Přejít na obsah [o] Přejít na navigaci [n] Přejít na vyhledávání [v] Přihlásit se
Hlavička
Klávesnice Endorfy: osvědčená kvalita pod novým jménem [GEEK testuje]

Klávesnice Endorfy: osvědčená kvalita pod novým jménem [GEEK testuje] 

Recenze
Endorfy Omnis Pudding Blue, Kailh Blue, US_693695779
Endorfy Omnis Pudding Blue, Kailh Blue, US
1 371 Kč 1 659 Kč
Endorfy Thock TKL Pudding Onyx White Brown, Kailh Brown, US_1249699321
Endorfy Thock TKL Pudding Onyx White Brown, Kailh Brown, US
Produkt není určen k prodeji.
Endorfy Thock Compact Wireless Brown, Kailh Box Brown, US_1117821601
Endorfy Thock Compact Wireless Brown, Kailh Box Brown, US
1 173 Kč 1 419 Kč
1 130 Kč 1 367 Kč

V produktové nabídce se na přelomu roku objevilo nové jméno, jelikož došlo k přechodu firmy Silentium a SPC pod novou značku. Co si myslí GEEK GreenT o nových klávesnicích od Endorfy?

Tato polská firma si na trhu vybudovala pevnou pozici díky kvalitním produktům v dobré ceně. Nabídka komponent je široká. Od kvalitních počítačových skříní, vzduchových i vodních chladičů, přes zdroje až po periferie, na které se zaměříme v dnešním článku. Otestoval jsem již plno produktů od SPC a nyní mám možnost prověřit, zda zůstala zachována kvalita i pod značkou Endorfy. Zatím došlo spíše k lehčí inovaci a převedení produktové nabídky pod nové logo, ale začínají se již objevovat i novinky. V testu náš čeká více zajímavých produktů, na které se podrobněji podíváme.

V první kapitole se podíváme na klávesnice. K otestování zde máme 3 zajímavé modely. První je malá kompaktní bezdrátová klávesnice Thock Compact, dále tu máme model v elegantní bílé s Pudding spínači Thock TKL Onyx white a třetí je největší model s numerickou částí i područkou s názvem Omnis. Všechny 3 klávesnice mají kvalitní mechanické spínače Kailh RED, které jsou mé oblíbené pro všestranné využití. Případně Endorfy nabízí ještě Kailh Brown či Blue, takže si uživatel může zvolit dle chuti.

Co musím zmínit, tak postupně má Endorfy do nabídky zařadit i klávesnice s českým layout, což je velmi dobrá zpráva, protože české znaky již z výroby pro náš trh téměř nikdo nedělá. Kdo české znaky vyžaduje, budou brzy v nabídce právě u modelů Endorfy. Testované jsou ještě US layout, jak uvidíte na fotkách.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Trojlístek testovaných klávesnic

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Trojlístek testovaných klávesnic

Endorfy Omnis Pudding

Kdo nemá rád kompromisy a pro práci i hraní vyžaduje numerickou část i područku, tak je s řadou Omnis na správné adrese. Tento model se nabízí s populárními Pudding klávesami, které nechají více vyniknout podsvícení díky průhlednosti větší části kláves.

Endorfy Omnis Pudding

 

Balení, vzhled a příslušenství

Elegance zde začíná už od balení. Vnitřku krabice dominuje modré víko se sloganem firmy a doplňuje jej žlutá obálka, kde vám výrobce přibližuje danou značku. Součástí balení je kromě samotné klávesnice ještě magnetická područka, která se dá jednoduše nacvaknout k tělu. Područka je zdobená rytinami, což nám povrch trochu zdrsní, osobně bych uvítal nějaké pogumování navíc, ale zde se razí spíše praktičnost a jednoduchost. Područka každopádně splní svůj účel a dlaně tak mají podpěru při dlouhém hraní či psaní. Kdo by ji nechtěl použít, jednoduše odcvakne od magnetů a tím je hotovo.

Klávesnice se propojí přiloženým USB kabelem s délkou 1,8 m. Kabel je opletený a tím dobře chráněný. Výhodou je možnost vedení 3 různými způsoby v prohlubních klávesnice, takže si jej snadno zkrotíte a přizpůsobíte. Kabel je také zcela odnímatelný.

Ve spodní části klávesnice pak máme možnost polohovat sklon pomocí výklopných plastových menších či větších nožek. A v těle klávesnice je také zapuštěn klíč pro vyndání kláves.

Hliníková základna klávesnice je bytelná a s váhou okolo 1 kg a pogumováním vespodu drží krásně na stole. Od základny nejdou žádné rezonance a je tak dobře odhlučněná.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Endorfy Omnis Pudding

Spínače, klávesy, funkce

Klávesnice disponuje lineárními spínači Kailh RED, které mám oblíbené jako všestranné. Ve hrách poskytují rychlé reakce a pro psaní mají za mě příjemný zdvih. Kdo by upřednostňoval taktilní či clicky odezvu, může si vybrat spínače Brown či Blue. Kailh spínače již potvrdily velmi dobrou kvalitu a tímto výběrem šlo Endorfy správným směrem. O bezpečné zapsání každého znaku se postarají funkce Anti-Ghosting a N-Key rollover.

Dalším plusem co do kvality jsou odolné klávesy z PBT materiálu, které bez problémů vydrží nápor náruživého hráče. Pro pěkný vzhled je tělo spínače z větší části průhledné a klávesnice na vašem stole udělá parádu. Za co musím pochválit dále, je stabilizace větších kláves, které tak jsou krásně utlumené a nevynikají nijak výrazně zvukově nad menší klávesy. To je u klávesnic často podceněná oblast a zde to s kvalitním provedením základny vyladilo Endorfy na jedničku.

Co mám u klávesnic hodně rád, je váleček pro hlasitost. Zde je přítomen nad numerickou částí a jednoduše si tak můžete regulovat hlasitost zvuku a nemusíte kvůli tomu mačkat FN + další klávesu. Zjednodušení, co je na místě.

DSC09956.JPG
DSC00060.JPG
DSC09949.JPG

Endorfy Omnis Pudding v akci

Nastavení a software

Software k nastavení klávesnice si můžete stáhnout ze stránek výrobce. Samotné prostředí programu je přehledné, a jak je zvykem, rozdělené do záložek.

Na první si nastavíte vše okolo podsvícení a efektů. Nabídka je rozsáhlá a můžete si vybrat dle svého stylu. Je zde plno různých efektů, vyladit se dá intenzita podsvícení i rychlost průběhu daného efektu.

Na druhé záložce můžete jednotlivým klávesám přiřadit určité funkce od systémových, přes multimediální, herní či makra. Samotnému vytvoření makra se pak věnuje třetí záložka a na poslední máme zbylé možnosti. Vše se dá uložit na různé profily, mezi kterými lze přepínat. Takže software obsahuje vše podstatné a za mě je i uživatelsky přehledný.

Závěrečné hodnocení

Pokud si shrnu všechny kapitoly, Endorfy potvrdilo kvalitu a v ceně okolo 2 tisíc v době testování dostanete kvalitní produkt se vším podstatným. Kvalitní mechanické spínače, klávesy z PBT materiálu, hliníkové tělo, magnetickou područku. A vše doplňují další vychytávky i přehledný software.

Pokud se chcete posunout a přejít z membrány na mechaniku, zde za slušné peníze obdržíte klávesnici, která vám dá jistotu do her či pro psaní. Časem se navíc do nabídky dostanou i CZ modely, což usnadní psaní všem, co neovládají hmatovou metodu. Jedinou mírnou výtku bych měl k područce, kde bych uvítal určité pogumování, na hladké područce docházelo trochu více k pocení dlaní při dlouhém psaní. Ale to už je spíše detail, který nijak zásadně nekazí celkový dojem, který je velmi pozitivní.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Endorfy Omnis Pudding

Thock TKL Pudding Onyx White

Kdo je příznivcem TKL klávesnic, pro toho Endorfy nabízí řadu Thock TKL. Je to fajn kompromis mezi klasickým rozměrem a malým Compact modelem. V pravé části máte dobře přístupné šipky a funkční klávesy. Chybí pouze numerická část. Tento typ klávesnice je ideální i pro častější převážení nebo se hodí v případě, pokud máte méně místa na stole.

Thock TKL Pudding Onyx White

 

Balení, vzhled a příslušenství

Pěkné balení je u Endorfy zajištěno. Testovaný model vyniká opravdu krásným vzhledem. Kombinace bílého plastu vyztuženého hliníkovou deskou vypadá moc krásně a je to velmi zajímavý nápad. Klávesnice tak působí luxusním dojmem. Stejně tak zajímavý vzhled dotváří klávesy, které mají část bílou, kudy ideálně prosvítá podsvícení, a horní část kláves je šedá. To krásně ladí právě s hliníkovou deskou a za design můžu osobně udělit vysoké hodnocení.

Klávesnici připojíte opleteným kabelem dlouhým 1,8m, který můžete vést na spodní straně přes 3 různá místa díky prohlubním. Případný sklon klávesnice si nastavíte pomocí dvoustupňových nožiček.

Základna jistě drží na stole díky váze okolo 1 kg a pogumovaným podložkám.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Thock TKL Pudding Onyx White

Spínače, klávesy, funkce

Osazeny jsou lineární spínače Kailh RED, kdy výrobce zaručuje životnost až 50 milionů kliknutí. Kvalitu doplňuje dobrá stabilizace velkých kláves a o zapsání každého znaku se postará funkce Anti-Ghosting a N-Key rollover. V nabídce má Endorfy ještě modely se spínači Brown či Blue.

Vzhled Pudding kláves jsme si již popsali výše. Tento typ populárních kláves rozzáří podsvícení v plné parádě. K vytažení kláves je pak na spodní straně základny umístěn klíč.

Samotné klávesy jsou opět provedeny z kvalitního PBT materiálu. Pevná horní část zaručuje odolnost a mléčná spodní propouští podsvícení.

Jelikož je klávesnice menšího rozměru, není zde již prostor pro ovládání hlasitosti pomocí oblíbeného válečku. Všechny funkce tedy řešíte kombinací klávesy FN s další klávesou. Nastudovat si můžete vše v manuálu, který je ke stažení na stránkách výrobce a obsahuje i češtinu.

DSC09928.JPG
DSC00086.JPG
DSC00099.JPG

Thock TKL Pudding Onyx White v akci

Nastavení a software

Software je v tomto případě stejný jako pro výše testovaný model Omnis, takže platí vše z dané kapitoly a jedná se o přehledný software se vším podstatným pro podrobné odladění a nastavení klávesnice.

Závěrečné hodnocení

Menší TKL model klávesnice od Endorfy mě uchvátil vzhledem a potvrdil kvalitu, na kterou jsem zvyklý již z modelu Omnis. V tomto případě dostanete kompaktní klávesnici bez područky, která vzhledem oslní každou návštěvu a nenechá nikoho na pochybách, co se kvality týče. Navíc takto výbornou mechaniku pořídíte okolo 1,5 tisíce v době testování. A to je velmi přívětivá cena. Zde prakticky mechaniky většinou začínají. Pokud si tedy chcete polepšit a mít do her i pro práci spolehlivého společníka, Thock TKL od Endorfy je určitě výbornou volbou.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Thock TKL Pudding Onyx White

Thock Compact Wireless

Posledním zástupcem Endorfy klávesnic v testu je kompaktní a bezdrátový model Thock Compact. Součástí je 61 kláves a tato malá klávesnice se vyloženě nabízí například pro častý převoz na LAN party. Co je malé, to je hezké, a to platí i v tomto případě. Teď už si probereme další vlastnosti a výhody tohoto prcka.

Thock Compact Wireless

 

Balení, vzhled a příslušenství

Tato klávesnice se nebojí častého převážení. Zesílená deska je odolná proti nárazům, poškrábání a se svojí váhou zhruba 600 g a pogumovaným nožkám drží pevně na stole. V tomto případě máme nožky magnetické, což je sice fajn pro případnou úpravu, ale pokud jsem klávesnici přenášel, tak může jednoduše dojít k uvolnění a ztrátě. Proto bych doporučil nožky před převozem odejmout.

V těle klávesnice máme zespodu vložen 2,4Ghz přijímač pro rádiové připojení a opět drážku pro optimální vedení kabelu do 3 směrů. Vpravo najdete přepínač, kterým volíte možnost propojení přes BT, rádiové vlny, nebo lze klávesnici zapojit i přes kabel. Kabelové zapojení je pak podmínkou, pokud si chcete upravit nastavení přes software klávesnice, který je ke stažení na stránkách výrobce.

Na začátku se doporučuji podívat do manuálu na stránkách výrobce, jelikož jsem si musel napoprvé klávesovou zkratkou vybrat způsob bezdrátového propojení. Pak už vše fungovalo, jak má.

V balení tentokrát kromě kabelu obdržíte rovnou 2 klíče. Jeden k vyndání kláves a druhý pro vyjmutí spínačů. Ano, tato klávesnice má hot-swap zámky pro možnou jednoduchou výměnu spínačů, ať už 3 nebo 5pinových.

O pěkný vzhled se postará podsvícení kláves, které se dá ovládat jak přes zkratky, tak přes software výrobce.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Thock Compact Wireless

Spínače, klávesy, funkce

Na této klávesnici se nachází 61 tlačítek z PBT materiálu vytvořených technologií double-shot pro zvýšenou odolnost. I spínače zde prošly vylepšením a u tohoto modelu jsou inovované Kailh Box Red, které proti předchůdci ještě zvyšují životnost a garantováno je až 70 milionů úhozů. RED jsou pak lineární spínače, které zajistí rychlé reakce do her i příjemný pocit ze psaní. Velké klávesy jsou pak kvalitně stabilizovány a jejich zmáčknutí nijak nenarušuje zvukový projev spínačů.

Třešničkou na dortu jsou u této klávesnice hot-swap zásuvky pro výměnu spínačů, což vám rozšiřuje možnosti. Pokud zatoužíte po změně, můžete osadit jiné 3 nebo 5pinové spínače a jede se dál. Příjemný bonus, který nabízí větší všestrannost a možnost testovat či vyzkoušet různé spínače. Změna je život.

Funkce zde musíte obsluhovat kombinací FN klávesy a zkratek. S absencí více kláves se tak musíte naučit to podstatné pro ovládání, což vám vysvětlí podrobný manuál na stránce výrobce, který je i v českém jazyce.

Obsluhovat efektivně více zařízení není s touto klávesnicí problém. Napárovat si ji můžete přes BT k různým zařízením od tabletu přes telefon a mezi zařízeními se dá jednoduše přepínat. Použít můžete i kabelové připojení, čímž se klávesnice zároveň dobíjí.

DSC00110.JPG
DSC00114.JPG
DSC09925.JPG

Thock Compact Wireless v akci

Nastavení a software

Software si stáhnete na stránkách výrobce. Pro bezdrátové modely se používá jiná verze než pro drátové. Vzhled je maličko odlišný, zůstává pestrý výběr nastavení různých funkcí a vzhledu.

Závěrečné hodnocení

Tato malá klávesnice se v době testování prodávala za zhruba 1600 Kč. Pokud chcete kompaktní model pro časté převážení, je v dané ceně opravdu výbornou volbou. Dostanete kvalitně zpracovanou klávesnici po všech stránkách, a navíc s hot-swap zámky pro snadnou výměnu spínačů. Podpora bezdrátového propojení rozšiřuje možnosti připojení různých zařízení a přidává svobodu.

Abych ale jen nechválil, 2 výtky v tomto případě mám. Za prvé jsou to nožky pro vyšší sklon, které jsou magnetické a při přenášení může dojít ke snadnému odpadnutí třeba při kontaktu s rukou. Proto je třeba dávat zvýšený pozor nebo si nožky před převozem odcvaknout a bezpečně uložit jinam, aby nedošlo ke zbytečné ztrátě.

Druhou věcí je absence nějakého cestovního pouzdra. Tyto klávesnice přímo vybízí k častému převážení a nějaké látkové prodyšné pouzdro by zde bylo na místě. Na druhou stranu je to většinou příslušenství dražších modelů a zde je to vyváženo velmi přívětivou cenou. Nechám již na posouzení výrobce.

Celkově je ale dojem z tohoto modelu velmi dobrý, a pokud cílíte na toto kompaktní provedení, těžko budete hledat v podobné ceně podobně kvalitní modely konkurence.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Thock Compact Wireless

 

Už příští víkend si budete moci přečíst, co všechno umí nové myši od Endorfy! A pak se můžete těšit na sluchátka...

 

Ohodnoť článek:

Názory ostatních Geeků

Zatím nikdo nepřispěl do diskuze.

Máš něco na srdci?

100% GEEKsměs bez elektroniky 100% GEEKsměs bez elektroniky
nahoru