Přejít na obsah [o] Přejít na navigaci [n] Přejít na vyhledávání [v] Přihlásit se
Hlavička
Recenzujeme Rod Draka, první ze spin-offů kultovní Hry o trůny

Recenzujeme Rod Draka, první ze spin-offů kultovní Hry o trůny

Recenze
Desková hra Hra o trůny_1807193581
Desková hra Hra o trůny
1 181 Kč 1 429 Kč
Tričko Game of Thrones: House of the Dragon - Dragon (S)_854923884
Tričko Game of Thrones: House of the Dragon - Dragon (S)
239 Kč 289 Kč
Tričko Game of Thrones - Targaryen (L)_890849582
Tričko Game of Thrones - Targaryen (L)
Produkt není určen k prodeji.

Po trojici odvysílaných epizod přišel čas na sepsání prvních dojmů z nové dramatické série z dílny HBO.

Fantasy seriál Hra o trůny mezi lety 2011 a 2019 výrazně pomáhal formovat žánr Quality TV a právem získal miliony fanoušků po celém světě. Ti se po tříleté pauze dočkali prvního z mnoha plánovaných seriálů, které celé univerzum dále rozšíří skrze známé i zcela nové postavy. Seriál Rod draka (v originále House of the Dragon) vychází z několika kratších novel George R. R. Martina, zejména však z knihy Oheň a krev, která je prvním z dvojice plánovaných svazků o historii rodu Targaryenů.

Podívejte se na hlavní upoutávku na seriál Rod Draka

Návrat krále

Není bez zajímavosti, že samotné prvopočátky rodu, včetně příběhů o zkáze Valyrie či úspěších Aegona Dobyvatele, stvořitele Železného trůnu, se showrunneři Miguel Sapochnik a Ryan Condal rozhodli vynechat. Rod Draka vítá diváky až 172 let před narozením Daenerys Targaryen, a to uprostřed několikanásobných rozbrojů o nástupnictví na trůnu. Tvůrci se popravdě s divákem nijak zvláště nemažou a rychle jej vhodí do děje. To může být matoucí mimo jiné proto, že George R. R. Martin při tvorbě svého univerza porušil snad všechny zásady romanopisectví a vytvořil dynastii, ve které se všichni (včetně draků) jmenují téměř stejně a dokonale zaměnitelně. Počítejte proto s tím, že dávat pozor se opravdu vyplatí. 

První pomrkávání na fanoušky původního seriálu Hra o trůny na sebe nenechá dlouho čekat, a to i skrze opětovně použitou původní hudbu Ramina Djawadiho, který slavil úspěch i na několika pražských koncertech. Motivy, které si mnozí budou pamatovat ze „zlaté éry“ Daenerys, jsou zpět, jakmile se na scéně objeví první z mnoha targaryenských draků. Nenechme se ale dlouze chlácholit nostalgií či nečekaně rychlou připomínkou toho, že zima se blíží, a podívejme se na to, jak se tvůrci Rodu Draka vypořádali s četnými nástrahami post-covidové televizní tvorby.

Varování: Následující odstavce obsahují několik málo (nikoliv zásadních) spoilerů z prvních tří epizod Rodu Draka.

Nahlédněte do zákulisí stavby Západozemí pro prequelový seriál

Virtuální výhledy

Původní seriál HBO se proslavil zejména otevřeným zobrazením násilí, provokativními sexuálními scénami a nikdy nekončícími intrikami starobylých rodů Západozemí. Na to vše se můžete těšit i v Rodu Draka, byť první větší bitevní scéna zdobí až závěr třetího dílu. Možná až prvoplánové, nesmyslné násilí na konci rytířského klání nicméně zdaleka není tou nejvíce nesnesitelnou scénou, kterou budou diváci muset na obrazovkách vytrpět. Tou je jednoznačně krví nasáklé ztvárnění porodu zakončeného vražedným císařským řezem; jen těsně následováno snahami jednotlivých lordů vnutit čerstvě ovdověnému králi do ložnice své dvanáctileté (či jen o chlup starší) dcery.

Znělka, kterou poprvé vidíme až ve druhém díle s podtitulem Nezvedný princ, naznačuje, že Rod Draka spíše než putováním po Západozemí a Svobodných městech bude příběhem o pokrevních liniích. A to je dobře, protože rozpočet 20 milionů amerických dolarů na epizodu prostě na seriálu vidět není. Počítačem generované průlety Královým přístavištěm, které snad mají připomínat průlety dronů (či draků?), působí mnohdy až směšně. A diváci si všimli i toho, že v některých scénách jsou vidět zbytky zeleného plátna.

draci (1).jpg
draci (2).jpg
draci (3).jpg

To vše je přitom v ostrém kontrastu s výbornou kamerou a příjemným pocitem ze sledování Rodu Draka v okamžicích, kdy show místo na CGI vsází na staré dobré užší záběry z reálných lokací a skutečné kulisy. Autoři zcela nepochopitelně používají vizuální efekty i pro vyobrazení lokací, které byly v původní Hře o trůny filmovány na skutečných místech, která díky tomu získala až kultovní charakter. Příkladem může být scéna vyjednávání mezi princem Daemonem a princeznou Rhaenyrou na schodišti vedoucím k Dračímu kameni. Poutní kostel San Juan de Gaztelugatxe na severním pobřeží Španělska nahradila zcela zaměnitelná, ničím nezajímavá scéna vygenerovaná v některém z počítačových enginů. A to je škoda.

Ta nejlepší guilty pleasure

Dobrý seriál dělají silné postavy, o jejichž osudy bude mít divák skutečný zájem. A právě tady Rod Draka uhodil hřebíček na hlavičku. Ústřední antagonista prvních dílů Daemon Targaryen je přesně tím sebestředným, narcistním šmejdem, kterého budete milovat a nenávidět zároveň. Herecký výkon, kterým se prezentuje Matt Smith (ztvárnil mj. mladého prince Philipa v historickém seriálu Koruna od Netflixu), patří mezi ty zapamatování hodné.

Co nás čeká v příštích týdnech? Napoví upoutávka připravující diváky na výměnu herců

Skvělou práci odvádí i Rhys Ifans jakožto pobočník krále Otto Hightower či Steve Toussaint v roli Mořského hada Corlyse Velaryona. Právě obsazení Toussainta (původem z Barbadosu) do role postavy, která je v Martinově předloze vykreslena jako běloch, pochopitelně zvedla nějaké to obočí. Rod Draka patří mezi současnou americkou mainstreamovou produkci, a tak je jasné, že určité diverzitě postav se nevyhneme (chybí snad jen obligátní vozíčkář, nicméně ten zastal poměrně zásadní roli v původní show). Celkově však působí casting určitě přirozeněji než v případě přímé konkurence od Amazonu - seriálu Prsteny moci na motivy knih J. R. R. Tolkiena, jehož recenzi si můžete přečíst zde

Cestování v čase

Samostatnou kapitolou je pak princezna Rhaenyra Targaryen v podání dosud téměř neznámé Milly Alcockové, která táhne celé obsazení a má větší koule než všichni ostatní členové královské rodiny dohromady. Rhaenyra vyvolává skutečně silné vzpomínky na nejlepší okamžiky Daenerys Targaryen a její triumfální průlety na draku Syraxovi patří mezi nejsilnější scény prvních epizod Rodu Draka. Dějová linka točící se kolem následnictví na trůnu, svěřenému v rozporu se zvyklostmi nejstarší dceři, ukazuje, že Rod Draka je minimálně na svém prvopočátku důstojnou a poněkud komorní oslavou feminismu. Nakolik to diváky, natěšené na mozky rozmazané po štítech a vyholené vulvy přes půl obrazovky, odradí, ukáže až čas. Dosavadní sledovanost podpořená potvrzením přípravy druhé řady a výborná hodnocení kritiků i fanoušků však ničemu takovému nenasvědčují.

Čtvrtý díl je za dveřmi - vysílat se bude v noci z neděle na pondělí českého času

Podstatnou informací je i to, že mladé Rhaenyry si zase tak moc neužijeme. Po páté epizodě je totiž plánováno přeobsazení všech mladších herců, neboť se děj druhé půlky první série bude odehrávat až několik desetiletí po událostech prvních dílů. I to je podstatný rozdíl: Hra o trůny totiž nebyla jen fantasy sérií, ale také typickou coming-of-age show, kdy závěrečnou část seriálových dějin Západozemí psaly postavy, jež jsme na počátku poznali v dětském či teenagerském věku. Nic takového v Rodu Draka nehrozí. Tvůrci mají v plánu pokrýt mimořádně dlouhé časové období, během kterého se velmi pravděpodobně kompletní herecký ansámbl několikrát prostřídá. Fanoušci si tak jen těžko k jednotlivým postavám (a zprostředkovaně pak hercům) najdou takový dlouhodobý vztah jako k Daenerys (Emilia Clarke) či Jonu Sněhovi (Kit Harington). To s sebou nese určité riziko, kterého si určitě jsou producenti z HBO vědomi. 

Hoří, má panenko!

Celkově však dosud Rod Draka působí vysoce konzistentně. Filmařsky navazuje na to, čím si původní Hra o trůny získala své fanoušky. Má však bohužel také jisté mezery ve vizuálech, které nesnesou přísná měřítka roku 2022 a někdy působí jako „Game of Thrones z Wishe“. Seriál v současnosti táhnou postavy, zejména pak často až tacitní konflikt dvojice potenciálních následovníků v podání Daemona a Rhaenyry. Můžeme jen doufat, že veškeré epické scény a bitvy neskončí jednoduchým řešením, které se v případě Targaryenů přímo nabízí – a sice vítězoslavným příletem na drakovi a sežehnutím všech CGI figurek, které se po bojišti právě prohánějí. Takový Rod Draka by totiž nakonec přeci jen mohl shořet jako papír.

 

Ohodnoť článek:

Názory ostatních Geeků

Zatím nikdo nepřispěl do diskuze.

Máš něco na srdci?

100% GEEKsměs bez elektroniky 100% GEEKsměs bez elektroniky
nahoru