Přejít na obsah [o] Přejít na navigaci [n] Přejít na vyhledávání [v] Přihlásit se
Hlavička
Age of Empires II: Definitive Edition - dokonalý remaster

Age of Empires II: Definitive Edition - dokonalý remaster

Recenze
Age of Empires 2: Definitive Edition (PC) - elektronicky_1439205703
Age of Empires 2: Definitive Edition (PC) - elektronicky
Produkt není určen k prodeji.
Age of Empires: Definitive Edition (PC) - elektronicky_1603610227
Age of Empires: Definitive Edition (PC) - elektronicky
Produkt není určen k prodeji.

Definitivní edice definitivně nejlepší realtimové strategie. To je remaster hry, která bez debat definovala svůj žánr na samém konci minulého století a je zlatým grálem pro všechny, kteří si buď chtějí připomenout staré dobré časy, nebo pro ty, kteří ještě nebyli na světě.

Ušetříme vás nostalgického vzdychání nad tím, jak ty strategie už dnes nejsou co bývaly, a můžeme hned na první dobrou potvrdit, že lepší remaster - skoro by se chtělo napsat remake - jsme si nemohli přát. Po zklamání z remasterované jedničky, která i přes pohlednou grafiku hrobku svého předka spíše poplivala, jsme k definitivní verzi Age of Empire II přistupovali s notnou skepsí. Ostatně HD verze už vyšla a tak nějak jsme si nemohli představit, v čem dalším nás chtěli tvůrci remasteru, tedy kromě grafiky, překvapit. Naštěstí jsme se mýlili.

Age of Empires II: Definitive Edition v kostce

  • Definitivní verze nejlepší realtimové strategie všech dob
  • 4 nové národy a 3 nové kampaně
  • Podpora 4K rozlišení, nová grafika
  • Vylepšená AI
  • Přečtěte si recenzi!

AGE OF EMPIRES II: DEFINITIVE EDITION

Je to kampaň!

Ano a je jich tu plno. Ať už se chcete vrátit do té největší historie a zavzpomínat si na již notně vyšisovaná (ale pořád kvalitní) dobrodružství z původní hry. Nebo dobývat Nový svět (AKA Ameriku) z datadisku The Conquerors. Nebo se postavit do čela některé z indických, afrických, jihoasijských či (dokonce) středoevropských civilizací z HD edice pár let nazpět. Celkem vás tedy čeká 27 masivních kampaní (no fakt) rozesetých po evropském, africkém, asijském a americkém kontinentu, přičemž 3 jsou zbrusu nové a k plejádě národů (přes třicet!) si můžete přičíst 4 nové - Bulhary, Litevce, Tatary a Kumány. Ano, ty z Kingdom Come!

Kromě Litevců mají nové národnosti vlastní kampaň a v porovnání s těmi staršími je znát, že se celý žánr vyvinul a posunul od víceméně přímočarého rozemletí protivníka k trochu zajímavějším konceptům. Samozřejmě nejde o nic, co by redefinovalo žánr, ale třeba hned v první misi za Bulhary musíte dát vale farmářům a hra vás nutí expandovat do okolních lesů, abyste si zajistili jídlo lovením zvěře. Jestli tohle nepřipomíná levelování hrdiny hopsáním po mapě a sbíráním powerupů v ledasjaké MOBA hře, pak už nic.

Obsahu je ale v remasteru dvojky mnohem víc. Třeba vychytávka nazvaná The Art of War, která vás chce naučit hrát staré dobré Ejdže jak to umí jen ti největší (a nejstarší) profíci. Jasně, každý umí označit jednotku a poslat ji proti nepříteli. Ale jak se dostat nejrychleji technologicky co nejdál. Jak natěžit suroviny s co největší efektivitou nebo třeba jak skolit divoké prase tak, aby to měli vesničani blízko k domácí základně. A co teprve potom více než tucet historických bitev, singleplayerové scénáře a... samozřejmě, parádně fungující multiplayer.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Nová navenek, stará (dobrá) uvnitř

Že hra vypadá parádně, zvláště pak v avizovaném 4K rozlišení, o tom nemůže být sporu. Nemá to cenu ani kdovíjak rozebírat, když se můžete podívat na videa, nebo klidně jen na obrázky kolem. A co je na tom úplně nejlepší, že hra pranic neztratila ze své bohaté barevné palety, plastičnosti a... ano, určité roztomilosti, která vyplývá z nefalšovaného 2D zpracování. Pryč s ošklivým 3D! Takhle by měly vypadat všechny strategie, kdo proboha potřebuje 3D? Prostě tohle tvůrci zmákli na výbornou, včetně parádní optimalizace - i když na svém starém Pentiu 90 tohle už nerozjedete, to je snad jasné...

Změny nicméně nastaly i pod povrchem. Počínaje modernizovaným a odladěným uživatelským rozhraním a konče třebas umělou inteligencí, která umí potrápit, ale zároveň, na rozdíl od svých předků, nemusí podvádět. AI se konečně umí vyhýbat střelám z katapultů a z druhé strany ta vaše zase nebude tolik blbnout, když ji pošlete na delší vzdálenosti - obchodní kárky už se o sebe jen tak nezaseknou, což se hodí.

Je těžké shrnout vše, co tvůrci odladili takzvaně pod pokličkou, co se týče uživatelského rozhraní, aniž by si člověk nenainstaloval dvacet let starý originál. S tím souvisí i to, že za ty dvě dekády jsme jako hráči zvyklí na jiné standardy. Naštěstí i tohle si tvůrci pohlídali, takže vše, co dnes bereme za samozřejmost, je v remasteru ošetřeno. Širší záběr zoomovaní kamery je na první pohled patrný a díky za něj. Farmy se nyní samy opět zazelenají.

Při vybírání vojáků se vám už nestane, že byste vybrali vesničana, pokud podržíte klávesu CTRL. SHIFT zase funguje pro zadávání řetězících se příkazů, nebo i při stavění budov. Mikromanagement tu stále je, ale jen ten, který nás baví nejvíc - uprostřed bitevní vřavy! A že jste puristé a nejraději byste všechny tyhle vymoženosti odeslali do háje? Proč ne, hra vám nabízí spoustu možností, co všechno chcete ponechat jako v originálu. Bravo!

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Klasika navždy

Remaster či remake - Age of Empires II: Definitive Edition je v podstatě remake a remaster v jednom dokonalém balení. Tvůrci z Forgotten Empires ukázali lásku a nejvyšší úctu k originálu a zároveň citlivě zrestaurovali vše, co za těch víc než 20 let opravit potřebovalo. A na výsledku je to prostě znát. Jasně, pořád je to RTS z té nejstarší školy, ale kdybychom měli vybrat zástupce tohohle dobového žánru, nevybrali bychom si ani Dunu, ani StarCraft, ale právě Age of Empires. Tahle hra by měla být v muzeu a hned vedle by měl své místo právě tenhle remaster. Kdo potřebuje čekat na Age of Empires 4?!

 

AGE OF EMPIRES II: DEFINITIVE EDITION

Hodnocení: 95 %

Výrobce: Forgotten Empires

Platformy: PC

Věk: 12+

Ohodnoť článek:

Názory ostatních Geeků (8)

Dokonalé?

Neřekl bych že je to dokonalé. nebudu se tady rozplývat nad grafikou, ta je samozrejmě fakt hezká, ale to AI jak je napsáno v článku teda fakt není žádný zázrak. S tím tedy nemohu souhlasit.
Já jsem hrál kdysi dávno původní díl a tenkrát to člověk samozřejmě nevnímal, ale dneska je hlavně teda ten přesun jednotak žalostný.
Chcete přejít most? 5 minut se motají dokola před nim než se pres něj všichni dostanou.
Chcete dobít tvrz? Pošlete tam 5 beranidel, klikněte utok na věžku a uvidíte co se stane. 2 minuty se pred tou věžkou budou motat než se rozhodnou ktere bude "bouchat" pak teda dvě začnou a další tři se vypravi na cestu to objet skrz nepřátelskou bránu aby mohli z druhé strany xD... To je teda vyspěla AI když se nechaj postřílet. xD¨
Nebo když člověk jde dobít hrad, udela ve tvrzi díru... opet se tam zacne cele vojsko motat a překážet si a ve chvíli kdy se dostanou dovnitř je jich pulka mrtva :D
Ne,to opravdu není zmáknuté. :D
Takže ano, je to graficky vymazlené, ale funguje to stejně stupidně (rozumějte z dnešního pohledu) jako kdysi.

@Nyron: To máte pravdu, ale posledním patchem se to dosti zlepšilo. Největší problém bych viděl v neustálém odpojování hráčů v online hře. Další problém jsou lagujici se hráči, kteří dokáží tak neskutečně hru zasekat, že máte pocit jako kdybyste měl 15fps. Chápu když se to takhle začne sekat při obřích armádách, ale když jsou všichni max ve feudalu a hra je prakticky nehratelná. Jinak hodnocené hry nejsou správně balancovane a lobby hry už vůbec ne. Je škoda, že to neukazuje u hráčů v lobby ping a jakou mají herní úroveň jako tomu bylo v HDckach.

@arsener: Řešení je hrát ranked, který Vás cca po 20 hrách řadí ke stejně silným soupeřům, ale v lobby se tohle děje.

@mys8: Jak jsem psal. Balanc častokrát nefunguje ani v rankedech a ještě k tomu se hraje na X druhů map a s max pop 200 na normální rychlost. Musí přidat ten systém co byl v HD a bude to ok.

@Nyron: No k dokonalosti to má stále daleko, ale je to na dobré cestě. Tuhle hru hraju na vysoké úrovni už 10 let a posun je jistě znatelný nicméně je tam pořád spousta bugů. Kampaně a grafika jsou nepochybně pěkné, ale hráče, kteří u hry vydrží dlouhodobě zajímá především multiplayer.
Velmi kladně hodnotím přepracování hotkeys (klávesových zkratek), které je mnohem efektivnější, omezuje takové to zbytečné klikání a hráč se může plně soustředit na kontrolu jednotek, formace, mikro a map kontrol. Automatické obnovování farem, ukazatel počtu vesničanů na jednotlivých surovinách nebo počtu nepracujících vesničanů přímo na panelu surovin jsou také dobré vychytávky. Co se týče systému multiplayeru, tak matchmaking je velmi dobrý systém, ale funguje spíše v 1v1 než v týmovkách. V 1v1 člověk skutečně dostává vesměs protihráče s +- 50-100 ratingem okolo toho svého. V týmovkách se často stává, že člověk čeká 8 minut a pak mu to hodí totální začátečníky, kteří ani neloví prase nebo nedělají loom. To, že je na výběr v rankedu 8 map je velmi dobře, aspoň se nehraje pořád do zblbnutí akorát arabia a hráči musejí prokázat širší kvalitu skillu na různých mapách pokud se chtějí udržet vysoko v ratingu. Nicméně asi by nebylo od věci vybrat jiné mapy pro 1v1 a pro týmovky, a také je po nějaké době protáčet.
Asi úplně největší plus této hry je server based multiplayer, takže hráč má ping podle serveru nikoli peer to peer pingu. V praxi to znamená, že je jedno jestli hrajete proti Němcům, Brazilcům nebo Číňanům či Australanům. Multiplayer delay je zcela pryč a jediný lag ve hře je ten, když někdo hraje na pravěkém pc, které to prostě nestíhá. To je v rankedu ale celkem dobře ošetřeno benchmark testem, který do rankedu pustí jen ty, kteří projdou. V lobby browseru můžou lageři volně hrát a kazit hry ostatním.
Poslední patch celkem hodně chyb opravil, nicméně dva největší problémy zůstávají a sice melee units pathing a bezdůvodné sekání se vesničanů na surovinách. Občas jsou ti vesničani tak stupidní, že se i ve dvou nebo ve třech zaseknou na pile a nepracují. Velkým plusem je civ balance, která je mnohem lepší než u starých AOC i HD verze. Celkově ale hra působí dobře a pokud budou vycházet patche tak jako dosud, tak to má slušnou budoucnost.
CZ_Mango aka JalapenoFarmer

@Nyron: Já bych to neviděl tak černě :D Někdy se tohle děje i ve zkutečnosti. Stačí menší chaos a lidi začnou uvažovat podobně. Takže můžeme opravdu říct, že je zde chyba v umělé inteligenci? :D

Kde koupit?

Poradíte kde koupit? Na MS Store si hodně lidí stěžuje, že po dni již nelze spustit. Nadávky na UWP od MS. Někde jsem četl, že je i na steamu, má někdo zkušenost odtama?

Ověřený GEEK - level 3

@tube: Všechny problémy, které popisujete, se týkají výhradně MS Store verze.

Máš něco na srdci?

100% GEEKsměs bez elektroniky 100% GEEKsměs bez elektroniky
nahoru