Přejít na obsah [o] Přejít na navigaci [n] Přejít na vyhledávání [v] Přihlásit se
Hlavička
Lehká, a přitom extrémně odolná. Vyzkoušeli jsme sluchátka RIG 800 PRO

Lehká, a přitom extrémně odolná. Vyzkoušeli jsme sluchátka RIG 800 PRO

Recenze
RIG 800 PRO HD, černá_52564070
RIG 800 PRO HD, černá
3 215 Kč 3 890 Kč
RIG 800 PRO HS, černá_172489749
RIG 800 PRO HS, černá
2 231 Kč 2 699 Kč
RIG 800 PRO HX, černá_1835378292
RIG 800 PRO HX, černá
3 132 Kč 3 790 Kč

S hmotností pouze 290 gramů patří mezi nejlehčí sluchátka na trhu, přitom ale nabízí model RIG 800 PRO extrémně odolnou konstrukci. Jak si tato herní sluchátka vedla v redakčním testu?

Nacon není na tuzemském trhu tak známý jako někteří další výrobci, což ale nutně nemusí být na škodu. Menší značky totiž zpravidla nabízejí atraktivnější poměr cena/výkon a zpravidla i něco navíc, co by nás mohlo zaujmout. To je i případ sluchátek RIG 800 PRO, která tvoří vrchol nabídky od Naconu. A přesně ty budou hvězdou dnešní recenze…

Hlavní přednosti testovaných sluchátek:

  • Navrženo pro PC s Windows i konzole Xbox a PlayStation
  • Kvalitní provedení a vysoký výkon.
  • Prostorový zvuk Dolby Atmos for Headphones.
  • Lehký design a bezdrátové pohodlí.
  • 40 mm reproduktory.
  • Mikrofon s potlačením hluku.
  • Zvednutím mikrofonu okamžitě přerušíte veškerou komunikaci (flip-to-mute).
  • Snadné ovládání hlasitosti ve hře/chatu.
  • Dokovací stanice s adaptérem do konzole/PC

Představení sluchátek RIG 800 PRO HD

Technické parametry

Testovaný model: RIG 800 PRO HD, černá

Typ sluchátek: Headset, Náhlavní

Možnosti připojení: USB-A dongle

Podporovaná platforma: PC

Velikost měniče: 40 mm

Frekvenční rozsah sluchátek: 20 Hz až 20 kHz

Citlivost sluchátek: 111 dB - SPL

Impedance: 32 Ohmů

Prostorový zvuk: Ano, Dolby Atmos

Frekvenční rozsah mikrofonu: 100 Hz až 10 kHz

Citlivost mikrofonu: -45 dB - SPL

Hmotnost: 240 gramů

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

RIG 800 PRO HD

Obsah balení

Hlavní hrdina dnešní recenze dává svůj design na odiv už na samotném balení. Je totiž vyobrazen na čelní straně šedivé kartónové krabičky. Na balení jsou mimochodem vypsány i všechny přednosti sluchátek. Uvnitř se pak ukrývá dodávaná výbava čítající microUSB kabel, dokovací stanici, bezdrátový adaptér, návod k použití a propagační materiály výrobce.

DSC07251.JPG
DSC07258.JPG
DSC07261.JPG

Balení sluchátek a dodávané příslušenství

Ikonický vzhled

Sluchátka patří – alespoň v intencích progamingového náčiní – spíše k tomu lepšímu, co je možné v tuzemských obchodech sehnat. Nebavíme se přitom pouze o nabídce od Naconu, ale skutečně i o konkurenci. Tomu koneckonců napovídá také pořizovací cenovka, testovaný model RIG 800 PRO HD vyjde na více než pět tisíc korun. V nabídce nicméně nalezneme ještě RIG 800 PRO HX a RIG 800 PRO HS, které jsou citelně levnější. Těm se ale budeme věnovat detailněji až v řádcích níže.

Při pohledu na celou nabídku herních sluchátek od Naconu si pozornější uživatelé všimnou, že se design jednotlivých modelových řad podobá jako vejce vejci. A skutečně, i sluchátka za pár stovek mají stejně futuristicky vyhlížející konstrukci jako vrcholné provedení, které dnes testujeme. Rozdíly jsou spíše jen kosmetické.

Právě ikonický design je tedy něco, čím se sluchátka tohoto výrobce odlišují od dalších konkurentů. Jejich vzhled si buď zamilujete, nebo ne. My se ale v redakci kloníme k první zmiňované sortě lidí – vzhled nás očaroval, a to především díky hromadě promyšlených detailů, které s ním souvisí. Postupně se jim budeme věnovat v dalších částech článku – od ergonomie, přes ovládací prvky, až po praktické zkušenosti.  

01.JPG
02.JPG
03.JPG

Futuristický design sluchátkům sluší

Svůj původ z vyšší třídy testovaný kousek rozhodně nezapře. Že nejde o obyčejná sluchátka, si všimnete hned, jak je poprvé vezmete do ruky. Výrobním materiálem je sice obyčejný plast, ale jeho kvalita se s levnějšími modely nedá příliš srovnávat. Celá konstrukce působí velmi bytelným a odolným dojmem. Novinka by si tak toho měla nechat opravdu hodně líbit, což mimochodem při nasazení v hráčských doupatech není vůbec od věci. Konstrukci můžete různě kroutit a ohýbat, aniž by prasknula. Rovnou ale varujeme, že případné zkoušky odolnosti jsou na vaše vlastní riziko. Koneckonců zničit se při velkém úsilí dají i nezničitelné modely.

Vzhled je velmi osobitý, což je dáno nejen tvarem konstrukce, ale také střídáním plných a prázdných ploch i nejrůznějších geometrických linií. Exponované plochy jsou navíc matné, což je rozhodně dobře, neulpívají na nich totiž zbytečně otisky prstů. I po měsíci používání během redakčního testu tak sluchátka vypadala jako nová.

Výrobce si dal na čistotě designu opravdu záležet, což si uvědomíte ve chvíli, kdy se začnete soustředit na naprosté detaily, jako je například označení pravého a levého sluchátka. Zatímco většina konkurenčních modelů umísťuje obligátní písmenka L a R přímo na vnější stranu sluchátek, Nacon značky vyrazil na vnitřní stranu mušlí. Díky tomu nijak neručí čistý vzhled sluchátek.

V otázce vzhledu nesmíme zapomenout ani na praktický multifunkční dok, který je nedílnou součástí testovaného modelu. V něm se sluchátka mohou nabíjet, zároveň ale zajišťuje přenos zvuku z připojeného PC nebo konzole. Díky němu také nemusíte přemýšlet nad tím, kam sluchátka uklízet, když je nepoužíváte.

01.JPG
02.JPG
03.JPG

Praktický multifunkční dok v celé své kráse

Ergonomie hraje prim

Při výběru sluchátek uživatelé velmi často zapomínají na jejich ergonomii. Ta je přitom daleko důležitější, než by se mohlo na první pohled zdát. Přeci jen, pokud sluchátka nebudou dobře sedět, ani sebelepší zvuk už je nespasí. A u uzavřených modelů, jako je i testovaný kousek, to platí dvojnásob. U některých sluchátek totiž může mít uživatel pocit nepříjemné svíravosti, nicméně u hlavního hrdiny dnešní recenze je to přesně naopak.

Hlavy se totiž dotýká prakticky jen polstrování a sluchátka lehce doléhají na uši a hlavový most. Díky hmotnosti 290 gramů ale prakticky ani nevíte, že máte sluchátka nasazená. Ani po několika hodinách hraní vás tedy testovaný kousek nijak nelimituje.

Výšku sluchátek je možné nastavovat tak, že mušli jednoduše vycvaknete z plastové konstrukce a posunete ji výše nebo níže do jednoho ze tří připravených otvorů. Během testů nás samozřejmě napadlo, že by se mohl tento systém po delší době používání opotřebovat, a tak jsme si dali tu práci, že jsme více než stokrát vyjmuli a zase zandali každou mušli. Ani po takovéto zátěži celý systém nevykazoval byť jen sebemenší známky opotřebování. Obavy tedy rozhodně nejsou na místě.

Mimochodem díky tomuto unikátnímu systému se dají sluchátka i velmi dobře vyčistit prakticky všude od prachu či jiných nečistot, pokud je to potřeba. Za nás tedy rozhodně palec nahoru. V praxi tak toho  nemáme sluchátkům v otázce ergonomie co vytknout.

01.JPG
02.JPG
03.JPG

Ergonomie se u testovaného kousku povedla

Zapojit a poslouchat

Když se ponoříte do nabídky tohoto výrobce trochu více, zjistíte, že RIG 800 PRO je vlastně celá série sluchátek. Celkem tři nabízené modely se od sebe liší na první pohled jen dvěma písmenky v názvu, mohou totiž mít přízviska HD, HX a HS. Je to dáno tím, pro jakou platformu jsou sluchátka určena. Konkrétně RIG 800 PRO HD cílí podle webových stránek výrobce na hráče z řad majitelů počítačů, RIG 800 PRO HX najde uplatnění u Xboxu a konečně RIG 800 PRO HS u PlayStationu.

Model RIG 800 PRO HD nicméně už na krabici propaguje, že je kompatibilní PlayStationem 4/5 a také s počítači s Windows a macOS. Jaká je výhoda proti RIG 800 PRO HS? Verze s přídomkem HD nabízí kromě mírně odlišného designu (jinak zvýrazněných mušlí) na PC využití Dolby Atmos, která vám umožňuje plně přizpůsobit nastavení zvuku podle toho, k čemu náhlavní soupravu používáte – film, seriál, hudba či například hra. Dolby Atmos se postará o realističtější a intenzivnější zvukový zážitek. Licenci získáváte přímo ke sluchátkům zdarma.

Zajímavé je, že verze specifická pro PlayStation (800 PRO HS) tuto funkci nemá, zatímco verze pro PC (800 PRO HD) a XBox (800 PRO HX) ano. Teoreticky ale všechny tři modely můžete používat s PC i konzolí. V praxi to nicméně máme vyzkoušeno pouze u verze HD.

A tím se plynule dostáváme k možnostem připojení. V praxi je totiž díky dokovací stanici velmi snadné přecházet z jedné platformy na druhou. Standardně můžete mít sluchátka propojena přes USB s konzolí/PC a pokud budete chtít přepnout na druhou platformu, nemusíte přenášet celou dokovací stanici, stačí vyndat adaptér z dokovací stanice a zapojit jej do PC nebo konzole.

Vše funguje automaticky hned, jak bezdrátový adaptér (nebo dokovací základnu s ním) zapojíte do příslušného USB portu. Není tedy potřeba instalovat žádnou obslužnou aplikaci či cokoliv složitě párovat. Počítat je nutné pouze s tím, že USB dongle není žádný drobeček, a tak například u notebooků poměrně dost trčí z USB portu ven.

Možná i díky tomu je ale příjem bezdrátového signálu naprosto bezproblémový. I ve vzdálenosti 10 metrů, tedy v druhé místnosti, byl zvuk reprodukován bez jakýchkoliv zpoždění a ztrát.

01.JPG
02.JPG
03.JPG

Bezdrátový adaptér

Praktické zkušenosti

Sluchátka RIG 800 PRO HD disponují dvěma zvukovými měniči o velikosti 40 mm. Frekvenční rozsah u testovaného modelu dosahuje hodnoty 20 Hz – 20 000 Hz a citlivost je pak 111 dB SPL/V. Pro úplnost dodejme, že impedance je 32 Ohmů.

Velkou výhodou sluchátek je podpora Dolby Atmos (licenci získáváte přímo ke sluchátkům zdarma). Právě tato zvuková technologie se může stát ve hrách důležitou konkurenční výhodou, vhod nicméně přijde také při sledování filmů. Sluchátka vás zkrátka vtáhnou do děje daleko více, než je tomu u obyčejných stereo modelů. Například ve hrách tak máte skutečně pocit, že se někdo plíží za vámi, dokonce dokáže i rozlišit, jestli napravo či nalevo. A to může být v rychlých FPS akcích neskutečná konkurenční výhoda.

Prostorový vjem působí skutečně věrným dojmem. Za posledních pár let jsme testovali hned několik sluchátek s prostorovým zvukem a žádný z konkurenčních modelů na tom nebyl tak dobře, byť šlo v některých případech takřka o stejně drahá provedení. Jedním dechem ale musíme dodat, že testované konkurenční modely neměly přímo certifikaci Dolby Atmos, ale jiná řešení prostorového zvuku.

02.JPG
DSC07305.JPG
DSC07308.JPG

Detailní pohled na ovládací prvky

Samozřejmě pokud budete sluchátka srovnávat s kvalitní 5.1 reprosoustavou za několik tisíc korun, sluchátka na tom v otázce prostorového efektu budou hůře. Toto srovnání bude ale u sluchátek platit vždy, ať budou sebekvalitnější. Fyzika se zkrátka ošálit nedá.

Jednotlivá zvuková pásma jsou u testovaných sluchátek poměrně dobře vyvážená, důraz na hutnější basy je ale evidentní. Zvuk je poměrně čistý, alespoň na poměry herních sluchátek. Modely zaměřené na skutečné audiofily na tom budou ještě o pořádný kus lépe, ale na ty testovaný kousek necílí. Novinka je zkrátka plnohodnotným herním náčiním a na nic jiného si nehraje, což je rozhodně dobře.

Celkově tak nelze mít ke zvukové reprodukci žádné větší výhrady. Je však velmi pravděpodobné, že spíše než poslouchat hudbu bude většina majitelů se sluchátky hrát hry. A na to se hodí RIG 800 PRO HD skvěle.

Samozřejmě nedílnou součástí herních sluchátek je také mikrofon. Ten je u testovaného kousku napevno přidělaný. Vyklápí se z levého sluchátka, kde je zároveň řada ovládacích prvků. Nachází se zde mimochodem také ovladač zvuku, díky kterému můžete nastavovat snadno poměr hlasitosti mezi hrou a chatem.

Vyklopený mikrofon se dá navíc ještě různě ohýbat, aby byl co nejblíže ústům. Mimochodem jak mikrofon zaklapnete, automaticky se deaktivuje. Kvalita mikrofonu je spíše průměrná. Respektive pro běžné použití bohatě stačí, spoluhráči naservírujete díky němu dostatečně čistý zvuk a stejně tak nebudete mít problém při nejrůznějších videokonferencích. Na nahrávání streamů se však hodí samostatné mikrofony, které zkrátka nabízí úplně odlišný výkon. 

Avizovaná výdrž 24 hodin v bezdrátovém režimu je také reálná a rozhodně nejde o žádný marketingový trik. Záleží však na tom, jak budete sluchátka využívat. Pokud bude neustále nastavena maximální intenzita hlasitosti, výdrž se o pár hodin zkrátí. I tak jsme ale sluchátka museli při hraní několik hodin denně dobíjet až na konci týdne.

Navíc pokud akumulátor již neměl dostatek energie, stačilo připojit sluchátka k počítači pomocí dodávaného USB kabelu a mohli jsme je bez jakýchkoliv problémů používat dál. Pouze se z bezdrátového modelu stal klasický kabelový.

DSC07325.JPG
DSC07328.JPG
DSC07356.JPG

Výklopný mikrofon se automaticky zapne i vypne 

Klady a zápory

+ futuristický vzhled

+ plastová konstrukce je lehká, a přitom odolná

+ špičková ergonomie

+ podporuje Dolby Atmos

+ výborný dosah bezdrátového signálu

+ kompatibilní s PC i konzolemi

+ reálná výdrž až 24 hodin

 

- mikrofon se nedá zcela odpojit

- vyšší cena neosloví každého

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

RIG 800 PRO HD

Závěrečné hodnocení

Sluchátka RIG 800 PRO HD jsou plnokrevným herním náčiním, které si na nic nehraje. Samozřejmě s jejich pomocí můžete poslouchat na počítači také hudbu, na hry se hodí ale daleko více. Díky velmi dobrému efektu prostorového zvuku vtáhnou uživatele daleko více do děje, a to nejen při hraní her, ale také při sledování filmů. Vyzdvihnout si zaslouží také lehká konstrukce, která je přitom ale velmi odolná. Daní za všechny přednosti je však vyšší pořizovací cenovka.

 

Ohodnoť článek:

Názory ostatních Geeků (1)

Dolby atmos

Dobrý den, rád bych konečně pořádné sluchátka na prostorový zvuk. Hraji FPS střílečky, ideální tato technologie Dolby Atmos. Nerozumím tomu, že při připojení přes USB technologie nefunguje, do čeho jiného to tedy připojit? A pak jak je to se zvukovou kartou kterou nemám, je třeba jí také pořídit, aby technologie fungovala? Tyto sluchátka se mi moc líbí, nebo pokud doporučíte nějaké jiné za příjemnější cenu s Dolby Atmos, budu Vám moc vděčný. Díky moc

Máš něco na srdci?

100% GEEKsměs bez elektroniky 100% GEEKsměs bez elektroniky
nahoru