Přejít na obsah [o] Přejít na navigaci [n] Přejít na vyhledávání [v] Přihlásit se
Hlavička
Recenze: GoPro HERO8 Black – opět utíká konkurenci

Recenze: GoPro HERO8 Black – opět utíká konkurenci

Recenze
GoPro HERO8 Black_1044207079
GoPro HERO8 Black
Produkt není určen k prodeji.
GoPro MAX_610981449
GoPro MAX
10 653 Kč 12 890 Kč
autor: Saša Ševčík

Společnost GoPro se letos před Vánocemi snaží zaujmout novou akční kamerou HERO8 Black. Ta přináší ve srovnání se starší sedmičkou hned několik klíčových vylepšení, díky kterým opět uniká konkurenci.

Minulý měsíc si odbyly premiéru hned dvě akční kamery od GoPro. V první řadě jsme se dočkali špičkového modelu HERO8 Black, který byl představen společně s 360° kamerou GoPro Max, jak jsme informovali již dříve. V dnešní recenzi nicméně bude hrát prim právě osmička, která opět nastavuje laťku o něco výše než předchůdce.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Kamery GoPro HERO8 Black a GoPro Max

 

Technické parametry

Testovaný model: GoPro HERO8 Black (CHDHX-801-RW)

Konstrukce: bezrámečkové tělo s „Folding Fingers“ úchyty

Rozlišení videa: 4K/60 fps

Rozlišení fotografií: 12 MPx

Stabilizace: HyperSmooth 2.0

Vodotěsnost: až do 10 m bez obalu

Ovládání: Dotykový displej, podpora hlasových příkazů, GoPro App (s chytrým telefonem)

Audio: tři integrované mikrofony

Rozměry: 66,3 x 48,6 x 28,4 mm

Hmotnost: 126 g

 

Představení kamery GoPro HERO8 Black

 

Obsah balení

Novinka od společnosti GoPro zaujme už samotným obalem. Kamera je totiž dodávána v plastové krabičce, která je v horní části průhledná – hlavního hrdinu dnešní recenze si tak můžete prohlédnout ještě předtím, než ji rozděláte. HERO8 Black je rovnou uchyceno na držáku, jež je součástí základní výbavy. K němu obdržíte ještě samolepící mount, který je možné využít také s dodávaným držákem. Dále dodávaná výbava čítá návod k použití, baterii a v neposlední řadě také napájecí USB kabel. Součástí kamery z české a slovenské distribuce jsou navíc samolepky a kartička s návodem, co dělat při poruše kamery. Návody jsou v digitální podobě k dispozici také zde.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Balení modelu GoPro HERO8 Black

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Kamera je dodávána s přidělaným držákem

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Zbytek dodávaného příslušenství

 

Vzhled a kvalita zpracování

Společnost GoPro prakticky vytvořila segment akčních kamer. Není tajemstvím také to, že neustále posouvá hranice jednotlivých modelů stále dál – v podstatě tedy udává tempo vývoje napříč celým trhem. Krásně to bylo vidět před lety, kdy podnik jako první představil kameru, kterou je možné používat bez speciálního pouzdra klidně i pod vodou.

Na první pohled se může zdát, že osmička nabízí zcela totožnou konstrukci jako předchůdce s pořadovým číslem sedm. Není to ale pravda, neboť právě konstrukce se u modelu HERO8 Black týká jedno z největších vylepšení. Vůbec poprvé totiž výrobce vsadil na tzv. bezrámečkové tělo s „Folding Fingers“ úchyty.

Bezrámečkový design kamery v akci

 

Sedmička se sice obešla bez speciálního ochranného pouzdra, ale ve chvíli, kdy jste ji potřebovali přidělat na stativ či nějaký držák, museli jste nasadit speciální „klec“. Právě k ní pak bylo možné jednotlivé prvky příslušenství přichytávat. Osmička má místo toho Folding Fingers, což jsou v podstatě speciální kovové úchyty, které se jednoduše vyklopí ze spodní strany.

Toto řešení je v praxi více než užitečné – nejenže je kompaktnější a nemusíte zbytečně s sebou na cestách tahat velkou klec, ale zároveň dovoluje přistupovat do útrob kamery i během používání. I pokud ji tedy máte v držáku, můžete prostřednictvím boční strany vyměňovat baterii a paměťovou kartu, aniž byste museli kameru složitě demontovat.

Celou kameru obklopuje kolem dokola kovový rám, přední a část zadní strany je pak pogumovaná, díky čemuž by testovaný kousek měl bez újmy přežít i méně šetrné zacházení. Koneckonců už předchozí sedmička si toho nechala líbit opravdu hodně. Celkově nemáme co vytknout nejen použitým materiálům, ale také kvalitě zpracování. Uživatelé se mimochodem nemusí obávat ani toho, že by se nějak snadno poničily výklopné úchyty – působí v praxi velmi bytelným dojmem. Kdyby se ale při nějaké zběsilé akci přeci jen ulomily, je možné je snadno vyměnit doslova za pár stovek.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

GoPro HERO8 Black v celé své kráse

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Levá bočnice

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Zde se nachází pohotovostní tlačítko

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Vrchní strana kamery, kde je umístěna spoušť

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Na protilehlé straně jsou pak úchyty Folding Fingers

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Detailní pohled na vyklopené úchyty

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Pravá bočnice ukrývá slot pro baterii, paměťovou kartu a USB-C konektor

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Pohled do útrob kamery

 

Kvalita dotykového displeje

Jak si pozornější uživatelé všimnuli již na snímcích výše Kamera GoPro HERO8 Black je vybavena dvěma displeji. Prakticky celou zadní část zakrývá velká barevná dotyková obrazovka, vepředu je pak malý monochromatický displej, který zobrazuje aktuální režim kamery, stav nahrávání a v neposlední řadě i stav paměti a baterie.

O poznání zajímavější je nicméně dotyková plocha v zadní části, která zároveň díky dotykové vrstvě slouží k ovládání kamery. Na dotyk reaguje panel bezchybně, vytknout nemůžeme nic ani kvalitě barevného podání či intenzitě podsvícení – displej je krásně čitelný i na ostrém slunci. Při pohledu opravdu zblízka je na něm vidět drobný rastr, ale pro účely akčních kamer je kvalita obrazovky více než dostatečná.  

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Vepředu je malý informační displej

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Prakticky celou zadní stranu opanovává velká dotyková obrazovka

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Ukázka barevného podání displeje

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Ukázka barevného podání displeje

 

Uživatelské prostředí, GoPro App a hlasové ovládání

S dotykovou obrazovkou úzce souvisí také uživatelské prostředí kamery. To je velmi intuitivní a snadno se v něm zorientuje každý, přestože kamera nenabízí mezi podporovanými jazyky češtinu. Doslova na pár kliků můžete upravovat prakticky jakékoliv parametry kamery přímo ze zvoleného režimu, tedy během focení a natáčení, aniž byste je museli složitě hledat v nastavení. V otázce uživatelského komfortu jsou podle našeho soudu kamery GoPro nejdál – zhodnotit přehlednost jednotlivých nabídek můžete koneckonců sami díky ukázkovým snímkům níže.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Takto vypadá kamera v režimu natáčení

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Jedním klikem je možné vybírat mezi přednastavenými režimy záznamu

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Nastavení parametrů videa

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Rolovací nabídka s rychlým nastavením

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Menu s pokročilým nastavením

 

Ovládat GoPro HERO8 Black je možné také prostřednictvím hlasových povelů, jako je například „GoPro, start recording“. Kameru je dokonce možné takto klidně i zapnout, stačí říct „GoPro, turn on“. Takových příkazů je k dispozici celkem 14 a v praxi jsou v některých situacích více než užitečné – například když jste na horách, chystáte se na sjezd a nechcete zbytečně sundávat rukavice a kameru z helmy.  

Pohotově ovládat kameru je možné také prostřednictvím mobilní aplikace CoPro App, kterou je možné do chytrých telefonů a počítačových tabletů nainstalovat samozřejmě zdarma. Samotná aplikace uživatele provede procesem spárování telefonu a kamery, umí toho ale ještě daleko více. Dovede například z pořízených záběrů automaticky sestříhat video. Prostřednictvím tohoto nástroje zvládne zeditovat video bez nadsázky každý. A je jedno, zda jde o záběry z cest, rodinné oslavy nebo sportovního dne.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

GoPro App slouží k ovládání kamery…

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

… ale také ke správě videí a snímků

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Program dovede automaticky sestříhat video

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Pokročilá nastavení aplikace a připojené kamery

 

Kvalita videozáznamu, stabilizace HyperSmooth 2.0

GoPro HERO8 Black zvládne natáčet video až v rozlišení 4K, a to při 60 snímcích za sekundu. Ve standardu 2,7K je pak možné dosáhnout 120 snímků za sekundu a v rozlišení Full HD dokonce až 240 snímků za sekundu. Akční kamera tedy dobře poslouží i pro zachytávání zpomalených záběrů, jak si ukážeme reálně na videích níže.

Tím největším vylepšením oproti předchůdci je však vylepšená stabilizace HyperSmooth 2.0, která je nově dostupná ve všech režimech a snímkových frekvencích, tedy například i při 240fps slow motionu. Upravovat úroveň stabilizace je možné v několika krocích, přičemž výsledky nejlepšího režimu Boost jsou dechberoucí. Podívejte se sami na ukázky níže, kde jsme s kamerou přidělanou na obyčejném držáku běželi – jedno video jsme za stejných podmínek natočili s vypnutou stabilizací, jedno s režimem Boost.

Michal Maroši testoval stabilizaci GoPro HERO8 Black v Itálii

Běh – stabilizace Boost - 4K@30

Běh - bez stabilizace - 4K@30

 

V režimu Boost není prakticky poznat, že běžíme – nebýt tedy docházejícího dechu kameramana. Kamera celý záběr vyhladí tak dokonale, že je naprosto plynulý, jako kdybyste používaly nějaký stabilizátor. Naopak video bez stabilizace již tak lahodné pro oko není, přesně takto ale vypadají podobné „akční“ záběry z kamer, které nemají stabilizaci vůbec. Stabilizace HyperSmooth 2.0 přijde vhod nejen při běhu, ale také při jízdě na kole, motorce a kdekoliv jinde, kde dochází k častému chvění kamery. A je tedy bezesporu jednou z největších předností novinky.

Co se samotné kvality záznamu týče, už předchozí sedmička patřila k tomu nejlepšímu na trhu. U HERO8 Black tomu není jinak. Obzvláště v rozlišení 4K krásně vyniknou všechny detaily a schopnosti kamery. Jak se můžete přesvědčit v ukázkách níže, testovaný kousek si dovede poradit i s protisvětlem a světelně náročnějšími scénami. V horších světelných podmínkách může být v některých místech trochu vidět šum, ale nejde o nic tragického – většina konkurenčních akčních kamer je na tom ještě hůře. Přestože většina lidí bude kameru používat ve dne, pořídili jsme také dvě videa, která ukazují, jak si kamera vede při nočních záběrech, a to v klidu i v pohybu.

Nejrůznějších video režimů je k dispozici celá řada. Kromě standardních záběrů je k dispozici například slow motion, největšího zpomalení přitom dosáhnete v rozlišení Full HD, kdy je k dispozici až 240 snímků za sekundu. Samozřejmě nechybí ani TimeLapse. Funkce TimeWarp 2.0 je stabilizovaný časosběr, umožňuje poklepáním zrychlit nebo zpomalit záznam. V podstatě tak při časosběru můžete plynule přejít do klasického záznamu a zase se vrátit zpět, aniž byste museli cokoliv složitě nastavovat či střihat. Právě u časosběru níže ukazujeme, jak funguje tato vychytávka v praxi.  

Mimochodem při záznamu využívá kamera hned tři mikrofony. Jeden je umístěn zboku, druhý zespodu a konečně třetí pak zepředu. Právě díky tomu poslednímu je zachycený zvuk na kameře krásně srozumitelný, takže ji můžete používat klidně i pro vlogování.  

Videa níže jsme nijak nestříhali ani neupravovali. To aby nebylo pochyb o tom, jak kamera skutečně natáčí. Jednotlivá videa jsme navíc při různých situacích pořídili v různých rozlišeních, aby bylo zřejmé, jak si novinka od GoPro vede v případě, kdy nebudete chtít používat standard 4K.

 

>> Různé kvality záznamu v pohybu <<

Auto - 4K@30

Auto - 2,7K@60

Auto - FullHD@60

 

>> Různé kvality záznamu v klidu <<

Metro - 4K@30

Metro - 2,7K@120

Metro - FullHD@240

 

>> Noční záznam <<

Noční záznam - 4K@30

Noční záznam - auto 4K@30

 

>> Slow Motion a TimeLapse <<

Slow Motion - FullHD@240

TimeWarp 2.0 v akci - FullHD@30

TimeWarp 2.0 v podání GoPro

 

Poslouží jako foťák

Testovaná akční kamera poslouží klidně i jako pohotový foťák. Pořizovat momentky je možné až v rozlišení 12 MPx, což by mělo bohatě stačit i náročnějším uživatelům. Výrobce navíc přidal hned několik funkcí, díky kterým jsou výsledné snímky hezčí. V první řadě jsou k dispozici digitální čočky, tedy podobně jako u videí měnit záběr a tím i celkovou dynamiku scény – k dispozici je lineární bez zkreslení, úzká, širokoúhlá a SuperView.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Ukázky různých záběrů kamery (Originály ke stažení zde)

SuperPhoto a Live Burst v podání GoPro

 

Pokročilých funkcí je nicméně k dispozici celá řada. Například SuperPhoto a HDR, to jsou režimy, které se starají o co nejlepší podání kontrastních scén a o celkovou ostrost – v praxi jsou skutečně momentky krásně ostré, i když je fotíte z ruky v rychlosti.  

Praktická je také nová funkce LiveBurst, která se aktivuje už 1,5 sekundy před stiskem spouště a zachytává obraz ještě stejně dlouhou dobu poté. Vhod tato vychytávka přijde tedy v opravdu rychlých scénách, kdy nepřijdete o žádný důležitý okamžik – typicky tedy při rallye, sjezdech kol apod. V praxi si pak můžete vybrat, zda se dohromady pořídí 90 statických snímků, ze kterých si vyberete ten nejlepší, nebo krátký 4K klip.

Pro lepší představu o kvalitě kamerky přidáváme níže několik ukázkových momentek, které si můžete stáhnout klidně i v plném rozlišení:

 

>> Ukázkové snímky od GoPro <<

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Ukázkový snímek ve vysokém rozlišení můžete stáhnout zde

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Ukázkový snímek ve vysokém rozlišení můžete stáhnout zde

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Ukázkový snímek ve vysokém rozlišení můžete stáhnout zde

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Ukázkový snímek ve vysokém rozlišení můžete stáhnout zde

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Ukázkový snímek ve vysokém rozlišení můžete stáhnout zde

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Ukázkový snímek ve vysokém rozlišení můžete stáhnout zde

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Ukázkový snímek ve vysokém rozlišení můžete stáhnout zde

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Ukázkový snímek ve vysokém rozlišení můžete stáhnout zde

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Ukázkový snímek ve vysokém rozlišení můžete stáhnout zde

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Ukázkový snímek ve vysokém rozlišení můžete stáhnout zde

 

>> Snímky ze dne <<

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Ukázkový snímek ve vysokém rozlišení můžete stáhnout zde

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Ukázkový snímek ve vysokém rozlišení můžete stáhnout zde

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Ukázkový snímek ve vysokém rozlišení můžete stáhnout zde

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Ukázkový snímek ve vysokém rozlišení můžete stáhnout zde

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Ukázkový snímek ve vysokém rozlišení můžete stáhnout zde

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Ukázkový snímek ve vysokém rozlišení můžete stáhnout zde

 

>> Snímky z noci <<

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Ukázkový snímek ve vysokém rozlišení můžete stáhnout zde

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Ukázkový snímek ve vysokém rozlišení můžete stáhnout zde

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Ukázkový snímek ve vysokém rozlišení můžete stáhnout zde

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Ukázkový snímek ve vysokém rozlišení můžete stáhnout zde

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Ukázkový snímek ve vysokém rozlišení můžete stáhnout zde

 

Výdrž baterie

Ke kameře je dodáván akumulátor s kapacitou 1220 mAh, což je stejná hodnota jako u předchůdce. Baterie jsou mimochodem vzhledově prakticky identické a v osmičce můžete používat starší akumulátory, ale s nimi nebudou k dispozici všechny vychytávky, které GoPro HERO8 Black nabízí. Vhodnější je tedy v tomto ohledu používat akumulátory určené skutečně pro osmičku.

Výdrž baterie se v praxi značně liší podle toho, jak s kamerou zacházíte. Když zvolíte 4K záznam a k tomu budete neustále rozsvěcet dotykový barevný displej, bez elektrické zásuvky se obejdete zhruba hodinu. V rozlišení Full HD nicméně kamera bez problémů zvládne pořizovat záznam delší než dvě hodiny, což je solidní výsledek.

V případě potřeby delších záběrů můžete snadno úplně sundat postranní dvířka a kameru napájet přímo z elektrické sítě. Z počítače se baterie nabíjí zhruba tři hodiny. S originální nabíječkou, kterou je možné koupit volitelně, by nabíjení bylo patrně citelně rychlejší. Výrobce nicméně adaptér do zásuvky v základním balení nedodává, pouze USB kabel.  

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Akumulátor, který kamera používá

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Napájecí USB-C konektor je zboku pod odnímatelnou krytkou

 

Hromada volitelného příslušenství

GoPro nebývá mezi uživateli volbou číslo jedna pouze pro kvality svého záznamu, ale velmi často také s ohledem na množství nabízeného příslušenství – v tomto ohledu se s GoPro nemůže měřit žádný další výrobce. Osmička posouvá přitom v tomto ohledu laťku opět o úroveň výše.

Vůbec poprvé totiž bude možné připojit ke kameře modulární periferie pro vlogery. Základem je rámeček, ke kterému jde přidělat kvalitnější externí mikrofon, LED světlo či například náhledový displej. Proměnit je tak možné akční kameru bez nadsázky v plnohodnotný vlogovací nástroj. Uvedení tohoto příslušenství je naplánováno na začátek příštího roku.

Modulární příslušenství pro kameru GoPro HERO8 Black

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Kamerka se speciálním rámečkem

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Připevnit půjde také displej…

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

…nebo světlo

 

Klady a zápory

+ velmi odolná konstrukce, vodotěsná i bez pouzdra

+ bezrámečkový design kamery

+ vylepšená stabilizace HyperSmooth 2.0 s režimem Boost

+ funkce TimeWarp 2.0

+ fotografické režimy SuperPhoto a Live Burst

+ hromada nabízeného příslušenství, nechybí ani modulární vychytávky

 

- součástí balení není klasický adaptér do zásuvky

- ve tmavších scénách je patrný šum

 

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

GoPro HERO8 Black

 

Závěrečné hodnocení

Kamera GoPro HERO8 Black nasadila laťku proklatě vysoko. Sluší se nicméně podotknout, že opět – GoPro zkrátka udává trendy v celém segmentu akčních kamer. Mezi největší přednosti osmičky patří nový bezrámečkový design, vylepšená stabilizace HyperSmooth 2.0 s režimem Boost a funkce TimeWarp 2.0. Třešničkou na dortu je pak hromada volitelného příslušenství.

To chci

Ohodnoť článek:

Názory ostatních Geeků (2)

pačanda0 PAČ

Martin

pačanda0 19. 11. 2019 20:22

Je určitě dobrá, ale zůstanu u Garminu

novacek17 NOV

Recenze hezká, ale taková reklamní....

novacek17 10. 3. 2020 18:00

Mohu se zeptat - jako trošku náročnější uživatel - proč dodnes nefunguje aplikace pro desktop z hlediska telemetrických dat, třeba GPS souřadnic? Kdepak se nám tato vlastnost v recenzi objevila? (GoPro na tuto vlastnost dokonce ještě v březnu 2020 tvrdí, že pro GP 8 tato funkce vůbec nefunguje, přestože se s ní všude chválí!

Máš něco na srdci?

nahoru