Přejít na obsah [o] Přejít na navigaci [n] Přejít na vyhledávání [v] Přihlásit se
Hlavička
Recenze: Samsung Galaxy Z Fold4 – drobnými krůčky ke skvělému zážitku

Recenze: Samsung Galaxy Z Fold4 – drobnými krůčky ke skvělému zážitku

Recenze
Samsung Galaxy Z Fold4, 12GB/256GB, Graygreen_1771407656
Samsung Galaxy Z Fold4, 12GB/256GB, Graygreen
Produkt není určen k prodeji.
Samsung Galaxy Z Fold4, 12GB/512GB, Greygreen_470907867
Samsung Galaxy Z Fold4, 12GB/512GB, Greygreen
Produkt není určen k prodeji.
Samsung Galaxy Z Fold4, 12GB/512GB, Moon Beige_246512872
Samsung Galaxy Z Fold4, 12GB/512GB, Moon Beige
Produkt není určen k prodeji.
Samsung Galaxy Z Fold4, 12GB/512GB, Phantom Black_427192411
Samsung Galaxy Z Fold4, 12GB/512GB, Phantom Black
Produkt není určen k prodeji.
Samsung Galaxy Z Fold4, 12GB/256GB, Moon Beige_1184356255
Samsung Galaxy Z Fold4, 12GB/256GB, Moon Beige
25 612 Kč 30 991 Kč
18 174 Kč 21 990 Kč

Pořád ještě nejde o běžnou věc, kterou bychom pravidelně mezi uživateli vídali. Ohebné telefony jsou nadále unikátem jak svou četností, tak vlastnostmi. Fold4 většinu těch špatných opravil a ty dobré podtrhnul.

Samsung Galaxy Z Fold4, jak zní celé označení novinky, dorazil na trh před několika málo dny a hned od prvních chvil dával najevo, že přišel jako ten nejlepší. Přestože jsme se nedočkali žádných převratných změn a leckdo by mohl novinku označit jako Fold3+, při součtu všech drobných úprav, oprav a doladění tu máme ten nejlepší zážitek při používání ohebného telefonu v historii.

To, jak na vás Samsung Galaxy Z Fold4 zapůsobí, záleží velkou měrou na tom, zda jste podobný telefon už někdy drželi v ruce. Pokud půjde o vaše první setkání, po pár rozpačitých vteřinách se rádi ponoříte do univerzálního hybrida, jenž v jednu chvíli působí jako tlustší telefon, ve druhou jako krásný tablet. Jestliže pak znáte některou z předchozích generací, o to více pokud přímo Fold3, budete tu jako doma. Všechno je na svém místě, všechno funguje přesně jak si pamatujete.

Teď jsem mobil, teď tablet

Samsung Galaxy Z Fold4 má při složeném stavu na přední straně „klasický“ displej o úhlopříčce 6,2“. Oproti předchozím létům trochu změnil poměr stran a je teď o něco nižší a širší. A i když se bavíme jen o milimetrových změnách, dopad na pohodlnost používání je obrovský. Najednou se vám při držení v jedné ruce nesnaží překlopit přes ruku, pohodlněji dosáhnete na všechna místa displeje a celkově máte pocit, že vám v dlani leží normální telefon. Jakmile pak přijde na řadu rozložení, čeká na vás nádherný 120Hz 7,6“ AMOLED displej s rozlišením 2176 x 1812 px – ohromná plocha, která vybízí k tomu začít něco sledovat, přečíst si dlouhý článek nebo prohlížet fotografie. I v tomto případě došlo k drobné změně poměru stran, nově je vnitřní displej o 3 mm širší. I v tomto případě člověk změnu ocení, plocha teď lépe doplňuje standardní přední panel.

02.jpg
03.jpg
05.jpg

Jako u každého ohebného telefonu je nutné odpovědět na nejpalčivější otázku ze všech – co ohyb, je vidět? Ano, je vidět úplně jasně, a to i přes zmenšení úhlu zalomení v zavřeném stavu. Při přímém pohledu však okamžitě zapomenete, že tam je, a vzpomenete si spíš, když otevřený telefon s vypnutým displejem odložíte na stůl. Člověk, který nikdy ohebné telefony nepoužíval delší dobu, si možná ani neuvědomí, jak málo podobný ohyb po pár chvílích vnímá. V žádném případě to nejde srovnávat s poškrábaným displejem, který kvůli změně lomu světla hází duhové pavučiny, nebo třeba s popraskaným krycím sklem. Takže i přes stále přítomný ohyb nejde o nic, co by vás reálně trápilo. V rámci nákupu Samsung Galaxy Z Fold4 navíc získáte jednu možnost bezplatně krycí fólii displeje vyměnit.

Neskrytá kamerka a perfektní zpracování

V rozloženém stavu najdeme ještě jedno místo, které se může stát centrem drobných sporů a debat – skrytá přední kamerka. Ta je totiž umístěna přímo pod displej, nemáte tak v telefonu černý vykrojený kruh, ale na jednom místě najdete nižší hustotu pixelů. Upřímně musím říct, že jsem z vyjádření před vydáním telefonu čekal o dost lepší výsledek. Je pravda, že při normálním používání, kdy koukáte zejména doprostřed displeje, kamerku nevnímáte. Jakmile však zrakem zabrousíte na místo, kde je objektiv schovaný, vás vždycky vytrhne z ponoření do čehokoliv, co zrovna konzumujete. V konečném důsledku jde o drobnost, ale u telefonu této kategorie (jak kvalitativní, tak cenové), jsem po Fold3 čekal ještě o krok lepší výsledek.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Jakmile se přestanete kochat nádhernými displeji, přijde na řadu prohlídka dílenského zpracování a tlačítek s porty na stranách zařízení. Jak už to u předních modelů Samsungu bývá, i tentokrát je kvalita nekompromisní – hliníkový rám je na pohled i dotyk na té nejvyšší úrovni, nemáte tak ani u ohebné konstrukce obavu, že by se telefonu mělo kdykoliv cokoliv stát. Ostatní samotný kloub pro ohýbání funguje naprosto skvěle. Ať jej otevřete do jakéhokoliv úhlu, vždycky pevně drží tam, kde jej necháte. Pokud tedy chcete sledovat oblíbený pořad na YouTube a pod ním si dělat poznámky, nebo potřebujete zajímavější úhel pro focení, Samsung Galaxy Z Fold4 se nepohne ani o stupeň.

Odolnost proti vodě i prachu

Celkově se novinka může pochlubit velice slušnou odolností mezi ohebnými telefony. Fold4 je voděodolný dle klasifikace IPX8, což znamená, že zvládne ponoření do 1,5 m hluboké vody po dobu 30 minut. Nemusíte tak mít žádné obavy, pokud vás na výletě zastihne bouřka, nebo vám kamarád na telefon rozlije minerálku. Asi bych odolnost zbytečně nepokoušel potápěním v bazénu, ale je dobré vědět, že vás u zařízení za desítky tisíc korun nemusí děsit obyčejný déšť.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Na stranách telefonu najdeme kromě mikrofonu i stereo reproduktory, které nejenže skvěle hrají, ale díky možnosti telefon otočit jakýmkoliv směrem si je nikdy nebudete rukama zakrývat. Maličkost, jež ale zvládne zkazit zážitek ze sledování videí na jakémkoliv zařízení. Dále je na boku telefonu standardní kolébka na ovládání hlasitosti, USB-C konektor pro nabíjení a nechybí ani čtečka otisků prstů ve spouštěcím tlačítku. Ta mimochodem funguje naprosto bezchybně a s extrémní rychlostí, odemknutí telefonu probíhá okamžitě.

Nadupaná bestie za pořádný balík

Samsung Galaxy Z Fold4 skrývá pod kapotou ohromný výkon, který je samozřejmě potřeba k tomu, aby dokázal pohánět obrovský displej, ale zvládne toho mnohem víc. Ostatně z výsledků v Geekbench 5 pro CPU i 3DMark pro GPU jde o 3., resp. 2. nejvýkonnější mobilní telefon současnosti. Obrovský displej se tak nemusíte bát využívat třeba pro hraní her, s nimiž si Fold4 hravě poradí i bez většího zahřívání. Kromě 4nm procesoru Snapdragon 8+ Gen1 najdete v telefonu i baterii o kapacitě 4400 mAh – tady tak k nárůstu nedošlo, což je trochu škoda. Telefon sice zvládne bez problému projít plnohodnotným pracovním dnem a v případě potřeby využít superrychlého nabíjení, ale člověk by i tady čekal alespoň drobný posun. Vždyť Galaxy S22 Ultra má ve svém těle baterii o kapacitě 5000 mAh. Přitom u fotoaparátů se podařilo dostihnout vlajkovou loď a u čtvrté generace Foldu máme konečně plnohodnotnou soustavu objektivů.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Ač se to může zdát neuvěřitelné, tak pokud hledáme největší a nejlepší změnu mezi Galaxy Z Fold3 a Galaxy Z Fold4, musím zmínit nový systém multitaskingu. Nový Fold totiž do své softwarové výbavy přidal lištu, kterou známe třeba z Windows nebo macOS. Na spodní straně tak vidíte své oblíbené aplikace, v další části pak najdete naposledy otevřené programy. A právě tento detail násobně usnadňuje jakoukoliv práci s telefonem, ať už jen procházíte webové stránky, sledujete videa, nebo řešíte pracovní maily. Jde každopádně o softwarovou záležitost, které se podle aktuálních zpráv dříve nebo později dočká minimálně i předchozí generace ohebného telefonu.

Největším negativem tak nakonec zůstává cena, stejně jako u všech dosavadních přírůstků v rodině Fold. Je nutné uznat alespoň to, že přestože se svět potýká s obrovskou inflací, dokázal Samsung základní cenu oproti uváděcí ceně předchozího modelu ještě o pár tisíc snížit, stále se ale bavíme o mobilním telefonu začínajícím v nejlevnější variantě s 256 GB úložného prostoru na 44.990 Kč, u varianty s 1 TB paměti je cena dokonce 54.990 Kč.

Klady a zápory

+ skvělé displeje
+ kvalita zpracování
+ multitasking
+ slušná odolnost
+ výborný výkon

- cena
- stejná baterie jako u minulé generace
- stále nedotažená kamerka pod displejem
- dietní obsah v balení

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Závěrečné hodnocení

Ať už se na Samsung Galaxy Z Fold4 díváme z jakéhokoliv úhlu, jde o nejlepší ohebný telefon na trhu. Skvělý výkon, perfektní zpracování, nádherné displeje a řada drobných kroků kupředu, které řeší problémy loňského modelu. Při každém přemítání však člověk dojde do bodu, kdy dá na jednu stranu všechny klady, na druhou celkovou cenu, jež je i letos daleko za hranicí 40 tisíc korun. Pokud máte předchozí generaci v kapse, musíte si sami zhodnotit, zda jsou novinky dostatečným důvodem pro koupi aktuálního modelu – za sebe bych řekl, že ne. Jestliže však máte telefon, který už v rukách žmouláte pěkných pár let, a rádi byste udělali skok až na vrchol, Samsung Galaxy Z Fold4 je tu pro vás. Nejhorší na všem je, že jakmile jej několik dní používáte, prakticky se nedá vrátit zpět. Tak unikátní zážitek z používání Fold4 je.

 

100% GEEKsměs bez elektroniky 100% GEEKsměs bez elektroniky
nahoru