Přejít na obsah [o] Přejít na navigaci [n] Přejít na vyhledávání [v] Přihlásit se
Hlavička
Halo 3 konečně dorazilo na PC. Recenzujeme předělávku xboxového hitu

Halo 3 konečně dorazilo na PC. Recenzujeme předělávku xboxového hitu

Recenze
Xbox Game Pass 6 měsíců - elektronicky_1371725179
Xbox Game Pass 6 měsíců - elektronicky
1 239 Kč 1 499 Kč
Xbox Game Pass Ultimate 3 měsíce - elektronicky_844082301
Xbox Game Pass Ultimate 3 měsíce - elektronicky
Produkt není určen k prodeji.
Komiks Halo - Collateral Damage (EN)_1174800073
Komiks Halo - Collateral Damage (EN)
Produkt není určen k prodeji.
Model lodi Halo - Forerunner Phaentom_2087727581
Model lodi Halo - Forerunner Phaentom
Produkt není určen k prodeji.
Batoh Halo - Red Team_1082113908
Batoh Halo - Red Team
Produkt není určen k prodeji.
autor: Miloš Bohoněk

Žijeme v moderní době, která přestává rozlišovat mezi rasou, pohlavím a pomalu už i herní platformou. Haló haló, co že se to stalo? Inu, Microsoft začal bourat hradbu mezi PC a xboxovým hraním. A my nemůžeme než chválit.

Halo 3, svého času vůbec největší titul v dějinách Xboxu, je toho dalším důkazem. 13 let od svého původního vydání se objevuje na Windows v rámci fenomenálního balíčku Halo: The Master Chief Collection. A světe div se, i po takové době má stále co říct!

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

 

Nesuď Master Chiefa podle obalu

Vybavujete-li si výborné Anniversary remaky prvních dvou dílů Halo, musíme vás hned zkraje malinko zchladit. Halo 3 se zas takové péče nedostalo. Zatímco u předělávky jedničky a dvojky vývojáři od podlahy překopali grafiku, audio a nechali udělat nové krásné filmečky, remake Halo 3 je skromnějším počinem. Původní audiovizuální zpracování totiž ještě tolik nezestárlo, a tak se dočkalo pouze navýšení rozlišení (až 4K), vyhlazení hran, většího dohledu a přibylo pár hejblátek v nastavení. Celkově se však stále jedná o 13 let starou hru.

Lehce obstarožní grafika je zřetelná zejména na modelech postav, které by zasloužily omlazovací plastický zákrok. A to včetně jinak krásné umělé inteligence Cortany, která toho času ještě nevlčila a Johna-117 věrně provázela. Jedním dechem však dodáváme, že panoramata, záběry na vesmírné flotily a výjimečné boss fighty jsou zde naopak pompéznější než v lecjaké dnešní střílečce. Zvlášť když si to podkreslíte fenomenálním soundtrackem od Martyho O’Donnella. Epický dojem uměli původní vývojáři ze studia Bungie vždycky navodit výborně a jejich nástupci z 343 Industries tento rukopis věrně rekonstruují. Halo 3 je zkrátka jízda, která sice dnes již nevypadá světoborně, ale hraje se nadále parádně. Což je ostatně nejdůležitější.

Výhodou postarší grafiky je samozřejmě plynulý chod i na desetiletém počítači vašich prarodičů. Máte-li naopak cokoli novějšího, budete se radovat z neomezeného frameratu. Počty snímků hravě přelézají hodnoty v řádech stovek, hra je absolutně stabilní, skákání do Windows funguje bezproblémově a multiplayerový matchmaking je otázkou několika vteřin. Pokud si náhodou vybavujete nešťastný start Master Chief Collection na Xbox One, ujišťujeme vás, že tyto porodní bolesti jsou dávno zahojené. PC verze tiká jako precizní švýcarský chronometr.

Ovládání je navíc perfektně přizpůsobeno klávesnici s myší. Autoři samozřejmě odstranili jemný aim assist z konzolí, který sérii učinil skvěle hratelnou pro gaučové povaleče s gamepadem v ruce, a Halo 3 tak nabízí dost solidní výzvu i zkušeným PCčkovým bojovníkům. Možná budete zaskočeni, jak tahle barvičková střílečka umí být hned zkraje nekompromisní. Halo se tradičně doporučuje hrát na obtížnost Heroic (třetí ze čtyř), která vás spolehlivě proklepne už během úvodního levelu v džungli.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

 

Hratelnost, která nestárne

Série Halo je tu s námi již téměř dvě dekády, prošla si dlouhou evolucí, ale základ hratelnosti autoři dodnes uctívají jako modlu. Někdo mu říká „zlatý trojúhelník Halo“, jiný zase „Halo combat loop“, vždy se každopádně jedná o koncept soubojů v relativně otevřených levelech, které kombinují střelné zbraně, četné granáty a mocné útoky nablízko.

Správný Master Chief se nespoléhá jen na svou oblíbenou útočnou pušku BR55 se zoomem a střelbou v dávkách. Nene, to by v boji proti mimozemšťanům z Covenantu ani odporným parazitům z Floodu moc dlouho neobstál. O online mačích ani nemluvě! Nesmíte se zdráhat vrhat granáty, jichž je záměrně dostatek, a když na to přijde, asertivní pecka čenichovka pažbou je kolikrát lepší, než zdánlivě bezpečnější rozestup.

Přestřelky v Halo jsou charakteristické určitou těžkopádností, kdy nepřátelé (v singlu i multiplayeru) ustojí klidně polovinu zásobníku. Dokonce i projektily z některých zbraní viditelně letí, než zasáhnou cíl. Bitvy se tak občas zvrhnou v drsné duely, které oproti twitch shooterům jako Call of Duty mohou trvat i několik desítek vteřin, zvlášť pokud se na chvilku úspěšně schováte a doplníte štíty.

Typické pro sérii jsou i relativně otevřené levely ve venkovním prostředí, kde na vás klidně vyjede covenantský tank. Vezmete do ruky laserový raketomet a budete nepřítele partyzánsky odstřelovat zpoza mohutných stromů na kopci? Naskočíte do svižného vznášedla a zkusíte tank neustálým kroužením uklovat? Nebo vyskočíte na korbu džípu s těžkým kulometem a řízení necháte na parťákovi? Halo odjakživa nabízelo svobodu a trojka je toho jasným důkazem. Ke konci kampaně se sice hra zvrhne ve zběsilou koridorovou střílečku proti mutantům z řad Flood, což v nás zanechává jemnou pachuť, ale zbytek singleplayeru i většina multiplayeru si udržuje nádech svobody. A tak to má být.

Jen se při všech těch spanilých jízdách v tancích, džípech a dalších vozítkách nesmíte příliš spoléhat na umělou inteligenci kolegů. V zájmu vlastní duševní pohody doporučujeme dát si celou kampaň v co-opu. Je paradoxem, že zatímco AI covenantských nepřátel je i na dnešní poměry skvělá a mimozemšťané si vás šikovně nadbíhají (v tomto ohledu hra zestárla opravdu s grácií), vaši souputníci řídí jak po mozkové obrně zapité dvěma flaškami rumu. Ve spojitosti s ohromně arkádovým jízdním modelem jde o spolehlivý recept na průšvih. Naše doporučení je jasné: sežeňte si parťáka a Halo 3 vám bude dělat radost od začátku kampaně až do jejího epického konce. Hrát můžete až ve čtyřech najednou!

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

 

Cortana už čeká

Halo 3 je obrovská hra. Doteď jsme mluvili především o příběhové kampani, kterou máte sjetou za zhruba 10 hodin, ale hned po jejím dokončení se do ní můžete pustit znova se zapnutými skulls. Lebky aktivují různé vychytávky (čti „klacky pod nohy“), které např. vypnou váš zaměřovací kříč, donutí nepřátele mrskat víc granátů, zruší checkpointy nebo aktivují vystřelující konfety z mrtvých gruntů. Odměnou vám budiž vyšší skóre a větší sranda. Nebo spíš frustrace? To už je na zvážení každého soudruha.

Vedle skvělé kampaně tu je také (nebo spíš především?) mohutný multiplayer. Ostatně je to právě série Halo, které vděčíme za explozi online hraní na konzolích. Téměř desítku módů si můžete střihnout na celých 24 mapách, a ačkoli s třetím dílem už přibyly určité unikátní schopnosti, stále jde o perfektně vyváženou akci, která je primárně o vašem skillu a perfektní znalosti map, nikoli o sebraném lootu a štěstí. Toho si ceníme. Navíc nás ohromně baví modularita jednotlivých módů. Team deathmatch bez střelných zbraní, kde si to rozdáváte na férovku pouze s energetickými meči? Strašná prča!

Ačkoli jde o vlajkovou loď Xboxu, Halo: The Master Chief Collection si vybudovala velice solidní renomé i na PC a bují životem. Bodejť by ne, vždyť počítačová verze je hezčí, svižnější, vyladěnější a vůbec prostě lepší než originál z Xboxu 360. Čilá online komunita je garancí toho, že ať už se pustíte do multiplayeru v Halo 3, nebo se vrhnete do jedničky, dvojky, Reache (či v budoucnu ODST a Halo 4), vždy máte s kým hrát. Jo a o úctyhodném editačním nástroji Forge pro tvorbu vlastních map jsme už mluvili? Ne? Tak ten je tady také a komunita s ním tvoří divy.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

 

Tip na závěr

A víte, co je na tom všem úplně nejlepší? PC verze Halo 3 vás vyjde na bratru 300 Kč, zatímco celá kolekce Halo: The Master Chief Collection na zhruba tisícovku. Úplně nejlépe ale uděláte, když si předplatíte Xbox Game Pass. Za 260 Kč měsíčně získáte nejen celou kolekci s Master Chiefem, ale také více než stovku dalších titulů jako Gears 5, Forza Horizon 4 nebo dokonce zbrusu nové Halo Infinite. Až tedy příští rok vyjde... A to jak na Xboxu, tak právě na PC. Tomu se jen stěží dá odolávat. Tak vzhůru ke hvězdám!

Xbox Game Pass

Hodnocení: 80 %

Výrobce: Bungie / 343 Industries

Platformy: PC, XONE

Věk: 16+

Názory ostatních Geeků

Zatím nikdo nepřispěl do diskuze.

Máš něco na srdci?

nahoru