Přejít na obsah [o] Přejít na navigaci [n] Přejít na vyhledávání [v] Přihlásit se
Hlavička
Další bude Sharp. Japonci ukázali prototyp ohebného mobilu

Další bude Sharp. Japonci ukázali prototyp ohebného mobilu

Události
Huawei Mate X_423232690
Huawei Mate X
Produkt není určen k prodeji.

Výrobci chytrých telefonů se v posledních měsících předhánějí, kdo nabídne skládací smarpthone s ohledným displejem v zajímavějším provedení. S vlastním návrhem nyní přispěchala také společnost Sharp.

Japonský podnik na akci pro pár vybraných zahraničních novinářů prezentoval prototyp skládacího smartphonu, který ještě ani nemá jméno. Informoval o něm server GSM Arena.

Novinka od společnosti Sharp je zajímavá především tím, že na celou problematiku nahlíží úplně jiným způsobem než konkurenční výrobci. Nesnaží se zkombinovat to nejlepší ze světa mobilů a tabletů, ale místo toho udělat smartphony co možná nejkompaktnější, aby na cestách zbytečně nezabíraly mnoho místa.

Prototyp skládacího smartphonu od Sharpu

 

Prototyp je tak vybaven 6,18palcovým displejem s rozlišením 3040 x 1440 pixelů. Tento AMOLED panel je zhruba v polovině možné přehnout podobně jako list papíru, a to pochopitelně i s celou konstrukcí. Díky tomu se telefon složí a dokonale chrání displej proti poškození – jednoduše díky tomu, že nejde vůbec vidět, jak je vidět na videu výše.

Návrhů je nicméně připravených více. Podle jednoho náčrtku, který je vidět i v úvodu tohoto článku, je ve hře také varianta, u které jde část displeje ve složeném stavu vidět. Díky malému proužku dotykové plochy by měl i ve složeném stavu uživatel důležité informace stále k dispozici. Ať už nakonec vyhraje kterákoliv varianta, díky novému konceptu bychom nemuseli v kapsách nosit neohrabané cihly, ale daleko kompaktnější zařízení.

Zástupci společnosti Sharp nicméně na akci několikrát zdůraznili, že zařízení je zatím pouhým konceptem a že sériová výroba není na pořadu dne. Je tedy vcelku možné, že samotný Sharp nebude přístroj nikdy vyrábět, případně že se na pultech obchodů objeví pod úplně jinou značkou – Sharp by figuroval pouze jako dodavatel technologie.

 

Huawei a Samsung v hlavní roli

To naopak na přístroje od společností Huawei a Samsung se již můžeme těšit. Oba výrobci sází na úplně odlišnou konstrukci. Samsung s modelem Galaxy Fold láká na dva displeje – ten větší se ukrývá vevnitř a když zařízení zavřete, úplně celý se schová. Venku pak zůstane pouze menší obrazovka, prostřednictvím které je možné vyřizovat všechno potřebné. 

Samsung Galaxy Fold

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Samsung Galaxy Fold

 

Proti tomu Mate X od společnosti Huawei má jeden velký displej s úhlopříčkou osm palců. Když zařízení zacvaknete, displej se ohne jakoby zvenčí, takže lemuje přední i zadní stranu zařízení. V praxi tak uživatel získá kompaktnější zařízení, které má na přední straně 6,6palcovou dotykovou plochu a na zadní obrazovku s úhlopříčkou 6,38 palce.

V otevřeném stavu je Mate X tablet s osmipalcovým displejem, který nabízí rozlišení 2480 x 2200 pixelů. Velkou výhodou je, že zařízení nemá žádný výřez ani průstřel displeje – obrazovou plochu tedy můžete využívat skutečně celou. Zástupci společnosti Huawei několikrát poukazovali na konkurenční přístroj od Samsungu, který má 7,2palcovou obrazovku, která je však podél pravého horního rohu vykousnutá – to kvůli fotoaparátům.

Více se o smartphonu Huawei Mate X dozvíte v našem dřívějším článku. Představení modelu Samsung Galaxy Fold pak naleznete zde.

První pohled na Huawei Mate X

Huawei Mate X

Ohodnoť článek:

Názory ostatních Geeků (4)

Galaxy Fold

Až na to že Samsung Galaxy Fold má nakročeno k tomu aby to byl další fail jako Note 7, protože recenzentům už po dni používání odešel displej. No co, next generation...

@Douber: Jelikož všichni recenzenti strhli fólii , která byla částí ohebného displeje, tak to přestávalo pracovat. Chyba Samsungu je v tom, že to neoznámili.

Ověřený GEEK - level 3

@shusta: A těch dalších x telefonů, které selhaly i s fólií? :D

A co Motorola?

Motorola připravuje něco podobného a řekl bych i sofistikovanějšího.
https://www.idnes.cz/mobil/telefony/motorola-razr-ohebny-smartphone-lenovo.A190117_035851_telefony_ada

Máš něco na srdci?

100% GEEKsměs bez elektroniky 100% GEEKsměs bez elektroniky
nahoru