Přejít na obsah [o] Přejít na navigaci [n] Přejít na vyhledávání [v] Přihlásit se
Levné mobily dostanou po letech nové vnitřnosti Události

Levné mobily dostanou po letech nové vnitřnosti

autor: Stanislav Holý
Po bezmála pěti letech se rozhodla společnost Qualcomm aktualizovat svou dvoustovkovou řadu procesorů, kterou využívají především ty levnější smartphony. Díky tomu bychom se měli dočkat výkonnějších mobilů v cenově nejpříznivější kategorii.

Nový čipset se jmenuje Snapdragon 215 a počítá se u něj se svižnějším pracovním tempem, i když se na první pohled papírově příliš neliší od předchůdce s pořadovým číslem 212. Oba čipy totiž mají shodně čtyři jádra taktovaná na 1,3 GHz. Novinka však staví na vylepšených jádrech Cortex-A53, zatímco předchůdce měl jádra Cortex-A7.

Výsledkem této nepatrné změny je podpora operačních pamětí s rychlostí 672 MHz místo původních 533 MHz, což by se v konečném důsledku mělo podepsat na svižnějším chodu celého systému. S novým čipsetem přijde také výkonnější grafické jádro Adreno 308, které by mělo stačit i na nějaké ty hry. Ale samozřejmě nepočítejte s takovým výkonem, jaký nabízí pokročilejší platformy od Qualcommu.

Celkový výkon naroste o polovinu

Řečí čísel: samotná grafika by měla být rychlejší téměř o třetinu (28 %) a celkový výkon až o polovinu. Na reálné testy si ale budeme muset samozřejmě ještě nějakou dobu počkat.

Pro úplnost nicméně doplňme, že přímo v čipsetu je integrován také LTE modem, Bluetooth 4.2, NFC a Wi-Fi 802.11ac. Žádná ze zmiňovaných technologií by tak neměla u nových levných telefonů chybět, a to platí také o navigačních standardech GPS, Glonass, Beidou a Galileo. Počítá se také s podporou jednoho 13Mpx fotoaparátu, případně se zdvojenou 8MPx optikou. Natáčet videa bude možné v rozlišení 1080p, zatímco dříve byl podporován pouze standard 720p.

První telefony s čipsetem Snapdragon 215 by se na pultech obchodů měly objevit v druhé polovině letošního roku. Premiéru si řada z nich odbude jistě na veletrhu IFA, který startuje zkraje září v sousedním Německu.

Názory ostatních Geeků

Zatím nikdo nepřispěl do diskuze.

Máš něco na srdci?

nahoru