budete MX Master používat šest hodin každý den, nabít bude potřebovat až po 40 dnech. Je pravda, že na trhu jsou periferie schopné pracovat na baterii mnohonásobně déle, ale přesto by výdrž neměla nikoho omezovat.

Pokud totiž baterie dojde, stačí připojit myšku k počítači pomocí dodávaného microUSB kabelu – tak se nabíjí. MX Master bude v tento čas sice jako klasická drátová myš, ale to se dá tu chvilku vydržet. Koneckonců po pěti minutách nabíjení, vydrží myš fungovat na baterii jeden celý den.  

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Detailní pohled na microUSB konektor myši

 

Klady a zápory

+ perfektní zpracování

+ bezkonkurenční ergonomie

+ chytré rolovací kolečko SmartShift

+ možnost připojení i pomocí bluetooth

+ senzor schopný pracovat na libovolném povrchu

 

- vysoká cena

- obslužný software nabízí málo pokročilých možností nastavení

 

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Logitech MX Master

 

Závěrečné hodnocení

Logitech MX Master je bez nadsázky dokonalá počítačová periferie. Dokáže pracovat na libovolném povrchu, má perfektní ergonomii a navíc dostatečné množství programovatelných tlačítek. To vše navíc v prvotřídním balení. Není se pak čemu divit, že cena se vyšplhala na více než 2,5 tisíce korun. Za kvalitu a pohodlní se zkrátka platí. 

Myš Logitech MX Master můžete zakoupit v našem obchodě (zde).  

Ohodnoť článek:

Názory ostatních Geeků (7)

Ověřený GEEK - level 3

Opravdu můžeme?

Myš Logitech MX Master můžete zakoupit v našem obchodě (zde). -> skladem 0 kusů, dostupnost neznámá.

@BERNADIC: A ještě zapomněli dodat, že to udajné nastavení až do 1600 dpi probíhá pomocí toho pointeru speed takže né klasické nastavení třeba na tři kroky a pak možnost přepínání, ale co už je to kancl krysa se 125 Hz .

Ověřený GEEK - level 3

@holcat: Zajímavé pooling rate jsem u této myši přehlédl, nu nic zpátky k původnímu kandidátu Logitech G700 (sháním něco k tableto/HTPC).
Díky za info a odrazení :-D Edit: Koukám dorazil sratos s jeho předchozí generací této myši, asi jsme tím "kancelářská myš" ranili jeho city. On ji používá na hraní her.

@BERNADIC: No nevím on se někde kasal, že ještě používá G9 ( se nedivím mě někde leží už hodně ohmataná G9x ).

Ověřený GEEK - level 3

@holcat: Sám nedám na Logitech G9/G9x dopoustit - jeden kousek mám doma a jeden v práci.
Bohužel Logitech už tento typ myší nevyrábí :/

Vyviklané kolečko

Na myš jsem se těšil, ale po vybalení mě překvapilo, že hlavní kolečko je volné a viklá se do stran. Na každou stranu cca 0,5mm a při zatřepání myší hrká. Není to při práci moc příjemné. Setkal se s tímto ještě někdo? Je to jenom vada jednoho kusu nebo je to vlastnost této myši?

Máš něco na srdci?

100% GEEKsměs bez elektroniky 100% GEEKsměs bez elektroniky
nahoru