Přejít na obsah [o] Přejít na navigaci [n] Přejít na vyhledávání [v] Přihlásit se
Hlavička
Levný iPhone SE nabídne špičkový výkon. Apple odhalil také nový Mac Studio

Levný iPhone SE nabídne špičkový výkon. Apple odhalil také nový Mac Studio

Události

Dnes večer se konala slavnostní akce společnosti Apple, na které jsme se dočkali prvních novinek letošního roku. Na své si přitom přišli fanoušci chytrých telefonů, počítačových tabletů i stolních počítačů.

Apple hned na úvod ukázal nové barevné provedení iPhonů 13, to nyní perfektně ladí se zelenými Apple Watch Series 7 – k mání přitom budou v této barvě všechny čtyři třináctky, tedy iPhone 13 mini, iPhone 13, iPhone 13 Pro a iPhone 13 Pro Max.

iPhony 13 v zelené barvě

Další část slavnostní akce patřila levnému iPhonu SE, jehož ceny budou startovat na 12 490 Kč. Ten bude k mání již ve třetí generaci, přitom ale nabízí stejný design jako druhá, která si odbyla premiéru předloni. Designově tedy vychází novinka opět z 4,7palcového iPhonu 8, nechybí přitom ani ikonická čtečka otisků prstů pod displejem.

Apple se pochlubil, že ve své cenové třídě půjde o bezkonkurenční smartphone, minimálně co se výkonu týče. V útrobách konstrukce, která něco vydrží, bude totiž tepat úplně stejný čip jako v iPhonech 13. Díky výkonnému procesoru Apple A15 Bionic nechybí ani podpora 5G sítí. Navzdory nárůstu výkonu se výdrž na jedno nabití ve srovnání s druhou generací zlepšila při sledování videa ž o 2 hodiny.

Telefon má odolné sklo vepředu i vzadu, chlubí se také voděodolnou konstrukcí podle certifikace IP67. Vylepšení se dočkal také fotoaparát, který je rychlejší a podporuje řadu pokročilých funkcí – například Smart HDR 4, která automaticky dolaďuje kontrast, světlo i pleťové tóny až pro čtyři lidi ve scéně. Deep Fusion zase v pološeru a přítmí analyzuje pixel po pixelu různé expozice a na finální fotce vykreslí i ty nejjemnější detaily, textury a vzory.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

iPhone SE třetí generace

iPad Air dospěl

Barvy plné síly. Tak charakterizuje Apple nový iPad Air, odkazuje se přitom na pětici pastelových barev, ve kterých bude možné novinku zakoupit. To nejzajímavější se nicméně událo „pod pokličkou“, iPad Air se díky čipu Apple M1 proměňuje z multimediálního zařízení na výkonnou pracovní stanici. Přitom si zachovává tenkou konstrukci a kompaktní proporce.

V praxi to znamená, že iPad Air by měl nabídnout stejný výkon jako MacBook Pro si stolní počítače od Applu s čipem M1. Mezi přednosti novinky má patřit také 12Mpx ultraširokoúhlá přední kamera s centrováním záběru. Samozřejmostí je podpora Apple Pencilu a Magic Keyboardu, díky které může iPad Air fungovat v podstatě jako notebook. Pro úplnost dodejme, že iPad Air nabízí 10,9palcový Liquid Retina displej.

Nový iPad Air

Mac Studio a Studio Display

Na tvůrce a náročné uživatele pak cílí nový stolní počítač Mac Studio. Nenechte se oklamat kompaktními rozměry, jde o nejvýkonnější stroj v nabídce společnosti Apple. Jako vůbec první totiž může být vybaven novým čipem Apple M1 Ultra, jehož součástí je 20jádrové CPU a až 64jádrové GPU. Ten může být napojen až na 128GB paměť s propustností 800 GB/s.

Čip Apple M1 Ultra by měl v praxi nabídnout citelně vyšší výkon než současná špička Apple M1 Max. I s tímto procesorem ale půjde Mac Studio zakoupit. Alespoň v rychlosti připomeňme, že jde o 10jádrové CPU a až 32jádrové GPU, které může být napojeno na 64GB paměť s propustností 400 GB/s.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Mac Studio

Mac Studio a Studio Display

„Mac Studio je úplně nový stolní Mac. Spojuje fenomenální výkon, spoustu portů a nové možnosti s neskutečně kompaktním provedením. Tvůj stůl se s ním promění v plnohodnotné studio, kde máš všechno potřebné hned po ruce. Celé se to odvíjí od závratně rychlého čipu M1 Max nebo úplně nového M1 Ultra – vůbec nejvýkonnějšího čipu v osobním počítači. Stačí si vybrat,“ neskrývali své nadšení z novinky zástupci společnosti Apple.

Společně s počítačem Mac Studio Apple odhalil také nový Studio Display, který však půjde připojit také k jakémukoliv dalšímu Macu.

Základem je 27palcová Retina 5K obrazovka, v útrobách panelu se ale ukrývá také 12Mpx ultraširokoúhlá kamera s centrováním záběru, tři mikrofony studiové kvality a soustava šesti reproduktorů s prostorovým zvukem.

Celá tiskovka společnosti Apple (anglicky)

 

Ohodnoť článek:

Názory ostatních Geeků

Zatím nikdo nepřispěl do diskuze.

Máš něco na srdci?

100% GEEKsměs bez elektroniky 100% GEEKsměs bez elektroniky
nahoru