Přejít na obsah [o] Přejít na navigaci [n] Přejít na vyhledávání [v] Přihlásit se
Hlavička
Recenze: ESET Family Security Pack – ochrana pro celou rodinu

Recenze: ESET Family Security Pack – ochrana pro celou rodinu

Recenze
ESET Internet Security pro 1 PC na 2 roky_1523345629
ESET Internet Security pro 1 PC na 2 roky
Produkt není určen k prodeji.

Množství zařízení v našich domácnostech neustále roste. Ruku v ruce s tím je také ožehavější otázka, jak všechny tyto přístroje chránit proti hackerům a nezvaným návštěvníkům. Právě proto si v dnešní recenzi proklepneme komplexní antivirovou ochranu ESET Family Security Pack.

Pravidelní čtenáři si jistě vzpomenou, že s programy společnosti ESET se nesetkáváme na GEEK magazínu poprvé. Před pár měsíci jsme totiž důkladně otestovali antivirový program ESET Cyber ​​Security Pro, který se zaměřuje na platformu macOS. Sluší se připomenout, že tato aplikace byla oceňována především pro své vysoké detekční schopnosti, podle organizace AV-test jde dokonce o jeden z nejschopnějších antivirových programů na trhu.

Kupovat licenci zvlášť pro každý počítač nebo mobilní zařízení v domácnosti se ale může pěkně prodražit. Řešením tohoto problému může být již zmiňovaný ESET Family Security Pack, který nabízí ochranu pro tři počítače a tři mobilní zařízení s operačním systémem Android. V praxi tak můžete chránit nejen počítače s Windows, Linux a macOS, ale například také chytré telefony a tablety. A zapomenout nesmíme ani na TV s OS Android.

Představení ESET Family Security Packu

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Co všechno ESET Family Security Pack nabízí

 

Ochrana před ransomwarem i monitoring domácí sítě

Každý den vystavujeme naše zařízení hrozbám přicházejícím zvenčí, a to především díky rozmachu internetového připojení. Ať už jde o viry, spyware, ransomware a další druhy kybernetických útoků. Krádež osobních dat, počínaje e-mailovou komunikací či třeba fotografiemi z dovolené, může být dnes tím nejmenším, co se vám může přihodit. Ať už jste soukromá osoba, rodina nebo firma, vaší prioritou je těmto útokům nepodlehnout, a naopak se jim aktivně bránit.

Family Security Pack nabízí komplexní ochranu před počítačovými viry a jinými nezvanými návštěvníky. Program slouží k identifikaci, odstraňování a eliminaci hrozeb, kdy v případě ohrožení podnikne takové kroky, aby nevznikly žádné škody. Jak bylo uvedeno již výše, program dovede zabezpečit až šest různých zařízení v jedné domácnosti prostřednictvím jediné licence.

Mezi nejobávanější – a bohužel také nejrozšířenější – hrozby současnosti patří ransomware. Jde o vyděračské viry, které uzamknou napadené zařízení, zašifrují uložená data a za jejich zpřístupnění požadují výkupné. Bezpečnostní balík od ESETU nicméně nabízí vyspělou internetovou ochranu, která před takovými škodlivými kódy vaše data chrání.  

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Proč byste se měli zajímat o ransomware?

 

Stejně tak tvůrci mysleli na ochranu online plateb při nakupování i v internetovém bankovnictví. Antivirus šifruje komunikaci mezi klávesnicí a prohlížečem, aby konkrétní malware – například keylogger – nedokázal odcizit přihlašovací údaje a další citlivá data. Keyloggery totiž dovedou zaznamenat každý stisk klávesnice a následně vše odešlou útočníkovi.

Praktické je také to, že pokud nějaké zařízení ztratíte, nebo vám jej ukradnou, můžete jej v rámci ekosystému ESET Family Security Pack snadno lokalizovat, sledovat aktivitu, a dokonce poslat případnému nálezci zprávu na obrazovku.

Vyzdvihnout si zaslouží také šikovný monitor domácí sítě. Jde v podstatě o pokročilý způsob antivirové ochrany, který uživateli snadno zobrazí všechna připojená zařízení v jejich síti a upozorní je na případná zranitelná místa. To může být s rozmachem chytrých domácností nedocenitelná vychytávka.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Jak funguje monitoring domácí sítě

 

Instalace je snadná

Zběhlejší čtenáři patrně vědí, že ESET je československá firma s více než 30letou praxí. Díky tomu jde dnes již o globální značku, která působí ve více než 200 zemích světa a má více než 100 milionů zákazníků. Právě rodokmen společnosti ale tuzemské uživatele patrně velmi potěší, neboť díky němu je instalace kompletně lokalizována do češtiny, je velice intuitivní a zvládne i bez nadsázky i naprostý počítačový analfabet.

V rámci balíku ESET Family Security Pack případní zájemci získají ESET Internet Security a ESET NOD32 Antivirus (Windows), ESET Cyber Security a ESET Cyber Security Pro (macOS), ESET NOD32 Antivirus pro Linux a v neposlední řadě ESET Mobile Security pro Android. Volba konkrétních programů je tedy na samotném uživateli. Jediným omezením je licence 3 počítače a 3 mobilní zařízení.

Pokud se mezi jednotlivými verzemi nemůžete rozhodnout, není nic jednoduššího, než je osobně vyzkoušet. ESET totiž nenutí nikoho kupovat zajíce v pytli, svoje aplikace nabízí na 30 dní zadarmo na vyzkoušení. Stahovat zkušební verze je možné přímo z oficiálních webových stránek společnosti. Zkušební verze mimochodem nejsou nijak osekány, fungují úplně stejně jako plné placené verze, akorát s časovým omezením.

Abyste měli lepší představu o tom, jak je proces instalace jednoduchý, můžete se na něj podívat v naší dřívější podrobné recenzi programu ESET Cyber Security Pro. Ten je sice určen pro platformu macOS, nicméně velmi podobná je instalace také v prostředí Windows.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Instalační program komunikuje s uživatelem česky

 

Každý umí něco jiného…

Z řádků výše je patrné, že společnost ESET nabízí celou řadu nejrůznějších bezpečnostních řešení. V prostředí Windows i macOS tedy máte na výběr vždy ze dvou různých aplikací. Patrně není potřeba zdůrazňovat, že některé nabízí více funkcí a některé méně.

Například ESET internet Security umí to samé jako ESET NOD32 Antivirus, nabízí tedy antivirus, antispyware, anti-phishing či herní mód. Navíc u této aplikace ale lidé získají také ochranu proti botnetu, zabezpečení webkamery či rodičovskou kontrolu. Podobně je to také u aplikací ESET Cyber Security a ESET Cyber Security Pro, kdy druhá zmiňovaná toho nabízí uživatelům více.

Jednotlivým programům nabízeným v rámci balíku ESET Family Security Pack se pak budeme věnovat v další části recenze. Zaměříme se přitom vždy na aplikace, u nichž jsou možnosti širší. V tabulkách níže naleznete porovnání jednotlivých programů rozdělených podle platforem.  

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Bezpečnostní řešení ESETU v prostředí operačního systému Windows

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Bezpečnostní řešení ESETU na platformě macOS

 

ESET Internet Security pro Windows

V případě operačního systému Windows jsme tedy zvolili aplikaci ESET Internet Security, kterou je možné samozřejmě koupit i samostatně. Jak jsme uvedli již výše, nákup licencí jednotlivě pro každé zařízení by se ale velmi prozradil. V tomto ohledu má tedy ESET Family Security Pack rozhodně navrch.

Tato aplikace obsahuje Antivirus, Antispam, Anti-spyware, Anti-Theft, Rodičovskou kontrolu a Firewall. ESET Internet Security tedy dovede chránit například i finanční transakce při používání platebních bran na internetu, stejně tak ale nabízí ochranu před neoprávněným používáním webkamery a přímo z prostředí programu si můžete doslova na pár kliků zkontrolovat stav celé domácí sítě.

Jde tedy bez nadsázky o komplexní bezpečnostní ochranu. Přestože možnosti aplikace jsou tedy opravdu široké, obsluha programu je velmi intuitivní a jednoduchá. Na domovské obrazovce vidíte aktuální informace o hrozbách i o tom, zda je počítač správně chráněn.

V levé části obrazovky se pak nachází stromová nabídka, která ukrývá další možnosti nastavení a práce s aplikací. Na pár kliků tak můžete ověřit aktuální stav virové databáze i spustit kontrolu počítače. Pokročilé funkce, jako je monitorování domácí sítě, ochrana bankovnictví a online plateb či funkce Anti-Theft se ukrývají v nabídce Nástroje.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Prostředí programu ESET Internet Security

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Kontrola počítače

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Správa aktualizací

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Nástroje

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Program nabízí Rodičovskou kontrolu i funkci Anti-Theft

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Pro využití funkce Anti-Theft je nutné se přihlásit

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Monitorování domácí sítě

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Pokročilé nastavení

 

ESET Cyber Security Pro na macOS

Při pohledu na aplikaci ESET Cyber Security Pro je patrné, že všechny dnes představené aplikace pochází z jednoho pera. Uživatelské prostředí – přesněji rozvrhnutí jednotlivých ovládacích prvků je totiž na platformě macOS velmi podobné jako na Windows. Typický je tedy i pro ESET Cyber Security Pro přehledný design, kdy jsou pro uživatele všechny nabízené funkce k dispozici doslova na pár kliků.

Hned na úvodní obrazovce majitelé tohoto programu vidí, jak pracují jednotlivé programy, tedy kromě antivirového nástroje v případě testovaného kousku také firewall, rodičovská kontrola, web a mail. Přímo z úvodní obrazovky je možné i jednotlivé součásti konfigurovat.

Orientaci v pokročilých nabídkách obstarává stromová nabídka v levé části obrazovky. Na ní se nachází kromě domovské záložky také kontrola počítače, aktualizace, nastavení, nástroje a nápověda. Prostřednictvím těchto nabídek je možné spustit rychlou kontrolu vybraných umístění i celého macOS, ale například také konfigurovat všechny funkce aplikace.

A těch je opravdu přehršel. ESET Cyber Security Pro totiž nabízí prakticky vše, co budou běžní uživatelé potřebovat. V první řadě je k dispozici Antivirus a Antispyware, tyto nástroje odstraňují všechny typy hrozeb, včetně virů, rootkitů a spywaru.

Dále je k dispozici Anti-Phishingový filtr, jenž zabraňuje pokusům o získání citlivých informací, jako jsou uživatelská jména a hesla či údaje o kreditních kartách a účtech. Firewall zase kontroluje všechny síťové komunikace a brání útočníkům v přístupu na počítač. Třešničkou na dortu je pak rodičovská kontrola, prostřednictvím které je možné doslova na pár kliků zablokovat stránky s nevhodným obsahem dle kategorií.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

ESET Cyber Security Pro

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Kontrola počítače

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Průběh kontroly

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Kontrola aktualizací modulů

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Možnosti nastavení

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Nástroje

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Správa spuštěných procesů

 

ESET Mobile Security pro Android

Není žádným tajemstvím, že hrozby se nevyhýbají ani mobilním zařízením. A je jedno, zda se bavíme o chytrých telefonech nebo počítačových tabletech. To je i důvod, proč je součástí balíku ESET Family Security Pack ochrana našich mobilních miláčků, konkrétně je možné stahovat ESET Mobile Security pro Android.

Případní zájemci získají v první řadě silný antivirus, který má prakticky stejné detekční schopnosti jako na klasických počítačích, a to včetně odhalení vyděračských virů z rodiny ransomwarů. Šikovný je i proaktivní Anti-Theft, tato funkce dovoluje ztracené nebo odcizené zařízení na dálku uzamknout, a navíc jej ještě pomůže najít.  

Díky tomuto bezpečnostnímu programu můžete také libovolnou aplikaci uzamknout PIN kódem nebo otiskem prstu. Díky tomu máte jistotu, že se k citlivým datům nedostane opravdu nikdo neoprávněný, ani když omylem necháte někde ležet odemčený telefon. Třešničkou na dortu je filtr hovorů, díky němu můžete mít pod naprostou kontrolou, kdo a kdy vás může zastihnout.

Přestože je kvůli protáhlým obrazovkám chytrých telefonů prostředí aplikace designováno na výšku, rozmístění ovládacích prvků zůstává stejně přehledné jako na klasických počítačích. Výrobce toho docílil jednoduchým trikem – stromovou nabídku s jednotlivými možnostmi nastavení ukryl do rolovací nabídky po levém okraji obrazovky. Výtky k přehlednosti tedy rozhodně mít nemůžeme, což platí i pro konfiguraci pokročilejších funkcí.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

ESET Mobile Security pro Android; Stromová nabídka s funkcemi programu

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Prostředí antiviru; Monitorování domácí sítě

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Filtr hovorů a funkce Anti-Theft

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Ochrana plateb; Zámek aplikace

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Bezpečnostní audit; Protokol aktivity

 

Nízké provozní nároky, bezchybná detekce

Ať už se bavíme o kteréhokoliv aplikaci popsané výše, vždy jde o sofistikovaný bezpečnostní nástroj. V prostředí operačních systémů macOS, Android i Windows program běží v tichosti na pozadí a informace o akci se zobrazují, jen když je to nezbytně nutné. Uživatele tedy zbytečně neotravuje.

Antivirus a Antispyware eliminují všechny typy hrozeb, od virů, přes červy po spyware. Umisťují soubory do výjimek na základě reputace v cloudové databázi. Testům detekčních schopností bezpečnostních aplikací se věnuje například organizace AV-test, v podrobných testech dokázala i námi testovaná aplikace ESET Cyber Security Pro zachytit 100 % všech cílených hrozeb. Šlo o viry, trojské koně a červy – dohromady jich bylo 241.

My jsme se pokusili na disk také dva viry prostřednictvím USB flash disku propašovat, jak je vidět na snímcích níže. ESET je ale vmžiku zablokoval, a to ihned po vložení jednotky do USB portu. Na výkonu celého stroje neměla aplikace od ESETU prakticky žádný vliv, platí to přitom pro všechny testované platformy. Chod jednotlivých zařízení se subjektivně nijak nezpomalil.

Nepatrně pomalejší byla jen instalace aplikací a kopírování souborů – je to logické, protože všechna data nejprve musí přelouskat antivirový program, než je pustí na disk. V případě kopírování souborů lokálně i přes internet jsme naměřili zpomalení zhruba o 10 %.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Zachycené hrozby

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Statistiky antivirových kontrol

 

Klady a zápory

+ úspora peněz proti nákupu jednotlivých licencí

+ snadná správa

+ možno na instalovat na Windows, Linux, macOS i Android

+ chytrý monitor domácí sítě

+ ochrání před ransomwarem, zabezpečení online bankovnictví

+ pomoc při krádeži zařízení

 

- nepodporuje mobilní platformy od Applu (iOS a iPadOS)

 

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

ESET Family Security Pack

 

Závěrečné hodnocení

Při pohledu na nejrůznější virové statistiky je jasné, že chránit musíme skutečně všechna zařízení v domácnosti. Už dávno totiž neplatí, že by se počítačoví piráti zaměřovali pouze na platformu Windows – s nebezpečnými viry se můžeme setkat také na macOS, Linuxu či Androidu. Kupovat licence na bezpečnostní software pro každé zařízení zvlášť se ale může pěkně prodražit, obzvláště pokud jednu domácnost sdílí více lidí. V takovém případě přijde vhod testovaný ESET Family Security Pack.

To chci

Ohodnoť článek:

Názory ostatních Geeků (1)

Esetu se obloukem vyhnete

O novem viru se dozvi se zpozdenim oproti konkurenci o 3h az 2dny pozdeji :) normalne si vir ulozite na plochu a za dva dny jeeeeeee, ja te budu chranit !!!! a smaze ho. ESET jsem kdysi miloval a platil jim 18 000 bez DPH rocne asi 10 let.

Máš něco na srdci?

100% GEEKsměs bez elektroniky 100% GEEKsměs bez elektroniky
nahoru