Přejít na obsah [o] Přejít na navigaci [n] Přejít na vyhledávání [v] Přihlásit se
Hlavička
Recenze: Kingston IronKey Locker+ 50 – v kapse i na cloudu

Recenze: Kingston IronKey Locker+ 50 – v kapse i na cloudu

Recenze
Kingston IronKey Locker+ 50 - 16GB, stříbrná_1234911431
Kingston IronKey Locker+ 50 - 16GB, stříbrná
693 Kč 839 Kč
660 Kč 799 Kč
Kingston IronKey Locker+ 50 - 32GB, stříbrná_1220903827
Kingston IronKey Locker+ 50 - 32GB, stříbrná
660 Kč 799 Kč
Kingston IronKey Locker+ 50 - 64GB, stříbrná_1259377646
Kingston IronKey Locker+ 50 - 64GB, stříbrná
1 569 Kč 1 899 Kč

XTS-AES šifrování dat, včetně ochrany proti útokům Brute Force a BadUSB, a automatické zálohování USBtoCloud. To jsou hlavní lákadla flash disku IronKey Locker+ 50 od společnosti Kingston, který dnes důkladně proklepneme.

Zabezpečení dat není rad podceňovat. Dobře si je toho vědoma i společnosti Kingston, která nabízí speciální zabezpečené disky s různými formami ochrany již několik let. Letošní novinkou je USB flash disk IronKey Locker+ 50 (LP50), který zajišťuje všestranné zabezpečení dat pro běžné uživatele. Je vybaven hardwarovým šifrováním AES v režimu XTS, digitálně podepsaným firmwarem proti útokům BadUSB a ochranou proti prolomení hesla metodou Brute Force. Tím ale přednosti testovaného kousku rozhodně nekončí…

Hlavní vlastnosti a funkce disku Kingston IronKey Locker+ 50:

  • USB disk s hardwarovým šifrováním XTS-AES: Zabezpečuje důležitá data spolu s integrovanou ochranou proti útokům BadUSB a Brute Force.
  • Možnost použití více hesel (správce a uživatel) v režimu „komplexní heslo“ nebo „heslová fráze“: Správce může resetovat heslo uživatele a obnovit přístup uživatele k datům.
  • Nový režim hesla jako heslové fráze: K dispozici je režim komplexního hesla (Complex) nebo režim heslové fráze (Passphrasse). Komplexní heslo musí splňovat stanovené podmínky. Heslová fráze může být číselný PIN kód, věta s mezerami, seznam slov nebo dokonce verše v délce od 10 do 64 znaků.
  • Automatické zálohování do vybraného cloudu: Přístup k datům uloženým v IronKey Locker+ 50 je možný také z osobního cloudového úložiště.
  • Další bezpečnostní funkce: Snížení počtu neúspěšných pokusů o přihlášení a frustrace uživatele pomocí tlačítka „oko“ pro zobrazení zadávaného hesla. Použití virtuální klávesnice k ochraně zadávaného hesla před keyloggery a screenloggery.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Kingston IronKey Locker+ 50

Technické parametry

Testovaný model: Kingston IronKey Locker+ 50 - 16GB, stříbrná

Rozhraní: USB 3.2 Gen 1

Konektor: USB typ A

Nabízené kapacity: 16 GB, 32 GB, 64 GB a 128 GB

Rychlost: čtení 145 MB/s, zápis 115 MB/s (USB 3.2 Gen 1); čtení 30 MB/s, zápis 20 MB/s (USB 2.0)

Podporované cloudové služby: Google Drive, OneDrive (Microsoft), Amazon S3, Dropbox, Box

Rozměry: 60,56 × 18,60 × 9,60 mm

Provozní teplota: 0 až 60 °C

Skladovací teplota: −20 až 85 °C

Kompatibilita: Windows 11, 10, 8.1, macOS (v. 10.14 – 12)

DSC00606.JPG
DSC00615.JPG
DSC00627.JPG

Balení testovaného flash disku

Vzhled a kvalita zpracování

Součástí balení není žádné příslušenství, jak si pozornější uživatelé všimnuli již na snímcích výše. Věnovat se tedy zevrubně obsahu balení nedává u tohoto modelu vůbec smysl. Místo toho se tedy rovnou na vzhled a kvalitu zpracování. Ta se drží na velmi vysoké úrovni, výrobce si zkrátka dal velmi záležet na tom, aby data zůstala za jakýchkoliv okolností v bezpečí.

Je sice pravdou, že disk nesplňuje žádné normy odolnosti, ale jeho kovové pouzdro si rozhodně nechá líbit i velmi nešetrné zacházení. Mělo by být dostatečně robustní na to, aby data uvnitř udrželo v bezpečí v drtivé většině případů. Kvůli tomu i mírně narostly proporce, rozměry 60,56 × 18,60 × 9,60 mm nepatří k těm nejmenším. Na druhou stranu je disk dostatečně kompaktní na to, aby na cestách nebyl žádnou přítěží.

K pohodlnému a snadnému používání IronKey Locker+ 50 přispívá také malý otvor na jeho těle, díky kterému můžeme upevnit flash disk přímo na klíče či na klíčenku a nosit jej na krku. Uživatelé si tak mohou nosit svá důležitá data bez nadsázky všude s sebou a pracovat s nimi kdykoli potřebují. A to aniž by se obávali neoprávněného přístupu k nim, jak si ukážeme v řádcích níže.

Kovová konstrukce nabízí líbivý stříbrný vzhled. Testovaná jednotka tak působí mezi běžnými flashkami velmi luxusním dojmem. Ten ještě umocňují zlaté popisky přímo na těle disku. Odnímatelná krytka konektoru drží u flash disku poměrně pevně, v případě sundání ji lze navíc nasadit na zadní stranu, aby se neztratila. I tak ale hrozí, že ji během používání ztratíte. Kdyby měla na sobě například také očko pro přivázání k tělu flash disku, nebylo by to vůbec na škodu.

DSC00639.JPG
DSC00649.JPG
DSC00653.JPG

Kvalita zpracování a použitých materiálů se drží na velmi vysoké úrovni

První nastavení

Nebojte se pokročilých funkcí, IronKey Locker+ 50 je velmi snadné nastavit a používat. Nemusíte dokonce ani stahovat a instalovat nějaké obslužné aplikace. Veškerý potřebný software a zabezpečení je k dispozici již přímo na disku. Kompatibilní je se systémy Windows 11, 10, 8.1, macOS (v. 10.14 – 12).

Konfigurační proces se spustí prakticky hned, jak flash disk připojíte k počítači. Celý disk nastavíte bez nadsázky v pár krocích, díky čemuž máte hotovo maximálně za pár minut. Překážkou není ani to, že aplikace nekomunikuje s uživatelem česky, grafické rozhraní je totiž natolik přehledné, že se v něm okamžitě zorientuje každý.

Během první konfigurace nastavíte přístupové heslo, vyplníte svoje údaje a zároveň i zaktivujete zálohování na cloud. Celý proces inicializace hlavního hrdiny dnešní recenze si můžete projít krok za krokem v galerii níže.

Snímek obrazovky (8).jpg
Snímek obrazovky (9).jpg
Snímek obrazovky (11).jpg

První konfigurace disku

Bezpečnostní funkce a zálohování

Pokaždé, když budete disk připojovat k počítači, je nutné zadat vložené heslo. Kingston IronKey Locker+ 50 přitom podporuje heslo správce a heslo uživatele v režimu komplexního hesla (Complex) nebo heslové fráze (Passphrasse). Komplexní režim mimochodem umožňuje zadávat hesla o délce 6 až 16 znaků s využitím 3 ze 4 znakových sad, zatímco nový režim heslové fráze umožňuje zadávat číselný PIN kód, větu nebo dokonce seznam slov o délce 10 až 64 znaků i s podporou národních abeced.

Pro snížení počtu neúspěšných pokusů o přihlášení lze během zadávání hesla aktivovat symbol „oko“ pro zviditelnění zadávaných znaků. Použití virtuální klávesnice k ochraně zadávaného hesla před keyloggery a screenloggery. Pokud dojde k zapomenutí uživatelského hesla, lze pro přístup k datům na disku nebo pro resetování uživatelského hesla použít heslo správce.

V systému se disk nejprve zobrazí jako DVD RW jednotka, teprve po zadání správného hesla se pak objeví i samotná disková jednotka s uloženými daty. Jak jsme uvedli již výše, disk se chlubí hardwarovým šifrováním XTS-AES. Zabezpečuje tedy důležitá data spolu s integrovanou ochranou proti útokům BadUSB a Brute Force.

Jednou z hlavních předností testovaného modelu je podpora zálohovací aplikace USBtoCloud od společnosti ClevX. Ta využívá k zálohování uložených dat ty nejznámější cloudová úložiště – Google Drive, OneDrive od Microsoftu, Amazon Cloud Drive, Dropbox nebo Box.

Zálohování dat z LP50 si může snadno nastavit každý doslova na pár kliků, ať už jako své cloudové úložiště používá jakoukoliv ze zmiňovaných služeb. Následná záloha pak probíhá automaticky. K datům se pochopitelně můžete poté dostat i ve chvíli, kdy například flash disk ztratíte – jednoduše si je zpřístupníte ze zálohy na cloudu.

01.jpg
02.jpg
Snímek obrazovky (20).jpg

Obslužná aplikace je velmi intuitivní na obsluhu

Testy rychlosti a další praktické zkušenosti

Kingston IronKey Locker+ 50 se nabízí v kapacitách 16 GB, 32 GB, 64 GB a 128 GB. Vzhledem k tomu, že flash disky se dnes již běžně nabízejí s kapacitou klidně i 1 TB, může se jevit rozsah nabídky jako poddimenzovaný. Je si ale potřeba uvědomit, k jakým účelům má testovaný kousek sloužit. Nejde o disk, na kterém budete mít uložené desítky videí a další objemné soubory, které nejsou zase tolik důležité. Primárně má IronKey Locker+ 50 sloužit k uchovávání citlivých a důvěrných dat, typicky tedy různé textové a tabulkové soubory, které by neměl nikdo neoprávněný vidět.

A na ty bohatě stačí i nejmenší 16GB disk, u něj vám pro uživatelská data v počítači zůstane v praxi 14,2 GB. Zhruba 92 MB pak navíc zabere virtuální disková jednotka, na které je uložena obslužná aplikace a bezpečnostní software. Pokud by byla tato hodnota pro vaši potřebu přece jen nedostatečná, můžete sáhnout po vyšší kapacitě. V případě ukládání fotek a videí jsou větší disky rozhodně vhodnější.

01.jpg
02.JPG
03.JPG

Kingston IronKey Locker+ 50 v akci

IronKey Locker+ 50 sází na standard USB 3.2 Gen 1, konkrétně je k dispozici klasický USB-A konektor. Použití tohoto rozhraní víceméně odpovídají také výrobcem udávané přenosové rychlosti 145 MB/s pro čtení a 115 MB/s v případě zápisu. Výrobce dokonce i upřesnil, že na strojích s rozhraním USB 2.0 budou přenosové rychlosti logicky citelně nižší, konkrétně čtení 30 MB/s a zápis 20 MB/s.

I když je již z řádků výše patrné, že co nejvyšší přenosové rychlosti nejsou hlavním kritériem pro výběr tohoto disku, praktické testy přinesly nečekané překvapení. Dosáhly jsme totiž i po třech sériích testů lepších výsledků než výrobce udává. Prostřednictvím nástroje Blackmagic jsme dosáhli přenosových rychlostí 158,6 MB/s (čtení) a 136,2 MB/s (zápis). Navzdory tomu, pokud je pro vás rychlost tou hlavní prioritou, podívat byste se měli na naši dřívější recenzi disku Kingston DataTraveler Max. Níže naleznete kromě výsledků programu Blackmagic ještě tabulku s výkonnostními testy v rámci aplikace IOMeter.

Beze jména.jpg
zzzz.jpg
zzzzzzz.jpg

Test výkonu v prostředí Windows 10

Testy výkonu prostřednictvím aplikace IOMeter

  Provedený test

Naměřené hodnoty

  2 MB sekvenčního zápisu

132 MB/s, 66 IOPS

  2 MB sekvenční čtení

156,88 MB/s, 78,44 IOPS

  2 MB náhodného zápisu

128,4 MB/s, 64,2 IOPS

  2 MB náhodného čtení

154,67 MB/s, 77,33 IOPS

  4K náhodný zápis

13,02 MB/s, 3 332,9 IOPS

  4K náhodné čtení

13,79 MB/s, 3 367,5 IOPS


Klady a zápory

+ velmi robustní a odolná konstrukce

+ velký důraz na zabezpečení, uložená data jsou chráněna i proti útokům

+ není potřeba instalovat žádný software

+ možnost automatického zálohování na cloud

 

- nenabízí se ve vyšší kapacitě než 128 GB

- konstrukce není vodotěsná

- mírně vyšší pořizovací cena

 

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Kingston IronKey Locker+ 50

 

Závěrečné hodnocení

Kingston IronKey Locker+ 50 je robustní flash disk, který si nechá líbit i velmi nešetrné zacházení. Byl navržen tak, aby chránil uložená data za jakýchkoliv okolností. Přístup k nim totiž neztratíte ani v případě, kdy disk nebudete moci nalézt nebo jej zničíte. Budou totiž bezpečně uložena na cloudu, s diskem si totiž kupujete pětiletou licenci na službu USBtoCloud. Když vyprší, můžete si další licencování zajistit přímo u společnosti ClevX.

 

Ohodnoť článek:

Názory ostatních Geeků

Zatím nikdo nepřispěl do diskuze.

Máš něco na srdci?

100% GEEKsměs bez elektroniky 100% GEEKsměs bez elektroniky
nahoru