Přejít na obsah [o] Přejít na navigaci [n] Přejít na vyhledávání [v] Přihlásit se
Hlavička
Obrací se Tolkien v hrobě? Recenzujeme seriál Pán prstenů: Prsteny moci

Obrací se Tolkien v hrobě? Recenzujeme seriál Pán prstenů: Prsteny moci

Recenze
Desková hra Pán prstenů - Putování po Středozemi - Stínové cesty (rozšíření)_572415153
Desková hra Pán prstenů - Putování po Středozemi - Stínové cesty (rozšíření)
1 685 Kč 2 039 Kč
Figurka Funko POP! Lord of the Rings - Gimli_432378696
Figurka Funko POP! Lord of the Rings - Gimli
Produkt není určen k prodeji.
Tričko Lord of the Rings - One Ring (M)_554220581
Tričko Lord of the Rings - One Ring (M)
412 Kč 499 Kč
Korbel Lord of the Rings - Rivendell_1645700653
Korbel Lord of the Rings - Rivendell
1 321 Kč 1 599 Kč
Puzzle Lord of the Rings - The Host of Mordor, 1000 dílků_27604461
Puzzle Lord of the Rings - The Host of Mordor, 1000 dílků
Produkt není určen k prodeji.

První tři díly Prstenů moci ale rozdělily milovníky fantasy na dva nesmiřitelné tábory. Zaslouží si seriálové zpracování Pána prstenů tak přísný soud?

Očekávání od seriálového Pána prstenů byla opravdu obrovská. Po prohlášeních Amazonu, o jak velkolepý seriál půjde, se vlastně není ani čemu divit. Jen za práva na Tolkienovo dílo utratila třetí nejhodnotnější značka na světě 250 milionů dolarů a plánovaných pět řad ji má vyjít na miliardy dolarů.

Milovníci Froda i Společenstva byli jistě také velmi zvědaví, což očekávání ještě zvyšovalo. Vždyť dlouho jsme vlastně ani nevěděli, zda půjde o pouhou předělávku filmové série, nebo zda se děj bude točit okolo úplně jiných linií.

Právě kvůli velkému očekávání ale mohly působit první zveřejněné díly seriálu Pán prstenů: Prsteny moci (v originále The Lord of the Rings: The Rings of Power) tak rozpačitě. „Kde je příběh?“ „Jak mohli obsadit černého elfa?“ „Tolkien se musí obracet v hrobě!“ I když se najde řada pozitivních hodnocení a diváků, kritici jsou minimálně hlasitější – a jejich hodnocení pohybující se často i pod 50 % situaci příliš nevylepšují.

632c01fbc1ee3b21b228eba38381bd44.jpg
2a75bbbb21cb37fdbf6ccba4c8b9e073.jpg
50fb65973211397d801680ea3f745eee.jpg

Obsazení fanoušky příliš nenadchlo

Rekordní první díl a cenzurující Amazon

Olej do ohně ještě přilil samotný Amazon, když se rozhodl seriál autoritářsky bránit. Ve filmové databázi IMDb, kterou sám provozuje, vymazal negativní hodnocení nového díla. Na jednu stranu se podniku nelze divit, když fanoušci rozdali hned po premiéře prvního dílu 17 500 jednohvězdičkových hodnocení.

Amazon ale tímhle krokem nejvíce uškodil sám sobě a vlastně i pověsti celého seriálu. Kulturní komentátoři a recenzenti snad všech předních světových médií totiž krok internetového gigantu okamžitě odsoudili. Ve světle těchto informací prakticky úplně zapadla informace, že první díl Prstenů moci měl vůbec nejsilnější premiéru v celé historii služby Prime Video. Za první den jej vidělo více než 25 milionů lidí.

Po pročtení několika desítek hodnocení se ale nemohu ubránit pocitu, že mnoho diváků mělo jasný názor na celé dílo ještě dříve, než se podívali byť jen na první epizodu. Bohatě jim stačilo si pročíst herecké obsazení či se podívat jen na trailer.

Podívejte se na hlavní upoutávku na seriál Pán prstenů: Prsteny moci

Pravdou ale je, že tvůrci to neměli vůbec jednoduché. Tolkienova sága totiž byla dlouhé dekády považována za čtivo dobré tak maximálně pro dospívající chlapce či nevyzrálé muže. Teprve až filmová adaptace Pána prstenů na přelomu tisíciletí tento základ celého žánru fantasy proslavila, což vyvrcholilo v roce 2003 Oscarem pro nejlepší film.

O Frodovu cestu se tak rázem začali zajímat i lidé, kteří o původních knihách nemají ani ponětí. Jak se ale rozšiřuje základna fanoušků, nedá se jednoduše zavděčit všem. Scénáristé se tak nechtěně vžili do role provazochodců, kteří balancují nad nekonečně hlubokou propastí bez jakéhokoliv jištění. Evidentně se snaží s Prsteny moci vrátit ke kánonu, ale jeho první hlas je pro každého jiný – pro někoho to jsou filmové verze Tolkienových děl, pro jiné zase původní knihy.

A to už vůbec nemluvíme o jedincích, kteří teprve propracovanost smyšlených světů objevují a hltají cokoliv, co má v popisku žánru napsáno fantasy. Vždyť i mnoho velkých knižních ság z nového tisíciletí představuje v podstatě kritickou oponenturu na otce fantasy – samotného Tolkiena.

e54aa00695b53091afaad0a001c56aef.jpg
1f83e33f0155399bb7aa34b34d11dcec.jpg
e54aa00695b53091afaad0a001c56aef.jpg

Seriál vychází z Tolkienovy předlohy, ale snaží si razit i svou vlastní cestu

Dramatičtější R. R. Martin

Vidět je to krásně u spisovatele George R. R. Martina, který se proslavil především svou Hrou o trůny. Netají se tím, že z Tolkiena vychází, ale podává své vlastní světy daleko kritičtěji. Zapomeňte na ušlechtilé elfy a dobře smýšlející čaroděje, jeho příběhové ságy jsou špinavější, realističtější a nečiní mu žádný problém nechat umřít prakticky kohokoliv, což jen zvyšuje celkové napětí a pomáhá dramatizaci děje.

Martina nezmiňujeme náhodou. Právě jeho Hra o trůny z produkce konkurenční společnosti HBO nasadila laťku celého fantasy žánru pořádně vysoko, a to snad ve všech ohledech. Ono je zkrátka pro diváka daleko zajímavější, když necháte klidně i uprostřed série umřít jednoho z hlavních hrdinů takovým způsobem, že divák u obrazovky na ni nevěřícně civí ještě několik minut po závěrečných titulcích.

To se v díle Tolkiena, který má silné hlavní hrdiny, dělá jen velmi těžko. A je to i důvod, proč to mají Prsteny moci u diváků tak těžké. Prakticky souběžně totiž vysílá HBO seriál Rod Draka (v originále House of the Dragon), který vychází z několika kratších novel George R. R. Martina, zejména však z knihy Oheň a krev, která je prvním z dvojice plánovaných svazků o historii rodu Targaryenů. Pojednává tedy o době před Hrou o trůny, která měla tak pozitivní hodnocení. Recenzi Rodu Draka si můžete přečíst zde.

Podívejte se na hlavní upoutávku na seriál Rod Draka

Velkolepostí nešetří

Aniž bychom se snažili prozradit jakékoliv spojlery, jde vidět, že Amazon rozhodně na ničem nešetřil. Kamera nad Eregionem, říší elfských kovářů, bere dech. Ten se tají i ve chvíli, kdy se vydáme spolu s elfem Elrondem do temných slují trpasličího království Khazad-dûm. Když se vodopády převalují mezi chodbami plnými hořících ohňů, je vám jasné, kam chcete odcestovat alespoň na víkend. Právě efekty a kamera patří k nejsilnějším stránkám celého seriálu.

Troufnu si tvrdit, že po odvysílání třetího dílu to platí ještě více. U něj se totiž vůbec poprvé ujal režie Wayne Yip, jehož um byl k vidění už v seriálech Pán času, Deadly Class, Velký lov či Kolo času. Jeho seriálová tvorba je rozhodně bohatší než v případě J.A. Bayona, který se ujal režie prvních dvou dílů – ten má totiž více zkušeností s filmy. Jediným seriálem, který režíroval, byly před Prsteny moci dva díly z Penny Dreadful.

0e8085c4f7023ed3b1f04e2c2cacc970.jpg
9d3861f562c237b480e74b0fe27f464d.jpg
630c8fa4ee7631d49a16ea25f5661dc9.jpg

Těšit se můžete na velkolepé scenérie

Děj tedy v prvních dvou epizodách nemá příliš rychlý spád, Prsteny moci se snaží spíše vtáhnout obecenstvo do dob relativního míru, kdy málokdo věří, že by mohla temnota nějak ohrozit chod světa.

Návratu dávného zla se obává snad jen plavovlasá válečnice Galadriel (Morfydd Clark), i když znepokojivý objev učiní také Arondir (Ismael Cruz Cordova). Právě barva pleti tohoto 35letého herce zvedala některé fanoušky tolik ze židlí. Všem vzkazuji jediné: Nemůžete se smířit s myšlenkou, že by elf mohl mít tmavou pleť, ale věříte na létající draky nad oblohou Západozemí? Je nicméně těžké uvěřit, že Galadriel je právě ta Galadriel, kterou všichni dobře známe ze slavné filmové trilogie. Sebevědomí ale této elfské hrdince rozhodně nechybí.

První dva díly byly i díky nemalým finančním prostředkům velkolepé, třetí tento pocit ještě umocňuje. A to především díky představení Númenoru, kde se potkáváme i se zásadními postavami budoucí Středozemě. Elendil (Lloyd Owen) i Isildur (Maxim Baldry) mají rozhodně potenciál stát se nejzajímavějšími postavami celého seriálu. O akci není ve třetím dílu rozhodně nouze. Tolkienův rukopis je tedy z dosavadní produkce zřejmý, i když si seriál snaží razit vlastní cestu.

Velký rozpočet je v seriálu velmi vidět

Žádná politika!

Prsteny moci zaujmou zatím především svým vizuálním podáním, kdy se nám snaží představit velkolepost a vznešenost elfích říší, ale i zemitý svět lidí a trpaslíků. Tolkienovým dílům je tento počin podle mého soudu zatím blíže než snaha Petera Jacksona o zfilmování útlého Hobita do obří trilogie. Vhod přijde tento svět i všem, kdo nechtějí na své pohádkové pouti řešit takové politické zvraty jako ve Hře o trůny. Skalní fanoušci Pána prstenů nicméně musí počítat s tím, že se nevyhnou řadě "hollywoodských" stereotypů, se kterými se zkrátka v díle pro masy tak nějak musí počítat.

Na jakékoliv odmítavé soudy je tedy rozhodně ještě brzy, vždyť za sebou máme teprve tři díly – a hovoří se o vzniku pěti řad. I když tvůrci v prvních dílech našlapovali spíše opatrně a jistě bychom zvládli vyjmenovat nepřeberné množství věcí, které by mohly být udělány jinak, může se stále z Prstenů moci stát nový milník celého fantasy žánru. Koneckonců po konci třetího dílu máme pocit, že se tvůrcům daří diváky pěkně zaháčkovat a řada tajemství nám stále ještě zůstává skryta. 

3d0616306fae391c96fd8b1018580ba3.jpg
89b9af2d8ba03cb09842768d6efb1daa.jpg
169242dc99ac31898829b11990b6b15d.jpg

Tvůrcům se daří diváky pěkně zaháčkovat

 

Ohodnoť článek:

Názory ostatních Geeků (6)

Hra o Trůny a a Rod drak ...

Budu psát hlavně obecně,ale plno věcmi to mají všechny dnešní pseudofantasy spolešné.
Tyto 2 "díla" mají s fantasy společné akorát tak,že tam maj napřirozené bytosti,ale jinak jsou to braky hodné kanálu, stejně jako nový americký Zaklínač, který je taktéž na pozvracení. Jediné, co v těchto paskvilech je, tak krev, sex a nic. Samotný děj tomu chybí nebo je postaven až na poslední místo a místo toho jsou do popředí cpané výše uvedené 2 věci, krveprolití, které obvykle v reálu ani tak vypadat nemůže a téměř pornosceny.
Pokud se někdo chce na správně natočeného Zaklínače, tak ať se podívá na polského zaklínače ze začátku století, kde je upřednostňován děj.
Bohužel momentálně je vidět zvrácenost lidí, kteří určují trh a tak vychází více a více paskvilů - jako aby třeba byl severský bůh černoch/zaji jiné serialy a filmy) a podobně. Ukažte mi nějaký čínský historický nebo fantasy film, kde máte černého hrdinu a nebo naopak nějaký černošský film, kde je hlavní hrdina běloch.
Prostě pokřivenost a posedlost dnešní "gendr vyvážeností",krvelačnosí a naprosté historické či příběhové pokřivenosti dnes prostě vládne a dokud si to lidi v hlavě nesrovnaj,tak to tak i bude. Holt si asi nikdo neuvědomuje jaký byl Řím. Když budeme děti učit k násilí a pornu,tak z nich vyrostou ještě horší lidi než,co teď je lidstvo.
PS: hodně si vybírám, na co se budu koukat a poslední dobou se na nové filmy nedá koukat,protože jsou buď naprosto hloupé, dá se předpokládat jejich úchylné vyvrcholení a hodně slabá myšlenka děje, prostě něco pro člověk a průměrným až spíše podprůměrným intelektem...

Ubohost sama

jen podotknu, cesta ze Stredozemě do Valinoru LODÍ trva 80 az 100 dní, chtěl bych vidět, jak by to Galadriel dala kraulem na konci ep1, a cesta elfu k trpaslikum v ep2 trva baj voko 14 dni na koni a oni tam přišli v backorach, cim dyl na to koukate, tim vetsi py covina to je, nikdy by me nenapadlo, ze to reknu, ale ZLATEJ zaklinac a jeho šourkovej armor Nilfgardu btw puvodni trilogie ma i po 20 letech lepsi CGI triky nez tohleTolkien se točí v hrobe jak vrtule, pripojit k nemu dynamo, mame neomezenej zdroj enegrie

Škoda

Je to škoda že se to točí podle sebe a ne podle předlohy.. trpaslice bez vousů nikdo nikdy neviděl a 3nebo4 generace elfa najednou totálně sčerná?? Kdyby se to jmenovalo napodobenina pána prstenů, tak stím nemám problém, ale když to má být podle předlohy tak ať to alespoň dodržujou... Škoda :-( Jako kdybych koukal na hystorický dokument o hitleroj a hrál by ho černý herec a vojáci by tam běhali bez pistole...

Dojem po prvních třech dílech

Dlouho jsem k tomu byla skeptická, ale rozhodla jsem se neodsuzovat dílo dřív, než ho uvidím. Našlo by se pár věcí, které vytknout, ale třeba Arondir mi vůbec nepřipadá tak rušivý, jak jsem se obávala. Charakterem to elf je a jeho barva pleti se okecat dá. Teoreticky v tom světě může existovat skupina elfů, která žije někde v teplejších krajích.
Celkově, na trilogii Pán Prstenů to nemá, ale koukatelné to je.

Ne tak velky...ale stejne upadek

Tak jsem to skouknul... ten cernej elf mi nakonec prisel jako jeden z mene do-oci-bijicich divnosti... asi tim, ze ho hral celkem charismaticky
Ta galabriel za mlada me prisla uveritelnejsi...vlasne se mi to libilo, ze je to ta moudra divozenka z lesa z trilogie PP...ten jeji zivotni proces, jak se tam dostala me vlastne zacal zajimat...a tam asi pozitiva konci
Genderova korektnost z toho cisi tedy az hruza... cerny elf?...mm dobra...cerny mudrc mezi belochy chluponozcu?...divny..ale...ok... cerna trpaslice?..skripu zuby, otviram si dalsi lahev ale podme....jsem ve stavu, kdy si rikam :takhle to asi vypada kdyz dochazeji herci nebo penize na herce.... ale ono to tak neni...vypinam tuto citlivost...
Dej...stale cekam, ze se neco bude dit...ok...prvni dily navozuji atmosferu...dobra...jasne scenerie...hezky....nejaka bitka s trolem a pak s tema zlejma... nuda...zapletka jak buchte nikdo z vesnice neveri a delaj furt ***** ...jako ve vetsine US akcnich tuctovek...tuctove...nevim jestli to tak tolkien napsal a nebo ne....soudruh od elfu nevi jak dal a tak improvizuje s trpaslici vyzvou?...mmm dobra...ale nuda... elfka pak na voru tri a vice scen uvazuje lano k tramu...napinave...pak typek ukradne elfce v bouri dyku...mmm ...clovek by sotva stacil zachranit sebe a on?..hele ho...mm...ma nejakej vec na krku...mm... kdo by to pak rekl...ze on to bude nekdo lepsi...nuda....mm..sou v kralovstvi kde elfy nikdo nema rad...odtahli se od elfu zachranaru...co to?...uvidime...nebo ne?..ten kapitan dostal zelezo ve futralu a ted s ni hraje slovni prestrelku "kdo je pritel a kdo ne"...trapny sceny s detma..ne!..mladej nechce tohle!...ne!...mlada vi vic nez ja!...uf...malem jsem to nedal....uz je toho akorat a ja prepinam od zaujeti ke zvedavosti....a posledni ranu tomu dava pruvod malych panacu..... sice hezky symbolizuji bezpeci nemennosti tradic ale manzelky poznamka, ze kdyz je zahlidla, vzpomnela si na kostymy z pohadky o letajicim sevci mne ouplne probouzi a uz ubyva jen zvedavost co to vubec je....
PS: nejradeji mam trilogii Hobita...je to pro me pohadka a necham se unaset...i kdyz vim, ze medvedoclovek nema trpasiliky rad a ten gandalfuv trik je ubohej...ale stale si to uziju vic nez...tenle pokus

A opět typické: "rasisti, bigoti..."

,,Všem vzkazuji jediné: Nemůžete se smířit s myšlenkou, že by elf mohl mít tmavou pleť, ale věříte na létající draky nad oblohou Západozemí?"A my 'všichni' vzkazujeme zpět: ,,je pro nás těžké se s tím smířit, protože jediný důvod je násilně cpaná inkluze a genderová vyváženost. Trpaslice žijící pod zemí prostě nebude mít černou kůži, protože takhle melanin nefunguje. A co se černých elfů týče, ti v Tolkieniově světě neexistují."
S drakem problém nemám, protože i on podléhá přirozeným přírodním zákonům. Problém by pro mě začal tehdy, kdyby Ancalagon měl třeba růžovou nebo duhovou barvu.
Chceme, aby díla byly věrné předloze. To je jediné!! co chceme. Kdyby Tolkien napsal, že existuje rasa vyloženě černých elfů, tak s tím nikdo nemá nejmenší problém.

Máš něco na srdci?

100% GEEKsměs bez elektroniky 100% GEEKsměs bez elektroniky
nahoru