Přejít na obsah [o] Přejít na navigaci [n] Přejít na vyhledávání [v] Přihlásit se
Hlavička
Recenze: Romoss eUSB sofun 4 – dostatek energie, kdykoliv je potřeba

Recenze: Romoss eUSB sofun 4 – dostatek energie, kdykoliv je potřeba

Recenze
ROMOSS eUSB sofun 4 Power bank 10400mAh, USB_961947331
ROMOSS eUSB sofun 4 Power bank 10400mAh, USB
Produkt není určen k prodeji.

Výdrž většiny chytrých telefonů a tabletů není kdovíjak oslnivá. Naštěstí jsou tu záložní zdroje energie, jako je například Romoss eUSB sofun 4. Ten toho umí víc než většina konkurentů. Dokáže totiž nabíjet i notebooky.

Léto patří dovoleným a výletům. V době chytrých telefonů, které vydrží pracovat na baterii při běžném užívání tak maximálně jeden den, ale může představovat i pouhá víkendová cesta problém. Vyzrát na nedostatek energie v takových situacích můžeme pomocí tzv. powerbanky. Ty pokročilejší dovedou nabíjet klidně i notebook, jak si ukážeme u modelu Romoss eUSB sofun 4.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Romoss eUSB sofun 4

 

Technické parametry

Testovaný model: Romoss eUSB sofun 4 Power bank 10 400 mAh, USB

Typ: externí powerbanka

Určeno pro: notebook, tablet, mobil, MP4 přehrávač

Druh: Li-Ion (Lithium-Ion)

Kapacita: 10 400 mAh

Napětí: 20 V

Konektor: eUSB

Maximální proud: 2,37 A

Kompatibilita: univerzální

Rozměry: 138 x 62 x 21,5 mm

Hmotnost: 262 g

 

Obsah balení

Powerbanka od společnosti Romoss je dodávána v průhledné plastové krabičce. Díky tomu si záložní zdroj můžete prohlédnout ještě dříve, než samotnou powerbanku zakoupíte. Dodávané příslušenství čítá microUSB kabel, eUSB kabel, šestici různých nástavců pro napájení notebooků a v neposlední řadě návod k použití.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Balení powerbanky

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Dodávané příslušenství

 

Vzhled a kvalita zpracování

Hlavní hrdina dnešní recenze může na první pohled připomínat externí disk o formátu 2,5 palce. Ve skutečnosti je však citelně užší a baculatější. Rozměry jsou 138 x 62 x 21,5 mm a hmotnost činí 262 g. V baťohu by tak tato powerbanka neměla zabrat příliš místa, i když v dnešní době jsou na trhu ještě menší modely s podobnou kapacitou – nutno podotknout, že ty však nezvládají nabíjet notebooky.

Výrobce vyvedl zařízení v odstínech bílé a šedé barvy. Líbivě působí výrazně zkosené a zaoblené bočnice, díky kterým zařízení dobře maskuje své proporce a zároveň se poměrně dobře drží v ruce. Potěšující je, že se výrobce vyvaroval použití lesklých plastů, jako tomu je u některých konkurentů. Díky tomu na těle zařízení neulpívají otisky prstů.

Hlavním výrobním materiálem je plast, působí však poměrně odolným dojmem. Celkově model eUSB sofun 4 i při bližším ohledání vypadá, že si nechá líbit i méně šetrné zacházení. Slícování jednotlivých částí je bez sebemenší chybičky.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Hlavní hrdina dnešní recenze

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Díky zkoseným a zaobleným bokům zařízení poměrně dobře maskuje své proporce

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Detailní pohled na tlačítko a indikační diody a jedné z bočnic

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Na jedné straně se nachází microUSB kabel a svítilna

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Detailní pohled na integrovanou svítilnu

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Na protilehlé straně je klasický USB konektor

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Tato bočnice zařízení je na rozdíl od ostatních celá bílá

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Spodní strana zařízení

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Detailní pohled na popisky na spodní straně

 

Kabely a redukce

Nedílnou součástí powerbanky eUSB sofun 4 jsou dodávané konektory a kabeláž. Kabely dostanete hned dva. Jeden slouží k napájení powerbanky – na jeho konci tak naleznete microUSB kabel. Samozřejmě tento kabel může být využit také k dobíjení tabletů a chytrých telefonů, stačí jej do powerbanky zapojit obráceně.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

MicroUSB kabel

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Kabel typu eUSB

 

Druhým kabelem je pak eUSB. Toto rozhraní slouží výhradně k nabíjení notebooků. Na konec tohoto kabelu můžete připojit šest různých koncovek, které jsou součástí balení – konkrétně by uživatelé měli být schopni napájet stroje od společností Acer, Asus, Clevo, HP, IBM, Lenovo, Compaq, Gateway, Fujitsu, Toshiba, Advent, MSI, Hitachi, NEC, Panasonic, Samsung, Sharp, Dell a Sony.

K některým dalším strojům, jako je například MacBook Air od Applu, je možné dokoupit konektory ještě volitelně. Vzhledem k tomu, že jednotliví výrobci notebooků používají sami o sobě různé koncovky k napájení, je vhodné před nákupem ověřit, zda powerbanka bude schopna skutečně napájet konkrétní notebook, případně zda je možné volitelně koncovku pro daný typ dokoupit.

Zapojení koncovky do eUSB kabelu je velmi snadné. Výrobce totiž rozlišuje jednotlivé póly značkami plus a minus, zapojit koncovku obráceně tak prakticky není možné. 

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Šestice dodávaných koncovek

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Detailní pohled na jednu z koncovek

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Koncovky se připojují pomocí dvou pinů

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Díky pečlivému značení je zapojení koncovky hračka

 

Nabíjím, nabíjíš, nabíjíme…

Powerbanka eUSB sofun 4 nabízí kapacitu 10 400 mAh. Sluší se přitom podotknout, že v útrobách se ukrývají články od společnosti Samsung. Většina notebooků mívá v dnešní době akumulátory s kapacitou okolo 6000 mAh. Teoreticky by tak v případě notebooku tento konkrétní model měl stačit pro nabití 1,5krát až dvakrát v případě modelů s menší baterií. 

Notebooky dokáže tato powerbanka díky technologii eUSB nabíjet při zatížení až 45 W. Přesněji řečeno díky tomuto portu je schopna nabíjet klasiky pomocí standartního výstupu s napětím 5 V a proudem až 2,1 A, nebo s napětím 14 až 20 V a proudem až 2,37 A (max. 45 W). To by měla být dostatečná hodnota pro celou řadu aktuálně nabízených strojů. Výkonnější pracovní stanice však mohou mít ještě vyšší energetické nároky, což je možné zpravidla zjistit v návodu k jejich obsluze, případně na samotné baterii přenosného počítače.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Powerbanka eUSB sofun 4

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Rozhraní eUSB se na první pohled nijak výrazně neliší od obyčejného USB portu

 

Pokud má notebook vyšší energetické nároky, je vhodné se poohlédnout po vyšším modelu powerbanky Rommos. Například  eUSB sofun 6 nabízí kapacitu 15 600 mAh a zvládá zatížení až 65 W. V případě námi testovaného modelu, ale zároveň i u vyšší řady s šestkou v názvu, dokáže technologie eUSB detekovat požadované napětí, načež powerbanka přizpůsobí jeho hodnotu.

Hlavní hrdina dnešní recenze si samozřejmě poradí i s celou řadou dalších zařízení – dokáže nabíjet tablety, chytré telefony, bluetooth sluchátka, MP3 a MP4 přehrávače a v některých případech i kamery a digitální fotoaparáty. Zkrátka rozhraní USB je velmi univerzální. Právě proto je powerbanka Romoss vybavena Fitcharge technologií, která dokáže detekovat požadavek na vstupní proud u různých zařízení. Současně můžete dokonce nabíjet powerbanku a zároveň připojené zařízení. 

Podle údajů výrobce nabízí testovaný kousek účinnost zhruba 90 %, což jinými slovy znamená, že z udávané kapacity 10 400 mAh jste i po odečtení ztrát schopni získat bezmála 9 400 mAh. Především u těch levnějších powerbank to přitom bývá citelně méně. Samozřejmostí pak jsou ochranné funkce proti přebíjení, nadměrnému vybití, nadměrnému proudu, přepětí, přehřátí i zkratu.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Indikace probíhajícího nabíjení zařízení pomocí powerbanky

 

Rychlost nabíjení

Rychlost nabíjení jednotlivých zařízení je víceméně stejná jako v případě, kdy je připojíte ke klasické nabíječce. Doba nabíjení se rozhodně nezkrátí, prodloužit se může maximálně o pár desítek minut v případě notebooků. Jak jsme zmiňovali již výše, problém však mohou představovat výkonnější notebooky s větším odběrem. Typicky jde o modely s velmi výkonným procesorem a dedikovanou grafickou kartou. U nich vám powerbanka jednoduše napíše, že nabíjení není možné.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Indikace úrovně nabití samotné powerbanky

 

Samotná powerbanka se dokáže nabít z nuly na sto procent za zhruba šest hodin, což je poměrně slušná hodnota. Samozřejmě tento časový údaj platí v případech, kdy zároveň nedobíjíte z powerbanky další zařízení. Pokud je powerbanka zapojena do elektrické zásuvky a zároveň se z ní dobíjí další zařízení, bude doba celkového nabití tedy logicky delší, a to v závislosti na odběru dobíjeného zařízení.

Zamrzí, že součástí balení není žádná nabíječka, ale pouze USB kabel. Adaptér do elektrické zásuvky je tak nutné dokoupit zvlášť, případně se spokojit s nějakým jiným, který máte doma například k dobíjení chytrého telefonu nebo tabletu.

Stav nabití powerbanka indikuje pomocí čtyř diod na jedné z bočnic. Ty slouží zároveň k orientaci toho, kolik kapacity ještě zbývá. Stačí krátce stisknout tlačítko hned vedle a indikační diody se rozsvítí červenou barvou. Když podržíte toto tlačítko déle, aktivujete zabudovanou LED svítilnu. Může se to zdát jako nepodstatná drobnost, ale na cestách může být taková malá lampička v některých situacích k nezaplacení.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Detailní pohled na rozsvícenou lampičku

 

Klady a zápory

+ poměrně kompaktní rozměry

+ konstrukce působí odolným dojmem

+ může nabíjet i notebooky

+ množství ochranných funkcí

+ integrovaná svítilka

 

- součástí balení není napájecí adaptér pro powerbanku

- pro výkonnější notebooky nemusí stačit 

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Romoss eUSB sofun 4

 

Závěrečné hodnocení

Romoss eUSB sofun 4 je možné v současnosti koupit za méně než tisíc korun. To je jen o pár stovek více, než za kolik se prodávají konkurenční powerbanky s kapacitou 10 400 mAh. Proti nim nicméně hlavní hrdina dnešní recenze vyniká možností napájení notebooků. Pokud máte výkonnější stroj, poohlídněte se ale spíše po výkonnějším modelu eUSB sofun 6.

Romoss eUSB sofun 4 můžete zakoupit v našem obchodě.

Ohodnoť článek:

Názory ostatních Geeků (1)

Nepřesnosti

"Powerbanka eUSB sofun 4 nabízí kapacitu 10 400 mAh. Většina notebooků mívá v dnešní době akumulátory s kapacitou okolo 6000 mAh. Teoreticky by tak v případě notebooku tento konkrétní model měl stačit pro nabití 1,5krát až dvakrát v případě modelů s menší baterií. "
Dovoluji si upozornit, že nelze porovnávat kapacity baterií jen podle údaje mAh, protože kapacita je závislá na napětí.
Notebooky obvykle mají baterii s napětím 11,1V, tedy 11,1V*6Ah = 67Wh.
Tato powerbanka bude mít v sobě 3,6V články (při 7,2V by nevycházela udávaná doba nabíjení 6hod), tedy 3,6V*10,4Ah =37Wh.
Čili onen notebook nenabije pořádně ani z poloviny. Ale co, papír snese vše a lidé rádi věří na zázraky, že? :)

Máš něco na srdci?

100% GEEKsměs bez elektroniky 100% GEEKsměs bez elektroniky
nahoru