Přejít na obsah [o] Přejít na navigaci [n] Přejít na vyhledávání [v] Přihlásit se
Hlavička
Recenze: Eaton Ellipse PRO 1200 FR – na výpadky proudu chytře

Recenze: Eaton Ellipse PRO 1200 FR – na výpadky proudu chytře

Recenze
Eaton Ellipse PRO 1200 FR_1614802496
Eaton Ellipse PRO 1200 FR
6 346 Kč 7 679 Kč
Eaton Ellipse PRO 1600 FR_944257507
Eaton Ellipse PRO 1600 FR
7 974 Kč 9 649 Kč
Eaton Ellipse PRO 650 FR_175442628
Eaton Ellipse PRO 650 FR
3 495 Kč 4 229 Kč
Eaton Ellipse PRO 1200 IEC_173629894
Eaton Ellipse PRO 1200 IEC
6 272 Kč 7 589 Kč
Eaton Ellipse PRO 650 IEC_1858010161
Eaton Ellipse PRO 650 IEC
3 718 Kč 4 499 Kč

Úsporu až 20 % elektrické energie ve srovnání s UPS předchozí generace slibuje záložní zdroj Eaton Ellipse PRO. Docílit se toho snaží prostřednictvím řady chytrých funkcí. Jak to funguje v praxi, si ukážeme v dnešní recenzi.

Výpadky elektřiny mohou potrápit všechny majitele počítačových sestav nebo provozovatele serverů. Zálohu energie na dobu nezbytně nutnou k bezpečnému ukončení chodu přístroje zajišťují záložní napájecí zdroje. Ty se označují zkratkou UPS, a po výpadku elektrické energie dokážou zásobovat určitou dobu zapojené přístroje. Uživatel tak dostane možnost ukončit bezpečně běžící procesy a vypnout uvedené přístroje. Jednotlivé UPS se ale od sebe neliší pouze kapacitou baterie a celkovým výkonem, ale také nabízenými funkcemi. A právě v tomto ohledu má navrch model Eaton Ellipse PRO 1200 FR.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Eaton Ellipse PRO 1200 FR

Technické parametry

Testovaný model: Eaton Ellipse PRO 1200 FR

Provedení: Tower

Využití: Desktop

Technologie: Line-interaktivní

Výkon: 750 W

Výkon: 1200 VA

Výstupní jmenovité napětí: výchozí nastavení 230 V (220/230/240 V)

Zásuvky: 8x FR, 1x C14 (vstup)

Komunikační rozhraní: USB

Ochrana telefonní linky: Ano

Ochrana síťového kabelu: Ano

Další vlastnosti: AVR, LCD displej

Udávaná výdrž: 9 minut při 50% zátěži

Rozměry: 275 x 390 x 82 mm

Hmotnost: 9,8 kg

Vzhled a kvalita zpracování

S ohledem na nabízený výkon je testovaný záložní zdroj poměrně kompaktní. Nenechte se zmást rozměry bílé kartónové krabice, která je citelně větší. Je to dáno pochopitelně tím, že uvnitř balení se ukrývají masivní polystyrenové výplně, které chrání zařízení proti poškození během přepravy. Kromě hlavního hrdiny dnešní recenze se v balení ukrývá ještě kompletní příslušenství – návod k použití, bezpečnostní příručka, USB kabel a napájecí kabel.

DSC08496.JPG
DSC08517.JPG
DSC08521.JPG

Balení produktu a dodávané příslušenství

 

Vzhled a kvalita zpracování

Umístění UPS nemusí být vždy zcela jednoduché. Většina modelů, které jsou určeny ke klasickým počítačům, jsou totiž protáhlí jezevčíci s neforemným tvarem. Jsou moc těžké, abychom je umístili na počítačovou skříň a zpravidla moc malé, abychom je dali pod ní. Většinou tak končí někde bokem, kde akorát tak překáží.

I proto nám padl do oka model Eaton Ellipse PRO, který má úzkou konstrukci, díky které UPS nezabere tolik místa. Používat ji je přitom možné ve vzpřímeném stavu jako tower, ale také naležato, například pod monitorem. Testovaná UPS má natolik bytelnou konstrukci, že se jakéhokoliv poškození nemusíme obávat.

Stejně tak pohodlně můžete tento záložní zdroj využít ve firmách – namontovat jej je totiž možné do 19" racku volitelnou sadou o výšce 2U. Design je vhodný i pro případy, kdy budete chtít pořídit více UPS a postavit je vedle sebe. Chlazení je totiž vyvedeno na užších stranách.  

Pro úplnost dodejme, že rozměry zařízení jsou 275 x 390 x 82 mm a hmotnost činí 9,8 kg. Slícování jednotlivých částí se stejně jako samotná kvalita použitých materiálů drží na velmi vysoké úrovni. Výrobce si zkrátka dával záležet na tom, aby tento kousek mohl bezproblémově sloužit dlouhé roky.

DSC08524.JPG
DSC08539.JPG
DSC08547.JPG

Úzký design je v praxi velmi praktický

Konektorová výbava

V řádcích výše jsme se zaměřili především na kvalitu zpracování a celkový vzhled. Neméně důležitá je nicméně konektorová výbava modelu Eaton Ellipse PRO 1200 FR.

Zařízení je vybaveno jednou vstupní zásuvkou C14 a celkem osmi výstupními zásuvkami FR, z nichž čtyři jsou určeny pro udržení záložního napájení s přepěťovou ochranou a čtyři jsou nezálohované, pouze s přepěťovou ochranou. Zařízení přitom umožňuje studený start - spuštění bez připojení k síti

Testovaný kousek také nabízí ochranu datových linek Tel/ Fax/ Modem/ Internet a Ethernet. Ve výbavě nechybí ani rozhraní USB pro snadné připojení k PC a následnou komunikaci s ním. Obslužnému softwaru, který k tomuto účelu slouží, se budeme detailně věnovat ještě v řádcích níže.

Vhodné je také zdůraznit, že Eaton nabízí různá provedení. Například modely s nižším výkonem nabízejí pouze čtyř zásuvky FR. Vybírat je možné také z prakticky totožných modelů, které se chlubí IEC C13 konektivitou.

DSC08554.JPG
DSC08578.JPG
DSC08597.JPG

Konektorová výbava testovaného modelu

Displej jako hlavní lákadlo

Jedním z hlavních lákadel modelu Eaton Ellipse PRO 1200 FR je LCD displej, který přehledně zobrazuje všechny důležité informace. Připojený počítač tak v podstatě nepotřebujete. Okamžitě tak vidíte, co se se záložním zdrojem děje, v jaké kondici jsou baterie a v případě výpadku dokonce i odhad zbývajícího času podle zatížení.

U některých pokročilejších záložních zdrojů, které je možné používat na stojato i naležato, je možné displej podle umístění vycvaknout a otočit tak, abyste všechny informace viděli správně. U testovaného kousku to ale možné není, při položení tak budou všechny informace „ležet na boku“.

DSC08609.JPG
DSC08611.JPG
DSC08615.JPG

Informační displej v akci

Pokročilé ovládání

Jak jsme si ukázali výše, displej je velmi užitečný. K pokročilejším nastavením se ale dostanete až prostřednictvím obslužného softwaru. Aplikaci EATON UPS Companion je možné stahovat zdarma přímo ze stránek výrobce.

Eaton UPS Companion umožňuje snadné nastavení parametrů vypnutí a uživatelsky příjemný přístup do nastavení UPS. Dále Eaton UPS Companion nabízí přehled využití energie a údaje o nakládání s energií pro lepší porozumění požadavkům na napájecí systém chráněného zařízení.

Snímek obrazovky (81).jpg
Snímek obrazovky (82).jpg
Snímek obrazovky (83).jpg

Ukázka obslužného softwaru

Výkon a praktické zkušenosti

I když se to nemusí na první pohled zdát, Eaton Ellipse PRO 1200 FR není tím nejvýkonnějším v této produktové řadě. V prodeji je také model 1600 VA / 1000W, který je však určen pro velmi výkonné sestavy, případně pro uživatele, kteří mají více připojených strojů a příslušenství. Testovaný model 1200 VA / 750W tak bude pro většinu běžných domácích uživatelů optimální. Hlavní hrdina dnešní recenze je určen pro vstupní napětí s rozsahem tolerance 165 – 285 V (nastavitelné 150 – 285 V) a poskytuje výstupní napětí 230 V (nastavitelné na 220, 230 a 240 V).

Tento model je vybaven funkcí EcoControl přinášející až 25% úsporu elektrické energie ve srovnání s UPS předchozími generacemi. EcoControl totiž v praxi automaticky vypne připojená zařízení v případě, že je hlavní vypnuté. Výsledkem je již zmiňované snížení spotřeby energie. Už z výše uvedeného je ale zřejmé, že při zapojování je tedy nutné myslet na to, do jakých zástrček jednotlivá zařízení připojujete.

My jsme testovali UPS v domácích podmínkách po dobu několika týdnů, kdy se dala 100% vytížit jen velmi obtížně. Za celou tu dobu nicméně nejevila žádné neduhy – falešné poplachy, neplánované výpadky ani nic podobného. Pro bližší představu: výkon 750 W je tak vysoký, že se nám jej nepodařilo zcela využít ani po připojení dvou stolních počítačů i s monitory. V jednom případě se přitom jednalo o kancelářskou sestavu, v druhém o výkonné herní PC, které používáme i na většinu testů zde na CZC.cz.

01.JPG
02.JPG
03.JPG

Eaton Ellipse PRO 1200 FR v celé své kráse

I při maximálním zatížení si však obě sestavy vzaly z elektrické zásuvky pouze necelých 600 W. I to krásně ukazuje, jak je výkon testovaného modelu více než dostačující. Nicméně pokud hledáte skutečně výkonné zařízení pro nepřetržité dodávky elektrické energie v místech, kde dochází k častým výpadkům elektrické energie, není to na škodu.

Porovnávat funkce UPS jsme měli možnost se starším modelem APC Back-UPS RS 500VA, který slouží ve zmiňované domácnosti několik let. Vzhledem k tomu, že má nově měněné akumulátory, je srovnání vcelku relevantní. Počítat je ale samozřejmě nutné s tím, že kapacita tohoto modelu je dvakrát nižší, tedy pouze 500 VA.

APC Back-UPS RS 500VA při zatížení okolo 100 W zvládne pracovat bezmála 20 minut, při zatížení zmiňovaným herním PC, tedy více než 350 W, však výdrž klesne pouze na 3 minuty. I to ale pochopitelně stačí k uložení rozdělané práce, byť v některých případech může jít doslova o šibeniční termín.

Pro Eaton Ellipse PRO 1200 FR nepředstavuje zatížení 100 W vůbec žádný problém. V takovém případě se baterie vybily po necelých 40 minutách. Hodnota 100 W přitom v současnosti odpovídá průměrným multimediálním sestavám.

Po připojení herního PC se spotřebou přesahující 350 W samozřejmě výdrž rapidně klesla, ale hodnota 12 minut je stále solidní. Teprve když jsme připojili oba počítače i s monitory, klesla výdrž baterií na 8 minut. Jednoduchým propočtem se tak dostaneme k informaci, že při plném loadu musí baterie vydržet zhruba tři minuty.

Při úplném vybití je potřeba počítat s dobou nabíjení okolo dvou hodin. Při nabíjení se baterie nijak dramaticky nezahřívají, neboť jsou poměrně dobře chlazeny – pomocí aktivního ventilátoru. Je však nutné počítat s tím, že při nabíjení je UPS trochu hlučnější. Stále však není tak hlasitá jako většina herních PC.

Eaton Ellipse PRO 1200 FR je vybaven kompaktní vyměnitelnou hermeticky uzavřenou olověnou baterií s ochranou proti hlubokému vybití. Životnost baterie by měla být zhruba 3-5 let, ale již tradičně záleží na mnoha faktorech – okolním prostředí UPS či počtu cyklu nabití.

01.JPG
02.JPG
DSC08543.JPG

Baterii je možné snadno vyměnit

Klady a zápory

+ solidní výkon

+ informační LCD displej

+ možnost výběru z různých kapacit

+ solidní zpracování, promyšlené detaily

+ možnost využití v racku i jako věže

 

- UPS je při nabíjení trochu hlučnější kvůli aktivním ventilátorům

- menší kapacity mají pouze čtyři zásuvky

 

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Eaton Ellipse PRO 1200 FR

 

Závěrečné hodnocení

Eaton Ellipse PRO 1200 FR zaujme širokou nabídkou nabízených funkcí i povedeným designem. Vyzdvihnout si zaslouží také bohatá nabídka jednotlivých konfigurací. Vybírat je tak možné nejen z počtu a typu zásuvek, ale také z nabízeného výkonu. Samotní uživatelé tak mohou zvolit ideální stroj pro multimediální PC i nadupanou herní mašinu. Konkrétně testované provedení Eaton Ellipse PRO 1200 FR představuje zlatou střední cestu – výkon 750 W by měl totiž stačit drtivé většině uživatelů.

Eaton Ellipse PRO 1200 FR 

 

Ohodnoť článek:

Názory ostatních Geeků

Zatím nikdo nepřispěl do diskuze.

Máš něco na srdci?

100% GEEKsměs bez elektroniky 100% GEEKsměs bez elektroniky
nahoru