Přejít na obsah [o] Přejít na navigaci [n] Přejít na vyhledávání [v] Přihlásit se
Recenze: Logitech G203 Prodigy – přesnost a preciznost Recenze
Logitech G203 Prodigy, černá
Logitech G203 Prodigy, černá
Produkt není určen k prodeji.

Recenze: Logitech G203 Prodigy – přesnost a preciznost

Herní myši nemusí být drahé, a přitom toho mohou umět opravdu hodně. Krásným příkladem je model Logitech G203 Prodigy, který je možné pořídit už za méně než tisíc korun. Svými parametry se přitom může měřit s citelně dražšími konkurenty. 

Logitech G203 Prodigy je v tuzemských obchodech čerstvou novinkou, tato herní myš se totiž začala prodávat sotva před pár týdny. V portfoliu společnosti Logitech jde o levnější model, alespoň tedy co se herního náčiní týče. Výrobci se podařilo stlačit cenu pod pomyslnou hranici jednoho tisíce korun. Přitom myška nabídne řadu vychytávek typických pro dražší modely – precizní senzor, vysokou přenosovou rychlost, programovatelná tlačítka a v neposlední řadě také decentní RGB podsvícení.  

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Logitech G203 Prodigy

 

Technické parametry

Testovaný model: Logitech G203 Prodigy, černá

Tlačítka: 5 + kolečko (programovatelná)

Senzor: 200 – 6 000 dpi; akcelerace 25 G; rychlost pohybu až 200 ips (5 m/s)

Rozhraní: USB (2metrový kabel)

Ergonomie: pro praváky

Rozměry myši: 117 x 62 x 38 mm

Hmotnost myš: 85 gramů bez kabelu

Podporované systémy: Windows 10, Windows 8.1, Windows 8, Windows 7

 

Obsah balení

Hlodavec od společnosti Logitech se dodává v modré kartónové krabičce, která tak trochu překvapí svými rozměry. Je totiž zhruba dvakrát tak větší než samotná myš. Má to své logické opodstatnění, výrobce totiž myšku zabalil do mohutného plastového držáku, aby se během transportu minimalizovala šance na poškození. Kromě hlavního hrdiny dnešní recenze se v balení nachází už jen návod k použití a list se záručními informacemi.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Balení myši

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Už na samotném obalu se výrobce chlubí jednotlivými přednostmi

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Takto pečlivě je zabalený hlodavec uvnitř

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Dodávané příslušenství? Nic víc není potřeba

 

Vzhled a kvalita zpracování

Logitech G203 Prodigy může působit na první pohled velmi nenápadně. Vzhled tohoto modelu je totiž velmi tradiční. Popravdě nebýt loga herní divize G, patrně by většinu lidí ani nenapadlo, že jde o plnokrevnou herní periferii.

Výrobce se zkrátka nepustil do žádných ergonomických kreací, tělo myšky dodržuje přísnou symetrii. Pokud si odmyslíte tlačítka po levé straně, jen těžko budete hledat rozdíly mezi pravou a levou bočnicí. To má samozřejmě vliv na ergonomii, které se budeme věnovat ještě podrobněji níže.

Hlodavec je vyveden v odstínech černé barvy. Prakticky všechny plasty jsou přitom matné. Aby výrobce narušil tak trochu fádní dojem, některé plochy zvýraznil lesklými plasty. Lesklý je například povrch mezi pravým a levým tlačítkem. Bočnice jsou navíc doplněny tenkým bílým proužkem, který má navíc i užitečnou funkci – svítí prakticky libovolnou barvou.

Použitý plast působí poměrně bytelným dojmem. Žádná část této periferie se tak neprohýbá ani nevrže. Bez chybičky je taktéž slícování jednotlivých plastů.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Hlavní hrdina dnešní recenze

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Novinka sází na symetrické křivky

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Detailní pohled na hlavní tlačítka a scrollovací kolečko

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Profil testované myšky

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Na levé bočnici se ukrývají dvě programovatelná tlačítka

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Protilehlá pravá strana

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Testovaný kousek má poměrně nízký posed a rozvalené boky

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Detailní pohled na logo herní divize G

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Spodní strana hlodavce

 

Ergonomie hlodavce

Naznačovali jsme to již výše – hlavní hrdina dnešní recenze není nijak zvlášť tvarován. Masivní prohnutí v oblasti palce pravé ruky a mírný náklon vrchní strany byste u modelu G203 hledali marně. Některým uživatelům to bude pochopitelně vadit, jiní to ale naopak uvítají. Ergonomických myší je totiž na pultech obchodů celá řada, pokud ale uživatelům nevyhovují, jejich možnosti výběru se v rámci progamingového náčiní velmi zmenšují. Čím širší bude nabídka symetrických hlodavců, kterých je zatím na trhu poskrovnu, tím lépe.

Sluší se nicméně podotknout, že i přes symetrickou konstrukci doporučuje výrobce použití tohoto hlodavce pro praváky. Je to dáno tím, že na levé straně se nachází dvě programovatelná tlačítka, která by jinak leváci ovládali malíčkem jen velmi těžko. Jak jsme se ale přesvědčili v praxi, samotnou myš je možné ovládat i levou rukou, byť se uživatel připraví o programovatelná tlačítka.

Myška je nepatrně nižší než celá řada konkurentů. Osobně například jako hlavní myš na hraní používám Logitech G502 Gaming Mouse, která je o pár milimetrů vyšší a při úchopu je to znát. Nedá se říci, že by se testovaná novinka držela špatně, právě naopak. I po několikatýdenním používání mi tato ergonomie vyhovovala, je zkrátka ale trochu jiná.

V otázce ergonomie nicméně bude některým hráčům chybět možnost přizpůsobení hmotnosti, obzvláště s ohledem na celkovou nižší hmotnost myšky. Je však nutné si uvědomit, že jde prakticky o herní základ společnosti Logitech a tak už z logiky věci nemůže nabízet úplně všechny přednosti, jakými se chlubí vyšší modely tohoto výrobce.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Úchop myšky může být kvůli nižší výšce trochu nezvyklý  

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Detailní pohled na tlačítka vpředu

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Dvě programovatelná tlačítka jsou umístěna i na levé bočnici

 

Ovládací software

Aby si mohl uživatel nakonfigurovat myš přesně podle svých preferencí, je nutné nainstalovat obslužnou aplikaci Logitech Gaming Software. Tu byste v balení hledali marně, je nutné ji stáhnout ze stránek výrobce. K dispozici je vcelku pochopitelně zdarma.

Zmiňovaná aplikace je v praxi užitečnější, než by se mohlo zdát. Jednak program dokáže sám hlídat nové firmwary pro připojené periferie a také je nainstalovat, zároveň prostřednictvím něj probíhá kompletní nastavení. Po jeho instalaci se začne v oznamovací oblasti u hodin objevovat malá ikonka s písmenem G, prostřednictvím které se program spouští.

Logitech Gaming Software je lokalizován do češtiny a nabízí příjemné grafické rozhraní, konfigurace by tak neměla činit problém ani začínajícímu uživateli. V obslužném programu je možné nastavovat funkce pro jednotlivá tlačítka, nastavovat makra, citlivost senzoru či například ukládat přednastavené profily, a to buď do samotné myšky, nebo přímo do počítače.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Úvodní obrazovka Logitech Gaming Software

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Možnosti nastavení citlivosti

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Software dokáže také zmapovat stisky jednotlivých tlačítek

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Pokročilé možnosti nastavení

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Nastavení profilů

 

Budiž světlo!

Pozornější čtenáři si již v řádcích výše všimnuli, že Logitech G203 Prodigy nabízí možnost podsvícení. Rozsvítit můžete nechat logo na zadní straně a zároveň i tenký proužek, který se ze zadní strany přelévá až na bočnice. K ovládání podsvícení slouží také obslužný software. Ladit přitom můžete i takové detaily, jako je jas či čas, kdy se má podsvícení automaticky vypnout.

Velkou výhodou je i to, že si uživatel může volit barvu podsvícení z úplné RGB škály. To jinými slovy znamená, že k dispozici je více než 16 miliónů barevných odstínů. Nemusíte se tak omezovat na tři čtyři barvy, jako je tomu u konkurenčních modelů, ale můžete si vybrat takový styl, jaký vám vyhovuje nejvíce.

Podsvícení je v praxi více než užitečné. Jemně totiž nasvěcuje podložku, což velmi pomáhá při orientaci a při hraní v noci. Periferně totiž vždy víte, kde se hlodavec nachází. A to vcelku pochopitelně platí nejen pro hry, ale i pro běžnou práci.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Možnosti nastavení podsvícení

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Takto vypadá rozsvícený hlodavec

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Barvy je možné měnit

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Detailní pohled na zhasnutý proužek, který je možné nechat zářit

 

Praktické zkušenosti

Citlivost modelu Logitech G203 Prodigy je možné upravovat ve čtyřech krocích, jejich přesný rozestup přitom můžete nastavit opět v ovládacím softwaru. Základ tvoří 200 DPI a nejvyšší hodnota dosahuje špičkových 6000 DPI.

Při nejjemnějším nastavení se však již neobejdete bez kvalitní herní podložky, v opačném případě totiž hlodavec poskakuje na stole jako splašená koza. Osobně jsem testoval myšku s podložkou Logitech G440, na které fungovala skvěle.

Čtveřice teflonů na spodní straně sice nabízí velmi dobrou kluzkost i na stole, ale s ohledem na vysoké rozlišení senzoru dosahuje hlodavec daleko lepších výsledků na podložce. Pokud ale nebudete chtít používat maximální rozlišení senzoru, pracovat s myškou můžete vcelku pochopitelně i na obyčejném stole.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Senzor myši je velmi přesný

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Detailní pohled na dva teflony, které zajišťují ideální kluzkost myši na různých podložkách

 

Velkou výhodou je, že výrobce použil u modelu G203 oddělená tlačítka – tedy to pravé a levé. Díky tomu, že jsou samostatná, se ani při zběsilých akcích neprohýbá při stisku jednoho tlačítka zároveň i to druhé. To přitom bývá častý neduh levnějších modelů.

Spínače pod tlačítky nabízí jemný odpor při stisku, celkově je však stisk spíše jemnější. Hmatová odezva je i přesto velmi dobrá a hlavně přesná. Návrat tlačítek do výchozí polohy je bleskurychlý. Rolovací kolečko, které slouží zároveň jako prostřední tlačítko, je až nezvykle široké. Díky tomu se ale ovládá skvěle. Při scrollování tak nabízí jemnou odezvu. Povrch kolečka je vyroben z gumy s drobnými drážkami, ani při zpocených rukách se tak nestává, že by kolečko nějak prokluzovalo.

Dohromady je k dispozici šest programovatelných tlačítek – kromě kolečka a pravého a levého tlačítka tedy ještě další tři. Jedno je umístěno nad kolečkem, další dvě pak na levé bočnici. Prostřednictvím aplikace Logitech Gaming Software jim je možné přiřadit jednotlivé příkazy. Progamingové myši ale dnes mývají často i dvojnásobek programovatelných tlačítek. Pokud jste ale ze staré školy, či upřednostňujete střídmost, nejspíše vám to vadit nebude. 

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Hlodavec v celé své kráse

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Detailní pohled na USB kabel

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Podsvícená myš

 

Klady a zápory

+ lehké tělo

+ symetrická konstrukce

+ kvalita zpracování

+ výborná odezva tlačítek

+ možnost úpravy barvy podsvícení

 

- některým uživatelům nemusí dostačovat množství programovatelných tlačítek

- nenabízí systém závaží pro přizpůsobení hmotnosti

 

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Logitech G203 Prodigy

 

Závěrečné hodnocení

Společnost Logitech se věnuje výrobě počítačových periférií poslední tři dekády, a je to rozhodně poznat. Přestože novinka G203 Prodigy patří do nižší cenové ligy – alespoň co se herního náčiní týče – nabízí kvalitní zpracování, přesný senzor a hromadu dalších předností. Naopak neduhy se hledají poměrně těžko.

Myš Logitech G203 Prodigy můžete zakoupit v našem obchodě

Názory ostatních Geeků (2)

paris0 PAR

Pravé myši.

paris0 21. 3. 2017 10:43

Už by to chtělo nějakou slušnou myš pro leváky. Cougar M250 jste měli dobrou :)

Frute FRU

Ladění povrchu

Frute 6. 3. 2018 10:27

Proč nemůžu u této myši v softwaru najít, ladění povrchu jako to mají ostatní myši od logitechu ?

Máš něco na srdci?

nahoru