Přejít na obsah [o] Přejít na navigaci [n] Přejít na vyhledávání [v] Přihlásit se
Hlavička
Recenze: Panasonic TX-65FX780E – krásné barvy a 4K

Recenze: Panasonic TX-65FX780E – krásné barvy a 4K

Recenze
Panasonic TX-65FX780E - 164cm_52318040
Panasonic TX-65FX780E - 164cm
Produkt není určen k prodeji.

Především na náročnější uživatele cílí televizor Panasonic TX-65FX780E. Zaujmout se je snaží velkou obrazovkou, 4K rozlišením a v neposlední řadě také bez nadsázky krásnými barvami. Hlavní hrdina dnešní recenze toho nabízí ale ještě více.

Velkoformátové televizory s prostornými úhlopříčkami se v našich domácnostech zabydlují stále častěji. Velké popularitě se například v posledních měsících těší modely s úhlopříčkou 65 palců, tedy 164 cm. A přesně takové proporce nabízí i testovaný model Panasonic TX-65FX780E. Pojďme se s ním tedy seznámit trochu blíže…

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Panasonic TX-65FX780E

 

Technické parametry

Testovaný model: Panasonic TX-65FX780E - 164cm

Úhlopříčka displeje: 65“

Nativní rozlišení: 3840 x 2160 pixelů (4K UHD)

Technologie TV: HDR, LED, Smart (chytrá)

Typ tuneru: DVB-C, DVB-S2, DVB-T, DVB-T2

Podpora H.265 (HEVC): Ano

Konektivita: WLAN (WiFi), LAN, Bluetooth, USB

Počet HDMI: 4

Index kvality obrazu: 2 200

Doporučená vzdálenost sledování: 2,5 m

Operační systém: my Home Screen 3.0

DLNA: Ano

EPG: Ano

HbbTV: Ano

Nahrávání na USB - PVR: Ano

Webový prohlížeč: Ano

Energetická třída: A+

Spotřeba: 117 W

Montáž na zeď: Ano, VESA 400 x 300

Výkon reproduktorů: 20 W

Rozměry s podstavcem: 1453 x 898 x 299 mm

Rozměry bez podstavce: 1453 × 840 × 56 mm

Hmotnost s podstavcem: 42,5 kg

Hmotnost bez podstavce: 37 kg

 

Obsah balení a první sestavení

Testovaný přístroj je včetně kompletního příslušenství dodáván v mohutné kartónové krabici, která váží přes 45 kg. Výrobce proto doporučuje, aby TV vybalovali alespoň dva jedinci. To lze rozhodně doporučit, neboť tenký panel by se při vyndávání z obalu mohl jinak zbytečně poškodit.

Hned po rozevření krabice zjistíte, že velkou část balení tvoří polystyrénová vystýlka. Je to vcelku pochopitelné, přeci jen extrémně tenká konstrukce by se mohla bez dostatečné ochrany při méně šetrné dopravě celkem snadno poškodit. Takto je televizor zabalen doslova jako v bavlnce.

Kromě samotného televizoru v balení naleznete ještě mohutný podstavec, několik plastových krytů zadní strany, návody k použití a napájecí kabel. Samozřejmě nechybí ani záruční list a v neposlední řadě také dálkový ovladač.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Krabice, ve které je televizor dodáván

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Pomocí těchto pojistek je možné krabici rozdělat

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Přístroj je zabalen velmi pečlivě

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Dodávané příslušenství

 

Hned po rozbalení je potřeba televizor zkompletovat, pokud se jej tedy rozhodnete postavit na stůl – v takovém případě je potřeba přišroubovat speciální podstavec do zadní/spodní části. Ten pak zajišťuje bez nadsázky stabilitu celého televizoru, i když se to nemusí na první pohled zdát. Je totiž velmi robustní.

Tato část je šroubovací z prostého důvodu. Pokud byste televizor věšeli na zeď prostřednictvím standardu VESA, nebudete tento díl přidělávat. V opačném případě by totiž čouhal zpoza televizoru. My jsme však testovaný kousek umisťovali na stůl, a tak se nás týkal postup popsaný výše.

Když je podstavec televizoru již smontovaný, je potřeba jej zakrýt ještě ozdobným krytem. Doporučujeme tak udělat až ve chvíli, kdy máte připojeny všechny potřebné kabely, jednotlivé konektory jsou totiž v opačném případě velmi špatně přístupné.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

V této části se přišroubovává podstavec

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Utáhnout je nutné čtyři šroubky, plastové kryty přiděláme až po zapojení kabeláže

 

Vzhled? Opravdový elegán

Když již máme televizor postavený, můžeme si jej prohlédnout ze všech stran. Hned na úvod musíme podotknout, že design je doslova dech beroucí. Když se podíváte na přístroj z boku, přijde vám tenkost panelu až neskutečná. Skleněná obrazovka má v pase pouze pár milimetrů. To je dáno tím, že veškerá elektronika je umístěna v baťůžku ve spodní části zadní strany. I tato plocha má však hloubku pouhých pár centimetrů.

Že byl u testovaného kousku kladen velký důraz na design, je patrné i při pohledu zepředu. Obrazovka totiž působí, jako kdyby ani neměla rámeček – obzvláště s ohledem na velikost úhlopříčky. Při pohledu zblízka zjistíte, že obrazovku po stranách a na horní straně obklopuje průhledný skleněný rám, ve spodní části je pak kovová lišta. Výrobce tento designový prvek nazývá Art & Interior Glass, a styl se testovanému kousku rozhodně upřít nedá.

Celý televizor je černý, pouze podstavec je stříbrný. Zadní strana je také černá a velmi lesklá, snadno na ní tedy ulpívají otisky prstů. Ale lesklé plasty vypadají naprosto úchvatně, když televizor postavíte někam do prostoru. A s tím evidentně výrobce opravdu počítal. Dal si totiž záležet na tom, aby veškeré konektory byly zakryté a kabely mohly být vedeny pod ozdobnými plastovými kryty. Díky tomu jednotlivé kabely vyvedete ve spodní části podstavce, takže zbytečně nehyzdí okolí televizoru. Systém krytek je navíc tak důmyslný, že odkrývat můžete pouze některé konektory, které v daný moment potřebujete.

Kvůli zajištění maximální stability zadní podstavec polohovatelný, stejně jako u prakticky všech stejně velkých konkurentů se tedy nedá natáčet ani naklápět. Vzhledem k monstrózní velikosti obrazovky to ale bude vadit málokomu. I když jde jednoznačně o designový kousek, vše bylo navrženo, a nakonec i realizováno s naprostou přesností a důrazem a detail. Málokoho tak nejspíše překvapí, že přístroj je perfektně slícován a použité materiály jsou na vysoké úrovni. Na druhou cenu v dané cenové kategorii to není zas tak překvapivé.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Hlavní hrdina dnešního testu

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Detailní pohled na skleněný rámeček okolo displeje

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Spodní okraj lemuje kovový plát

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Kovový je také podstavec televizoru

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Levá bočnice televizoru

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Přístroj je neskutečně tenký

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Elektronika se ukrývá v baťůžku

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Takto vypadá nejširší část televizoru, pas je v porovnání s konkurencí stále velmi útlý

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Pravá bočnice hlavního hrdiny dnešní recenze

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Zadní strana televizoru je velmi lesklá

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Všechny konektory je možné schovat za promyšlený systém krytek, pod kterým se ukrývají konektory i kabely

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Detailní pohled na prostor pro vedení kabelů

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Všechny kabely je možné vyvést elegantně podstavcem

 

Konektorová výbava a sofistikovaný systém krytek

S ohledem na velmi tenkou konstrukci má televizor Panasonic TX-65FX780E až překvapivě bohatou konektorovou výbavu. Na první pohled to nicméně nejde vidět, neboť úplně všechny konektory se ukrývají pod sofistikovaným systémem plastových krytů. Ten se skládá ze čtyř částí a odkrýt můžete pouze takovou sadu konektorů, kterou zrovna potřebujete používat.

To je velmi praktické, neboť díky takto sofistikovanému systému není zbytečně narušen líbivý vzhled zadní strany. Má to pochopitelně i stinnou stránku, která se týká především USB konektorů. Pokud jste zvyklí často měnit připojené disky, může být sundávání krytek někdy zbytečně otravné. V takovém případě ale není nic jednoduššího než nechat příslušnou krytku sundanou stále.

Konektorová výbava čítá tři USB konektory (1 boční, 2 zadní; USB 3.0 × 1, USB 2.0 × 2), čtyři HDMI (2 boční, 2 zadní), ethernetovou zástrčku, RCA phono type, digitální optický audio výstup, sluchátkový konektor a v neposlední řadě pochopitelně také anténní konektory. Vyzdvihnout si testovaný kousek zaslouží také pro svůj duální slot CI+, takže můžete přijímat dvě různé vysílací služby – jedno satelitní a jedno kabelové vysílání, a to aniž byste museli vyměňovat přístupový modul CAM nebo kartu SmartCard.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

HDMI a USB konektory

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Po odklopení krytky se zpřístupní další konektory

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Zbývající konektorová výbava, za pozornost stojí především duální slot CI+ úplně vpravo

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Prostor pro vedení kabelů je více než velkorysý

 

Kvalita obrazu

Testovaný kousek nabízí úhlopříčku 65 palců, tedy 164 cm. Tentýž model nicméně výrobce nabízí také s úhlopříčkami 55, 49 a konečně 75 palců. Na své si tedy přijdou uživatelé požadující menší, nebo naopak větší obrazovou plochu. Už hodnota 65 palců nicméně bude do většiny domácností naprosto dostačující. Samozřejmostí je rozlišení 4K, tedy 3840 x 2160 obrazových bodů. Díky danému rozlišení je obraz krásně jemný a ostrý.

Testovaný televizor nabízí hned několik zajímavých technologií, které se starají o co nejlepší obrazové podání. Je vybaven například speciální technologií Wide Colour Phospor, díky které dokáže reprodukovat širší rozsah barev pokrývající více než 90 % standardů DCI. V praxi je širší paleta odstínů rozhodně znát, barevné podání je velmi syté a působí věrným dojmem. Pokud na panelu zobrazíte kvalitní fotografii, všechny odstíny jsou zobrazeny přesně tak, jak mají.

Vyzdvihnout si zaslouží také technologie Local Dimming Pro. Ta umožňuje jednotlivým segmentům LED vlastní osvětlení odlišné od zbytku obrazu, díky tomu může televizor zobrazit opravdu jasné bílé barvy a hluboké černé barvy v jednom záběru. Právě díky tomu se podání černé drží na velmi vysoké úrovni, i když samozřejmě OLED panely jsou na tom ještě o kousíček lépe. Za tento kousíček navíc ale připlatíte pořádný balík peněz navíc (v dané velikosti více než 25 000 Kč). Sluší se také zmínit, že i pozornější diváci poznají rozdíl v podání černé u LED a OLED panelů zpravidla jen u černých pásů okolo horního a spodního okraje, které lemují širokoúhlé filmy.

Model Panasonic TX-65FX780E podporuje širokou paletu formátů HDR, konkrétně se jedná například o formát HDR10 a Hybrid Log Gamma. Kromě toho pak také nabízí i řadu originálních funkcí, jako je například systém Dynamic Scene Optimiser, tj. systém optimalizující obraz ve formátu HDR na základě obsahu anebo funkce Auto Brightness Enhancer, která upravuje video na základě intenzity světla u vás doma.

Kromě velmi dobrého barevného podání si zaslouží testovaný přístroj pochválit také za brilantní pozorovací úhly. I při velmi vysokých náklonech, respektive pohledech z boku, se totiž obraz jakkoliv nedeformuje a zachovává si všechny své přednosti. Panel je sice lesklý, ale na ploše displeje jsou odlesky světla jen nepatrné, na rozdíl od celé řady konkurentů. Co se odezvy týče, s tou nemají v dnešní době problém prakticky žádné televizory této cenové kategorie a ani Panasonic TX-65FX780E není výjimkou.

O kvalitách televizoru se můžete přesvědčit sami na následujících snímcích:

 

>> Přímý pohled na displej <<

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

 

>> Pohled zleva <<

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

 

>> Pohled zprava <<

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

 

V otázce hodnocení kvality obrazu nemůžeme zapomenout ani na obrazové režimy, které testovaný kousek nabízí. Prostřednictvím přednastavených režimů je možné optimalizovat grafický výkon, stejně jako kvalitu obrazu vylepšením barev, jasu, kontrastu a ostrosti pro určité situace. K dispozici je celkem šest různých režimů.

Na snímcích níže jsme se pokusili jednotlivé režimy zachytit pomocí fotoaparátu, i když rozdíly pochopitelně nevyniknou tak moc, jako ve skutečnosti.

 Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Nabídka obrazových režimů

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Normální

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Dynamický

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Kino

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Kino režim

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Uživatelský

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Sport

 

Platforma my Home Screen 3.0

Televizor Panasonic TX-65FX780E staví na platformě my Home Screen 3.0, který je typický i pro další přístroje tohoto výrobce. Jednotlivé nabídky se zobrazují v pásech karet přímo přes aktuálně přehrávaný obraz.

Z těchto nabídek pak uživatel získá doslova na jedno kliknutí přístup nejen k televizním programům, ale také ke všem nainstalovaným aplikacím. Podporovány jsou dokonce i populární video služby jako Voyo či Netflix, takže můžete televizor opravdu využívat na maximum. Řadu dalších aplikací je samozřejmě možné doinstalovat, drtivá většina z nich je k dispozici zadarmo.

Chod operačního systému je velmi svižný, což je zásluha především čtyřjádrového procesoru Quad Core Pro, který zajišťuje veškerý potřebný výkon. Tento čip je mimochodem dostatečně svižný i pro zpracování více úloh najednou.

Prostřednictvím platformy my Home Screen 3.0 se pochopitelně nastavují také jednotlivé funkce televizoru. Je to opět velmi intuitivní, jak ukazuje například funkce Audio Link. S její pomocí je možné doslova na jedno kliknuté přenést zvuk z televizoru do Bluetooth reproduktoru, nebo naopak z chytrého telefonu do televizoru.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Hlavní nabídka platformy my Home Screen 3.0

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Přehled nainstalovaných aplikací

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Obchod s aplikacemi

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Většina aplikací je nabízena zadarmo

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Předpověď počasí

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Voyo

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Audio Link

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Souborový manažer

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Virtuální klávesnice

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Živé vysílání

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Informace o pořadu

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

TV průvodce

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Nastavení

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Volba vstupu

 

Další praktické zkušenosti

Nedílnou součástí televizoru je dodávaný dálkový ovladač. Ten je poměrně kompaktní a je ergonomicky tvarován, aby dobře seděl do ruky. Jednotlivá tlačítka jsou rozdělena do dvou hlavních zón. V té dolní naleznete numerický blok společně s dalšími tlačítky, které slouží ke sledování televizních programů a dalšího multimediálního obsahu. V horní jsou pak tlačítka sloužící pro snadný pohyb v jednotlivých nabídkách a ovládání operačního systému.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Dodávaný ovladač

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Spodní strana ovladače

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Profil ovladače

 

Zabudované reproduktory využívají technologii Cinema Surround. Výkon udávaný výrobcem činí 20 W. Maxiální intenzita hlasitosti je více než dostatečná a kvalita zvukové reprodukce je také velmi slušná. Překvapivě totiž nepokulhávají ani basové linky, přestože přístroj není vybaven žádným subwooferem. V dané cenové kategorii jde opět o nadprůměrnou hodnotu, přestože pochopitelně s kvalitním soundbarem nebo domácím kinem docílíte ještě lepších výsledků.

Zapomenout nesmíme ani na hodnocení spotřeby. Ta v praxi víceméně odpovídá tomu, co výrobce uvádí ve svých specifikacích. Během testů si nicméně přístroj z elektrické zásuvky vzal 94 W, což odpovídá parametrům a velikosti obrazovky. Spotřeba Standby režimu je méně než 1 W. Během testů se televizor nijak nepřehříval, nesekal se, ani nejevil žádné další neduhy.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Testovaný televizor

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Detailní pohled na indikační diodu

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Výdechy chlazení se nachází v zadní části

 

Klady a zápory

+ velmi povedený design, extrémně tenká konstrukce

+ barevné podání displeje, výborné pozorovací úhly

+ svižný chod platformy my Home Screen 3.0

+ solidní zpracování

+ sofistikovaný systém pro schování kabelů a konektorů

 

- alespoň jeden USB konektor mohl být vyveden mimo krytky

- zadní strana je náchylná na omaky

- kvůli extrémně tenké konstrukci je nutné při rozbalování dávat na televizor velký pozor

 

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Panasonic TX-65FX780E

 

Závěrečné hodnocení

Panasonic TX-65FX780E je promyšlen i do toho nejmenšího detailu. A je jedno, zda se bavíme o designu, nabízených funkcích, zvukové reprodukci nebo kvalitě obrazu. Testovaný kousek zkrátka cílí na velmi náročné uživatele. Naopak neduhy se u testovaného kousku hledají poměrně těžko.

Panasonic TX-65FX780E

Ohodnoť článek:

Názory ostatních Geeků (1)

Přehrávání z Flash a hard disků skrze USB

Pěkná recenze. Takový, až reklamní text. Ale jestli si to televizor zaslouží, budíš. Bohužel se nezmiňujete o tom (ani v návodu jsem to nenašel) Jaké bytové toky video souboru zvládnou USB. Zda se dají v pohodě přehrát i domácí videa ve 4K 25p, 50p 100 - 150Mbps. Jaké formáty TV zvládá, např.: MP4, MKV, M2TS atd., atp. Také jaká je kvalita nahrávky z TV na HDD.

Máš něco na srdci?

100% GEEKsměs bez elektroniky 100% GEEKsměs bez elektroniky
nahoru