Vybíráme komponenty pro nové PC

Recenze 61 % hodnotilo 41 uživatelů 1. 11. 2004 228 komentářů
Rostoucí hardwarová náročnost počítačových programů, především her, nás čas od času, zejména nyní před Vánocemi, přiměje inovovat své dosavadní PC, které už požadavky těchto žroutů výkonu nedokáže plně uspokojovat. Není však jednoduché zvolit za rozumnou cenu takové komponety, které opravdu nějakou dobu vydrží. Proto by vám tento článek měl s výběrem alespoň trochu pomoci.

Jádrem počítače je procesor, a proto jej volíme jako první. Nabízejí se v podstatě 2 producenti, o kterých má smysl uvažovat – Intel a AMD. V této době nejnovější procesor společnosti Intel s názvem P4 Prescott je určen pro novou patici Socket 775 a od staršího jádra Northwood se liší zejména 90nm výrobou a 1 MB cache. Jádro Prescotta a P4 vůbec však není nikterak architektonicky vyspělé, a proto to dohání vysokými frekvencemi, které momentálně dosahují 3.6 GHz. Nejvýkonnější jsou procesory s označením EE či XE (Extreme Edition) s 2 MB L3 cache, které však pro svou vysokou cenu hned tak nenajdou v domácích PC uplatnění. Pro levnější domácí/kancelářské sestavy jsou vhodné procesory Celeron-D, ale hráč by se jim měl velkým obloukem vyhnout. Pro víceprocesorové servery jsou určené procesory Xeon. Firma AMD již odvrátila pozornost od starých dobrých Athlonů XP a levných Duronů a nyní je na scéně Athlon 64. Číslo 64 značí, že tento procesor dokáže zpracovávat jak 32-bitové, tak 64-bitové instrukce, což je pro jeho budoucí využití významné plus. Nabízí se pro 2 patice – Socket 754 a 939. Jednoznačně má smysl zvolit Athlon 64 pro Socket 939, neboť kromě jiného obsahuje podporu pro duální operační paměť, což teoreticky až dvojnásobně zvyšuje její rychlost. Cenově dostupný je dnes např. Athlon 64 ve verzi 3000+ a 3200+, vyráběný nejnovější 90nm technologií, která má za efekt nižší provozní teplotu, což snižuje nároky na chlazení a zlepšuje přetaktovatelnost. S nejnáročnějšími aplikacemi si hravě poradí procesory Athlon FX s označením 51, 53 a nové 55. Do nabídky AMD se dále řadí procesory Opteron určené do serverů a Sempron pro levnější počítače, které mají nahradit staré Durony.

Operační paměť nemusí být pouze velká, ale také rychlá. Dlouhodobým standardem bylo 512 MB RAM, ale ta už ve hrách typu Far Cry či Doom 3 začínala mírně pokulhávat, takže byste měli volit minimálně 1024 MB RAM. Dostačující rychlost nabízí paměti typu DDR400, ale rychlejší pochopitelně nic nezkazíte (jen si ověřte, zda ji základní deska podporuje). Paměti typu DDR2 nemá v současné době smysl kupovat, neboť za svou cenu zdaleka nenabízejí odpovídající nárůst výkonu, lépe řečeno prakticky žádný. Operační paměť by měla splňovat časování Cas Latency maximálně 2.5 (CL2 nebo CL2.5). Dále nezapomeňte koupit operační paměť po dvou modulech, tj. např. pro 1024 MB 2x512 MB, aby mohl být využit duální paměťový řadič na základní desce. Ten se nachází např. na všech deskách se Socketem 775 (P4) a 939 (Athlon 64) a na deskách s čipovou sadou Intel 875P (Socket 478, P4).

Grafická karta je hlavním tahounem při hraní her. Výrobci výkonných grafických čipu jsou dnes pouze 2 společnosti – ATi a nVidia. Typicky střední třídou, tzv. mainstreamem, karet značky ATi jsou dnes ty, které před rokem tvořily high-end, tedy např. Radeon 9800 Pro/XT a taky nové čipy určené pro tuto třídu, tedy X700 Pro/XT. Karty značky nVidia zastupují střední třídu v podání GeForce FX 5900 XT/Ultra a GeForce 6600/6600GT, kterážto jako jediný zástupce této třídy podporuje Pixel Shader 3.0. High-end tvoří modely ATi X800 Pro/XT a GeForce 6800 GT/Ultra. Pokud netrváte na hraní nejnáročnějších stříleček v 2048x1536 ve Very High Detail se zapnutým 8x antaliasingem (AA) a 4x anisotropingem (AF), pak vězte karta střední třídy bohatě postačí. Většina z nich se nabízí pro sběrnici AGP i PCI-E, avšak některé pouze pro PCI-E, což může být problém, protože zatím málo desek (zejména pro procesory AMD) tuto sběrnici podporuje, takže si nezapomeňte kompatibilitu mezi kartou a deskou ověřit. Pokud máte obavy, že při zakoupení AGP karty přijdete o značnou část výkonu oproti té samé pro PCI-E, pak vězte, že rozdíl ve výkonu tvoří pouze několik promile. Firma nVidia navíc některé nové karty vybavila tzv. SLI, což umožňuje propojit 2 stejné karty v desce se dvěma PCI-E sloty, a tím dosáhnout o dost vyššího výkonu, nikoliv však dvojnásobného. Já osobně nejsem příznivcem tohoto řešení, neboť 2 mainstreamové karty vyjdou stejně draze jako jedna high-endová, a to i v případě, že tu druhou koupíte později, neboť si spolu s tou první připlatíte za zmíněnou desku se dvěma sloty (zatím pouze nForce 4 SLI) a také za lepší zdroj. Počítat musíte i s vyšší spotřebou elektřiny, obzvláště pokud někdy necháváte běžet PC přes noc.

Pevné disky dnes mají kapacitu od 40 do 400 GB. Je na Vás, abyste posoudili jakou budete potřebovat. Jestliže chcete pracovat s velkými soubory a neutrácet za rychlé, ale velmi drahé SCSI řešení, pak zvolte 2 stejné HDD a vytvořte z nich RAID 0 pole. Dosáhnete tím značného zlepšení výkonu zejména při kopírování souborů, ale i při spouštění aplikací. Řadič RAID má většina dnešních desek integrovaný a pokud ne, nový pořídíte za méně než 800 Kč. U pevných disků dále vybíráme IDE připojení typu PATA, nebo SATA. Zde je situace podobná té s AGP/PCI-E u grafických karet a je v podstatě jedno, pro který se rozhodnete. SATA je však modernější a má své, i když nevýrazné, výhody, takže je i lepší volbou. Hlavní výrobci pevných disků byli donedávna 4, nyní se k nim přidal Samsung a podle všeho je jeho nová řada disků natolik kvalitní, že se zároveň vyhoupl na vrchol. Z ostatních výrobců stojí za zmínku Seagate, jakožto výrobce tišších, ale pomalejších disků, Hitachi se v minulosti proslavil vadnými sériemi, ale teď už to snad dal do pořádku, Western Digital měl snahu prosadit své vůbec první IDE disky s 10.000 RPM, ale vzhledem k jejich hlučnosti, provozním teplotám, nízkým kapacitám a vysokým cenám se mu to jaksi nepodařilo a nenápadný Maxtor nedávno vynikl první 16 MB cache, kterou vyzbrojil svou novou řadu disků.

Nabídka mechanik se nám rozrostla do nekonečných rozměrů. Staré FDD neboli „flopárny“ už dnes téměř nikdo nepotřebuje, a proto je zbytečné je kupovat. Ani CD-ROM, CD-RW či DVD-ROM už nejsou tím pravým, takže jediná střízlivá volba jsou DVD-RW. Mechanika DVD-RW by měla podporovat zápis jak na média DVD-R, tak DVD+R. Novější modely podporují navíc tzv. dual-layer technologii, která umožnuje zápis na 9.4 GB média, avšak těchto médií je zatím málo, jsou drahá a vypalování na ně je pomalejší než na klasická 4.7 GB média. I přesto jsou tyto mechaniky vzhledem k dobré ceně optimální volbou. Mezi výrobce „luxusních“ mechanik patří firma Plextor, avšak pro běžné domácí použití jsou více oblíbené značky LG a LiteOn.

Základní desku vybíráme primárně podle patice, do které přísluší náš vybraný procesor. Poté musí splňovat další předpoklady, které vyplývají z jednotlivých komponent, které do ní chceme připojit, tedy podporu pro různé typy sběrnic a řadičů, což vyplývá z její čipové sady, kterých existuje pro procesory Intel i AMD mnoho. Pro Intel jsou to např. starší i865, i875P a novější i915, i925X a VIA řady PT. Pro AMD je to celá řada čipových sad VIA KT, nVidia nForce a méně výkonných SiS. Čipové sady od společnosti VIA jsou typicky levné a mezi hráči méně oblíbené než např. nForce od nVidie, za které které sice zaplatíte o něco víc, ale kvalitu máte zajištěnou. Nejlevnější desky na trhu vyrábí firma ECS a nejdražší Gigabyte, neboť jim dodává bohatou a někdy až přehnanou výbavu. Rozumným kompromisem mezi cenou a kvalitou je firma Microstar (MSI).

Skříň neboli case vybíráme jednak podle vzhledu a jednak podle vestavěného zdroje. Vzhledem k narůstajícím nárokům jednotlivých komponent na spotřebu, neberte zdroj s výkonem nižším než 350 W. Skříně s boční průhlednou stranou a neonovou zářivkou dodají celému PC elegantní dojem. U levnějších skříní bývají občas problémy s rezonancemi, které způsobují pevné disky a mechaniky při plném chodu, proto se vyvarujte skříní s velmi nízkou tloušťkou plechu a tudíž i netypicky nízkou váhou. Tuzemsky nejoblíbenější jsou skříně Eurocase a mezi výrobce kvalitních a dražších skříní patří Aopen.

Monitor, který má být určen k herní sestavě, by měl být spíše CRT než LCD. Nevýhodou LCD displejů je jejich nižší rychlost obnovování obrazu, a proto se spíše hodí k surfování, práci ve Wordu apod. Správný monitor na hry musí být velký minimálně 19“ a měl by podporovat vysoké obnovovací frekvence, které jsou závislé na tzv. šířce pásma. Doporučeným minimem šířky pásma je cca 200 MHz. Monitor by dále měl splňovat normu vyzařování TCO 99, nebo ještě lépe TCO 03. Kvalitu a ostrost obrazu vylepší co nejnižší bodová rozteč, která je ideální při 0.20-0.23 mm. Pracujete-li profesionálně s grafikou, nejlépe v kombinaci s grafickou kartou Matrox, pak jsou pro Vás nejvhodnější monitory značky Eizo s vynikajícím obrazem, avšak i vyšší cenou.

Dobrá klávesnice a myš je důležitější, než si mnoho lidí myslí. Firma Logitech je asi nejznámnějším výrobcem těchto periferií a nutno dodat, že kvalitou ji konkurence hned tak nedožene. Obě zařízení se nabízí v bezdrátovém i kabelovém provedení a není jednoznačně určitelné, které z nich je lepší. Výměna baterií někoho nepotěší o nic víc než další šňůra ve spleti kabelů za počítačem. Co se týče připojení PS2/USB, na tom záleží jen jediné, počet USB portů je omezený, proto volte PS2, nemáte-li pro USB zvláštní důvod, např. svítící myš, bezdrátový adaptér apod.

Ze základních komponent je to asi vše. Dalo by se psát o spoustě dalších zařízení, které si dneska lidé k PC běžně kupují, ale o tom zas možná někdy jindy.

Diskuze k novince (57)

Máte otázky k dané novince?
Zeptejte se v diskuzi.

larsen LAR

Prosím o zhodnocení sestavy ... převažně jen na hry, obcas video

larsen25. 9. 2008 16:25

Kód Název produktu Počet Dod. lhůta bez DPH DPH% Celkem 54558 AMD Phenom X4 9850 Black Edition (socket AM2+) BOX ihned 3 180,- 19 3 784,- 51309 G…

Jindra P. JIN

Vyber sestavy za cca 20 000 kc

Jindra P.25. 9. 2008 16:12

Dobrý den,snazim se vybrat vhodnou sestavu,prevazne na hry za cca 20 000 kc, CPU: C2D E8400 3.0Ghz 6MB 1333MHz,775 box 3 760,- …

sennoss SEN

Nové pc

sennoss13. 9. 2008 11:28

Dobrý den, prosím vás o ohodnocení mou seskládané sestavy. Jde mi především o tichý chod, protože mám pc v obyváku a aby stačilo na nejnovější hry. In…

Erwan ERW

Poběží to????

Erwan29. 6. 2008 10:29

Dobrý den....Chtěl bych se zeptat,jestli mnou vybrané komponenty budou kompatibilní a dostačující k hraní nových her a co by případně šlo zlepšit... Pro…

Lozy12 LOZ

Nové PC

Lozy1227. 6. 2008 21:57

Idem skladat nove PC nevedel by si mi poradit ci zakladnu dosku od ASUS,MSI alebo GIGABITE.CPU Intel ci Amd a grafiku ati ci GF.PC chcem zlozit do ceny 1…