Přejít na obsah [o] Přejít na navigaci [n] Přejít na vyhledávání [v] Přihlásit se
Hlavička
Dva luxusní podvozky pro Intel LGA775 v testu 2/2

Dva luxusní podvozky pro Intel LGA775 v testu 2/2

Recenze
ASUS Maximus Formula - Intel X38_2050914234
ASUS Maximus Formula - Intel X38
Produkt není určen k prodeji.
EVGA ATX SLI Mainboard - nForce 780i SLI_178361744
EVGA ATX SLI Mainboard - nForce 780i SLI
Produkt není určen k prodeji.

V první části recenze jsme si představili základní desky ASUS Maximus Formula - Intel X38 a EVGA SLI – nForce 780i SLI teoreticky, z vnějšku. Dnes se přesvědčíme o jejich praktických schopnostech při testování.

Pro většinu z nás je hlavní výkon, stabilita a přetaktovatelnost základních desek než jejich vzhled? Nenechme se mýlit. Doba pokročila a právě vzhled je již často nedílnou součástí výběru. Pokud se dokážou skloubit obě možnosti, má výrobce vyhráno a o prodeje postaráno. Vzhledem k tomu, že obě dnes představované desky jsou hezké na pohled, těšíme se, že by minimálně v jednom případě mohlo jít o top produkt. Dost okolků, jdeme na testy!

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Testovací sestava s deskou EVGA nForce 780i SLI

BIOS a nastavení

Rozhodnutí při výběru své nové základní desky závisí mimo jiné na kvalitě BIOSu. Nás nejvíce potěší přehlednost a průměrné množství možných nastavení, neb pokud je možností moc, je dost často problém najít funkci, kterou chceme upravit.

EVGA ATX SLI Mainboard - nForce 780i SLI

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Úvodní obrazovka po startu počítače

Základní obrazovka po spuštění počítače, jak ji známe v různých obdobách všichni. Objevuje se na ni výpis primárně zapojených komponent. U základní desky EVGA je při startu vyobrazeno hodně informací. Verze BIOS, typ procesoru a jeho násobič, FSB a takt, velikost operačních pamětí a nezvykle i jejich časování, připojené disky a mechaniky. Mačkáme delete a jdeme do BIOSu.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Základní menu BIOSu

Základní menu nás ničím nepřekvapuje. Speciální taktovací záložka neexistuje. Dole nalézáme informaci, že naše paměti nemají certifikaci SLI Ready, a to nás při použití testovací karty ATI mrzí. BIOS je klasický Award verze 6.0 společnosti Phoenix. Verze samotného BIOS byla „up to date“ nebo-li aktuální, neb nová revize desky přišla na sklad (do testu) ihned po doručení od výrobce.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Standard CMOS Features

Záložka standardních vlastností CMOS. Datum, čas, výpis SATA a IDE zařízení, velikosti RAM. Nic víc, nic miň.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Advanced BIOS Features

V pokročilých vlastnostech nastavíme, z jakého zařízení chceme bootovat systém, prioritní pevný disk nebo si aktivujeme LOGO společnosti místo úvodní startovací obrazovky.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

System Clocks

Nastavení taktování je přehledně rozděleno do více záložek a tak je zaručena přehlednost. Tou se BIOS na desce EVGA může rozhodně chlubit. V oddělení „System Clocks“ si nastavíme násobič procesoru, takt PCI-E x16 slotů či HT násobič. U hodnot, které se dají měnit, máme šikovně ve druhém sloupečku vyobrazenu aktuální hodnotu, na které systém běží.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

FSB & Memory Config

Konfigurace FSB a pamětí je až v další záložce. Je opět přehledná a jasná. Můžeme taktovat procesor i paměti najednou v „Linked“ módu, nebo každou komponentu zvlášť v „Unlinked“ módu. Zajímavější je druhá možnost. FSB si nataktujeme dle potřeby a paměti také, děliček je pro ně opravdu mnoho, stačí jen zadat na jaké hodnotě má paměť běžet a s úpravou FSB se automaticky upravuje i takt RAM. Pod všemi možnostmi máme rozšířené nastavení pro časování pamětí.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Memory Timing Setting

Luxusní nastavení časování pamětí. Krásně přehledné, žádné zbytečnosti, jen užitečné kolonky. Většině z nás postačí základní nastavení (prvních 5 hodnot). Jsou to hodnoty, podle kterých kupujete operační paměti. V našem případě jsou testovací Kingston HyperX 1066MHz vyrobeny na chod pro časování 5-5-5-15. Druhá skupina nastavení nám k výkonu nepomůže, a tak jí necháme, jak je.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

System Voltages

Nejdůležitější záložkou je nastavení systémového napětí komponent. Aby nám dobře časované rychlé paměti běželi, jak mají, nespokojí se se základními 1.8 volty. 2.2V je optimální, pro větší přetaktování je možnost i více (viz tabulka nastavitelných hodnot). To samé platí u procesoru, který je ale na voltáž ještě náchylnější, a proto zvedání napětí nedoporučuji.

EVGA ATX SLI Mainboard - nForce 780i SLI

FSB

400 – 2500MHz (po 1MHz)

PCI-E

100 – 200MHz (po 1MHz)

paměti (unlinked)

400 - 1400MHz (po 1MHz)

děličky pamětí (linked)

Auto; 1:1; 5:4; 3:2; Sync Mode

napájení CPU

0.5 – 1.6V (po 0.00625V)

napájení pamětí

1.80 – 2.5V (po 0.025V)

Možností v krásně přehledném BIOS je hodně a odpovídají i potřebám větších overclockerů. Nemá smysl vypisovat do tabulky víc nastavení a hodnot.

Na přibaleném CD s ovladači toho moc není. nVidia Drivers pro chipset a zařízení IDE, ovladače zvukové karty a tím výčet zajímavého v podstatě končí.

ASUS Maximus Formula – Intel X38

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Testovací sestava s deskou ASUS Maximus Formula

Na dvou obrázcích jsem Vám představil zapojenou testovací sestavu na jednotlivých základních deskách. Na obou vypadá zajímavě, na EVGA vynikají barvy ostatních komponent vzhledem k tmavé desce a na ASUS hezky doplňují barevnost samotné desky. Teď se spolu podíváme na BIOS základní desky Asus.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Logo Republic of Gamers

Při startu počítače nám naběhne logo herní série základních desek ASUS – Republic Of Gamers. V BIOSu je pro ukázání loga při startu kolonka „Show LOGO“ a tu máme defaultně aktivovánu (Enabled). Můžeme chtít buď obrázek, nebo výpis komponent a zařízení.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Výpis při startu počítače

Stručnější výpis než u EVGA, ale i tak postačující. Screen je udělán při testech přetaktování, a proto vidíte vyšší hodnotu taktu procesoru (2.83GHz) a nižší operačních pamětí (941MHz DDR2).

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Main menu

AMIBIOS společnosti American Megatrends je verze 2007. Podle mého názoru celkově na Award BIOS v základu svou menší přehledností nestačí, ovšem každá deska může mít jiné uspořádání a kvalitu dle výrobce. Verze BIOSu pro ASUS Maximus Formula byla stejně jako u EVGA aktuální datu testu, ale nejnovější 0907 se musela stáhnout a nahrát. Díky šikovné utilitě ASUS Update na přiloženém DVD proběhla rychlá aktualizace. Základní menu na obrázku se neliší od jiných. Jedině snad záložky konfigurace SATA a systémové informace jsou navíc.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

System Information

Výřez zobrazení systémových informací není velký. Jedná se pouze o zobrazení verze BIOS s datem vydání, verze procesoru a jeho taktu a velikost operační paměti.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Extreme Tweaker 1

Speciální záložka „Extreme Tweaker“ nám slouží k možnosti velmi podrobného nastavení, přetaktování. Bohužel jak jsem předeslal, nejedná se zrovna o nejpřehlednější záležitost. Všechno nastavení je nahrnuto v jedné záložce, což není ideální. Můžeme si například vybrat z automatického taktování pomocí AI Overclock Tuner. Nejlepší možností je ale samozřejmě manuální nastavení. Nastavení CPU je alespoň odděleno prázdným řádkem od nastavení DRAM. Časování je poskládáno postupně přehledně za sebou, opět upřesníme pouze první čtyři hodnoty na 5-5-5-15.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Extreme Tweaker 2

Druhá část Extreme Tweaker po přesunu do dolní části nabízí hlavně možnosti změny voltáže pro komponenty. 2.2V pro paměti je nutností. Zájímavostí jsou nastavitelné LED diody na desce, můžeme nastavit, co mají kontrolovat. V základu je to přísun napětí do komponent a systémových prvků na desce (severní a jižní můstek). Obrázek barevnosti diod ve tmě uvedu na konci představení BIOSu desky.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Advanced Settings

Odstrčené sekundární nastavení procesoru, které jsem chvíli hledal. Funkce snižování výkonu (taktu procesoru a příkonu), pokud to systém nepotřebuje, je hezká věc, ale pro testování nevhodná. V Advanced se nachází i podrobnější popis procesoru. Další záložky jsou stručné, v „Boot“ máme možnost nastavení zařízení, kterého nahráváme systém.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Barevné indikační LED diody

Zeleně a červeně svítí LED diody na indikaci příkonu energie v jednotlivých částech. Modře svítí nápis názvu na integrované zvukové kartě. Svítí také Start a Reset tlačítka v dolní části desky. V průhledné bočnici působí moc hezky.

ASUS Maximus Formula – Intel X38

FSB

200 – 800MHz (po 1MHz)

PCI-E

100 – 180MHz (po 1MHz)

děličky paměti

667, 800, 835, 1002, 1066, 1111, 1333

napájení CPU

1.1 – 2.4V (po 0.00625V)

napájení pamětí

1.80 – 3.4V (po 0.02V)

Na přiloženém DVD máme více nástrojů než v případě EVGA, ale opět použijeme pouze ovladače chipsetu a zvukové karty. Plná verze oblíbeného testovacího nástroje 3DMark 2006 také potěší, stejně tak jako střílečka STALKER na dalším DVD. Celkově je BIOS u Maximus Formula o poznání horší než u EVGA nForce 780i SLI. Není úplně nepřehledný, ale tak jak to má vypadat správně naleznete výše.

Přetaktování

U testování možností přetaktování budeme hledat maximální možnosti desky. Maximální FSB nám ukáže potenciál při taktování s nižším násobičem procesoru.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Ilustrační obrázek ze sestavy s ASUS Maximus Formula

Postupujeme způsobem přidávání FSB při sníženém násobiči 6x (default 8x333) přímo v BIOS. Děličku pamětí nastavujeme níže dle potřeby, aby nám neomezovala maximální výsledek. Maximální stabilní hodnotu zjišťujeme podle zátěžového testu Orthos puštěného pět minut. Často se stává, že systém s vyšší hodnotou naběhne, ale po chvíli v zátěži zkolabuje. Takový výsledek nebereme jako bernou minci. Bereme pouze stabilní hodnoty. Podívejme se, jak základní desky dopadly.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Výsledné hodnoty okolo 470MHz FSB jsou spíše průměrné, nejlepší desky se pohybují lehce pod hranicí 500MHz. Musíme si ale uvědomit, že při taktování nebylo změněno napájení FSB, které je možné u obou desek zvýšit. Po přidání pár setin či desetin voltu bychom se určitě na hranici kolem 500MHz dostali také.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

CPU-Z 1.44 - Maximus Formula, maximální takt FSB

Základní deska EVGA naběhla i při 481MHz, ale byla po přibližně patnácti sekundách nestabilní. ASUS Maximus Formula se jevila nestabilní dříve, 472MHz bylo spustitelné maximum systému.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

CPU-Z 1.44 – EVGA nForce 780i SLI, maximální takt FSB

Testy

Rozdělení recenze do dvou a testování dvou základních desek najednou není duelem. Uvádět výsledky jedné desky v recenzi by bylo nezajímavé. Proto jsem přistoupil k řešení spojení dvou recenzí s možností porovnání výsledků obou.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Ilustrační obrázek ze sestavy s EVGA nForce 780i SLI

K testování základních desek budeme ode dneška přistupovat podrobněji. Testy jednotlivých subsystémů nám ukážou, jak základy pracují s danými komponentami. Pokud to bude možné, další testy provedeme na totožné sestavě a budeme postupně přidávat výsledky k porovnání.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

CPU-Z 1.44.1 – informace o testované desce EVGA

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

CPU-Z 1.44.1 – informace o testované desce Asus

Testy CPU

Základní desky si nejdříve musí poradit s testy na hlavní část systému, procesor. Používáme výkonný Intel Core 2 Duo E8200 na taktu 2.66GHz. Výsledky v 3DMark 200X nám praktické údaje neposkytnou, ale ty ani nepotřebujeme. Zajímá nás porovnání mezi všemi základy.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

V obou CPU testech 3DMark vyhrává o pár bodů Maximus Formula. Rozdíl je v mezích chyby měření a porovnává nám výkon CPU v grafickém prostředí.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

PCMark 2005 a Cinebench R10 nám ukazují lepší porovnání při reálných základech testů. PCMark testuje procesor na kompresi a dekompresi různých druhů souborů a Cinebench na renderování grafiky. Výsledky jsou vyrovnané, každá deska vyhrává v jednom testu. Z prvních čtyř jsou si podobné výsledky jen u 3DMark 03, což je nečekané.

Testy subsystému operačních pamětí

Neméně potřebný výkon je u DDR2 pamětí, které úzce spolupracují s procesorem. Testované paměti Kingston HyperX DDR2 1066MHz jsme již měli v testu a přesvědčili jsme se, že jedná o jedny z nejvýkonnějších.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

PCMark 2005 se v testu pamětí zabývá zápisem a čtením při různých velikostech souboru a vyhrává EVGA. PCMark Vantage má metodiku postavenou na otestování výkonu pamětí ve spolupráci s CPU, GPU i HDD nebo při transkódování videa a vedení přebírá Asus.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Velkého překvapení se dočkáváme v benchmarku pamětí programu Everest Ultimate. Ve čtení vyhrává jasně EVGA, v zápise je výsledek skoro stejný a v kopírování opět velký rozdíl, tentokrát ve prospěch Asus. Zkoušel jsem restartovat, přesvědčit se o správnosti nastavení, ale vše bylo pro porovnání stejné. Testy pamětí v Everestu jsou na pár vteřin, ale pokaždé vycházely +- 30 bodů stejné výsledky. Rozuzlení se dočkáme zřejmě až při testování další základní desky. Pro teď víme, že ve čtení a kopírování jsou výsledky rozdílné.

Testy subsystému pevného disku

Od tohoto testu bude pro recenze používán nový pevný disk Western Digital 640GB. Ten je velmi tichý, má dvě plotny 320GB a velmi vysoký výkon, o kterém Vás přesvědčím v další recenzi.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Výkon pevného disku je pro načítání systému nebo aplikací důležitý. My se můžeme přesvědčit ze souhrnných testů PCMark, že mnohem lepší řadič má základní deska EVGA. Vyhrává o dost v obou porovnáních.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Průměrná přenosová rychlost v HDTune je podobná u obou desek. O 1.2MB/s více má disk u EVGA. Celkově ASUS prohrává v práci s diskem o dost. V recenzi některé další základní desky se přesvědčíme, zda je na tom tak špatně, nebo EVGA tak dobře.

Testy subsystému grafické karty

Očekáváte s napětím, jak se povede deskám v testech s grafickou kartou ATI HD3850 256MB? Můžeme se podívat. Testováno bylo na ovladačích Catalyst 8.2.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

V herním benchmarku vyhrává ASUS Maximus Formula o více než 1000 bodů. To se zdá hodně, a tak se podíváme, co to znamená v porovnání snímků (FPS).

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Poměrně velké rozdíly i v počtu snímků, i když si musíme uvědomit, že grafika tento starý test zvládá levou zadní. Počty FPS jsou vysoké, a tak je rozdíl mnohem více vidět. Pokud si třeba hodnoty druhého grafu vydělíme čtyřmi, dostáváme 52.2 a 50.2 FSP, tedy rozdíl dvou snímků. Dva snímky jsou ale dost, pokud porovnáváme výkon stejné karty na různých základních deskách.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

3DMark 2006 nám potvrzuje, že ASUS Maximus Formula spadá po právu do série Republic of Gamers. Výsledky jsou v každém testu vyšší než u EVGA.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Jediný herní test vyhrává EVGA v PCMark Vantage. Ihned ale přidávám vysvětlení. Vantage v herním testu používá i načítání z disku a to hned ve dvou obdobách, kde deska EVGA exceluje a ASUS tak nestačí, že vyhrává v počtu FPS. Ohodnocení disku je vysoké a proto součtem bodů vyhrává EVGA.

Souhrnný test

Nakonec uvedu systémový test z PCMark Vantage, který bere v potaz všechny komponenty systému dohromady.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

V souhrnném testu vítězí EVGA nForce 780i SLI. Tento test je nejméně vypovídající ze všech a bude sloužit pouze k porovnání všech základních desek. Nedávejte na něj při rozhodování, jaký základ koupíte. Srovnejte si výsledky subsystémů a přemýšlejte, na co počítač využíváte.

Teploty chipsetů

Okolo teploty chipsetů jsem napsal dost v představení v první části recenze. Čipová sada nVidia se Vám velmi hodí do studených zimních večerů nejlépe k nohám a proto musí být chlazena aktivně. Jedná se o největší mínus EVGA desky. Chipset X38 na desce ASUS je málo výhřevný, čemuž napomáhá i opravdu skvělé pasivní chlazení. Teploty byly odebírány z programu Everest Ultimate 4.20, který sbírá informace z teplotních senzorů integrovaných na základních deskách. Senzory jsou různé, některé lepší, jiné horší a tak je porovnání +- pár stupňů. Základní desky byly standardně připevněny ve skříni ThermalTake Swing s otevřenou bočnicí. Teplota okolního prostředí byla 23°C.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Teplota Intel X38 chipsetu v zátěži nedosahuje ani teplot chipsetu nVidia nForce 780i v klidu i s přídavným chladičem.

Cena

Cena obou desek se mění každý týden o sto korun a více. Aktuální hodnoty máme v grafu. EVGA deska stojí o pár stokorun více.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Klady a zápory

EVGA ATX SLI Mainboard - nForce 780i SLI

+

-

Layout, PCB

Teplota chipsetů

Přehledný BIOS

Aktivní chlazení severního můstku

Příslušenství

Herní výkon

Výkon při práci s HDD

Použití starších kondenzátorů

Elegantní vzhled

Cena

Podpora 45nm procesorů

SATA konektory

ASUS Maximus Formula – Intel X38

+

-

Layout, PCB

Méně přehledný BIOS

Krabice, balení

Výkon při práci s HDD

Příslušenství

SATA konektory

Herní výkon

Podpora 45nm procesorů

Pasivní chlazení, teplota chipsetu

Kvalitní elektrosoučástky

Závěrečné hodnocení

V průběhu testování jsem nenarazil na větší problém s oběma základními deskami. Naopak jsem byl mile překvapen jejich výkony a kvalitou. Z tabulky kladů i záporů se dozvíte vše důležité, není důvod vypisovat znovu.

Největší devizou desky EVGA nForce 780i SLI je skvělý BIOS a elegantní vzhled, výkon je také vysoký hlavně při práci s diskem.

ASUS Maximus Formula X38 je vyloženě herní deska se skvělým výkonem právě v grafických aplikacích. Má výborné chlazení a je krásně barevná na pohled. Cena obou je podobná, u EVGA by mohla být o něco nižší.

Ohodnoť článek:

Názory ostatních Geeků (40)

Pěkný

Tady si někdo nechal záležet pěkně je to rozebraný do podrobna u mně má 1.takový články se dobře čtou od některých.

@michal tomastik: Ano je to dobře napsaný článek sám už mám objednanou Asus maximus formula a z těhle testů vypadá že jsem zvolil hodně kvalitní desku ..

@michal tomastik: Musím říci, že ač vcelku laik, v poslední době jsou recenze psaný tak dobře, že i já se vcelku orientuju. A pokud to opravdu píšou nadšenci mimo czc, všechna čest a jen tak dál.

@alialadin: povedená recenze, i když jsem příznivcem AMD, rád a s chutí si počtu i o konkurenčních řešeních :)

@MCarek: MUsím taky přidat chválu recenze se tady na czc začínají zkvalitňovat tahle byla pěkně napsaná vše bylo srozumitelné v podstatě pro každého jen tak dál stále je co zlepšovat.....

@MCarek: jasně, pěkný stručný povedený!

@alialadin: Kvalita recenzí tedy rozhodně nedosahuje na zahraniční servery, dokonce ani na PCT, ale jakákoliv recenze která je udělána alespoň trochu objektivně je v současné době velkým přínosem.
Ohledně ceny desky s Nvidia chipsetem souhlasím se Stratosem, cena 780i rozhodně není v porovnání s x38 adekvátní, mimo to 780i je jenom vylepšené 680i SLI. Pokud chci highend počkám si na 790i to je nové jádro, narozdíl od 780 také méně topí!!! 780 je chipset žravý a žhavý.
pokud bych si měl vybrat tak x38 je jasná volba.

Dotaz na základní desku Asus maximus formula

Chtěl bych se autora článku zeptat jestli flashoval bios s procesorem E8200 nebo použil nějaký jiný aby flashnul na verzi 0907 biosu děkuji .. jelikož sem do této objednal q9450 tak jestli budu muset shánět nějaký jiný CPU na flash biosu děkuji

@davxxxid: Nebudes muset shanet. Bude to fungovat i bez toho. Ted pouze zalezi jakou maji revizi tady v CZC na sklade. To je lepsi pokud muzu doporucit si overit pred tim nez si ji vubec vezmes.
Jako byvaly technik tady v CZC znam ty zakazniky a denne jsme jich resil nekolik kteri zjistovali revize desek aby neslapli vedle ;)

@eClipseII: tak procesor sem objednal u konkurence a desku taktež ale nwm v jaký revizi bude uvidime ... mohl byste mi poslat své icq a poprosit jestli byste mi kdyžtak neporadil až mi to přijde ? muj mail je davxxxid@seznam.cz
diky

@davxxxid: jinak samozřejmě díky za informaci jsem rád že nemusímt kupovat nějaky celeron jen kvuli toho abych to flashoval jelikož nikdo ze známych nemá ten socket

@davxxxid: Napiš kdyžtak na 481908148. Můžes 24hodin denne.

@eClipseII: Žádná s desek s Chipsetem Intel P3X od Asusu nenabootuje s Wolfdalem se starším BIOSem než 0907. Pro tuto musíte flashnout 0907 se starší generací procesorů, nebo poprosit někoho nebo v CZC o flash. Myslím, že nové desky budou mít nový BIOS 0907, ale nespoléhal bych se na to.Fóra na Netu jsou plná zpráv nešťastníků s Wolfdaly 8X00, kteří nenabootovali a sháněli starší procesor procesor. I na webu Asusu najdete návody jak na to.tady jsou požadavky na BIOSy pro nové procesory
http://support.asus.com/cpusupport/cpusupport.aspx?SLanguage=en-us&model=Maximus%20Formula

@vychodilp: omlouvám se - číslo BIOSu 0907 platí jen pro MAXIMUS, třeba P5K Dlx je to 0705 :-(

@davxxxid: Dobrý den,
na tento dotaz nemohu přesně odpovědět, neb deska byla nejdříve použita v testu low end procesorů a já už nevím, kdy jsem Bios přehrával. Myslím ale, že základní Bios z výroby již 45nm procesory podporuje.

@davxxxid: Dobrý večer,
po prostudování vypracování recenzí jsem dodatečně zjistil, že jsem měl to štěstí a jako první šel do testované desky Pentium Dual-Core E2180 a tudíž jsem přehrával Bios právě s tímto procesorem, který byl podporován na dřívější verzi než 0907. Bohužel už nevím, jaká verze byla nahrána z výroby.
Aktualizace Biosu pro testování u mě probíhá zcela automaticky na nejnovější verzi, a proto se omlouvám za předešlou nejasnou a matoucí odpověď.
Buďte tedy celkově ostražití při koupi základních desek (spíše těch starších) a nových procesorů s 45nm výrobou.

Zaver je jasny

ma smysl si priplacer za stejny vykon a horsi funkce kdyz X38 uz stoji skoro polovicku? :)

@stratos.: Zaver neni jasny podle toho jak jsi napsal. pokud beru v potaz normalni cenu pro cloveka ktery si to muze koupit napriklad zde na eshopu...Zaver je takovy, ze za tuto cenu si poridite mnohem lepsi desku at uz na jine platforme nebo na stejne a zaroven budete mit garanci vsech novych technologii, nez u teto desky ktera ma hybridni cip a snazi se prosadit do uplne jine kategorie.
PS.: Jinak recenze je vcelku dobra, akorat mohla tam byt jina deska za X38 :-X... Grat.

@eClipseII: X38 je proste dnes jedina dobra volba pro INTEL procesory. nf 790i sotji skoro 2x tolik pritom umi to same a 780i stoji take vic a umi toho mene :)

@stratos.: ehm... omlouvám se, tam melo byt imsto X38 780i :-D... jsem se do toho zazral az sem se prezral :-)

@eClipseII: X38 se da sehnat uz od 3500kc s DPH nforce 790i stoji od 7tis a vejs :) Desky maji totozne funkce a podporu novych tehcnologii. Nevidim duvod proc jit do nf 790i natoz do zastaraleho 680i/780i

@stratos.: Souhlasim, ze desky X38 vs nforce 790i maji totozne funkce, ale tady to konci!
Pro ty, kteri chteji NOVE PC a vyuzit rezim SLI, si treba priplati a vyuziji tuto moznost a koupi nejnovejsi model zakladni desky, ktera SLI podporuje.
Taktez je pravda, ze se u nas, nForce 790i zatim neprodava!

@Himer: uz vidim jak si nekdo bude priplacet 3-4Tis jenom kvuli SLI kdyz CROSSFIRE je zadarmo.

@stratos.: jak vidíš není to tak jasný podle toho kolik máš mínusů :) ..(i s novejma technologiema v reálu výkonostní rozdíl není) ....a hlavně 2 grafiky chce málokdo...

@stratos.: už si hotovej co? já ale nejsem Onandenik :)

@stratos.: X38 se jeví jako jasná a nejlepší volba.
Testy vypovídají jasně. Dík za recenzi. (:

@Siffredy: mne teda zklamala teplota Chipsetu u 780i jeste s pridavnym chladicem to nechci videt v lete kam to az poleti.Bude potreba to jeste dochlazovat pridavnyma vetrakama aby ta stabylita o ktere zde pisi vydrzela i v tech parnech.

Pekna

Vycerpavajici recenze.. moc se mi libila.
Deska je to pekna ale sel bych do x38 uz jen kvuli cene, ale kdyz nekdo ma par korunek navic tak budiz...

Dotaz

měl bych dotaz odledne ty Maximus formula ! Potreboval bych poradit s nastavenim biosu abych dostal pameti na 1066 nebo aspon na tech kolem 900 jak je uvedeno v testu. Nejde mi to absolutne nastavit aby to bylo stabilni

@Vidocq: Dobrý večer,
záleží jaké paměti jste si koupil. Pokud 1066MHz (PC2-8500), tak stačí nastavit děličku na 1066 a zvýšit napětí (to je důležité) na 2.2V (viz obrázek z Bios v recenzi). Pokud máte jen 800MHz (PC2-6400) je hodnota 900MHz dobrá. Ve Vašem případě to spíše vidím na nepřidané napětí.
Případně popište problém podrobněji.

@Tomáš Hort: Pameti mám koupene 8500 ! Co myslite tou delickou ? napeti jsem zkousel zvysit a pokazde pri nabýhání windows se mi ukazala modra smrt.

@Vidocq: i kdyz nastavím frekvenci na 1066 a dam 2,2 V tak se proste do oken nedostanu

@Vidocq: Mozna, ze problem bude v tom, ze tve Ramky nejsou 100% kompatibilni z cipsetem zakladni desky? Nekdy se to stava u levnejsich znacek!Radeji napis co mas za pameti.

@Himer: mam tyhle pameti Kingston DIMM 2048MB DDR II 1066MHz KHX8500D2K2/2G myslim ze byly pouzity v testu jinak buch se neptal .

@Vidocq: Testovaná deska má bios 0907,máš ho taky?

@Láďa775: ano mám bios 0907 !

Prehlednost grafu

Jen bych chtel pozadat autora, aby priste nemenil v grafech vykonu poradi komponent - vim ze se casto dela graf podle dosazenych vysledku, mozna to ma smysl pri srovnani desitek ruznych komponent (typicky vykon GK, rychlost cteni HDD apod., ale i tam to muze byt na obtiz), ale rozhodne pri srovnani pouze dvou komponent je mnohem prehlednejsi kdyz zustava poradi stale stejne a meni se hodnoty, je tak mozne mnohem rychleji zkontrolovat vysledky.

Pozor na desky nf790i

http://pctuning.tyden.cz/index.php?option=com_content&task=newscategory&id=10601&Itemid=67#newska4Nvidia zase jede
Deska za 8tis a takovyhle problemy

Krása

Tak toto mi příjde, jak skvost základových desek - 3x PCIex 16x, sice se to dneska ještě příliš nevyužije, ale myslím, že za 3 roky to bude super zralý na upgrade (tj. přidají se 2 grafiky) a PC bude šlapat jak drak...

Máš něco na srdci?

100% GEEKsměs bez elektroniky 100% GEEKsměs bez elektroniky
nahoru